Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Feudal economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł omawia problemy związane z przyczynami pojawienia się i procesem kształtowania cesarstwa na Zachodzie, które pojawiło się w 800 r. po Chr., a także stosunek cesarza Karola względem papiestwa. Z uwzględnieniem kontekstów politycznego (problemy królestw i systemu feudalnego) oraz eklezjalnego (Sobór Nicejski II) omawiane są niezwykle istotne i ogólniejsze debaty historyków o koncepcjach monistycznej i dualistycznej określających relacje między papieżami i cesarzami. (abstrakt oryginalny)
Działalność księżnej Anny Jabłonowskiej jako prawodawcy i zarządcy na Podlasiu w drugiej połowie XVIII w. jest ewenementem w dziejach prawodawstwa i zarządzania dobrami magnackimi. Pani na Kocku i Siemiatyczach udowodniła, że nie łamiąc prawa krajowego, możliwe było jego racjonalne udoskonalenie w skali majątków możnowładców.(fragment tekstu)
Artykuł ma na celu określenie charakterystycznych cech kierowania przez zakon krzyżacki organizacją państwową w Prusach. Przedstawiona analiza pozwala na stwierdzenie podobieństwa formy rządów do wzorców stosowanych przez średniowieczne organizmy państwowe, jednakże blisko 400 lat wcześniej. (fragment tekstu)
Merkantylizm, jak zadana inna europejska doktryna ekonomiczna, na przestrzeni kilku wieków i na polu prawie wszystkich procesów gospodarczych był w całości stosowany w praktyce aktywnej polityki państwowej. Jego zasady odpowiadały zarówno interesom rządów, jak i przejmujących stopniowo dominację grup społecznych. Były także bardzo zbieżne z potocznym myśleniem. Jego bezpośrednie oddziaływanie na rzeczywistość było wstrząsające i na zawsze zmieniło obraz życia gospodarczego świata.
Przedmiotem niniejszego opracowania jest analiza zjawiska podporządkowania jako przejawu stosunków między władzą polityczną a społeczeństwem oraz zjawiska równości jako przyrodzonego prawa jednostki ludzkiej. Autor podjął próbę zbadania wzajemnych relacji między oboma zjawiskami, zwłaszcza z punktu widzenia wpływu na kształtowanie się stosunków między władzą polityczną a społeczeństwem.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia postać ks. Piotra Ściegiennego jako wybitnego teoretyka ekonomii. Ks. Ściegienny przedstawił wizję ustroju gospodarczego, która opierała się na reformie własności ziemi, oświaty i pieniądza.
Charakterystyka badań historycznych nad podatkami w dawnej Polsce, a szczególnie ocena ich dorobku, wymaga krótkiego wprowadzenia teoretycznego. Istotną sprawą jest bowiem osadzenie problematyki podatkowej w szerszym kontekście nauki skarbowości, a nawet historii ogólnej, gdyż w kwestiach skarbowo-podatkowych odbijała się wyraziście - jak w zwierciadle - ogólna sytuacja państwa polskiego, szczególnie w epoce nowożytnej. Niezbędne wydaje się również wskazanie na złożoność i wieloznaczność kategorii podatku oraz określenie specyficznych dla feudalizmu czynników utrudniających jej badanie. Otóż władza publiczna, a więc państwo albo inny związek o charakterze publiczno-prawnym (np. samorząd terytorialny, komunalny) dla pokrycia wydatków związanych z utrzymaniem swojego aparatu oraz realizacją zadań wynikających z potrzeb publicznych musi dysponować odpowiednimi źródłami. W nowszej literaturze skarbowej (finansowej) wyróżnia się zazwyczaj trzy zasadnicze ich rodzaje, a mianowicie: a) dochody z gospodarki państwa (domeny ziemskie, przedsiębiorstwa, monopole itp.); b) dochody z danin publicznych (podatki i opłaty); c) dochody osiągane w drodze zaciągania wewnętrznych i zagranicznych pożyczek. W odniesieniu do feudalizmu należałoby tu dodać jeszcze jedną, specyficzną grupę obejmującą łupy wojenne (niewolnicy, kosztowności), haracze i kontrybucje, konfiskaty mienia, kary i grzywny, prawo kaduka, opłaty lenne itd. Dochody te posiadały dużą wagę w czasach wczesnofeudalnych w dalszych okresach traciły stopniowo na znaczeniu. I jeśli nawet niektóre z nich przetrwały aż do rozbiorów, to nie przynosiły większych wpływów pieniężnych. Na ogół też nie rozwinęły się w formę trwałych instytucji skarbowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.