Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial derivatives
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Recent years witness the global dynamic development of a market of derivative financial instruments. Such instruments, frequently described as derivatives, are appearing on the Polish capital market. An increasing number of banks offer direct prompt contracts of the forward type for the purchase and sale of currency as well as currency options. The article presents a proposal for the construction of financial futures options and contracts on the Warsaw Stock Exchange. Apart from examining the formal construction of those instruments, the authors show how to assess those instruments by resorting to quantitative methods. (original abstract)
Wiedza i umiejętności biegłego rewidenta pełnią bardzo ważną funkcję w procesie badania pochodnych instrumentów finansowych. Uregulowanie prawne sposobów korzystania przez jednostki gospodarcze z instrumentów finansowych wymaga od rewidentów posiadania wiadomości z wielu obszarów nauki o finansach. Przede wszystkim znajomość ta musi dotyczyć obszaru rynków terminowych i instrumentów pochodnych, aby można było trafnie rozpoznać treść ekonomiczną instrumentów finansowych. Biegły rewident powinien także posiadać wiedzę i umiejętności z dziedziny zarządzania ryzykiem finansowym, aby być w stanie określić profil ryzyka badanej jednostki, a także świadomość kierownictwa w zakresie ponoszenia ryzyka finansowego. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule autor prezentuje główne finansowe instrumenty wsparcia samozatrudnienia osób niepełnosprawnych w Wielkiej Brytanii i w Polsce celem określenia efektów ich stosowania na tle ogólnej sytuacji na ww. rynkach pracy.(abstrakt oryginalny)
Regulacje prawne nie zawsze nadążają za szybko rozwijającym się rynkiem, tak jest np. w przypadku rynku pochodnych instrumentów finansowych. Wątpliwości budzi m.in. kwestia ustalania przychodów i kosztów uzyskania przychodów z pochodnych instrumentów finansowych. Czy przy ustalaniu przychodów i kosztów uzyskania przychodów dla transakcji na poszczególnych pochodnych instrumentach finansowych należy uwzględniać wszystkie wydatki związane z nabyciem instrumentów oraz wszystkie wpływy z tytułu realizacji transakcji, czy jedynie ostateczny wynik transakcji? Celem pracy jest identyfikacja możliwych rozwiązań w zakresie opodatkowania rzeczywistych i nierzeczywistych pochodnych instrumentów finansowych na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. (abstrakt oryginalny)
Możliwości dotyczące użycia w celach inwestycyjnych finansowych instrumentów pochodnych opartych na indeksach pogody, jak dotąd, nie zostały szczegółowo zbadane i opisane. Niemniej jednak ta klasa instrumentów może być bardzo atrakcyjna dla inwestorów, zwłaszcza w procesie dywersyfikacji ich portfela. Celem tego artykułu jest dokładne przedstawienie tej klasy instrumentów w kontekście inwestycyjnym. (fragment tekstu)
W artykule omówiono zagadnienia związane z instrumentami finansowymi. W okresie znaczącego wzrostu cen paliw i energii autor postanowił zbadać, czy spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) z sektora paliwowo-gazowego oraz energetycznego zabezpieczają się przed wahaniami kursów walutowych. W artykule zweryfikowano również, czy instrumenty finansowe i zabezpieczające stanowią istotną część majątku badanych spółek. Sprawdzono także, czy badane spółki stosują rachunkowość zabezpieczeń oraz czy zmiany wartości instrumentów zabezpieczających w istotny sposób wpływają na ich wynik finansowy. W ostatniej fazie badań przeanalizowano kompletność ujawnień w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów pochodnych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych badanych podmiotów. W artykule wykorzystano następujące metody badawcze: przegląd literatury przedmiotu, analizę aktów prawnych związanych z instrumentami finansowymi oraz weryfikację skonsolidowanych sprawozdań finansowych spółek z sektora paliwowo-gazowego i energetycznego notowanych na GPW. (abstrakt oryginalny)
Financial derivatives play an important role in helping companies manage the risk involved in interest rates, currency exchange rates, and equity markets. This study investigates the factors that influence derivative usage in Malaysian firms, as not much research has been conducted on the Malaysian market. Objectively, this study aims to determine the application of derivatives in Malaysian corporations by using a sample of 58 nonfinancial firms over the period 2011 to 2016. Relying on secondary data and focusing on a quantitative approach, the regression results conclude that the leverage, capital expenditure ratio and profitability factors are significant in the use of financial derivatives among Malaysian financial firms. This study provides some insights for policymakers to understand how derivatives can be used as off-balance-sheet risk management tools for Malaysian financial firms, thus minimizing these firms' risk exposure. (original abstract)
9
Content available remote Tendencje na światowym rynku pochodnych instrumentów finansowych
75%
Rynek pochodnych instrumentów finansowych tak jak inne rynki finansowe posiada pewne cechy charakterystyczne, które wyróżniają go na tle pozostałych. Jest bardzo duży, gdyż inwestorzy chętnie otwierają na nim pozycje. Jego uczestnicy mogą podejmować na nim zarówno ryzyko rynkowe, takie jak stopy procentowe, walutowe czy zmiany cen akcji, jak i ryzyko kredytowe oraz inne. Jednak uczestnicy najbardziej zainteresowani są derywatami procentowymi, a używając pozostałych derywatów, wystawiają się na zdecydowanie mniejsze ryzyko. Można na nim spotkać instrumenty bardzo zróżnicowane pod względem konstrukcji, takie jak kontrakty forward, futures, swapy, opcje, i to zarówno proste, jak i egzotyczne. Derywaty występują zarówno w obrocie giełdowym, jak i OTC. Rynek pochodnych instrumentów finansowych rozwijał się intensywnie do wybuchu światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2009. Potem doszło do jego skurczenia się. Dotychczas nie wrócił na ścieżkę dynamicznego wzrostu, na której był przed 2007 r. Rynek pozagiełdowy derywatów cechują pewne niedoskonałości, które zostały dostrzeżone przez regulatorów, jak i samych uczestników, takie jak: niska transparentność, wysokie ryzyko kontrahenta czy - w niektórych segmentach - nadmierna spekulacja. W efekcie nastąpiły pewne zmiany w otoczeniu prawnym funkcjonowania tego rynku mające poprawić efektywność jego działania. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano pojęcie ryzyka i jego rodzaje oraz omówiono proces zarządzania ryzykiem.
Inwestycje na rynkach finansowych w ostatnich kilku dziesięcioleciach przeszły ogromną ewolucję i obecnie istnieje wiele możliwości lokowania kapitału, głównie w zależności od ryzyka, jakie skłonny jest ponieść inwestor. Jednym z dynamicznie rozwijających się segmentów rynku finansowego jest rynek instrumentów pochodnych, który umożliwia przeprowadzenie inwestycji ze znaczną kontrolą ponoszonego ryzyka. Instrument pochodny to instrument finansowy mający postać kontraktu, którego wartość zależy od wartości innego instrumentu finansowego (np. akcji czy waluty) lub towaru, zwanego instrumentem podstawowym. Innymi słowy, instrument pochodny "pochodzi" od instrumentu podstawowego. Mówi się również, że instrument pochodny jest wystawiony na instrument podstawowy. Instrumenty pochodne na szerszą skalę na rynkach finansowych pojawiły się w latach 70. XX w. Przyczyną ich wprowadzenia był wzrost zmienności kursów walutowych, stóp procentowych, cen akcji i cen towarów, jaki można było obserwować na rynkach światowych w tym okresie. Wzrost zmienności cen instrumentów finansowych oznacza zwiększenie ryzyka inwestowania i właśnie w celu ograniczenia ryzyka wprowadzono m.in. instrumenty pochodne. Skorzystano tu z istniejących wzorców, ponieważ instrumenty pochodne wystawione na towary funkcjonowały wcześniej w obrocie na giełdach towarowych - ich zadaniem było zmniejszanie ryzyka związanego ze znacznymi zmianami cen towarów. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania są instrumenty strukturyzowane alternatywne wobec tradycyjnych instrumentów bankowych. Cel opracowania koncentruje się natomiast na określeniu cech specyficznych bankowych instrumentów strukturyzowanych, instrumenty te stanowią bowiem grupę słabo poznanych inwestycji alternatywnych, a ich pojęcie i konstrukcja formalnoprawna są często niejasne. (fragm. tekstu)
Warunki pogodowe, jak się okazuje, mogą mieć ogromny wpływ na kształtowanie się wyników finansowych przedsiębiorstwa. O takim przedsiębiorstwie mówi się wówczas, że jest narażone na ryzyko pogodowe, które definiuje się jako potencjalny, niekorzystny wpływ pogody na przychody lub koszty firmy. Szacunki Stowarzyszenia Zarządzania Ryzykiem Pogodowym (Weather Risk Management Association) wskazują, że przepływy finansowe blisko 70% przedsiębiorstw są bezpośrednio lub pośrednio uzależnione od warunków meteorologicznych. (fragment tekstu)
W opracowaniu omówiono rodzaje instrumentów pochodnych. Przedstawiono strukturę światowego rynku instrumentów pochodnych oraz strukturę rynku instrumentów pochodnych w Polsce. Przybliżono korzyści i zagrożenia wynikające z wykorzystania instrumentów pochodnych, a także najważniejsze zmiany w organizacji rynku instrumentów pochodnych OTC, czyli rynku pozagiełdowego.
Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy dochody z transakcji zabezpieczających zmiany kursów walut, tj. kontraktów terminowych typu forward i opcji walutowych, mogą być uznane za dochód z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie Zezwolenia SSE lub jako dochód z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu. Zdaniem autorki dochody z kontraktów na zakup lub sprzedaż waluty zawieranych w celu zabezpieczenia ryzyka walutowego podlegają zaliczeniu do dochodów z działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, o ile transakcje służyły zabezpieczeniu dochodów z działalności określonej w Zezwoleniu SSE lub decyzji o wsparciu. Zastosowano metodę empiryczną i analityczną w odniesieniu do podstawowych aktów prawnych regulujących omawianą tematykę, literatury przedmiotu oraz interpretacji indywidualnych prawa podatkowego, objaśnień podatkowych i wyroków sądów administracyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiony został problem wyceny i ewidencji instrumentów pochodnych w warunkach zmienności rynków finansowych. Następnie scharakteryzowano powiązania zabezpieczające według polskiego prawa bilansowego i zapisów międzynarodowych. W dalszej części opisano zjawisko dyfuzji informacji i wzrost znaczenia instrumentów pochodnych we współczesnym świecie. Ostatnia część artykułu została poświęcona wycenie i ewidencji instrumentów pochodnych oraz ich wrażliwości na ryzyko w warunkach zmienności rynków finansowych. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorcy zawierają transakcje, których przedmiotem są pochodne instrumenty finansowe, z różnych powodów: dla ograniczenia ryzyka zawiązanego z wahaniami kursów walut obcych lub stopy procentowej uwzgldnianych prze zapłacie należności lub zobowiązania, w celu zabezpieczenia kosztów obsługi kredytu, aby uzyskać dodatkowe dochody w następstwie zmian wartości walut lub oprocentowania. Z problemami dotyczącymi opodatkowania tych transakcji zetknęły się w ostatnim czasie zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą indywidulanie lub w spółkach osobowych, jak i osoby prawne. Dotyczą one zwłaszcza pojęcia instrumentu pochodnego, ustalania momentu uzyskania przychodu oraz momentu poniesienia kosztu.(fragment tekstu)
Artykuł dotyczy tzw. derywatów jako przyczyny globalnego kryzysu finansowego. Autor odwołuje się się krytycznie do opinii profesorów N.Roubiniego i K. Rogoffa, którzy jego zdaniem w swoich receptach na wyjście z kryzysu nie zaznaczają ułomności zachodniego systemu finansowego w zakresie instrumentów pochodnych i niezrównoważonego lewarowania. Autor zarysowuje też sytuację w tej kwestii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Ostatnie kilkadziesiąt lat to okres charakteryzujący się bardzo szybko dokonującymi się zmianami w gospodarce światowej. Wśród najważniejszych przemian, zachodzących na międzynarodowych rynkach, można wymienić: liberalizację, deregulację, globalizację oraz internacjonalizację. Jednym z licznych efektów powyższych zjawisk było pojawienie się nowych rodzajów ryzyka w działalności podmiotów gospodarczych, a w konsekwencji instrumentów, które pozwoliłyby tym ryzykom przeciwdziałać. Instrumenty pochodne, inaczej derywaty, umożliwiają między innymi zarządzanie i spekulację na cenach akcji, stopach procentowych czy też kursach walutowych. Derywaty mogą być przedmiotem zarówno obrotu pozagiełdowego (transakcje terminowe, swapy, opcje), jak i też zorganizowanego obrotu giełdowego (futures oraz opcje). Instrumenty giełdowe podlegają ścisłej standaryzacji. Precyzyjnie muszą być określone: wielkość kontraktu, termin rozliczenia oraz wielkość depozytów zabezpieczających. Standaryzacja sprzyja płynności rynku, jednak często nie pozwala na dokładne dopasowanie strategii do potrzeb inwestora. Z kolei pochodne występujące w obrocie zdecentralizowanym są dopasowane do wymagań konkretnego inwestora. Oprócz ewidentnych korzyści niesie to za sobą ich mniejszą płynność w porównaniu z derywatami, notowanymi na rynku giełdowym. Jako pierwsza handel pochodnymi finansowymi, a konkretnie walutowymi transakcjami futures, uruchomiła Chicago Mercantile Exchange w 1972 roku, W tym celu giełda utworzyła specjalny odrębny parkiet giełdowy - International Monetarny Market. W latach 70. kolejne giełdy amerykańskie wprowadzały do swojej oferty kontrakty futures, oparte nie tylko na kursach walutowych, ale również na stopie procentowej oraz akcjach. (fragment tekstu)
20
Content available remote Ryzyko systemowe ustrukturyzowanych produktów finansowych
63%
Strukturyzowane instrument finansowe budzą silne emocje. Ich przeciwnicy uznają, je za innowacje powstałe w celu maksymalizacji zysku, w wyniku uchylania się od płacenia należnych podatków. Ich zwolennicy uznają, że te innowacje finansowe powstają w celu zaspokojenia potrzeby wolnych od ryzyka aktywów finansowych. Wydaje się, że obie strony sporu mają rację. Celem opracowania jest wskazanie złożoności i zmienności ustrukturyzowanych instrumentów finansowych, co pociąga za sobą wzrost ryzyka systemu finansowego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.