Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial insurances
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Omówiono znaczenie ubezpieczeń finansowych w działalności przedsiębiorstwa oraz przedstawiono wyniki badania oceniającego rolę tychże ubezpieczeń w gospodarce polskiej.
2
Content available remote Ubezpieczenia finansowe w warunkach kryzysu gospodarczego
100%
Przedmiotem artykułu jest ocena realizacji funkcji ochrony ubezpieczeniowej realizowanej przez ubezpieczenia finansowe w okresie kryzysu gospodarczego (czy tylko samego kryzysu finansowego). Rozważania teoretyczne zostaną przeprowadzone na przykładzie ubezpieczenia kredytu kupieckiego. Zostaną one uzupełnione analizą danych dotyczących rynku ubezpieczeń finansowych w Polsce w latach 2006-2009.(fragment tekstu)
Analiza ryzyka ubezpieczeniowego w ubezpieczeniach finansowych jest bardzo złożona i różni się od analogicznej analizy ryzyka dokonywanej dla pozostałych grup ubezpieczeń majątkowych.Celem niniejszego opracowania jest pokazanie specyfiki ubezpieczeń finansowych w aspekcie ryzyka ubezpieczeniowego, ze szczególnym uwzględnieniem ubezpieczenia kredytu bankowego. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest określenie i scharakteryzowanie czynników mających wpływ na rozwój ubezpieczeń kredytu. Przybliża ono nie tylko dotychczasowy przebieg rozwoju tych ubezpieczeń w Polsce, ale przedstawia także aktualne opinie podmiotów, do których oferta tych ubezpieczeń jest kierowana. Zaprezentowane wyniki zostały uzyskane z przeprowadzonego przez nas badania sondażowego na losowej próbie dużych i średnich przedsiębiorstw zlokalizowanych w Gdańsku. Szczególną uwagę zwróciliśmy na identyfikację czynników utrudniających zawarcie umowy ubezpieczenia. (oryg. streszcz.)
Ubezpieczenia finansowe funkcjonują w polskim systemie ubezpieczeniowym od momentu transformacji ustrojowej. Pomimo upływu lat, rynek ten jest wciąż młodym i rozwijającym się segmentem ubezpieczeń. Artykuł przedstawia funkcjonowanie gwarancji ubezpieczeniowych jako jednego z trzech dostępnych prawem rodzajów zabezpieczeń dla pośredników i organizatorów usług turystycznych. Omówione są podstawowe możliwości tego zabezpieczenia i bariery rozwoju tego typu ubezpieczeń na rynku polskim.(abstrakt oryginalny)
Gospodarkę narodową tworzą takie podmioty, jak: przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, instytucje rządowe i samorządowe, oraz inne. Każdy z tych podmiotów z racji swojej funkcji narażony jest na ryzyko. Ryzyko to wzrasta razem ze wzrostem i rozwojem gospodarczym. W gospodarce polskiej funkcjonują instrumenty, które redukują to ryzyko. Jedne są bardziej popularne, bo dłużej funkcjonują na rynku, a inne mniej. W opracowaniu dokonano analizy rynku gwarancji ubezpieczeniowych w Polsce w latach 2006- -2012 oraz porównano wyniki analizy z wynikami osiągniętymi w całym sektorze ubezpieczeń gospodarczych, należących do Działu II ubezpieczeń.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Identyfikacja obszarów dysfunkcyjnych w polisach business interruption (BI)
75%
W niniejszym artykule dokonano identyfikacji zjawisk dysfunkcyjnych występujących w ubezpieczeniu business interruption. Na wstępie przedstawiono ogólną charakterystykę polisy business interruption oraz sformułowano własną definicję tego pojęcia. Następnie przy wykorzystaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz wyników badań wtórnych określono szacunkową wielkość rynku BI w Polsce. W ostatniej części artykułu zaprezentowano zewnętrze i wewnętrzne bariery ograniczające wykorzystanie ubezpieczenia business interruption przez polskie przedsiębiorstwa. W zakończeniu wskazano na pewne działania ze strony zakładów ubezpieczeń, których podjęcie mogłoby się w najbliższym czasie przyczynić do dalszego rozwoju tego typu ochrony ubezpieczeniowej na polskim rynku. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy przedstawione zostaną ubezpieczenia kredytów (finansowych i towarowych) ze wskazaniem przedmiotu ubezpieczenia i miejsca zakładu ubezpieczeń w poszczególnych transakcjach finansowych. Przedstawione zostaną możliwości ubezpieczeń następujących transakcji finansowych: kredytu bankowego, kredytu kupieckiego, kredytu eksportowego, sprzedaży ratalnej, leasingu, faktoringu i forfaitingu. Ryzyko związane z tymi transakcjami jest ubezpieczane na polskim rynku przez kilka zakładów ubezpieczeń. Nie jest ubezpieczana jedynie transakcja á forfait. (fragment tekstu)
Ubezpieczenia finansowe odgrywają ważną rolę w gospodarce rynkowej. Pozwalają one firmom i osobom fizycznym przejść przez okres ekonomicznego spowolnienia z możliwie najmniejszymi stratami. Sektor ubezpieczeń finansowy, którego rozwój w Polsce przypada na lata 90, rozrósł się dynamicznie przez ostatnie lata. Artykuł prezentuje rozwój i znacznie rynku ubezpieczeń finansowych w Polsce w latach 2004-2009. Przeanalizowano wartość i strukturę ubezpieczeń finansowych według form ubezpieczeń i rodzaju posiadacza polisy. Przedstawiono zmiany wartości składki przypisanej brutto, wypłaconych odszkodowań brutto, wyniku technicznego i wybranych wskaźników ubezpieczeń finansowych. Równocześnie zaprezentowano prawne i teoretyczne aspekty funkcjonowania polskiego rynku ubezpieczeń finansowych. Dane na temat rozwoju sektora ubezpieczeń finansowych w Polsce zostały zaczerpnięte z materiałów Głównego Urzędu Statystycznego oraz Komisji Nadzoru Finansowego. (abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia finansowe mają szczególne, rosnące znaczenie w pozyskiwaniu kapitału przez przedsiębiorstwa zarówno poprzez zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania, umożliwiając przeznaczenie części kapitałów na rozwój (przez zmniejszenie tej części dysponowanych środków, która zapewnia bezpieczeństwo bieżącej działalności m.in. poprzez zmniejszenie rezerw etc.) jak i poprzez zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów lokujących swoje środki w akcje i instrumenty dłużne przedsiębiorstw jak również poprzez zwiększanie zdolności kredytowej przedsiębiorstw ubezpieczających określone zakresy swojej działalności. (fragment tekstu)
Trwający światowy kryzys finansowy, a ślad za nim kryzys gospodarczy w różnym stopniu dotknął poszczególne sektory gospodarek narodowych. W Polsce w relatywnie mniejszym stopniu odbił się on negatywnie na rynku ubezpieczeniowym. Niektóre segmenty tego rynku zawdzięczają kryzysowi swój rozwój. Należy do nich segment ubezpieczeń finansowych, jest to zrozumiałe, bowiem pogarszająca się koniunktura gospodarcza powoduje wzrost tzw. Ryzyka finansowego, a więc w ślad za tym wzrost zapotrzebowania na ochronę ubezpieczeniową przed skutkami ich realizacji. Zagadnienia te stanowią treść opracowania. (fragment tekstu)
Po piętnastu latach funkcjonowania w Polsce gospodarki wolnorynkowej jeden z jej głównych atrybutów, rynek ubezpieczeń gospodarczych, wydaje się być wysoce konkurencyjny (duża liczba towarzystw ubezpieczeniowych) i rozbudowany w swojej ofercie (mnogość produktów ubezpieczeniowych). Porównując jednak rynki ubezpieczeniowe Polski i krajów wyżej rozwiniętych, łatwo dostrzec braki w ofercie rodzimych ubezpieczycieli. Za stosunkowo dobrze rozbudowane uznać można oferty w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych, czy rozwijającego się dynamicznie w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych działu ubezpieczeń na życie. Wyraźnie słabszą ofertą dysponują natomiast towarzystwa w dziedzinie np. ubezpieczeń zdrowotnych, czy omawianych w niniejszym artykule ubezpieczeń finansowych. Wydaje się, iż ubezpieczenia finansowe, wprowadzane przez większość towarzystw do oferty dopiero w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, znajdują się wśród najsłabiej rozwiniętych rodzajów ubezpieczeń implementowanych na polskim rynku.(fragment tekstu)
13
Content available remote Ubezpieczenia finansowe i ich rozwój w Polsce w latach 1994 - 2006
75%
Artykuł poświecony jest problematyce ubezpieczeń finansowych. Zaprezentowano w nim ubezpieczenia finansowe i poszczególne ich formy oraz produkty tych ubezpieczeń. Ponadto zawarto w nim rozważania na temat zalet i korzyści z nich płynących. Artykuł kończy prezentacja tendencji rozwoju ubezpieczeń finansowych w Polsce w latach 1994 - 2006. Ta część artykułu zawiera bogaty zestaw danych statystycznych prezentowanych w tabelach i wykresach tematycznych. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano rynek ubezpieczeń finansowych w Polsce na podstawie czterech kryteriów: powszechności świadczenia ubezpieczeń finansowych; kształtowania się wysokości składek ubezpieczeniowych; reasekuracji biernej w ubezpieczeniach finansowych oraz wyników technicznych ubezpieczeń finansowych.
15
75%
Celem artykułu jest zbadanie z jakich ubezpieczeń finansowych korzystały firmy działające na polskim rynku. Zwrócono uwagę na to, czy wraz ze spowolnieniem gospodarczym, które miało miejsce w Polsce w latach 2007-2009 zmieniła się liczba wykupywanych polis i ich wartość. Stwierdzono, że przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z ubezpieczeń finansowych. Popyt na nie wzrósł około dwukrotnie w badanym okresie. Najczęściej kupowano gwarancje ubezpieczeniowe. Zakres czasowy badań obejmuje lata 2005-2010. Dla pełnej realizacji wskazanego celu wykorzystano informacje zawarte w raportach Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Zapoznano się także z wynikami badań agencji badawczych i raportami ubezpieczycieli (np. Euler Hermes, Coface Poland). Przestudiowano także dostępną literaturę przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
Wraz ze zmianami gospodarczymi zapoczątkowanymi w Polsce w 1989 r. znacznej zmianie uległy warunki i zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Z gospodarki ciągłego niedoboru wolno zaczęła się wyłaniać gospodarka oparta na zasadach rynkowych, gdzie głównym problemem nie było kupowanie, ale sprzedaż towarów czy usług. Lata 1990-1993 - okres dynamicznego rozwoju polskiej przedsiębiorczości - zaowocowały nie tylko wzrostem ilości przedsiębiorstw prywatnych w Polsce oraz znaczącym wzrostem ilości produktów na rynku, ale również wzrostem problemów finansowych uczestników obrotu gospodarczego. Banki, dokonujące alokacji środków finansowych z lokat w kredyty gospodarcze, zaczęły mieć poważne problemy z ich odzyskaniem. Jednocześnie sprzedaż bez zważania na to komu i na jakich zasadach, spowodowała, że producenci, hurtownicy sprzedający towary z odroczonymi terminami płatności, w tak zwanym kredycie kupieckim, zaczęli mieć trudności z utrzymaniem płynności, ponieważ ich należności były regulowane z opóźnieniami, a czasem odbiorca ulatniał się jak kamfora lub stawał się niewypłacalny. Wiele przedsiębiorstw straciło znaczne środki finansowe zanim zrozumiało, że operacja sprzedaży nie kończy się wydaniem rzeczy i księgową rejestracją przychodu, lecz w momencie zainkasowania środków pieniężnych.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia funkcjonowanie gwarancji ubezpieczeniowych na polskim rynku ubezpieczeń w obszarze usług turystycznych. Przedstawione są podstawowe możliwości zabezpieczenia w formie gwarancji ubezpieczeniowej i umowy na rzecz klienta. Artykuł omawia rynek gwarancji ubezpieczeniowych w Polsce pod względem ilościowym oraz możliwości i bariery rozwoju tego typu ubezpieczeń na rynku polskim. (abstrakt oryginalny)
Rozwój gospodarczy i cywilizacyjny, a szczególnie dynamiczny wzrost produkcji w gospodarce przemysłowej oraz związana z tym urbanizacja są przyczyną coraz większej ingerencji człowieka w sferę środowiska naturalnego, a tym samym nad mierną eksploatację dóbr przyrody. Drastycznie wzrasta zanieczyszczenie powietrza/wód, gleby, uaktywniają się procesy przekształcania naturalnej rzeźby terenu, wzrasta natężenie hałasu. Powoduje to poważne zakłócenia równowagi ekologicznej, degradację walorów przyrodniczych środowiska, a przede wszystkim wpływa negatywnie na zdrowie i warunki życia ludzi.(fragment tekstu)
Scharakteryzowano ubezpieczenia finansowe. Szczegółowej analizie poddano ubezpieczenie wierzytelności handlowych (inaczej ubezpieczenie kredytu kupieckiego) i jego wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
W artykule omówiono specyfikę ubezpieczeń finansowych, ich wymogi formalno-prawne, funkcje oraz perspektywy rozwoju w Polsce.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.