Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 86

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Film production
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
100%
Jakub Kolski jest uważany za reżysera tworzącego kino autorskie. Jednym z wyrazów jego oryginalności są adaptacje literatury, tworzone we właściwym dla reżysera stylu. Autorka artykułu zatrważa, że jednym z chwytów stosowanych przez Kolskiego jest operowanie przedmiotem (właściwie obrazem przedmiotu). Jest on w jego filmach nie tylko obiektem materialnym i estetycznym, ale również symbolicznym. Wielokrotnie powtórzone obrazy przedmiotów pebtią ważną funkcję w konstrukcji wypowiedzi filmowej. Repetycje obrazów tych samych rzeczy nieustannie podtrzymują dwupoziomowość znaczeń, przenikanie się świata realnego i nadrealnego. Autorka omawia kolejne adaptacje Kolskiego: Daleko od okna, Wenecję i Pornografię jako filmy, w których reżyser "oddał "przedmiotom głos. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o statystyki dotyczące udziału telewizji publicznej w produkcji filmowej stwierdzono, że najmocniejszym partnerem TVP za prezesury Roberta Kwiatkowskiego stała się firma Heritage Films (HF). Zwrócono uwagę, że telewizja publiczna zlecała produkcję za miliony złotych i brała na siebie ryzyko, natomiast Heritage Films zgarniał marżę od przerobu.
Artykuł prezentuje analizę polskich filmów wojennych i propagandowych z lat 1960-1989, przedstawiających komunistyczną partyzantkę podczas drugiej wojny światowej. Tekst ukazuje genezę obrazu komunistycznej partyzantki w systemie propagandy PRL. Autor wskazuje, że propagandowy obraz stanowił próbę przejęcia legendy formacji niepodległościowych, głównie Armii Krajowej, przez komunistów, którzy nie posiadali własnej legendy. Tekst prezentuje kolejne etapy ukazywania komunistycznej partyzantki w latach 1960-1989.(abstrakt oryginalny)
The influence on sociologists of texts by others is widely accepted and a standard line of investigation. However if books can be an influence it is not unreasonable to assume that other cultural products might be significant too in the formation of a sociologist. This Note addresses the possibility by exploring some of the possible meanings of a passing comment once made by Zygmunt Bauman. In conversation with the present author Bauman once said that Ingmar Bergman's film Winter Light is important to him. This short Note attempts to work out why, and it focuses on the theme of vocation. It is crucial to stress that this Note was inspired by Bauman's comment but works entirely at the level of publicly available texts. It is not to be assumed that Bauman would personally agree with this explanation.(original abstract)
Celem artykułu jest pokazanie powiązań między filmami i innymi produkcjami telewizyjnymi a przemysłem turystycznym z perspektywy destynacji turystycznych. W artykule zaprezentowano wnikliwy przegląd literatury, zarówno literatury naukowej zawierającej zagadnienia teoretyczne, jak i literatury biznesowej opisującej przykłady w zakresie turystyki filmowej. Autorzy prezentują istotę set-jetting oraz city placement, a także korzyści dla miast i regionów wynikające z zastosowania tych działań. W dalszej części artykułu wskazano na film jako istotny czynnik rozwoju turystyki wielu obszarów, a także przedstawiono turystykę filmową jako istotny sektor badań w turystyce. Autorzy przedstawili również próbę typologii tej formy turystyki ze szczególnym uwzględnieniem efektów prowadzonych działań, a także podział na różne formy w oparciu o liczne przykłady krajowe i zagraniczne. W końcowej części zaprezentowano praktyczne działania realizowane przez władze lokalne, których celem jest przyciągnięcie producentów filmowych.(abstrakt autora)
6
Content available remote Joseph Conrad and the silver screen
80%
Filmografia adaptacji dzieł Josepha Conrada świadczy o tym, że od czasów filmu niemego liczni filmowcy sięgali po utwory Conrada jako materiał na scenariusze filmowe. W większości przypadków okazało się, że ekranizacje utworów Conrada to porażki artystyczne i fiasko finansowe. Film Francisa Forda Coppoli Czas Apokalipsy (1979) zapoczątkował odrodzenie artystycznego i finansowego zainteresowania środowiska filmowców twórczością Conrada. Obraz Coppoli, który osiągnął status współczesnej klasyki filmowej, oraz słynna adaptacja powieści Tajny agent w reżyserii Alfreda Hitchcocka (1936), wydają się zaprzeczać powszechnej opinii, że ekranizacje dzieł Conrada z góry skazane są na niepowodzenie. Celem artykułu jest zbadanie metod i środków artystycznego wyrazu jakimi posługiwali się dwaj czołowi reżyserzy XX wieku w swoich adaptacjach utworów Conrada. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest omówienie filmu Marii Sadowskiej zatytułowanego Dzień kobiet. Głównym wątkiem, wokół którego artystka postanowiła zbudować jego fabułę, jest herstoria Haliny Radwan. Kobieta pełni różne role społeczno-kulturowe, m.in. matki i pracownicy, co naraża ją na dyskryminację i wykluczenie. Krytyka feministyczna okazała się zatem podstawowym narzędziem wykorzystanym w procesie analitycznym. W artykule odwołano się do przedstawicieli różnych dyscyplin badawczych, jak chociażby socjologii czy filmoznawstwa. Skupiono się także na uchwyceniu relacji doświadczanych przez główną bohaterkę filmu Sadowskiej, zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej. Powyższe poprzedzono wstępem, który zarysowuje tematykę poruszaną przez Sadowską, a także przeglądem podstawowych założeń perspektywy feministycznej w filmoznawstwie.(abstrakt oryginalny)
Niniejsza publikacja oferuje wgląd w doświadczenia widzów związane z konsumpcją filmów należących do różnych gatunków, takich jak suspens, western oraz komedia. Badanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem jakościowej i ilościowej analizy text mining recenzji trzech wybranych tytułów filmowych. Wyniki analizy opartej na text mining uzupełnia badanie jakościowe recenzji filmowych. Wyniki badania pozwoliły na uchwycenie spektrum czynników oddziałujących na doświadczenia widzów na różnych etapach konsumpcji produktu, jakim jest film - podróży zakupowej konsumenta. Czynniki te związane są m.in. z cechami produktu (np. marka reżysera, gwiazdorska obsada, ścieżka dźwiękowa, historyczny kontekst fabuły filmu) oraz różnymi punktami "kontaktu" kreującymi doświadczenia widza (np. kanał dystrybucji filmu). Wyodrębnione kategorie doświadczeń widza odpowiadają analizowanym gatunkom filmowym. Prezentowane w niniejszej publikacji badanie ma charakter badań wstępnych, eksploracyjnych. (abstrakt oryginalny)
Kluczowymi pojęciami w niniejszym artykule są: zielona produkcja filmowa oraz zrównoważona produkcja filmowa, które są kalkami angielskich określeń: green filmmaking lub green filming i sustainable film production. W Polsce obu określeń używa się wymiennie, choć krajowe instytucje (np. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych czy Łódź Film Commission) w przywołanych poniżej opracowaniach używają także oryginalnego określenia green filming. W tekście tym przytoczone są współczesne europejskie standardy wdrażania idei zrównoważonej produkcji w branży filmowej, a także pionierskie polskie doświadczenia w tym zakresie. Celem artykułu jest ukazanie procesu wdrażania idei zrównoważonej produkcji filmowej na polskim gruncie. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono specyfikę filmu animowanego i jego twórców. Podjęto również próbę zdefiniowania na nowo filmu animowanego. Zaproponowano następującą definicję: filmem animowanym jest utwór, w którym ruch jest kreowany przez artystę i to bez znaczenia, czy mamy do czynienia z grą człowieka, istoty żywej czy z przedmiotem martwym; pod warunkiem jednak, że ruch ten będzie całkowicie odrealniony. Przedstawiono także dylematy prawne związane z realizacją obecnie obowiązującej Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz wskazano rozwiązania, które powinny zostać uwzględnione przez ustawodawcę po to, by przepisy prawne zawarte w ustawie bardziej odpowiadały rzeczywistości i w dokładniejszy sposób określały sytuację prawną twórców filmu animowanego. (abstrakt oryginalny)
Studium Garczewskich powstało w ramach projektu badawczego współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i ukazało się w Wydawnictwie Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora pod koniec 2015 r. Jego przedmiotem jest analiza nakręconych po 1989 r. polskich i niemieckich filmowych narracji historycznych. Autorzy studium wybrali trzy problemy uwiecznione na taśmie filmowej, które poddali badaniom: obraz II wojny światowej, dzieje Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz wydarzenia politycznie przełomu 1989/1990. Dla koncepcji i wartości książki istotne jest przeprowadzenie analizy odpowiednich relacji między polityką, prawem i popkulturą. Opracowanie adresowane jest do tego pokolenia Polaków i Niemców, które dojrzewało po 1989 r., bo może być dla niego źródłem wiedzy. Rozważania nad wizjami nieodległej przeszłości stwarzaj ą możliwość refleksji nad polityką historyczną dzisiejszej Polski i Niemiec, zwłaszcza gdy szuka się sensu i przyczyn postulatu kreowania tego typu obrazów. Istotne znaczenie dla zrozumienia metodologicznych założeń studium Garczewskich ma kryterium wyboru filmów podlegających analizie. Autorzy uznali, że decyduje o nim obecność narracji historycznej jako elementu głównego przekazu. Wykluczyli te obrazy, w których zaszłości dziejowe zaistniały jedynie w postaci informacji epizodycznych lub dodatkowych. Omawiane studium jest bez wątpienia inicjatywą potrzebną, aktualną ze względów politycznych i edukacyjnych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.
13
Content available remote Tourism and Film in the Polish People's Republic in the 1950s
61%
Artykuł rozważa związki filmu i turystyki w początkowym okresie PRL-u. Stawia pytanie o możliwości aplikowania pojęcia turystyki filmowej (film-induced toursim) dla badań nad relacjami przemysłu kinematograficznego i turystyki w Polsce lat pięćdziesiątych XX wieku. Przedstawiona teza zakłada, że rozważania w tym polu powinny bazować na analizach tekstualnych poszerzonych o recepcję materiałów dopełniających. Do badań nad fenomenem związków filmu i turystyki niezbędna jest wiedza o realiach funkcjonowania przemysłu turystycznego, stąd artykuł omawia także kluczowe problemy związane z rozwojem turystyki w Polsce i w Czechosłowacji w latach pięćdziesiątych XX wieku. Egzeplifikacją postulowanego podejścia badawczego jest omówienie relacji film-turystyka na przykładzie pierwszej powojennej koprodukcji polsko-czechosłowackiej pt. Zadzwońcie do mojej żony (Co řekne žena, 1958, r. Jaroslav Mach). Tekst rozważa jaką rolę wyznaczono filmowi w procesie budowania pozytywnych znaczeń związanych z Polską jako miejscem wyjazdów turystycznych i jak owe skojarzenia były budowane. (abstrakt oryginalny)
W artykule przybliżono indyjski przemysł filmowy. Jedna czwarta wszystkich produkcji kręconych w Indiach (rocznie prawie 1000 pełnometrażowych filmów) to produkcje Bollywood. Zwrócono uwagę na fenomen ogromnej popularności filmów z Bombaju (obecnie Mumbaju - stolicy kinematografii realizowanej w języku hindi).
Zachęty finansowe dla branży filmowej są popularną strategią rozwoju gospodarczego wdrażaną przez wiele państw i regionów na świecie. Jednym z podstawowych argumentów za wdraża-niem tego typu zachęt jest kształtowanie optymalnych warunków sprzyjających inwestycjom ze środków zewnętrznych, co może tworzyć efekt mnożnikowy wzmacniający lokalną gospodarkę. W Polsce system wsparcia produkcji audiowizualnej, tzw. zachęt finansowych, jest regulowany Ustawą o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej (Ustawa z dnia 9 listopada 2018 roku o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, Dz.U. 2019, poz.50). W ramach tego rozwiązania możliwy jest zwrot kosztów produkcji, które zostały poniesione w Polsce, w wysokości 30% polskich kosztów kwalifikowalnych (art.14, Ustawa z dnia 9 listopada 2018 roku...; https://pisf.pl/zachety -informacje/, 2023, 9 listopada). Celem artykułu jest eksploracja mechanizmu zachęt finansowych w polityce audiowizualnej na przykładzie wsparcia podmiotów produkcji filmowej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Film Tourism in the Promotion of Selected Tourist Destinations
61%
Turystyka filmowa jest zjawiskiem dość mało znanym, lecz rozwijającym się w miarę powstawania nowych produkcji filmowych i zainteresowania ludzi tą dziedziną. Film jest w pewnym stopniu nowym narzędziem promocji, wykorzystującym nakręcony obraz do pokazania w sposób zamierzony i dostosowany do widowni miejsca i historie, które później mogą zachęcić ludzi do wyjazdu do danej miejsca. Celem artykułu było określenie, czy turystyka filmowa wpływa na promocję wybranych destynacji turystycznych. Posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety według standaryzowanego kwestionariusza. Wyniki przeprowadzonych badań odnoszące się do turystyki filmowej w promocji destynacji turystycznych wskazują na to, iż jest to zjawisko, które należy jeszcze bardziej promować, gdyż niespełna 50% badanych spotkało się z pojęciem turystyki filmowej. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Jakich wartości uczy nas cykl filmów i książek o Harrym Potterze?
61%
W poszukiwaniu wartości biorę pod lupę cykl filmów i książek o Harrym Potterze autorstwa J. K. Rowling. Chociaż wcale nie potrzebuję szkła powiększającego, żeby je tam zobaczyć - one same rzucają się w oczy. Harry Potter był dla mnie oczywistym wyborem do rozważań na temat wartości we współczesnym świecie, po tym jak po wielu latach wróciłam do tej serii już jako osoba dorosła. (fragment tekstu)
18
Content available remote Analysis of the Lying Area in a Barn with the Use of a Video Recording Technology
61%
Celem pracy były badania wpływu okresu przebywania krów w strefie legowiskowej z piaskiem na czas leżenia i inne formy zachowań zwierząt w sytuacji, gdy materiał podłoża nie był w boksach legowiskowych uzupełniany w okresie badań. Rejestrację zachowania krów w badanej strefie prowadzono w sposób ciągły w okresie 10 dni z wykorzystaniem techniki filmowej. Zakresem badań objęto dwie grupy technologiczne krów mlecznych w oborze z wolnostanowiskowym systemem utrzymania. Wskazano na tendencję zmniejszania czasu leżenia krów w badanym okresie. Zaproponowano metodę podejścia do analizy wyników badań, uwzględniającą wyodrębnienie zblokowanych dób badań. Zblokowanie dób w pomiarze ciągłym czasu leżenia krów przełożyło się na możliwość opisania zmiennej zależnej (czasu leżenia krów w rozpatrywanym okresie) modelem liniowym wyróżniającym się znacznie wyższą wartością współczynnika determinacji w porównaniu z opcją uwzględniającą pojedyncze doby.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Teleologia autorstwa
61%
Zacznijmy od podstawowego pytania: Po co stanowi się i po co istnieje prawo autorskie? Sam problem autorstwa nie jest niczym nowym w dziejach kultury śródziemnomorskiej, ale wydzielenie i skodyfikowanie tej sfery jurysdykcji dokonało się w kulturze ludzkiej ledwie paręset lat temu. Stosunkowo niedawno, jeśli zważyć, iż proceder kradzieży cudzej własności intelektualnej w swych spektakularnych niekiedy przejawach sięga zamierzchłej historii.(fragment tekstu)
20
Content available remote Apoteoza chciwości na rynkach finansowych w wybranych filmach fabularnych
61%
Współcześnie, w edukacji ekonomicznej, zwłaszcza w Europie Zachodniej i USA, coraz większego znaczenia nabiera wykorzystanie filmów fabularnych do ilustracji: określonych zjawisk i procesów gospodarczych, jak również zachowań inwestorów oraz finansowych i, społecznych i psychologicznych konsekwencji tych zachowań. W artykule omówione zostały fragmenty wybranych filmów fabularnych , zagranicznych i polskich, które odnoszą się do chciwości inwestorów na rynkach finansowych lub też dotyczą ich stosunku do pieniędzy. Fragmenty tych filmów, jak i innych obrazów mogą zostać wykorzystane w procesie dydaktycznym jak i w czasie specjalistycznych kursów z szeroko rozumianych finansów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.