Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fees for wastewater discharge
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The aim of the article is to analyze the tariffs for collective sewage disposal in the cities of the Warmińsko-Mazurskie Voivodeship in terms of the type of tariffs and compliance with the principle of elimination of cross-subsidization. On the basis of available statistical data of the Central Statistical Office and information from water supply and sewage companies, the prices of sewage in 49 cities were analyzed. The prices were presented depending on the type of wastewater treatment plant. On the basis of the type of tariffs, the degree of elimination of cross-subsidization was also assessed. The dependence of sewage prices on the amount of treated sewage and the design capacity of the treatment plant expressed in p.e. was also examined. (original abstract)
Artykuł został poświęcony kosztom zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na potrzeby kształtowania taryf. Uwzględniono w nim uwarunkowania prawne i wynikające stąd problemy przedstawiania kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, które są podstawą ustalania taryf. Dokonano krytycznej analizy przedstawiania zestawienia kosztów jego działalności we wniosku taryfowym. Analizowano dostępną literaturę w zakresie rachunku kosztów realizacji tych usług oraz publikowane ogólnodostępne wnioski taryfowe. Również analizowano ujmowanie kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Przedstawione w artykule wnioski powstały w dużej mierze na podstawie autorskich wdrożeń systemów budżetowania i controllingu w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych oraz projektowania w nich zakładowych planów kont. Problem badawczy prezentowany w artykule usytuowany jest w kategorii ustalania cen w warunkach rynków regulowanych(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono strukturę przychodów przedsiębiorstwa prowadzącego usługi wodociągowe i kanalizacyjne oraz drogi i warunki dochodzenia do samofinansowania się tych usług.
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie zasad, którymi powinno kierować się przy określaniu opłat za usługę zbiorowego oczyszczania ścieków, która jest podstawowym sposobem zapewnienia nie tylko właściwego poziomu sanitarnego życia ludności, ale przede wszystkim ochrony wód przed ich nadmiernym zanieczyszczeniem. (fragment tekstu)
Rynek usług wodociągowo-kanalizacyjnych jest niewątpliwie rynkiem infrastrukturalnym, w którym dostarczanie usług użyteczności publicznej odbywa się w ramach monopolu naturalnego, co wymaga zagwarantowania szczególnej ochrony prawnej odbiorów, poprzez możliwość wpływania przez organy gminy na jakość usług oraz ich ceny. Jak wynika z art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy i w szczególności obejmuje sprawy wodociągów, zaopatrzenia w wodę, kanalizację oraz usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych. W ramach tak określonych zadań, mieści się także ustalanie opłat za pobrana wodę i odprowadzanie ścieków, które wiązać należy z kompetencjami rady gminy do zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, określonymi w ustawie z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przyjęte rozwiązania prawne mają znaczenie z punktu widzenia teoretycznego, zwłaszcza w zakresie prawnych form działania administracji publicznej. Jak wspomniano wcześniej, realizacja funkcji regulacyjnej wymaga stosowania nowych środków prawnych. Stąd konieczne wydaje się podjęcie badań nad istotą nowego instrumentu regulacyjnego, jakim jest "zatwierdzanie taryf" wskazanie celu jego stosowania, charakteru prawnego. Ważne, w kontekście tych rozważań, pozostaje także określenie zakresu kompetencji organów administracji publicznej podejmujących czynności w procesie zatwierdzenia taryf. Z uwagi na to, że zatwierdzanie taryf jest poddawane kontroli sądów administracyjnych, analiza orzecznictwa stanowić będzie niezbędne uzupełnienie oceny obowiązujących przepisów prawnych. (fragment tekstu)
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zasadniczo przyznaje jedynie wójtowi kompetencję do weryfikowania taryf dla wody i ścieków opracowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Faktycznie jednak - na co zwraca uwagę autor - rada gminy, korzystając z uprawnienia do kontroli działalności wójta, posiada wystarczające instrumenty do samodzielnego badania poprawności sporządzenia taryf i podjęcia w tym zakresie stosownej uchwały; w szczególności treść uchwały nie musi odpowiadać przedłożonemu przez wójta projektowi. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodę oceny społecznej akceptowalności realizacji i eksploatacji systemów zbiorowego oczyszczania ścieków, z uwzględnieniem zasady zwrotu kosztów usług wodnych. Obowiązek zapewnienia zbiorowego oczyszczania ścieków spoczywa na gminach. W związku z tym gmina, planując politykę ściekową, powinna posiadać narzędzie, które pozwoliłoby jej na badanie opinii lokalnej społeczności przy podejmowaniu decyzji o realizowaniu i finansowaniu budowy lub rozbudowy zbiorowego systemu odprowadzania ścieków. Narzędziem takim może być proponowana metoda wyceny warunkowej oparta na metodzie wykorzystującej pytania WTP. W celu zbadania społecznej akceptowalności realizacji i eksploatacji systemów zbiorowego oczyszczania ścieków przeprowadzono badania w gminie Dubicze Cerkiewne. Badanie ankietowe oparto na pytaniach w postaci WTP. Badanie pokazało, że niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia i dochodów wszyscy mieszkańcy gminy zgadzają się na budowę oczyszczalni ścieków, a zdecydowana większość respondentów deklaruje gotowość do zapłaty za korzystanie z usługi zbiorowego oczyszczania ścieków. Pozostali ankietowani nie wyrażają chęci płacenia ze względu na brak pieniędzy i uważają, że tę usługę powinni mieć za pieniądze, które już płacą. Gmina, planując politykę ściekową, powinna być zainteresowana opinią lokalnej społeczności przy podejmowaniu decyzji zmierzających do poprawy jakości lokalnych zasobów wodnych. Społeczeństwo powinno mieć świadomość znaczenia podejmowanych przez władze samorządowe działań, jak również możliwość włączenia się w realizację finansowania budowy lub rozbudowy zbiorowego systemu odprowadzania ścieków. (abstrakt oryginalny)
Cel - Przedstawienie badań dotyczących stosowania taryf za usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz możliwości ich zróżnicowania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Metodologia badań - W publikacji wykorzystano autorskie badania ankietowe przeprowadzone wśród 67 przedsiębiorstw działających na terenie województwa dolnośląskiego. Wynik - Przeprowadzone badania ankietowe w zakresie zróżnicowania taryf za usługi wskazują jednoznacznie, że jest to indywidualna decyzja zarządzających przedsiębiorstwami. Oryginalność/wartość - Dotychczas nie zostały przeprowadzone kompleksowe badania w zakresie funkcjonowania rachunku kosztów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, a przedstawione w artykule badania są ich częścią.(abstrakt oryginalny)
Celem autorki było udzielenie odpowiedzi na kilka pytań: czy władze lokalne mają obowiązek świadczenia, na rzecz podmiotów funkcjonujących na danym terenie, usług polegających na zbiorowym doprowadzeniu wody i odprowadzaniu ścieków?; w jaki sposób zadania te mogą być realizowane?; czy podmioty świadczące omawiane usługi mogą być rentowne?; kto powinien finansować utrzymanie elementów infrastruktury technicznej, służących świadczeniu opisanych usług oraz z jakich źródeł powinny być finansowane nowe inwestycje w tym zakresie? Na przykładzie Poznania, autorka przedstawiła sposób realizacji zadań gminy, polegających na doprowadzeniu wody i odprowadzaniu ścieków oraz istniejące w tym celu w mieście elementy infrastruktury technicznej.
Przepisy dotyczące nielegalnego poboru wody i nielegalnego odprowadzania ścieków nie są dostosowane do zmieniających się realiów. Autor poddaje gruntownej krytyce istniejące rozwiązania i proponuje usprawnienie procedury kontroli przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, wprowadzenie penalizacji nowych czynów, umożliwienie naliczania opłat odszkodowawczych z taryfy oraz skrócenie i uproszczenie procedury wstrzymania dostaw. Oznacza to potrzebę pilnej zmiany przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. (abstrakt oryginalny)
Obowiązujący w Polsce system ustalania opłat za usługi wodociągowe i kanalizacyjne nie daje wprost odpowiedzi na pytanie, jak sprawiedliwie podzielić koszty między poszczególnych odbiorców usługi oczyszczania ścieków. Przy alokacji kosztów przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne zazwyczaj nie uwzględniają zasady "zanieczyszczający płaci", czyli nie biorą pod uwagę ładunków zanieczyszczeń pochodzących od poszczególnych grup usługobiorców. A zatem istnieje konieczność sprecyzowania zasad ustalania opłat za ścieki, tak by nie występowało subsydiowanie skrośne w odniesieniu do poszczególnych grup odbiorców usługi. (abstrakt oryginalny)
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków odwołuje się w szerokim zakresie do pojęcia "posiadania", od którego są uzależnione np. status prawny poszczególnych odcinków czy obowiązek ich utrzymywania w należytym stanie. Posiadanie wpływa też na wysokość taryfy oraz na dopuszczalność zawierania umów w trybie art. 6 ust. 1a ustawy. Autor zauważa, że odwołanie się do kryterium posiadania jest w miarę jednolite, co zapewnia stosunkowo stabilną konstrukcję normatywną, jednak już samo posiadanie jest konstrukcją nietrwałą i w istocie zależną od okoliczności faktycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano część opłat ekologicznych obowiązujących w Polsce, które są powiązane z szeroko rozumianą gospodarką wodną. Są to opłaty za pobór wód, za odprowadzanie ścieków, należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i urządzeń wodnych, opłaty za oddanie w użytkowanie niektórych gruntów pokrytych wodami, za udostępnianie danych z katastru wodnego oraz za oddanie w użytkowanie obwodów rybackich. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodę oceny społecznej akceptowalności realizacji zbiorowego systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków opierającą się na metodzie wyceny warunkowej, wykorzystującej badanie gotowości do zapłaty (WTP). Uzyskane tą metodą informacje pozwolą na określenie, ile lokalna społeczność jest w stanie zapłacić za korzystanie z usługi zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków. Opracowana metoda oceny społecznej akceptowalności realizacji zbiorowego systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków może stanowić instrument wspomagający proces decyzyjny w zakresie kształtowania polityki opłat za usługi wodne w gminie. (fragment tekstu)
Autor zdefiniował pojęcie gospodarki wodnej, scharakteryzował obecnie stosowane instrumenty prawno-administracyjne i ekonomiczne i na podstawie wybranych przykładów dokonał oceny skuteczności działania opłat za dostawę wody i odprowadzanie ścieków.
Wprowadzenie od 1990 roku zasad gospodarki rynkowej stworzyło możliwość skutecznego stosowania w zarządzaniu ochroną wód rozwiązań o charakterze ekonomicznym, które są właściwym uzupełnieniem prawno-administracyjnych regulacji| bezpośrednich, obejmujących wyłącznie standardy, nakazy i zakazy. Mechanizmy rynkowe, a więc wynikające z zasad funkcjonowania gospodarki, w której alokacja środków i zasobów następuje w odpowiedzi na bodźce cenowe wynikające ze swobodnego kształtowania się podaży i popytu, pozwalają na opracowanie szeregu instrumentów oddziaływania na zachowania producentów i konsumentów. Na tym właśnie polega mechanizm regulacji pośredniej, w której użytkownicy środowiska zachowują znaczny margines swobody w podejmowaniu decyzji o rodzaju i zakresie ingerencji w środowisko naturalne. Mechanizm funkcjonowania rynku skłania ich do podejmowania racjonalnych decyzji dotyczących korzystania ze środowiska wodnego. W referacie omówiono, zmiany w dotychczasowym systemie opłat za zrzut ścieków, które zostały wprowadzone w ramach ustawy Prawo ochrony środowiska oraz Rozporządzenia RM w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. (fragment tekstu)
Opracowanie jest syntetycznym omówieniem dyskusji na temat nowelizacji prawa wodnego i aktów wykonawczych z zakresu systemu opłat za szczególne korzystanie z wód.
"Wokół cen usług polegających na dostarczaniu wody i odbiorze ścieków toczy się w Polsce ożywiona dyskusja, w której argumenty merytoryczne mieszają się z politycznym populizmem." W artykule podjęto próbę odpowiedzi na kilka podstawowych pytań związanych z systemem opłat wodno-kanalizacyjnych. Przedyskutowano problemy: czy system opłat jest niezbędny, czemu ten system ma służyć, czy stawki jednostkowe wyznaczono na odpowiednim poziomie i jakie konsekwencje powoduje on w sektorze komunalnym.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.