Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial condition indicators
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Cele finansowe w procesie zarządzania przedsiębiorstwem górniczym
100%
Artykuł porusza kwestię istoty celów finansowych w procesie zarządzania przedsiębiorstwem górniczym. Zwraca uwagę na potrzebę koncentracji przedsiębiorstw na efektywnej realizacji strategii, rozumianej jako stworzenie zestawu mierników ją odzwierciedlających. W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących celów finansowych realizowanych przez przedsiębiorstwa górnicze. Zaprezentowano również mierniki realizacji tych celów, które kadra menedżerska uznała za najwłaściwsze dla realizacji poszczególnych celów w obszarze finansów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ocenę sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce według ich podstawowych typów, tj. gmin, powiatów i województw. Zaprezentowano główne zagadnienia dotyczące wyników operacyjnych samorządów i ich struktur dotyczących dochodów, wydatków (w tym głównie inwestycyjnych), zadłużenia i deficytu budżetowego na podstawie wykonania budżetów głównie w latach 2005-2010. Przeprowadzone analizy dokonano w układzie wszystkich poziomów samorządu terytorialnego i jego poszczególnych typów. Z uwagi na obszerność badanego zagadnienia analizy przestrzenne przeprowadzono w odniesieniu do gmin i miast na prawach powiatu w układzie województw w 2009 r. Przyjęcie za punkt odniesienia powyższego roku wynikało z dostępności porównywalnych danych. (fragment artykułu)
Artykuł dotyczy pomiaru kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz synchronizacji między decentralizacją zadań publicznych i finansów publicznych. Autorki zakładają, że interesariusze informacji płynących z badań nad kondycją finansową JST określają wskaźniki, które będą odpowiednie do jej oceny. W artykule: 1) omawiane są spotykane w literaturze sposoby interpretacji pojęcia kondycji finansowej JST, 2) przedstawiane są i porządkowane wskaźniki wykorzystywane do badania tej kondycji, 3) proponowane są trzy nowe miary oceny kondycji finansowej JST, których konstrukcja uwzględnia konieczność zapewnienia ciągłości zaspokajania potrzeb społecznych oraz zachowania samodzielności i stabilności finansowej JST, 4) weryfikowane są empirycznie wartości dwóch wybranych wskaźników oceny kondycji finansowej JST w określonym przedziale czasowym. Przeprowadzona symulacja badania kondycji finansowej JST przy wykorzystaniu dwóch wybranych wskaźników wskazuje na znaczne rozbieżności w jej ocenie, a przez to sprzeczne informacje trafiające do zainteresowanych nimi interesariuszy. Zdaniem autorek istnieje potrzeba badania kondycji finansowej JST przy użyciu zarówno miar standardowych, jak i niestandardowych, co pozwoli ocenić kondycję finansową danej JST z różnych punktów widzenia. (abstrakt oryginalny)
Artykuł to prezentacja wyników badań przeprowadzonych w 2002 r. wśród firm krajowych i wielonarodowych. Zaprezentowane wyniki pokazują, które z mierników są najczęściej stosowane do pomiaru i oceny efektywności działania centrów kosztów, przychodów, zysków i centrów inwestycyjnych.
5
Content available remote Wzorcowe układy nierówności w ocenie kondycji finansowej banku
100%
W artykule przedstawiono pojęcie kondycji ekonomicznej i finansowej banku i obszary zastosowań systemu mierników do oceny kondycji finansowej banku.. Następnie omówiono obszar strukturalno-ostrzegawczy, w którym wykorzystuje się nierówności w procedurze kontrolno-ostrzegawczej realizowanej przy użyciu wzorców (norm) i wskaźników zwanych stymulantami, destymulantami i nominantami. W razie naruszenia reguł emituje się sygnały ostrzegawcze przed zagrożeniami sytuacji finansowej banku. Ponadto artykuł przedstawia przykładowe wzorcowe układy nierówności, których utrzymanie przyczynia się do poprawy sytuacji finansowej i rozwoju banku. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego referatu jest przedstawienie wybranych kryteriów i mierników oceny sukcesu organizacji, a także wybranych czynników mających wpływ na ich dobór. W pierwszej części referatu autorzy proponują podział mierników sukcesu na finansowe i pozafinansowe, a następnie dalszy podział mierników pozafinansowych na obiektywne i subiektywne. W drugiej części referatu zaprezentowano wybrane czynniki wpływające na dobór mierników sukcesu organizacji. Następnie przedstawione zostały niektóre trudności w doborze i interpretacji mierników sukcesu. Autorzy wskazują również możliwe kierunki dalszych badań nad pomiarem sukcesu organizacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę pomiaru działalności przedsiębiorstwa przy pomocy mierników finansowych strategicznej karty wyników oraz podstawowe założenia jej koncepcji. Omówiono wyznaczanie mierników finansowych strategicznej karty wyników dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Spółka Akcyjna (ZMPSiŚ S.A.) z siedzibą w Szczecinie.
8
Content available remote Kondycja finansowa jednostek samorządu terytorialnego w latach 2004-2009
100%
Od struktury organizacyjnej finansów publicznych, stopnia decentralizacji władzy publicznej i systemu finansowania samorządu terytorialnego, a także sposobu zarządzania posiadanymi zasobami, w dużej mierze zależą warunki życia, pracy, czy dobrobyt obywateli. Budżet jest efektem realizowanej polityki budżetowej. Może być wykorzystywany nie tylko jako akt normatywny i plan finansowy, ale przede wszystkim jako narządzie efektywnego zarządzania zasobami jednostki samorządu terytorialnego. Racjonalna i efektywna polityka budżetowa samorządu terytorialnego, to podstawowy czynnik przyczyniający się do rozwoju każdej miejscowości i poprawy warunków życia jej mieszkańców. W artykule przedstawiono analizę budżetów jednostek samorządu terytorialnego w latach 2004-2009. Przeprowadzone badania pozwoliły na ocenę kondycji finansowej jednostek samorządowych. Wskazano na zmiany jakie nastąpiły w strukturze dochodów i wydatków budżetowych. Załamanie koniunktury gospodarczej spowodowało spadek dochodów własnych samorządu. Towarzyszył temu wzrost transferów z budżetu państwa, a to przyczyniło się do ograniczenia samodzielności finansowej samorządu. Równocześnie nastąpił wzrost wydatków inwestycyjnych.
W większości prowadzonych współcześnie badań ekonomicznych dominuje wyraźny podział na badania makroekonomiczne i mikroekonomiczne. W konsekwencji większość dostępnych modeli ekonomicznych ma wyraźny charakter makroekonomiczny bądź mikroekonomiczny. Natomiast rzeczywistość gospodarcza jest bardziej skomplikowana i w każdej kategorii ekonomicznej wzajemnie przenikają się procesy mikro i makroekonomiczne. Do opisu wielu zjawisk ekonomicznych najwłaściwsza jest więc kombinacja modeli mikro i makro W prowadzonych badaniach zastosowane zostanie podejście polegające na włączaniu zmiennych makroekonomicznych do mikroekonomicznych modeli funkcjonowania przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
W artykule dokonano oceny kondycji finansowej i możliwości rozwoju Krośnieńskich Hut Szkła „Krosno" S.A. Badaniem objęto lata 1997-1999.
Dokonano prezentacji przestrzennego zróżnicowania kondycji finansowej gmin wiejskich województwa wielkopolskiego w 2007 roku. Klasyfikacji dokonano za pomocą syntetycznego miernika rozwoju Hellwiga. Podstawowym źródłem informacji o sytuacji finansowej gmin były dane pochodzące z Banku Danych Regionalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Badaniem objęto 117 gmin. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest ocena kondycji finansowej niebankowych przedsiębiorstw finansowych działających na rynku usług factoringowych w Polsce w latach 2010-2015. W tym kontekście postawiono następującą hipotezę: "W latach 2010-2015 sytuacja finansowo-majątkowo polskich przedsiębiorstw faktoringowych uległa istotnej poprawie". W opracowaniu wykorzystano metodę indukcyjną. Wyznaczono wskaźniki analityczne a następnie na ich podstawie stworzono wskaźnik syntetyczny oraz zbudowano linię trendu. Uzyskane wyniki badań pozwoliły ocenić, że przedsiębiorstwa faktoringowe w całym analizowanym okresie charakteryzują się niską płynnością i rentownością oraz wysokim poziomem zadłużenia. Syntetyczny wskaźnik rozwoju przyjął niewielki trend malejący, zatem należy odrzucić postawioną hipotezę, zaznaczając jednak, iż sytuacja finansowa analizowanych podmiotów gospodarczych jest stosunkowo stabilna.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia próbę zastosowania narzędzi wielowymiarowej analizy porównawczej (WAP) do analizowania i prognozowania kondycji finansowej. Stanowi także kontynuację badań prowadzonych wcześniej, w których WAP służyła m.in. do klasyfikacji obiektów ze względu na efektywność ekonomiczną(zob. Bąk [1999]; Kwiatkowska-Ciotucha [2000]; Nowak [1998]). Część pierwsza artykułu zawiera wskaźniki finansowe kondycji finansowej oraz sposób ich analizy, a druga sposób konstrukcji miernika syntetycznego kondycji finansowej. W części trzeciej zaprezentowano metody prognozowania kondycji finansowej oparte na szeregach czasowych i modelu ekonometrycznym. Część czwarta i część piąta zawierają przykład odpowiednio diagnozy i prognozy kondycji finansowej przedsiębiorstw dużych działu 15 EKD - "Produkcja artykułów spożywczych i napojów". Analizę kondycji finansowej działu oparto na kwartalnych danych pochodzących ze sprawozdania F0-1 w okresie od IV kwartału 1995 do III kwartału 2000, publikowanych przez GUS w opracowaniach: Wyniki finansowe podmiotów gospodarczych i Biuletyn Statystyczny oraz udostępnionych z wewnętrznej bazy danych GUS. Prognozę kondycji finansowej wyznaczono na kolejne cztery kwartały. Ostateczne wnioski zawierają zwartą krytykę stosowanych metod oraz propozycje do rozważenia w dalszych badaniach nad oceną i prognozowaniem kondycji finansowej. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest porównanie technik budowy kart skoringowych, które można otrzymać na wiele sposobów, wykorzystując różne metody transformacji zmiennych. Porównywanie i wykazanie wyższości jednej metody nad drugą jest dość dużym wyzwaniem. Relatywnie łatwo to wykonać na podstawie konkretnych danych. Wykazanie różnicy na podstawie jednych danych nie gwarantuje otrzymania tego samego wyniku na podstawie danych pochodzących z innego źródła. Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób otrzymać wnioski bardziej ogólne. Pomocne są tu dane losowe otrzymane przy użyciu generatora liczb losowych. Generator wykorzystuje macierze migracji i skoringi. W artykule przedstawione są wnioski wynikające z porównania kilku technik budowy kart skoringowych. Przed zbudowaniem karty skoringowej można stwierdzić, jaka technika dla określonych danych jest najlepsza. Mierniki jakości modelu predykcyjnego, takie jak: Gini - mierzący moc predykcyjną, Delta Gini - wykorzystywany do oceny stabilności, VIF - stosowany do pomiaru współliniowości i Maxp-value - używany do oceny istotności zmiennych, wskazują na wielokryterialną naturę "dobrego modelu". Proponowany sposób postępowania może być wykorzystany w procesie budowania modelu, gdy zdefiniowanych jest wiele nietrywialnych kryteriów, na przykład stabilność modelu w czasie całego cyklu koniunkturalnego (ang. through the cycle - TTC). (abstrakt oryginalny)
W tym artykule skupiono się na zintegrowanej analizie finansowej, na modelach polskiego autorstwa. Do celów porównania wyników oceny przez modele polskich autorów z zagranicznymi skorzystano z dwóch modeli Altmana. (fragment tekstu)
Autorka przedstawiła przeciętne wartości wskaźników kondycji finansowej dla zbiorowości indywidualnych gospodarstw rolnych objętych systemem Polski FADN. Dane dotyczą roku 2004, a autorka przedstawiła je w ujęciu regionalnym oraz dla Polski według wybranych typów rolniczych gospodarstw.
Artykuł zawiera przedstawienie metod analizy kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Zdaniem autora, analiza kondycji finansowej powinna obejmować krótkoterminowe wskaźniki (tradycyjne) oparte na sprawozdaniach finansowych, a także długoterminowe wskaźniki kładące nacisk na kreowanie wartości firmy. Obie scharakteryzowane w artykule grupy wskaźników mogą pomóc przy tworzeniu skutecznych systemów wczesnego ostrzegania, które w połączeniu z analizą strategiczną będą zapobiegać różnym zagrożeniom i pozwolą zwiększyć wartość firmy. Na zakończenie autor zaprezentował wykorzystanie tych metod do analizy finansowej Polskiej Telefonii Cyfrowej SA.
Duże znaczenie wczesnego rozpoznania symptomów pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw powoduje potrzebę jej ciągłego badania z wykorzystaniem najbardziej efektywnych narzędzi. Przedstawiono niedostatki klasycznej analizy finansowej oraz korzyści zastosowania syntetycznego miernika, z wykorzystaniem analizy dyskryminacyjnej. W postaci tabeli dokonano przeglądu wybranych modeli dyskryminacyjnych.
Celem artykułu jest przybliżenie koncepcji pomiaru efektów gospodarowania przedsiębiorstwa bazującymi na analizie wartości tego przedsiębiorstwa raz zysku księgowym.
Autorzy zaproponowali zestaw wskaźników (zestaw minimum) do obliczenia na podstawie danych z bilansu i rachunku wyników, mający za zadanie ocenić kondycję finansową firmy. Są to, w grupie służących ocenie efektywności gospodarczej: wskaźnik rentowności kapitału własnego, wskaźnik stopy zwrotu kapitału zakładowego, wskaźnik rentowności kapitału całkowitego i wskaźnik rentowności obrotu (zyskowność sprzedaży). W grupie wskaźników struktury finansowania są to: wkład kapitału własnego, udział kapitału obcego, poziom zadłużenia, wskaźnik pokrycia majątku trwałego kapitałem własnym, wskaźnik cash flow brutto, cash flow netto, zadłużenie dynamiczne w latach, wskaźnik pokrycia długu.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.