Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial engineering
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Specjalnym zabezpieczeniem zwrotności kredytu ustanawianym jako zabezpieczenie zasadnicze lub uzupełniające - mogą być amortyzatory finansowe (sinking fund - poduszki finansowe, bufory finansowe).(fragment tekstu)
2
Content available remote Inżynieria finansowa na rynku finansowym Unii Europejskiej
100%
Inżynieria finansowa stanowi nową dyscyplinę w finansach. Jej powstanie i rozwój były stymulowane przez rozwój rynku instrumentów pochodnych. Do najważniejszych czynników, które wpłynęły na rozwój inżynierii finansowej zalicza się między innymi rosnącą zmienność cen na rynkach finansowych, globalizację rynków finansowych, rosnącą konkurencję oraz awersję inwestorów do ryzyka. W ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się burzliwy rozwój inżynierii finansowej, rozumianej jako dział finansów o charakterze interdyscyplinarnym, gdzie korzysta się z analizy stochastycznej, rozwiniętej w ramach matematycznej teorii procesów stochastycznych. W warunkach globalizacji rynków finansowych inżynieria finansowa nabiera nowego znaczenia, obejmuje ona projektowanie, rozwój i zastosowanie innowacji w zakresie instrumentów i procesów finansowych oraz formułowanie twórczych rozwiązań problemów finansowych. Zgodnie z nowymi trendami, inżynieria finansowa obejmuje te metody i narzędzia, które są nowe i twórcze oraz rozwiązują problemy finansowe. Dotyczy to w szczególności instrumentów pochodnych, różnych strategii inwestowania, a zwłaszcza teorii portfela. Inżynieria finansowa wiąże różne koncepcje nowoczesnych finansów, wśród których wymienia się wycenę, ryzyko i strategię inwestowania oraz teorie stóp procentowych, kursów walutowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono uogólnienie rozkładu warunkowego w wielowymiarowym modelu typu GARCH, oraz poddano empirycznej weryfikacji skonstruowany model. Praca stanowi kontynuację badań prowadzonych przez Pipienia (2007, 2010) nad właściwą specyfikacją rozkładów warunkowych wektora stóp zmian instrumentów finansowych. Zasadniczym elementem określającym giętkość rozważanej klasy wielowymiarowych rozkładów jest możliwość zmiany układu współrzędnych, i - tym samym - kierunków w przestrzeni obserwacji, według których grube ogony i asymetria rozkładu mogą występować empirycznie. Zgodnie z przyjętą orientacją w przestrzeni obserwacji, możliwe jest modelowanie zależności pomiędzy elementami wektora losowego, zarówno o charakterze liniowym (stosowana transformacja liniowa) jak i nieliniowym (funkcja powiązań, copula). W części empirycznej przedstawiamy wyniki modelowania dynamicznych zależności pomiędzy zwrotami z notowania spot i futures indeksu WIG20. Uzyskane rezultaty wskazują na zasadność proponowanego uogólnienia stosowanego w modelu BEKK. Model z proponowanym typem rozkładu warunkowego uzyskuje silne potwierdzenie empiryczne, mierzone ilorazem szans a posteriori i wartością brzegowej gęstości wektora obserwacji. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wycena europejskiej opcji kupna - model ciągły
75%
Celem tego artykułu jest ukazanie praktycznego wykorzystania metody martyngałowej dla procesów ciągłych do wyceny europejskiej opcji kupna wystawionej na akcję bez praw do dywidendy. (abstrakt oryginalny)
Dni instrumentów Inżynierii Finansowej Unii Europejskiej w Polsce są unikalnym, nie tylko w skali naszego kraju, ale i w całej Wspólnocie, spotkaniem przedstawicieli instytucji zaangażowanych w procesy absorpcji środków unijnych, ekspertów ds. inżynierii finansowej, instytucji finansowych, beneficjentów oraz dziennikarzy specjalizujących się w tej tematyce. Celem jest informowanie, promowanie i rekomendacja dotycząca wszystkich wdrażanych w Polsce instrumentów inżynierii finansowej realizowanych w ramach, łącznie - ponad 20 programów w latach 2007-2017. (abstrakt oryg.)
Celem artykułu jest wyjaśnienie różnicy między konstrukcjami w sensie fizykalnym i metafizycznym, w tym innowacjami natury: technicznej, społecznej i finansowej. W ujęciu epistemologicznym związany jest on z wyjaśnieniem prawidłowości rządzących inżynierią fizyczną i społeczną, w ujęciu ontologicznym określa charakter ich bytów oraz relacje ich ufundowania i umocowania, zaś w warstwie metodologicznej dotyczy rozróżnienia metodologii badań nauk przyrodniczych i nauk społecznych. Konceptualizacja i wyjaśnienie różnic tych rodzajów inżynierii jest ważne dlatego, że produkty inżynierii finansowej nie są konstrukcjami inżynieryjnymi w sensie fizykalnym, lecz są konstrukcjami metafizycznymi. W sensie aplikacyjnym (praktycznym), innowacyjne rozwiązania społeczno-ekonomiczne dotyczą nowych metod działania, których urzeczywistnieniem są instrumenty prawne, finansowe i organizacyjne. W sensie substancjonalnym środkiem realizacji celów, do których inżynieria finansowa jest wykorzystywana, są wartości ekonomiczne o metafizycznych dystynkcjach, czyli empirycznie niesprawdzalne i nieweryfikowalne, co sprawia, że ów rachunek racjonalności wymyka się kryterium demarkacji. Dodatkowo weryfikacja stworzonych konstrukcji odbywa się jednak nie w laboratoriach badawczych, lecz drogą wiwisekcji, czyli w drodze eksperymentów społecznych. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że w wymiarze instrumentalnym inżynieria finansowa jest formą współczesnej alchemii. (abstrakt oryginalny)
Procesy globalizacji, deregulacji i liberalizacji rynków finansowych, zapoczątkowane w latach 70-80. XX wieku, spowodowały przyrost liczby i wielkości ponadnarodowych inwestycji. Wiązało się to z rosnącym zapotrzebowaniem na kapitał finansujący dynamiczny rozwój przedsiębiorstw. Rozpoczął się wtedy proces zwiększania zainteresowania nowymi źródłami pozyskiwania kapitału, w wyniku czego pojawiło się wiele nowych narzędzi finansowych pomagających podmiotom gospodarczym sprostać wymogom współczesnej gospodarki. Jednym z takich instrumentów stała się sekurytyzacja, która pozwalała przede wszystkim zwiększać efektywność zarządzania finansami w organizacji poprzez optymalizację wykorzystania kapitału, przyspieszenie przepływów pieniężnych i zwiększenie przychodów, a także poprzez zdywersyfikowanie źródeł finansowania oraz ograniczenie ryzyka kredytowego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszej analizy będą liniowe modele wieloczynnikowe. (fragment tekstu)
9
Content available remote Integracja technologii procesowych w międzyorganizacyjnym systemie informatycznym
75%
Przedsiębiorstwa coraz częściej zaczynająstosować technologie procesowe. Jest to odpowiedć na zwiększającą się konkurencję i wymagania klientów. Wiele firm w metodach opartych na technologiach procesowych widzi szansę pozostania na globalizującym się rynku. Pytanie, które należy postawić to czy systemy informatyczne stosowane w przedsiębiorstwach potrafią w pełni wykorzystać potencjał, jaki znajduje się w podejściu procesowym, czy są przygotowane do zastosowania X-engineeringu procesów, a jeśli nie to czy można zaprojektować taki system, który w istotny sposób wspomagałby by optymalizację procesów. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano estymator wariancji. Rozpatrywany jest szereg czasowy podlegający procesowi autoregresji rzędu 1. Estymator jest nieobciążony mimo zależnych obserwacji. Otrzymany wynik zastosowano do przypadku indeksu S&P 500.(abstrakt oryginalny)
Zastosowanie metod różnic skończonych do aproksymacji równań różniczkowych cząstkowych jest techniką stosowaną przy wycenie instrumentów finansowych. Ten artykuł analizuje matematyczne i finansowe zastosowanie metody Cranka-Nicolsona (CN), która jest złożeniem schematów innych dwóch metod - jawnej i nie-jawnej. Krótko opisane są rezultaty stosowania metody CN w wycenie i zarządzaniu ryzykiem. Analiza pokazuje, że warto wprowadzać i implementować schematy takie jak metoda różnic skończonych Cranka-Nicolsona. (abstrakt oryginalny)
This paper presents a strategy of investing in securities based on an asymptotically efficient adaptive allocation role. The author takes into consideration the construction of a permissible share packet by applying the Z. Hellwig method. (original abstract)
Celem artykułu jest analiza i ocena, w jaki sposób regiony zagospodarowały środki powracające z inwestycji wspartych w formie zwrotnej w ramach wybranych regionalnych programów operacyjnych w okresie 2007-2013. Autor zbadał to zagadnienie w okresie, w którym - co do zasady - projekty unijne z zakresu instrumentów inżynierii finansowej powinny być wygaszane, a uwalniane środki stopniowo zwracane do dysponentów (samorządu województw), tj. po 2015 roku. Artykuł w szczególności skupia się na instytucjach oraz rozwiązaniach stworzonych w ramach obowiązujących regulacji krajowych. Dokonana została ocena wykorzystania ww. środków pod kątem realizacji celu, na rzecz którego powinny one pracować. Wykazano, że krajowy system instytucjonalny nie był przygotowany na przejęcie zadań związanych z nowym strumieniem środków rozwojowych, które pozostały w regionach w wyniku decyzji o wdrażaniu instrumentów inżynierii finansowej w okresie 2007-2013. Badanie ma charakter diagnostyczny, na podstawie przeprowadzonych analiz empirycznych autor formułuje także wnioski aplikacyjne(abstrakt oryginalny)
Do obliczania opcji kupna akcji spółki giełdowej stosujemy wzór Blacka-Scholesa, który jest słuszny przy założeniu, że dzienny współczynnik zwrotu cen akcji jest realizacją pewnego rozkładu normalnego. .. Autorzy opracowania doszli do wniosku, że dla wielu przypadków brak normalności realizacji współczynnika zwrotu dla cen akcji nie musi być przeszkodą dla poprawnego określenia opcji kupna. Stąd treść opracowania. (fragment tekstu)
W artykule zdefiniowano, czym jest rynek kapitałowy i jakie funkcje pełni w gospodarce. Główną częścią artykułu jest omówienie zalet i wad inżynierii finansowej oraz możliwości wykorzystywania jej w Polsce. Przedstawiono także podstawowe strategie inwestowania na rynku kapitałowym.
Akcje, oprócz ich podstawowej funkcji powiększania kapitału, są coraz częściej wykorzystywane do różnych operacji w przedsiębiorstwie. Firmy zawierając umowy (np. fuzje lub przejęcia) posługują się własnym kapitałem akcyjnym. Coraz częściej wskazuje się jednak na rosnącą zawiłość takich transakcji, wymagania w zakresie rachunkowości, zagadnienia jawności i nadzoru korporacyjnego. (MP)
Regulations treating in a diversified way different types of funded positions introduced over decades, do not take into consideration the increasing opportunities of financial innovation and regulatory arbitrage. These opportunities seem to significantly benefit the most sophisticated market agents, for whom this costly opportunity makes economic sense as they typically engage in gigantic transactions. However, the answer to the question of whether such a diversified system of regulations is socially desirable seems to be negative. (original abstract)
18
Content available remote Instrumenty inżynierii finansowej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
75%
Perspektywa rozwoju instrumentów inżynierii finansowej związana jest z przedsiębiorczością, głównie z innowacjami. W polskiej praktyce określenie innowacje może być utożsamiane z łacińskim słowem miscellannea, oznaczającym rzeczy nieuchwytne, nie dające się zważyć, zmierzyć, dokładnie określić, mogące jednak oddziaływać, mieć znaczenie, wpływ1. Podobne utożsamienie może dotyczyć m.in. pojęć start-up, seed-capital, tak często używanych w ówczesnej praktyce procesów społeczno-gospodarczych i finansowych w Polsce.(fragment tekstu)
19
75%
Opcje walutowe stały się szczególnie popularne w Polsce pod koniec 2008 roku. Te nowoczesne instrumenty pochodne miały, przede wszystkim, zabezpieczać eksporterów przed ryzykiem kursowym. Stały się jednak jednym z najbardziej bezwzględnych narzędzi spekulacyjnych. Celem artykułu jest ocena sytuacji polskich przedsiębiorstw prowadzących działalność eksportowo-importową, które zawarły "zero kosztowe" opcje walutowe z terminem zapadalności po sierpniu 2008 roku.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Inżynieria finansowa - komercyjna strona innowacyjności
75%
Celem artykułu jest pokazanie, że innowacyjność nie ma tylko jednoznacznie pozytywnego kontekstu w wymiarze społecznym. Przykładem tego są wytwory inżynierii finansowej. Produkty te nie korzystają z badań naukowych i eksperymentów, lecz są prowadzone na żywych organizmach (ludziach). Inżynieria finansowa funkcjonuje na granicy ryzyka i przypomina raczej "alchemie", a nie wytwór nauki. Podstawowy zarzut to jej czysto komercyjny wymiar i podejrzanie moralnie kontekst społeczny. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.