Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fat industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Tłuszcze są jednym z podstawowych składników żywności. Pełnią funkcję zapasową, izolują termicznie, wchodzą w skład błon lipidowych, są nośnikami wielu witamin (A, D, E, K) i substancji lipofilnych. Ilość i jakość dostarczanych tłuszczów w diecie oraz ich skład mają istotny wpływ na zdrowie człowieka. Szczególnie ważnymi składnikami tłuszczów są nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. grup n-3 i n-6 (tzw. omega-3 i -6). Celem niniejszej pracy było scharakteryzowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych obecnych w rybach oraz ich wpływu na organizm człowieka. Na wstępie ogólnie omówiono nazewnictwo, budowę, podział nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz jełczenie. Przedstawiono także źródła kwasów tłuszczowych, ich przemiany i funkcje w organizmie człowieka oraz ich wpływ na niektóre choroby. Tak jak historycznie tran wielorybi, tak obecnie i inne tłuszcze oraz ich frakcje są coraz powszechniej stosowane w medycynie.(abstrakt oryginalny)
Mieszaninę oleju rzepakowego i stearyny palmowej (4:6) przeestryfikowywano w obecności biokatalizatora - Lipozyme IM oraz katalizatora chemicznego - metanolanu sodu i porównywano ich stabilność oksydatywną. Czyste triacyloglicerole (TAG) wyizolowane z produktu enzymatycznego przeestryfikowania charakteryzowały się stabilnością oksydatywną podobną do TAG z mieszaniny wyjściowej, natomiast stabilność TAG z produktu chemicznego przeestryfikowania była dwukrotnie gorsza. Dodatek frakcji triacyloglicerolowej bogatej w niepełne acyloglicerole do czystych TAG powodował pogorszenie stabilności oksydatywnej produktu, tym większe, im wyższe było stężenie dodanej frakcji, natomiast dodatek handlowego emulgatora 3328 powodował znaczną poprawę tej stabilności.
Zakłady przemysłu tłuszczowego w Polsce zajmują się głównie przerobem nasion oleistych, produkcją oleju surowego oraz jego rafinacją, a także wytwarzaniem gotowych olejów i tłuszczów roślinnych, szczególnie margaryny. Przemysł tłuszczowy, bazujący na surowcach roślinnych, często nazywany przemysłem olejarskim, charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem koncentracji. Przedsiębiorstwa przemysłu tłuszczowego pod względem wielkości znacznie przewyższają przeciętną dla całej gałęzi przemysłu spożywczego. Większość mocy przerobowej tej branży należy do sześciu największych przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
Rynek to podstawowy mechanizm ekonomiczny w gospodarce, funkcjonujący jako nieprzerwanie działający system informacji i wymiany między sprzedającymi, oferującymi dobra i usługi a kupującymi, zgłaszającymi na nie zapotrzebowanie. To rynek wymusza konkurencyjne zachowania jego uczestników i odpowiada za wzrost ogólnej efektywności przedsiębiorstwa. Menedżerowie przedsiębiorstw świadomi są tego, że podejmowanie działań reklamowych jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu rynkowego. Artykuł zawiera analizę podstawowych decyzji dotyczących zarządzania reklamą w zakładach przemysłu tłuszczowego. Obejmują one działania od określenia rynku docelowego po ocenę skuteczności reklamy mającej na celu podtrzymanie pozytywnego wizerunku marki oferowanych produktów, podkreślenie ich unikalnych cech i wysokiej jakości. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja działań marketingowych, podejmowanych w środowisku wirtualnym (Internecie) przez jednego z największych polskich przedsiębiorstw przemysłu spożywczego - Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica" SA. Opracowanie ma charakter studium przypadku i powstało w ramach prowadzonych badań marketingu internetowego w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego. (fragment tekstu)
Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica" SA są przedsiębiorstwem dynamicznie rozwijającym się i zwiększającym swój potencjał produkcyjny. Są też liderem krajowym w branży przemysłu tłuszczowego. Działalność firmy, oparta głównie na krajowym surowcu, jest nastawiona na zaspokojenie rynku krajowego. Firma poszerza też swój asortyment produktów. Zakłady wykształciły własną bazę surowcową i prowadzą szeroką współpracę z rolnikami - plantatorami rzepaku. W kontaktach z rynkiem stosuje się zarządzanie marketingowe. Firma osiąga dobre wyniki finansowe. Realizuje też konsekwentnie wieloletni program inwestycyjny w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych i poprawy jakości wyrobów oraz warunków pracy zatrudnionych pracowników. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zmiany, jakie nastąpiły na krajowym rynku rzepaku i produktów jego przerobu w pierwszych latach po akcesji Polski do Unii Europejskiej (2004-2007) i w kolejnych (2008-2011 i 2012-2014), w porównaniu z ostatnimi latami przed akcesją (2000-2003). Ocenę tych zmian przeprowadzono na podstawie danych średniorocznych dla wybranych okresów. Sformułowano także prognozę zapotrzebowania rynku krajowego na rzepak do końca bieżącej dekady. Integracja Polski z Unią Europejską i w ślad za tym włączenie Polski w obszar jednolitego rynku europejskiego oraz polityka Unii Europejskiej względem biopaliw i energii odnawialnej zdynamizowały rozwój produkcji, przetwórstwa i handlu zagranicznego rzepakiem i produktami jego przerobu. Perspektywy dla producentów i przetwórców rzepaku do końca dekady są pomyślne(abstrakt oryginalny)
W dobie kurczących się zapasów paliw kopalnych i niezwykle niestabilnych cen ropy naftowej obserwuje się ciągle rosnące zainteresowaniem rozwojem badań nad wytworzeniem paliw ze źródeł odnawialnych. Stąd celem pracy było zbadanie właściwości fizykochemicznych tłuszczów kanałowych powstałych w toku produkcji drobiarskiej pod kątem potencjalnego ich wykorzystania do produkcji biodiesla, opracowanie metody ich oczyszczania oraz oszacowanie skali ich produkcji w Polsce. Zakres badań obejmował zbadanie parametrów fizykochemicznych tłuszczów kanałowych, opracowanie metody mechanicznego oczyszczania tego surowca i ocenę możliwości jego przerobu metodą transestryfikacji enzymatycznej w środowisku tert-butanolu. Ponadto oszacowano skalę produkcji odpadowych tłuszczów zwierzęcych w Polsce i prognozowane zmiany tej produkcji. Przeprowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że tłuszcze kanałowe mogą być wykorzystane do produkcji biodiesla jedynie po wcześniejszym oczyszczeniu. Możliwe jest osiągnięcie 95% konwersji tłuszczów kanałowych do estrów. Oszacowana skala produkcji tłuszczów kanałowych kształtuje się na poziomie 22 tys. ton rocznie. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Polityka ekologiczna w wybranych zakładach przemysłu tłuszczowego
63%
W kreowaniu działalności przedsiębiorstw w globalnej gospodarce przypisuje się organizacjom coraz więcej ról zewnętrznych i do odpowiedzialności za produkcję dóbr i usług, za tworzenie i utrzymywanie miejsc pracy, dodaje się odpowiedzialność za środowisko naturalne. Programy działalności przedsiębiorstw przemysłu tłuszczowego obejmują również zagadnienia polityki ekologicznej. Przedsiębiorstwa tego przemysłu zmierzają do wykreowania organizacji nowego typu, w których oprócz zadań ekonomicznych, będą realizowane społeczne oraz humanistyczne wartości w stopniu umożliwiającym przetrwanie i dalszy ich rozwój. Branża będąca przedmiotem powyższych rozważań charakteryzuje się swoistą specyfiką, przede wszystkim sezonowością, ze względu na podstawowy surowiec służący do produkcji. Proces produkcyjny obejmuje wiele skomplikowanych procesów technologicznych, z których najważniejsze to tłoczenie i rafinacja oleju. W zależności od przeznaczenia oleju stosuje się różne zabiegi techniczne. Produkcja olejów jadalnych stanowi jedną z osiemnastu sektorów przemysłu spożywczego. Rynek tłuszczów roślinnych, a zarazem olejów jadalnych, w Polsce charakteryzuje się dużą koncentracją produkcji88. Modernizacja i restrukturyzacja, jaka miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych, była możliwa dzięki sprawnie przeprowadzonej prywatyzacji oraz napływowi kapitału zagranicznego89, co niewątpliwie wpłynęło na obecny stan zakładów zajmujących się produkcją olejów jadalnych. (abstrakt oryginalny)
10
63%
Celem badań była ocena poziomu ryzyka gospodarczego przedsiębiorstw przemysłu tłuszczowego w Polsce, będących producentami poekstrakcyjnej śruty rzepakowej. Pomiaru ryzyka dokonano za pomocą klasycznych metod statystyki opisowej - odchylenia standardowego oraz współczynnika zmienności, wykorzystując metody finansowej analizy wskaźnikowej. Ocena ryzyka gospodarczego w obszarze płynności finansowej wykazała, że badane przedsiębiorstwa charakteryzowały się wysokim poziomem ryzyka w obszarze płynności, a w szczególności wyrażonej wskaźnikiem podwyższonej płynności. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Strategia płynności finansowej ZT Kruszwica S.A. w ujęciu harmonizacji
63%
Celem opracowania jest określenie doskonałej strategii płynności finansowej w ujęciu harmonizacji oraz zbadanie odchyleń i ich przyczyn od strategii rzeczywistej ZT Kruszwica S.A. Wybór obiektu badawczego został podyktowany specyficznym charakterem działalności przedsiębiorstwa. Badania przeprowadzono na podstawie kwartalnych sprawozdań finansowych spółki z 2010 r. (fragment tekstu)
Rzepak w ostatnim okresie stał się najważniejszą rośliną przemysłową uprawianą w Polsce. Jest on głównym surowcem przemysłu tłuszczowego. Jego produkcja wykazuje stałe tendencje wzrostowe. Głównym czynnikiem stymulującym wzrost produkcji rzepaku jest stosunkowo wysoka opłacalność jego produkcji, znacznie wyższa aniżeli uprawy pszenicy. Wzrost produkcji rzepaku wiąże się z rozwojem przemysłu tłuszczowego i wzrostem produkcji tłuszczów. Rośnie też konsumpcja tłuszczów roślinnych, które w coraz większym stopniu zastępują tłuszcze zwierzęce. Ponadto, rośnie zapotrzebowanie na biopaliwa, do których produkcji bardzo dobrym surowcem są nasiona rzepaku. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona została specyfika sektora oleistego. Sektor ten, podobnie jak inne rynki, posiada swoje właściwości oraz rozwija się pod wpływem bardzo wielu czynników, które mogą oddziaływać bezpośrednio lub pośrednio. Rynek ten charakteryzuje się dużą dynamiką rozwoju, jedną z najwyższych spośród głównych rynków rolnych. Rozwojowi tego sektora towarzyszył proces koncentracji, obejmujący asortymentową strukturę produkcji i eksport samych olejów, jak i państwa uczestniczące w produkcji i eksporcie tych olejów. Światowy eksport surowców oleistych i ich produktów charakteryzuje się większą dynamiką w ujęciu względnym niż produkcja, co potwierdza rosnący udział eksportu w stosunku do produkcji. W sektorze tym można zaobserwować tendencje polegające na zwiększaniu wartości dodanej w wytwarzanych wyrobach oleistych, poprzez coraz większy stopień ich przetwarzania w krajach produkujących te surowce. Jednak jedną z najbardziej charakterystycznych właściwości tego sektora jest tak zwany dualizm produkcji, który w przypadku przerobu surowców oleistych powoduje, że nie wszystkie oleje stanowią produkt główny. Cecha ta mocno wpływa na konkurencyjność pomiędzy poszczególnymi olejami. (abstrakt oryginalny)
Drożdże Yarrowia lipolytica to modelowy gatunek mikroorganizmów olejogennych, zdolny do kumulacji lipidów wewnątrz komórki w ilości powyżej 20 % suchej masy. Oprócz prac nad zwiększaniem wydajności biosyntezy oleju mikrobiologicznego ważnym zagadnieniem jest także dobór warunków ekstrakcji tłuszczu z biomasy drożdży. Celem pracy była ocena wpływu wybranych parametrów (rodzaju rozpuszczalnika, sposobu przygotowania próbki oraz czasu trwania procesu) na wydajność ekstrakcji tłuszczu zawartego w komórkach dzikiego szczepu drożdży Y. lipolytica KKP 379, prowadzonej w aparacie Soxhleta oraz na skład kwasów tłuszczowych w uzyskanym oleju. Hodowle okresowe drożdży prowadzono w bioreaktorze laboratoryjnym w bogatym podłożu YPO oraz w podłożach mineralnych z limitowaną zawartością azotu, co umożliwiło otrzymanie biomasy komórkowej o zróżnicowanej zawartości oleju mikrobiologicznego. W badaniach zastosowano plany kwadratów łacińskich, co pozwoliło na odmaskowanie efektu wpływu sposobu przygotowania próbki na zmienną zależną, jaką była zawartość tłuszczu w biomasie drożdży. Najlepsze rezultaty osiągnięto po przygotowaniu biomasy metodą lityczną z wykorzystaniem komercyjnego preparatu Y-PER. Zastosowany czas ekstrakcji oraz rodzaj rozpuszczalnika (eter naftowy lub heksan) nie wpłynęły istotnie na wydajność procesu. Rodzaj rozpuszczalnika miał z kolei wpływ na zawartość trzech kwasów tłuszczowych spośród czternastu zidentyfikowanych w lipidach ekstrahowanych z biomasy drożdży, tj. kwasu palmitooleinowego, eikozapentaenowego i dokozatetraenowego. Większą zawartość wymienionych kwasów oznaczono w próbkach ekstrahowanych heksanem. (abstrakt oryginalny)
Tłuszcze i margaryny profesjonalne stanowią 1/7 produkcji polskiego przemysłu tłuszczowego. Mimo iż dla czołowych przedstawicieli tej branży produkcja tłuszczów dla piekarni i cukierni jest raczej produkcją drugoplanową (rzadko przekracza 20 procent w przychodach), zwiększają oni swoją ofertę w tym segmencie. Świadczy to o atrakcyjności "tłustego" rynku dla odbiorców profesjonalnych.
Produkcja zakładów przemysłu tłuszczowego dzieli się na dwa segmenty: wyrób olejów jadalnych oraz margaryn. Oleje roślinne i margaryny, podobnie jak w Europie Zachodniej z coraz większym powodzeniem zastępują tłuszcze zwierzęce. Zupełnie nowym, choć przyszłościowym segmentem są także biopaliwa, uzyskiwane z oleju rzepakowego. W ostatnim czasie polski przemysł tłuszczowy rozwija się nieco wolniej, na skutek wzrostu cen tłuszczów roślinnych, stopniowego spadku siły nabywczej ludności oraz promocji masła.
Głównym celem artykułu jest identyfikacja sposobów zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach przemysłu tłuszczowego zajmujących się przetwórstwem rzepaku. Badania przeprowadzono w 2013 roku wśród 7 przedsiębiorstw przemysłu tłuszczowego. Na podstawie badań można stwierdzić, że respondenci w ciągu ostatnich lat zetknęli się z sytuacjami zagrażającymi funkcjonowaniu ich działalności. Najczęstszym sposobem ograniczania ryzyka stosowanym w przedsiębiorstwach przemysłu tłuszczowego była współpraca z innymi podmiotami w ramach integracji pionowej. Ponadto, przedsiębiorstwa przemysłu tłuszczowego w ograniczonym stopniu wykorzystywały alternatywne narzędzia ograniczania ryzyka, w tym: ubezpieczenia, fundusz ryzyka oraz instrumenty pochodne.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było porównanie składu kwasów tłuszczowych maseł handlowych z profilem kwasów tłuszczowych masła wzorcowego oraz oszacowanie poziomu ewentualnego dodatku tłuszczów roślinnych. Skład kwasów tłuszczowych zanalizowano za pomocą chromatografii gazowej i oceniono w kontekście zafałszowań, stosując model obliczeniowy wykorzystujący program Microsoft Office Excel 2007 oraz dodatek Solver. W wyniku przeprowadzonej analizy można przypuszczać, że najczęściej dodawanym do masła tłuszczem roślinnym jest olej palmowy. Spośród 16 przebadanych próbek, 4 zawierały dodatek oleju palmowego na poziomie przekraczającym 5%, przy czym w dwóch próbkach jego zawartość wynosiła aż około 50%. Na podstawie przeprowadzonych badań można wysunąć wniosek, że masło bywa fałszowane, głównie poprzez dodatek oleju palmowego. (abstrakt oryginalny)
Krajowy przemysł tłuszczowy należy do najbardziej skoncentrowanych i nowoczesnych gąłęzi przemysłu spożywczego. Na polskim rynku tłuszczów jadalnych konkuruje ze sobą pięć dużych podmiotów, zaś dwóch z trzech największych potentatów na europejskim rynku tłuszczów jest już obecnych w Polsce i zajmuje w tej branży liczącą się pozycję. Znaczący udział kapitału zagranicznego w polskim przemyśle tłuszczowym pozwala na osiągnięcie wysokiego poziomu technologicznego, ułatwi także "miękkie lądowanie" na rynku unijnym.
Celem opracowania było dokonanie oceny wpływu różnorodnych czynników, w tym marki, na proces podejmowania decyzji nabywczych na rynku margaryn spożywczych. Korzystając z dostępnej literatury, zdefiniowano pojęcie marki, wizerunku marki oraz współczesnego znaczenia marki na rynku produktów spożywczych. Scharakteryzowano także przemiany zachodzące w przemyśle tłuszczowym w Polsce, a także zdefiniowano, czym jest margaryna i inne tłuszcze roślinne, wymieniono kluczowych producentów i najbardziej rozpoznawalne marki margaryn. Opisane zostały działania marketingowe w segmencie margaryn oraz zachowania konsumentów na tym rynku. Rozważania teoretyczne i przytoczone badania innych autorów potwierdzono badaniami własnymi. Starano się poznać wiedzę i uzyskać spostrzeżenia konsumentów na temat preferencji spożycia i czynników je warunkujących oraz poznać znajomość marek i ich producentów w segmencie margaryn. Ponadto chciano poznać ogólną opinię na temat tego typu produktów. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem kwestionariusza ankietowego za pomocą Internetu. W badaniu wzięło udział 478 respondentów dobranych w sposób przypadkowy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.