Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Feedback
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Funkcjonowanie systemów opera się na współdziałaniu różnych elementów i czynników, które sprzężone ze sobą generują ruch. Ruch ten dzięki sprzężeniom jest ukierunkowany i polega na przenoszeniu bądź przepływie materii, energii lub informacji. (...) W systemach ekonomicznych ruch materii i energii zgodny z kierunkiem wzrostu nieuporządkowania przybiera formę przepływu dóbr z produkcji do konsumpcji, które ulegają ostatecznemu ich zużyciu, natomiast ruch w kierunku odwrotnym dotyczy treści informacyjnych zawartych w środkach pieniężnych i zamówieniach kierowanych ze sfery konsumpcji do produkcji. (fragment tekstu)
Purpose: Verification of the hypothesis that process feedback is one of the key tools supporting managers in effective management through communication. Design/methodology/approach: The aim of the survey is to indicate the actual indicators of the functioning and effectiveness of process feedback in the workplace. The survey started on September 13, 2022. until October 15, 2022. The research was carried out using a questionnaire that was available on Google Drive in the form manager. The research questionnaire contained 37 questions. Findings: The assumed hypothesis has been confirmed. Based on the research, it was found that the ability to work with feedback requires significant improvement. Employees' expectations towards managerial competences in this area are not reality, which means that the management, despite knowing the rules of the feedback, leaves too much space for intuitive actions. Research limitations/implications: The research was carried out in one of chemical companies, which agreed to condusct the research but reserved anonymity. It is recommended to conduct research in the analyzed topic with the wider scope, as well as covering other industries. Practical implications: It is recommended to implement process feedback in organizations in chemical enterprises, combined with training of managerial staff and their subordinates. Originality/value: The research proves that although feedback is one of the key tool supporting managers, only the process approach to feedback supports effective management by communication. The series of specific actions, as an organized and logical process, involves the sender and the recipient equally. (original abstract)
Trwający proces przechodzenia do społeczeństwa informacyjnego, a w tym edukacja, powinien być wspomagany nowoczesnymi narzędziami informatycznymi. Takim narzędziem niewątpliwie mogą stać się platformy edukacyjne z biologicznym sprzężeniem zwrotnym, a w szczególności z neuronowym sprzężeniem zwrotnym. Artykuł prezentuje zagadnienia dotyczące zastosowania interfejsu mózg - komputer do współpracy z aplikacją edukacyjną. Celem artykułu jest projekt i prezentacja zestawu sprzętowego realizującego praktycznie platformę edukacyjną z dodatnim biologicznym sprzężeniem zwrotnym. W badaniach, jako interfejs mózg - komputer, wykorzystywany jest 2-kanałowy elektroencefalograf (EEG) z elektrodami suchymi. Artykuł szczegółowo opisuje konfigurację sprzętową zestawu badawczego. Przedstawione są wymagania dotyczące zasad eksploatacji takiego zestawu w warunkach placówek dydaktycznych i edukacyjnych w kontekście minimalizacji artefaktów. Prowadzone badania mają na celu sprawdzenie efektywności procesu nauczania z wykorzystaniem efektu dodatniego sprzężenia zwrotnego uzyskiwanego na poziomie pomiaru czynności kory mózgowej. (abstrakt oryginalny)
Świadomość, że szef przekaże informację zwrotną na temat efektów pracy, zwykle budzi niepokój pracowników. Często niepokój ten wcale nie mija w momencie, gdy rozmowa się rozpoczyna. Wręcz przeciwnie, podnosi się. A to dlatego, że sam szef bywa zdenerwowany tym, że ma udzielić feedbacku. Jak można to zmienić? (fragment tekstu)
Reprezentanci pokolenia Z stanowią dziś od kilku do 35 proc. pracowników firm. Na razie to mniejszość, ale sytuacja naturalnie będzie się zmieniać. ATERIMA HR zapytała przedstawicieli firm, które zatrudniają osoby urodzone po 1990 roku, o opinie na temat tej grupy i o to, czy są przygotowani do zarządzania międzypokoleniowego. (fragment tekstu)
W rozdziale przedstawiono koncepcje "multisprzężenia zwrotnego" oraz "samosprzężenia zwrotnego", które stanowią część prac badawczych autora nad metodą adaptacyjnego zarządzania ryzykiem projektu wytwórczego. Celem tego rozdziału jest wstępne i ogólne nakreślenie idei proponowanych sprzężeń zwrotnych, których szczegółowe aspekty rozwoju, integracji z metodą adaptacyjnego zarządzania projektami oraz przykłady praktycznej aplikacji będą przedmiotem dalszych prac autora. Rozdział składa się z trzech części oraz wprowadzenia i podsumowania. W pierwszej części omówiono pojęcie zarządzania ryzykiem oraz typowe fazy zarządzania ryzykiem według najczęściej stosowanych metod zarządzania projektami, tj. PMI (PMBOK) oraz PRINCE2. Kolejny fragment do-tyczy adaptacyjnego procesu zarządzania ryzykiem projektu według propozycji autora, której uzupełnieniem jest autorska koncepcja sprzężeń zwrotnych zaprezentowana w części trzeciej rozdziału. Realizacja każdego projektu jest nieodłącznie związana z występującym ryzykiem. Proces zarządzania ryzykiem projektu powinien zatem stanowić integralną część procesu zarządzania samym projektem. Te dwa procesy zarządcze nie mogą być realizowane obok siebie czy też niezależnie od siebie - w odosobnieniu. W procesie zarządzania ryzykiem projektu należy wyraźnie odróżnić zmniejszanie możliwości (prawdopodobieństwa) wystąpienia danego ryzyka od ograniczania jego skutków w sytuacji, gdy dane ryzyko rzeczywiście wystąpi. Reaktywne zarządzanie ryzykiem sprowadza się wyłącznie do tego drugiego aspektu - minimalizacji niepożądanych skutków wystąpienia danego ryzyka Zarządzanie proaktywne skupia się natomiast na obydwu wątkach [Smith, 2002, s. 4]: ograniczaniu możliwości, że dane ryzyko wystąpi, oraz redukcji skutków jego wystąpienia w momencie, gdy dane ryzyko rzeczywiście się zmaterializuje. (fragment tekstu)
Pierwsza część artykułu poświęcona jest skrótowemu omówieniu metody idealizacji i konkretyzacji. Autor podkreśla, że ma ona zastosowanie wtedy, gdy zjawisko wyjaśniane (czyli takie, którego przyczyna zaistnienia poddana jest analizie) spełnia dwa warunki: oddziałuje na nie więcej niż jeden czynnik - jego natężenie determinowane jest zatem przynajmniej dwoma przyczynami, nie jest ono elementem sprzężenia zwrotnego, czyli takiego ciągu przyczyn i skutków, że ostatnie ogniwo ciągu wzmacnia ogniwo pierwsze uruchamiając kolejną interakcję. Zastosowanie tej metody ilustruje autor na przykładzie J.M.Keynesa teorii równowagi przy niepełnym zatrudnieniu. W drugiej części tekstu autor podejmuje próbę wykazania, że istnieją zjawiska gospodarcze nie spełniające dwóch powyższych warunków. Ze zatem oddziałuje na nie jedna przyczyna i że są one elementem ciągu tworzącego sprzężenie zwrotne. Kryzys gospodarczy ostatnich lat autor zalicza do tej właśnie kategorii. Dla poparcia owej tezy wylicza elementy ciągu tworzącego samonapędzający się mechanizm kryzysu. Na tym tle zatem rodzi się pytanie zawarte w tytule artykułu. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano treść Raportu opracowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Rozrachunków Międzynarodowych na temat stabilności finansowej na rynkach wschodzących. Źródła niestabilności finansowej podzielono na dwie grupy: makroekonomiczne źródła niestabilności (m.in. inflacja, liberalizacja oraz niewłaściwe zastosowanie instrumentów polityki makroekonomicznej) źródła niestabilności specyficzne dla sektora finansowego (m.in. niewłaściwe zarządzanie i nadzór właścicielski, niewłaściwa infrastruktura i dyscyplina rynkowa oraz nieefektywny nadzór i system regulacji) (fragment tekstu)
9
Content available remote Odkrywanie podświadomych zapisów dotyczących pieniądza za pomocą snów
75%
Pieniądz jako towar od poczatków swojego istnienia wzbudza spore zainteresowanie. Ciekawość ta krąży zazwyczaj wokół sposobów jego zdobycia i pomnażania. Nie każdy z zainteresowanych zdaje sobie sprawę, że ten uniwersalny dla wszystkich towar posiada indywidualną wartość zapisaną w jego podświadomości, co stanowi o równie indywidualnej relacji, jaką z nim posiada. Odkrywanie charakteru tego związku może odsłonić przed każdym rąbek tajemnicy dotyczącej jego finansowych losów, które są ściśle związane z wszelkimi programami i zapisami gromadzonymi od pierwszych dni życia. Aktywność elektromagnetycznych fal mózgowych na poziomie Theta (4-8 Hz) umożliwia dostęp do tych obszarów umysłu, w których owe zapisy są gromadzone (Summerfield, Mangels 2005). Fale te można wytworzyć za pomocą specjalistycznych technik jak np. Biofeedback. Występują one również samoistnie zaraz po przebudzeniu powoli przechodząc w stan Alpha (Aparnathi 2014). Ten wyjątkowy moment w ciągu dnia okazuje się być nie tylko idealnym podłożem do dokonywania zmian na poziomie neuronowym, ale też podaje instrukcję w postaci snu jak tego dokonać. Niniejsza praca dotyczy analizy niewidocznej gołym okiem mechaniki zachodzącej w człowieku, tworząc w jego umyśle obraz pt. Ja i pieniądz.(abstrakt oryginalny)
Podstawową rolę w poznawaniu obiektowej rzeczywistości odgrywa identyfikacja. (...) Źródłem identyfikacji jest otoczenie sytemu, w którym generowane są bodźce i odbierane reakcje. Otoczenie jest dla systemu nie tylko środowiskiem przejawiania się bodźców i reakcji, ale również źródłem zasilania zewnętrznego w tworzywo materialne, energię i informację. (...) Podstawą konstrukcji każdego systemu są elementy oraz sprzężenia między nimi. (fragment tekstu)
Cel: Koncentracja współczesnych banków na wynikach sprzedażowych i efektywności działania sprawia, iż istotne stają się umiejętności menadżerów, związane z motywowaniem podwładnych. Jednym z elementów, mogących pozytywnie wpływać na poziom motywacji pracownika jest, odpowiednio stosowana, informacja zwrotna na temat jego pracy. Metoda: Publikacja przedstawia wyniki wywiadu, którego uczestnikami byli menadżerowie zatrudnieni w kilku polskich bankach. Każdemu z nich zadane zostały te same, zebrane w kwestionariuszu ankietowym, pytania. Najważniejszym celem badania było ustalenie, jak szefowie korzystają z narzędzia, jakim jest feedback, jak dobrze - teoretycznie i praktycznie - są do tego procesu przygotowani, jak oceniają przydatność tegoż instrumentu. Poruszana problematyka wypływa z upowszechnianego w bankach zwyczaju regularnych ocen pracowniczych oraz systematycznego monitorowania wyników pracy podwładnych. Wyniki: Okazuje się, że regularnemu stosowaniu informacji zwrotnej przeszkadza szereg różnych obowiązków menadżerskich, niska i mało usystematyzowana znajomość jej technik, a także narosłe wokół feedbacku uprzedzenia. Pomimo to, narzędzie jest oceniane jako przydatne w motywowaniu, szczególnie, jeśli menadżer stosuje je często, regularnie i w sposób indywidualnie dobrany do danego pracownika. (abstrakt oryginalny)
W artykule podaje się propozycje stosowania do analizy zależności ekonopmicznych (z reguły nieliniowych, a nawet uwikłanych) asymetrycznej, nieliniowej miary korelacji, która spełnia swoją rolę także w przypadkach zależności uwikłanych. (fragment tekstu)
13
Content available remote Mechanizmy sprzężeń zwrotnych i ujęcie cybernetyczne w ekonomii
75%
Koncepcja równowagi ogólnej stworzona przez Walrasa obejmuje system wzajemnych zależności pomiędzy rynkami, w którym są one zrównoważone wewnętrznie i jednocześnie równoważą się między sobą. Ekonomia wywodząca się z tej tradycji poszukuje rozwiązań optymalnych i stabilnych (równowagowych) w sensie statycznym lub dynamicznym. Warunkiem stabilności jest, aby sprzężenia zwrotne wywołane przez szoki (wstrząsy), zarówno o charakterze endogenicznym, jak i egzogenicznym, miały charakter negatywny. Istnieją alternatywne podejścia do próby wyjaśniania szoków i zjawisk ekonomicznych: ewolucyjne i cybernetyczne. Zwolennikiem tych drugich był Lange; ujęcie cybernetyczne jest interesującą alternatywą dla ekonomii równowagowej. W niniejszym artykule spróbujemy zastanowić się nad potencjalnymi konsekwencjami wprowadzenia pozytywnych sprzężeń zwrotnych do systemu ekonomicznego(abstrakt oryginalny)
Markę ING Banku Śląskiego każdego dnia tworzy ponad 8 tys. osób pracujących w wielu lokalizacjach. ING nie zatrudnia wyłącznie finansistów. W nowoczesnej strukturze organizacyjnej banku jest miejsce dla reprezentantów różnych zawodów, dla pracowników mających wiele zainteresowań i nietuzinkowych pasji. Organizację wyróżnia niska fluktuacja pracowników i coroczne doskonałe wyniki badania ich satysfakcji z pracy. Kluczem jest spójność wartości firmy z celami biznesowymi oraz systemem oceny wyników osiąganych przez pracowników. Dlaczego zatem ING zdecydowało się na wprowadzenie nowego modelu tej oceny? (fragment tekstu)
15
Content available remote Types of Government Deficit in Respect of Fiscal Decision-Making
63%
Polityka fiskalna obejmuje decyzje rządu na temat wielkości podatków, które mają wpływ na wielkość deficytu budżetowego. Istnieją różne rodzaje deficytu budżetowego. Celem przeprowadzonych analiz jest zbadanie zależności między rodzajem deficytu a optymalnym poziomem stopy podatkowej. W artykule zweryfikowano hipotezę, że rodzaj rozważanego deficytu ma wpływ na wysokość stopy podatkowej. Do weryfikacji hipotezy wykorzystano reguły sprzężenia zwrotnego będące rozwiązaniem problemu kwadratowo-liniowego.(abstrakt oryginalny)
W dniu 15 stycznia 2015 roku bank centralny Szwajcarii uwolnił kurs franka szwajcarskiego (CHF), odchodząc od polityki, która ustanawiała limit spadku kursu euro (EUR) wobec franka szwajcarskiego. Wywołało to, po pierwsze, skokowy wzrost kosztów obsługi kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich obniżając dochody kredytobiorców, po wtóre, skokowy wzrost wielkości zadłużenia gospodarstw kredytobiorców w stosunku do ich posiadanego majątku. Perturbacje wynikłe z udzielania przez banki kredytów w walutach obcych i kredytów denominowanych w walutach obcych mają charakter wielowarstwowy i złożony. Obejmują one relacje w warstwie ekonomicznej, prawnej i etycznej pomiędzy trzema podmiotami: kredytobiorcami (osobami fizycznymi posiadającymi zdolności do czynności prawnych), bankami (osobami prawnymi). Kredyty denominowane (indeksowane) udzielane w Polsce były skomplikowanym instrumentem inwestycyjnym o czterech ryzykach. Poza ryzykiem stopy procentowej oraz ryzykiem walutowym kapitału i odsetek dodatkowo pojawiły się dwa nowe ryzyka: ryzyko zmiany spreadów walutowych (banki swobodnie ustalały kursy CHFPLN kupna i sprzedaży) oraz ryzyko walutowe marży banku. Duża liczba kredytów denominowanych i gwałtowny wzrost kursu CHFPLN doprowadziły do wzrostu ryzyka systemowego i obniżenia dochodów kredytobiorców. Może to doprowadzić do uruchomienia dodatnich sprzężeń zwrotnych w systemie ekonomicznym. Skutkiem tego będzie całkowite załamanie dochodów kredytobiorców. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z wykorzystywaniem technik wspomagających wewnętrzną komunikację, a przez to - zarządzanie pracownikami w przedsiębiorstwie. Celem artykułu jest identyfikacja różnic występujących pomiędzy wspomagającymi komunikację wewnętrzną w przedsiębiorstwie technikami feedback i feedforward. Metodą badawczą zastosowaną w artykule jest analiza piśmiennictwa prezentowanego zagadnienia. (abstrakt oryginalny)
Systemy takie, jak gospodarka turystyczna można opisać za pomocą "pętli" sprzężeń zwrotnych. Ponieważ dominują w niej sprzężenia zwrotne dodatnie, jej rozwój na niektórych obszarach przebiegać może w sposób niekontrolowany. Szczególnie trudno jest też utrzymać w niej stabilność, gdyż stabilizujące ujemne sprzężenia zwrotne nie działają w sposób automatyczny, choćby w zakresie ochrony środowiska.
Z uwagi na fakt wyrażania wszystkich zdarzeń gospodarczych, mających miejsce w przedsiębiorstwie, w pieniądzu - równowaga finansowa jest podstawowym celem funkcjonalnym. Procesy funkcjonalne realizowane są na podstawie regulatorów, które wpisane w struktury funkcjonalne zapewniają trwałość osiągania stanu równowagi. W ramach regulatorów wyraźnie trzeba rozróżnić dwa ich źródła - Centrum i rynek. Źródła te wyznaczają obszary równowag cząstkowych identyfikowanych w relacjach przedsiębiorstwa z otoczeniem. Relacja przedsiębiorstwa z Centrum ma charakter równowagi finansowej w krótkim okresie, wynikającej z konieczności realizowania zobowiązań względem państwa - głownie z tytułu podatków. Rynek i relacja przedsiębiorstwa z podmiotami na tym rynku występującymi to równowaga finansowa w wymiarze krótkookresowym ustanawiana z dostawcami, odbiorcami i bankami. Banki, jako szczególnego rodzaju podmiot będący dostarczycielem szczególnego rodzaju dobra, którym są środki finansowe, występują również jako podmiot wpływający na równowagę przedsiębiorstw w wymiarze długiego okresu - inwestycyjnego. Alternatywnym podmiotem warunkującym utrzymanie samoregulacyjnej równowagi finansowej długookresowej są właściciele i/lub inwestorzy. Zatem samoregulacja przedsiębiorstw na poziomie finansowym sprowadza się do poszukiwania regulatorów zapewniających trwałą krótko- i długookresową równowagę, osiąganą w ramach relacji przedsiębiorstwa z innymi podmiotami występującymi w otoczeniu, przez co możliwe jest realizowanie celów finansowych przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Dodatnie sprzężenie zwrotne oraz prognozy katastroficzne
63%
Artykuł analizuje związek pomiędzy prognozami katastroficznymi, które ostatnio coraz częściej się pojawiają, a zjawiskiem dodatniego sprzężenia zwrotnego w rozwoju ludzkości oraz objawami przyspieszenia zmian, wskazującymi na działanie takiego sprzężenia. Omówione jest pojęcie oraz dynamika procesów dodatniego sprzężenia zwrotnego, charakter podstawowego sprzężenia pomiędzy nauką i techniką a producentami na rynku kapitalistycznym, objawy i skutki działania tego sprzężenia, oraz wynikające stąd zagrożenia zagłady cywilizacji ludzkiej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.