Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1227

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 62 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 62 next fast forward last
Przedstawiono sposób powoływania członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Omówiono strukturę wewnętrzną, proces podejmowania decyzji i kompetencje ETO.
2
Content available remote Przegląd Finansów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS)
100%
Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie zasad funkcjonowania Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czynników wpływających na jego wartość oraz stosowanych rozwiązań systemowych, które pozwoliły na odnotowanie wyjątkowo niskiego deficytu w ostatnim czasie. Celem szczegółowym zaś, upowszechnianie wiedzy z zakresu funkcjonowania tejże instytucji, gdyż badania naukowe wskazują na brak wiedzy wśród członków społeczeństwa lub jej niski poziom, który kształtuje postawy wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie specyfiki finansów nowoczesnych. Zaproponowany autorski zbiór kryteriów posłużył, po pierwsze, do wyodrębnienia w nauce o finansach kategorii "finanse nowoczesne", po drugie - do naszkicowania ich syntetycznego obrazu. Rozważania prowadzą do sformułowania następującej opinii: wśród cech charakteryzujących finanse nowoczesne występują cechy "nowe", swoiste atrybuty nowoczesności, stanowiące o odrębności finansów epoki współczesnej na tle wcześniejszych okresów, oraz cechy "stare", te same od lat, składające się na istotę finansów w długim okresie. Cechy pierwszego rodzaju stanowią przesłankę do używania pojęcia "finanse nowoczesne", te drugie zaś ukazują, że istota finansów, mimo dokonującego się postępu cywilizacyjnego, w zasadzie nie zmienia się.(abstrakt oryginalny)
Przez e-finanse będziemy rozumieć rodzaj usług finansowych świadczonych przez określone podmioty gospodarcze za pomocą mediów elektronicznych: sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, w tym Internetu. Ogólnie, zakres przedmiotowy i podmiotowy e-finansów jest zbliżony do tradycyjnych finansów, które dotyczą relacji ekonomicznych między różnymi podmiotami gospodarczymi związanych z przepływem środków pieniężnych. (fragment tekstu)
5
Content available remote Podstawowe dane statystyczne polskiego rynku e-finansów
100%
Polski rynek e-finansów znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju. Według najnowszych danych 56,4% gospodarstw domowych posiada komputery a 57,8% Polaków korzysta z dostępu do Internetu, a 84,9% posiada telefon komórkowy (co najmniej jeden). Ogólnie, w tych samych badaniach zwraca się uwagę, że cały rynek telekomunikacyjny "skręca" w kierunku technologii internetowych. Populację polskich internautów silnie determinują, jak dotychczas, trzy kryteria: wiek, miejsce zamieszkania i wykształcenie. Mniejsze znaczenie ma tu płeć. Generalnie populację tę tworzą ludzie relatywnie młodzi, mieszkający w większych miastach, lepiej wykształceni, oraz co potwierdza ich status - lepiej przeciętnie zarabiający. Już to daje pomyślne perspektywy rozwoju e-biznesu, a e-finansów w szczególności. W dalszej części naszych rozważań zaprezentujemy więcej bardziej szczegółowych danych wywodzących się z przywoływanych różnych źródeł. Dane te dość dobrze charakteryzują stan i perspektywy rozwoju polskiego rynku e-finansów. (fragment tekstu)
Realizacja e-usług we wszystkich obszarach e-finansów wiąże się z koniecznością podejmowania decyzji przez klientów korzystających z tych usług. Jednakże istniejące systemy wspomagania tego procesu obejmują z reguły tylko jeden z obszarów i są to systemy zamknięte, dostępne jedynie dla wąskiego grona użytkowników. Celem niniejszego artykułu jest opracowanie otwartego, wieloagentowego systemu wspomagania decyzji z zakresu e-finansów z uwzględnieniem możliwości integracji wiedzy z różnych obszarów. W artykule przedstawiono architekturę opracowanego systemu oraz sposób funkcjonowania wybranych agentów.(abstrakt autora)
Prognozowanie wielkości makroekonomicznych odgrywa istotną rolę w każdej gospodarce. Szczególną wagę do prognoz przywiązuje się jednak w krajach przechodzących transformację. Wiarygodność prognoz uzależniona jest od ich dokładności. Wiadomo bowiem, iż prognozy obciążone są błędami, których źródeł upatrywać można np. w błędach estymacji, błędach struktury stochastycznej, błędach specyfikacji, błędach czynników endogenicznych lub egzogenicznych, błędach pomiaru czy też w błędzie losowym. Wstępem do analizy jakości prognoz budżetowych jest porównanie błędów średnich. Dostrzeżono, iż błędy te cechował różnokierunkowy charakter w poszczególnych latach badanego okresu (tab. 1). Szczegółowa analiza dowiodła, iż jedynie prognoza dochodów budżetowych z tytułu akcyzy w latach 1995-2000 była systematycznie wyższa od wielkości zrealizowanych. Błąd średni obliczony dla prognoz sporządzonych dla lat 1992-2000 wskazuje, że w przypadku dochodów z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), cła, dochodów jednostek budżetowych, prywatyzacji i dochodów zagranicznych prognoza była niższa niż realizacja. Z kolei przyjmowanie wartości dodatnich w przypadku błędów średnich prognoz dochodów z tytułu podatku od osób fizycznych (PIT), dywidendy, wpłat z zysku NBP, podatku od wartości dodanej (VAT), podatku akcyzowego oraz podatku od gier świadczy o zbyt optymistycznych prognozach w stosunku do wartości zrealizowanych (fragment tekstu)
Wykluczenie finansowe przejawia się trudnościami w dostępie do niezbędnych produktów i usług finansowych w odpowiedniej dla poszczególnych osób formie. Jedną z jego przyczyn jest niski poziom świadomości finansowej społeczeństwa. W wielu krajach podejmowane są wielokierunkowe działania inkluzyjne, a wśród nich takie, które związane są z kształtowaniem zdolności finansowych. Celem niniejszego artykułu jest próba zidentyfikowania i przedstawienia roli, jaką mogą odegrać w tym obszarze główni interesariusze odpowiedzialnych finansów, tj. państwo oraz instytucje finansowe.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Europejskie standardy doradztwa finansowego w Polsce
80%
Celem artykułu jest przedstawienie organizacji działających w Europie zajmujących się samoregulacją oraz certyfikacją doradców finansowych, a także zakresu ich obecności w Polsce. Dodatkowo w artykule przedstawiono zakres pojęciowy doradcy finansowego, historię zawodu doradcy, skalę rozwoju rynku doradztwa finansowego w Polsce i wyzwania stojące przed tą branżą w przyszłości. W artykule wykorzystano analizę dostępnej literatury przedmiotu, danych prezentowanych przez europejskie organizacje doradców finansowych, Związek Firm Doradztwa Finansowego oraz analizę aktów prawnych. (fragment tekstu)
Powiaty jako jednostki samorządu terytorialnego powołane zostały na mocy ustaw z 5 czerwca o samorządzie powiatowym. Analogicznie jak inne jednostki samorządowe zdefiniowano je jako wspólnotę samorządową oraz odpowiednie terytorium. Przyznano im osobowość prawną oraz samodzielność, która podlega ochronie sądowej. W okresie 1999-2008 z budżetów powiatów finansowanych było około 14% zadań jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Podstawowym problemem, jaki pojawił się przed twórcami reformy powiatowej, by! problem zasilania finansowego tego poziomu organizacyjnego JST a w szczególności kształtowania dochodów własnych powiatów. W latach 1999-2008 dwukrotnie zmieniał się system kształtowania dochodów powiatów. Pojawiają się wobec tego pytania, czy dochody powiatów są adekwatne do zakresu realizowanych zadań?, czy władze powiatowe, w szczególności po 1 stycznia 2004 (tj. po zmianie ustawy o dochodach JST) mają większy wpływ na kształtowanie swoich dochodów'1, czy posiadają one i w jakim zakresie samodzielność dochodową, a tym samym samodzielność w ogóle(fragment tekstu)
Polskie sołectwa, których gospodarka finansowa stanowi przedmiot zainteresowania autorki niniejszego opracowania, bardzo dobrze wkomponowują się w podstawowe założenia zasady subsydiarności, określanej często jako zasada pomocniczości. Sołectwa są kategorią historyczną której korzenie sięgają jeszcze czasów średniowiecza. Aktualnie są one jednymi z najmniejszych jednostek pomocniczych, usytuowanych na obszarach wiejskich. W odróżnieniu od dzielnic i osiedli, ich granice ściśle pokrywają się z lokalną siecią osadniczą, czyli granicami wsi, przez co jednostki te wykazują ścisłe powiązanie z potrzebami lokalnych wspólnot samorządowych, potrzebami, które mogą być często zaspokojone na poziomie niższym niż poziom gminy. W opinii autorki istnienie sołectw to pozytywny przejaw lokalnej aktywności społecznej oraz inicjatyw obywatelskich na obszarach wiejskich. W Polsce liczba jednostek pomocniczych tego typu wynosi 40 3485.(fragment tekstu)
Próba dokonywania oceny dorobku teoretycznego finansów samorządu terytorialnego jest przedsięwzięciem szczególnie złożonym. Wynika to z braku zweryfikowanej metodyki badania dla tego typu przedsięwzięć. Metodycznie za zasadne uznano wyróżnienie w dotychczasowym dorobku finansów samorządu terytorialnego "określonych płaszczyzn problemowych" i dokonywanie ich oceny, którą powinny być objęte takie płaszczyzny, jak: podstawy prawne finansów samorządu terytorialnego, samodzielność finansowa JST, budżetowanie w JST, zarządzanie długiem lokalnym, ryzyko w gospodarce finansowej i metody jego minimalizowania, strategie finansowania działalności i rozwoju JST, analiza finansowa w JST, nadzór i kontrola gospodarki finansowej w JST, partycypacja obywatelska. Ze względów formalnych w artykule zakres wartościowania został ograniczony do jednej płaszczyzny, tj. samodzielności finansowej JST. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono główne atrybuty i konsekwencje społeczne dwóch przeciwstawnych modeli kapitalizmu, czyli społecznej gospodarki rynkowej samoregulującej się gospodarki. Uzasadniono tezę, że ewolucja kapitalizmu jest rezultatem dwóch procesów, z których jeden zwiększa zakres przedmiotowy samoregulacji, a drugi go redukuje lub łagodzi jego konsekwencje społeczne. Efektem deregulacji rynku pracy i kapitału jest neoliberalny system gospodarczy, który ma również charakter nietrwały (przejściowy). Nową jego cechą jest jego globalny wymiar i postępująca finansyzacja gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Nowe instrumenty finansowe zyskują na świecie coraz większą popularność. Szacuje się, że roczne obroty opcjami, transakcjami futures i wymiany (swap) wynoszą wiele bilionów dolarów. Powodem tak wielkiego zainteresowania tymi instrumentami jest ich wielofunkcyjność i szeroki zakres zastosowań. Mają one zastosowanie zarówno do transakcji walutowych, towarowych, pieniężnych, jak i na papierach wartościowych.
15
Content available remote "Zarażenie finansowe" źródłem ryzyka systemowego
80%
Jednym z kluczowych czynników decydujących o stabilności systemów gospodarczych jest specyficzna lub systemowa natura ryzyka, na jakie są narażone. Dopóki ryzyko ma charakter specyficzny, dopóty stanowi zagrożenie dla pojedynczych podmiotów, nie zagrażając stabilności całego systemu, rynku czy gospodarki. Z chwilą, gdy ryzyko nabiera charakteru systemowego, w jednakowym stopniu oddziałuje na większą grupę podmiotów, będąc źródłem zagrożenia niemożliwego do neutralizacji przez zróżnicowanie form działalności, formalnie określane mianem dywersyfikacji. Jako tradycyjne źródło ryzyka systemowego uznać należy przede wszystkim niekorzystne zmiany parametrów gospodarczych, mających charakter egzogeniczny wobec całego systemu ekonomicznego.(fragment tekstu)
Płynność finansowa wiąże się przede wszystkim z łatwością dokonywania transakcji. Również przedsiębiorstwa o rozbudowanej strukturze powinny dbać o to, aby ich finansowanie a także zarządzanie środkami finansowymi mogło odbywać się w sposób efektywny. W niniejszym opracowaniu zwrócono uwagę na jeden z podstawowych rodzajów cash poolingu - notional cash pooling oparty na mechanizmie nettingu, będący niewątpliwie instrumentem usprawniającym finansowanie grup kapitałowych, przedsiębiorstw wielooddziałowych czy holdingów.(abstrakt oryginalny)
"Grupa kapitałowa jest rzeczywistym fenomenem krajowej i międzynarodowej praktyki gospodarczej. Jest również fenomenem teoretycznych dyscyplin, takich jak ekonomika i organizacja przedsiębiorstwa oraz prawo gospodarcze"4. Aby taką formą połączenia efektywnie zarządzać, warto poznać i stosować interdyscyplinarne instrumenty zarządzania i przełożyć je na skuteczne decyzje. Niejednokrotnie w praktyce gospodarczej z lekceważeniem podchodzi się do zarządzania tego typu organizacjami, ignorując wielowymiarową specyfikę ich funkcjonowania. Ma to bezpośrednie przełożenie na formułowanie strategii finansowych grup kapitałowych, gdzie często niemożliwe jest oszacowanie skutków decyzji zmieniających strukturę powiązań kapitałowych w grupie. Strategie finansowania grup kapitałowych rządzą się swoimi prawami i im bardziej złożona organizacja, tym bardziej skomplikowany proces budowania spójnej koncepcji długoterminowego zarządzania finansami w grupie. Chodzi tu przede wszystkim o wpływ realizowanej strategii finansowej na efektywność bądź wartość grupy ocenianej określonymi procedurami, zależnymi od wyboru metod i/lub procedur konsolidacji danych finansowych.(abstrakt oryginalny)
Jednostka, która podejmuje działalność gospodarczą w warunkach wolnego rynku powinna ustalić swoje cele, środki i metody ich osiągnięcia. Podstawowym zadaniem każdej jednostki powinno być zapewnienie warunków sprzyjających jej długotrwałej działalności i rozwojowi. Stąd też chcąc osiągnąć z góry ustalone cele, jednostka gospodarcza musi prowadzić właściwą politykę w dziedzinie zaopatrzenia, produkcji, sprzedaży, inwestycji, gospodarki finansowej. Wiąże się to z odpowiednim stosowaniem polityki bilansowej. W artykule przedstawiono wpływ polityki bilansowej na realizację celów przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Szczególny charakter finansowania działalności UE wynika z faktu, że kraje członkowskie przekazały na jej rzecz w całości lub w części niektóre poprzednio realizowane przez siebie funkcje. Realizacja tych zadań w ramach UE wymaga solidarnego finansowania, które możliwe jest dzieki budżetowi. Gospodarka budżetowa UE prowadzona jest zgodnie z ogólnymi zasadami legalności, prawidłowości oraz należytego zarządzania finansami. Istnieje pewna zbieżność zasad odnoszących się do krajowych zasad budżetowych i gospodarki wspólnotowej. Zbieżność ta jest ograniczona ze względu na odmienność budżetu UE w stosunku do budżetów krajowych. Wynika to nie tylko z ograniczonego zakresu zadań, jakie są realizowane z budżetu wspólnotowego, w stosunku do zadań realizowanych w ramach budżetów krajowych, ale także na przykład ze sposobu podejścia do deficytu budżetowego czy ze specyficznej procedury tworzenia budżetu. (abstrakt oryginalny)
Problematyka klasyfikacji nauk należy do zagadnień legitymujących się odległą przeszłością. Od czasów starożytnych aż do współczesności klasyfikacja nauk stanowi problem sporny, budzący wiele dyskusji i kontrowersji. Konieczność dokonywania stałych prób klasyfikacji (podziału logicznego) wynika z potrzeb samego rozwoju nauk. Wzrastająca stale wielkość materiału badawczego powoduje wyodrębnienie się coraz to nowych dyscyplin, taka sytuacja natomiast, prowadzi z kolei do konieczności uporządkowania systemu nauk. U podstaw klasyfikacji nauk leżą nie tylko potrzeby teoretyczne, związane z aspektami teoriopoznawczymi i metodologicznymi, ale i praktyczne. Podział nauk jest potrzebny dla łatwiejszego ogarnięcia i zorientowania się w systemie wiedzy naukowej, wprowadza pewien ład i hierarchię w sferze badań naukowych, jest wreszcie niezbędny dla potrzeb dydaktyki, a także bibliotek i ośrodków informacji.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 62 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.