Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial investor
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Współczesna nauka o finansach wspiera się na dwóch teoretycznych filarach, według których rynki są efektywne, a inwestorzy postępują racjonalnie. Racjonalność jest wyznaczana, między innymi, przez stałość i przechodniość preferencji oraz dążenie do maksymalizowania oczekiwanej użyteczności. Racjonalny inwestor dobiera aktywa do swojego portfela w taki sposób, aby był on zdywersyfikowany oraz kieruje się takimi czynnikami, jak wariancja zysku i korelacja między stopami zwrotu z poszczególnych papierów wartościowych. Inwestor opisywany w nauce o finansach jest decydentem, który optymalizuje dokonywane przez siebie wybory i nie kieruje się symbolicznymi właściwościami aktywów. (fragment tekstu)
W rozdziale przedstawiono wybrane aspekty działalności inwestorów finansowych na rynkach towarowych (surowców i żywności często określanych mianem dóbr podstawowych). Skoncentrowano się przede wszystkim na ukazaniu przesłanek, form i kierunków działalności wspomnianej kategorii inwestorów. W końcowej części zasygnalizowano także ważniejsze skutki ich działalności w sferze ruchu cen towarów w handlu międzynarodowym. Na podkreślenie zasługuje fakt, że według dość powszechnych opinii niektóre efekty wzmożonej efektywności inwestorów finansowych na rynkach towarowych są podłożem dla pojawienia się nowych zjawisk o charakterze społeczno-politycznym (np. wzrost cen żywności jako jedna z przyczyn zaburzeń politycznych w krajach arabskich). W opracowaniu przestawiono wyniki własnych badań nad skutkami działalności inwestorów finansowych w sferze ruchu cen surowców i żywności w powiązaniu z cenami akcji, skalą ich zaangażowania na rynku OTC oraz giełdach towarowych. Wyniki badań potwierdzają wysuwaną w literaturze (ale również dość często kwestionowaną) tezę o znacznym wpływie inwestorów finansowych na kierunek i tempo zmian cen dóbr podstawowych w handlu międzynarodowym oraz na przekształcenie kontraktów terminowych na towary w swoistą nową kategorię aktywów finansowych, będącą alternatywą do tradycyjnych instrumentów finansowych, takich jak akcje, obligacje czy nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Państwowe fundusze majątkowe jako inwestor finansowy
100%
Artykuł porusza problematykę państwowych funduszy majątkowych, które stanowią nowy typ inwestorów instytucjonalnych. W pierwszej części opracowania przedstawiono zróżnicowanie rynku państwowych funduszy majątkowych. W drugiej części analizie poddane zostały niektóre elementy dotyczące działalności inwestycyjnej prowadzonej przez te podmioty. W podsumowaniu autor wskazuje na konieczność podejmowania dalszych, poszerzonych badań w tym obszarze.(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem naukowym tej publikacji jest określenie sytuacji prawnej i położenia inwestorów w związku ze sporami typu Inwestor - Państwo po wyjściu UK (Wielka Brytania) z UE (Unia Europejska). Autorzy przedstawiają podstawy prawne oraz przyczyny przyjętych rozwiązań w TCA (Umowa o handlu i współpracy UE i UK z 30.12.2020 r., Dz.U. UE L 444/2) w kontekście zachodzących globalnie zmian w metodach rozstrzygania sporów ISDS (Investor - State Dispute Settlement Clauses) i powstawania międzynarodowego systemu sądownictwa inwestycyjnego. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problematyka związana z metodą rozstrzygania sporów Inwestor - Państwo w arbitrażu inwestycyjnym jest złożona i zróżnicowana. Jednakże, istniejące wspólne wady tej metody są przyczyną wypowiadania przez coraz więcej państw umów zawierających klauzule ISDS. Dokonując analizy badanego problemu autorzy korzystają z metody dogmatycznej i historycznoprawnej. PROCES WYWODU: Po przedstawieniu charakterystyki arbitrażowej metody rozstrzyganie sporów Inwestor - Państwo, autorzy dokonują analizy sytuacji prawnej inwestorów w UE w kontekście m.in. sentencji wyroku TSUE ws. Achmea. Następnie, przedstawiają ramy regulacyjne TCA, a także wciąż wiążących UK i poszczególne państwa członkowskie UE BITów (bilateral investment treaties), by końcowo wskazać na aktualną sytuację prawną inwestorów po Brexicie. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Autorzy odpowiadają na pytanie, czy na podstawie TCA inwestorzy są uprawnieni do wszczynania postępowań przeciwko państwu, w którym dokonali inwestycji oraz czy w dalszym ciągu BITy zawarte przez UK z państwami członkowskimi UE stanowią podstawę do wszczynania przez inwestorów analogicznych sporów. Odpowiedź na oba ww. pytania wydaje się być negatywna. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Autorzy wskazują, że ochrona inwestorów po Brexicie powinna zostać uregulowana w sposób bardziej szczegółowy, z uwzględnieniem doświadczenia związanego z dotychczasowymi postępowaniami arbitrażowymi oraz zidentyfikowanymi na tej podstawie ich wadami. (abstrakt oryginalny)
The subject of this study is loyalty programs. The aim of the article is to draw attention to loyalty in the current economy. The purpose of the article is to examine the evolution of loyalty pro- grams offered to consumers and investors. The study will cover the issue of building a loyal base of clients and investors. To achieve the aim of the study in the article, analysis of the literature, description, comparison, desk research and case study methods were applied. The study pre- sents the author's definition and classification of loyalty programs. The research has demonstrat- ed that there is social acceptance for activities undertaken in the field of loyalty programs. Such loyalty programs tighten financial and non-financial links with stakeholders. At the same time, programs offered to consumers are evolving towards creating an emotional loyalty that reso- nates with consumers. In turn, programs offered to investors are evolving towards generating financial benefits only on the capital market. However, that means resigning from creating an investor as a consumer through the loyalty program. At the same time, the loyalty program is open to every investor, regardless of the country of origin and type of investor. It can be ex- pected that in the next stage of evolution these will be aware of their rights and environmentally sensitive stakeholders' attitudes and preferences will have to be taken into account to an in- creasing extent by the company. (original abstract)
6
Content available remote System informacyjny a przydatność sprawozdań finansowych
100%
Informacja to potęga, a dobrze zaprezentowana, czytelna jest niezbędna do oceny sytuacji finansowej badanego podmiotu. Dokonując analizy ekspozycji w sprawozdaniach finansowych, można zauważyć, iż ciągle powiększa się ich objętość. Czy więc obecna formuła sprawozdania finansowego jest doskonała, czy można ją udoskonalać? Te dylematy spowodowały określenie celu artykułu, jakim jest próba stworzenia jednej z części sprawozdania finansowego, czyli sprawozdania z sytuacji finansowej (bilansu) w nowej formule, która w sposób prosty i czytelny informowałaby odbiorcę zarówno mającego dużą, jak i mniejszą wiedzę w tym obszarze. Sformułowano hipotezę badawczą - obecne sprawozdania finansowe nie zmieniają się od wielu lat. Zastosowano metodologię badań, dokonując analizy przedmiotu w aspekcie prezentacji sprawozdań finansowych, analizy faktograficznej oraz analizy przyczynowo-skutkowej. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż zmiany w sprawozdawczości z pewnością są potrzebne(abstrakt oryginalny)
Jednym z aspektów szerokiego zjawiska prywatyzacji zadań publicznych jest wykorzystywanie niepublicznych pośredników, którzy bezpośrednio otrzymują państwowe środki, a w ramach wykonywania zleconych zadań wchodzą w relacje biznesowe z podmiotami trzecimi, przekazując w ten sposób otrzymane od władzy fundusze. Z perspektywy prawa pomocy publicznej rodzi to wyzwania, kiedy działania pośredników będą mogły być przypisane państwu i tym samym kontrolowane w reżimie prawa pomocy publicznej Unii Europejskiej, zwłaszcza jeżeli interes ekonomiczny wspomnianych pośredników jest przynajmniej częściowo uzależniony od rezultatów rozporządzania otrzymanymi środkami państwowymi. Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na nasuwające się w tym kontekście pytania, czy i kiedy działania władz publicznych mogą być uznane za racjonalne ekonomicznie inwestycje, zapłatę za usługi zlecone pośrednikowi, kiedy zaś za pomoc w rozumieniu art. 107 TFUE. Czy istniejące ramy prawa pomocy publicznej są w stanie wykryć ewentualne zaburzenia konkurencji i handlu mogące być skutkiem takich relacji?(abstrakt oryginalny)
W sytuacji nieustających i szybkich zmian otoczenia zewnętrznego, a także konieczności dokonywania ciągłych zmian w zarządzaniu po stronie przedsiębiorstw i instytucji oraz zachowań inwestorów powstają nowe paradygmaty i podejścia do oceny zachowań na rynku inwestycyjnym. Te procesy bowiem mają duży wpływ na wartość różnych aktywów i spółek giełdowych. Ponadto mają wpływ na potrzebę rozwoju neuroekonomii, która jest rozumiana jako połączenie ekonomii z psychologią i neurobiologią. Takie otwarcie się ekonomii na dorobek nauki psychologii i neurobiologii może przynieść duże korzyści dla oceny szczególnie irracjonalnych zachowań rynków inwestycyjnych i samych inwestorów. Psychologia i neurobiologia może bowiem pomóc ekonomistom (finansistom) bardziej adekwatnie opisywać i wyjaśniać współczesne zjawiska ekonomiczno-gospodarcze, w tym na giełdzie papierów wartościowych. Wobec tego wszelkie potrzeby wyjaśniania istoty i roli biologii mózgu w zachowaniach inwestorów powinny być traktowane jako narzędzie wspierające podejmowanie decyzji inwestycyjnych i ich późniejszą ocenę. Głównym przedmiotem artykułu jest pokazanie, że zachowania inwestorów należy analizować nie tylko z tradycyjnej perspektywy ekonomii i psychologii, ale również z perspektywy neurobiologii.(abstrakt oryginalny)
Crowdfunding jest jedną z obiecujących opcji podczas procesu podejmowania decyzji odnośnie do wyboru alternatywnej formy finansowania w porównaniu do takich tradycyjnych źródeł, jak kredyt czy pożyczka. W dobie technologii informacyjnych, gdzie konsument może także być inwestorem, znajomość zachowań oraz przyjmowanych postaw przez potencjalnych uczestników procesu finansowania jest kluczowa i może stanowić pomocne narzędzie przy budowie skutecznej i efektywnej kampanii. Celem artykułu jest przedstawienie podstaw teoretycznych, a także prezentacja oraz analiza wyników ankiety, której celem było zapewnienie lepszego wglądu w zachowania i wiedzę osób wspierających oraz niewspierających kampanie crowdfundingowe - przede wszystkim postrzegania tej formy pozyskiwania funduszy i ogólnego rozeznania w tym temacie, a także zachowań lub potencjalnych zachowań w odniesieniu do kampanii crowdfundingowych oraz jej poszczególnych elementów składowych.
10
Content available remote Corporate Financial Performance and Tobin's Q in Dividend and Growth Investing
100%
Investor attracting and keeping requires both successful management of a company's financial performance and an investor's behavior knowledge, as well as monitoring of stock market current trends. This paper contains the study results on the influence of public companies' financial performance on Tobin's q as a common measure of investment opportunity for dividend (income) investors and growth investors in conditions of competition and financing limitations. The goal of this article is to identify the financial performance indicators of public companies, influencing their Tobin's q, for dividend (income) investing and growth investing respectively. We determined that the proxies for the variables of the Tobin's q function should be different for different investment styles. For this reason, we composed two sets of financial ratios that reflect financial performance specifics of dividend (income) stock companies and growth stock companies for the quantitative assessment of these investor types' preferences. The analysis results led to the conclusion that a company can attract attention of dividend (income) investors by demonstrating higher levels of dividend payments. Whereas, growth investors are sensitive to the level of company's business activities, which is related to its revenue. Based on the results of this study, we believe that investment decisions' successfulness depends on the reliability of the issuer's financial statements. In our conclusions, we suggest that public companies' managers focus on the financial performance that best correlate with the preferences of certain type of investors, which is a promising way to attract and keep their investors. (original abstract)
Wartość inwestycyjną przedsiębiorstwa przejmowanego przez inwestora finansowego odzwierciedlają m.in. metody dochodowe wyceny. Celem artykułu jest zaprezentowanie modelu transakcji LBO, jak również wskazanie problemów związanych z możliwością wystąpienia braku spójności wewnętrznej, m.in. w zakresie pojemności zadłużeniowej, wypłacalności oraz struktury terminowej obsługi kapitału dłużnego, w trakcie symulacji rozkładów przewidywanej IRR na wybrane daty wyjścia z inwestycji. (abstrakt oryginalny)
W związku z rosnącymi emisjami zielonych instrumentów kapitałowych, takich jak obligacje Tier 2 i AT1 CoCo, powstaje pytanie o ocenę zieloności aktywów banku, które stoją za tymi instrumentami. Brak powszechnego standardu ujawnień i metryk stanowi przeszkodę w dokonaniu przez inwestorów miarodajnych porównań między bankami, które deklarują określone stopnie zieloności. Z uwagi na wzrost rynku zielnych emisji i rosnącą liczbę jego uczestników, wypracowanie i wdrożenie spójnych, sensownych i solidnych standardów ujawnień w zakresie ESG stanowi klucz do rozwoju zrównoważonych finansów, a tym samym do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Osiągnieciu tego celu służą wytyczne i regulacje dla sektora bankowego wchodzące w życie w najbliższych latach.(abstrakt oryginalny)
Wzrost aktywności inwestorów portfelowych na rynkach towarowych wywołał wzmożony popyt na nowe narzędzia inwestycyjne, umożliwiające tej grupie uczestników rynku uzyskanie wygodnej ekspozycji na ryzyko rynków towarowych. Artykuł analizuje formy inwestycji towarowych dostępne dla inwestorów portfelowych ,takie jak bezpośrednie inwestycje towarowe, inwestycje w akcje spółek surowcowych, inwestycje w towarowe instrumenty pochodne, tradycyjne fundusze inwestycyjne, fundusze ETF oraz produkty oparte na indeksach rynku towarowego. Towarowe fundusze ETF i produkty oparte na indeksach rynku towarowego zostały uznane za najbardziej atrakcyjne narzędzia, za pomocą których inwestorzy portfelowi mogą włączyć ekspozycję na rynki towarowe do swoich portfeli inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu został przedstawiony wpływ zachowań behawioralnych inwestorów na sytuację na rynku finansowym. Pokazano jak działają inwestorzy w warunkach niepewności oraz jak niedoinformowanie uczestników rynku może negatywnie wpłynąć na ceny. Zostało poruszone zagadnienie hipotezy rynków efektywnych, która ma wielu zwolenników, jak również przeciwników. Nakreślono, jaki wpływ miało zachowanie inwestorów podczas jednego z największych kryzysów finansowych, który miał miejsce w latach 2007-2009.(abstrakt oryginalny)
15
84%
Celem poniższego artykułu jest porównanie indeksów towarowych najnowszej generacji z tradycyjnymi indeksami towarowymi, w tym wyników strategii inwestycyjnych opartych na takich indeksach. W szczególności przedmiot zainteresowania stanowi wskazanie, w jaki sposób wykorzystanie indeksów towarowych do budowy strategii inwestycyjnych przez inwestorów finansowych wpłynęło na ewolucję konstrukcji indeksów. W artykule podjęto próbę weryfikacji hipotezy, zgodnie z którą indeksy III generacji przestają być indeksami cenowymi w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, a więc prostymi miernikami poziomu cen na rynkach towarowych. Nowo tworzone indeksy, powstające w odpowiedzi na popyt inwestorów finansowych, są w istocie opakowanymi w formę indeksu zaawansowanymi strategiami inwestycyjnymi na rynkach towarowych. (fragment tekstu)
Investors typically use the Black-Scholes (B-S) parametric model to value financial options. However, there is extensive empirical evidence that the B-S model, assuming constant volatility of stock returns, is far from adequate to price options. This paper, using nonparametric regression, incorporates a volatility-adjusting mechanism into the B-S model and prices options on the S&P 500 Index. Specifically, the upgraded B-S model, referred to as the B-S nonparametric model, is equipped with such a mechanism whose function is to assign larger volatilities for larger log returns and smaller volatilities for smaller log returns to characterize volatility clustering, a phenomenon such that large/small log returns tend to be followed by large/small log returns. Using the B-S nonparametric models as a yardstick, our simulation results show that, across the board, the B-S parametric model considerably overprices both call and put options.(original abstract)
Ostatnie lata to okres intensywnego rozwoju innowacyjnych instrumentów finansowych, a jednym z najpopularniejszych z nich są fundusze inwestycyjne typu ETF (w szczególności o charakterze indeksowym), których popularność na rynku europejskim znacząco się ostatnio zwiększa. W prawie europejskim fundusze tego rodzaju działają w sposób zharmonizowany w oparciu o dyrektywę UCITS oraz wytyczne europejskich organów nadzorczych. Podkreśla się, że to właśnie harmonizacja tych funduszy umożliwiła dynamiczny ich rozwój na rynku europejskim. W niniejszym artykule podjęto się analizy polskich regulacji, na podstawie których funkcjonują lokalne fundusze o podobnym charakterze. Zwrócono uwagę na fakt, że ze względu na sposób implementacji dyrektywy UCITS fundusze ETF działające w oparciu o polskie przepisy nie mogą mieć charakteru funduszy zharmonizowanych. Powoduje to szereg negatywnych konsekwencji zarówno dla emitentów, jak i inwestorów. Przede wszystkim w wyniku niedostosowania polskich przepisów do wymogów prawa europejskiego lokalne fundusze ETF są w swoisty sposób dyskryminowane w porównaniu do ich odpowiedników notowanych na innych rynkach europejskich, a także nawet do podobnych funduszy, które notowane są na rynku krajowym na zasadzie cross listing. Dyskryminacja taka wyraża się w szczególności w postaci różnych limitów inwestycyjnych dla podmiotów chcących budować ekspozycję w oparciu o fundusze tego typu. Obecne przepisy skutkują bowiem tym, że inwestorzy profesjonalni mogą w łatwiejszy i tańszy sposób wykorzystać zagraniczne fundusze ETF niż fundusze krajowe. Innym przejawem niedostosowania krajowych wymogów regulacyjnych do specyfiki działalności funduszy ETF i generowanych przez nie ryzyk są wymogi dotyczące niektórych kwestii administracyjnych czy też tajemnicy zawodowej. W artykule podjęto się analizy tych kwestii, formułując wnioski oraz postulaty legislacyjne.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza możliwości i celowości współpracy gmin i Towarzystw Budownictwa Społecznego z Funduszem Municypalnym TFI BGK S.A. Fundusz Municypalny utworzony przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGK S.A. jest zupełnie nowym instrumentem zarejestrowanym 30 grudnia 2015 r. Jego konstrukcja prawna i finansowa wskazuje, że może być długoterminowym inwestorem finansowym (perspektywa finansowania od kilkunastu do 25 lat) w obszarze nieruchomości kubaturowych realizowanych przez gminy lub podległe im spółki komunalne. W szczególności dotyczy to gmin i TBS, które w wyniku realizacji w latach 2007-2013 inwestycji współfinansowanych ze środków Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego charakteryzują się wysokim wskaźnikiem zadłużenia uniemożliwiającym inwestycje oraz planują inwestycje nie możliwe w praktyce do finansowania ze środków FS i EFRR w perspektywie do 2020 roku. Podstawowym celem artykułu jest analiza korzyści i niekorzyści, jakie mogą wynikać z korzystania przez gminę z nowego instrumentu finansowego. Do jego zalet zalicza się przede wszystkim możliwość uruchomienia projektów inwestycyjnych przy minimalizacji tzw. udziału własnego, bez istotnego obciążania bieżącego budżetu gminy, dostęp do długoterminowego finansowania uwzględniającego specyfikę jednostek samorządowych, jasne i z góry określone dla obu stron zasady realizacji projektu, zagwarantowany mechanizm wyjścia Funduszu z inwestycji zapewniający przekazanie stronie samorządowej pełnej kontroli nad spółką. Do wad można zaliczyć m.in. konieczność zapewnienia dość wysokiej rentowności projektu w celu spłaty Funduszu. W artykule zaakcentowana jest również szczególna rola Banku Gospodarstwa Krajowego S.A. w udzielaniu wsparcia budownictwa mieszkaniowego w gminach. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono nowe tendencje w ruchu cen handlu międzynarodowego, zapoczątkowane w pewnym stopniu już w dekadzie lat 90. Wyrażają się one w występowaniu względnie trwałej tendencji relatywnego wzrostu cen dóbr podstawowych (surowce i żywność) w stosunku do cen dóbr przetworzonych (wyroby przemysłu przetwórczego). Proces ten można określić mianem zwierania się "nożyc cen". Oznacza on odwrócenie obserwowanych wcześniej tendencji. Dotychczas zjawisko zwierania się "nożyc cen" obserwowano stosunkowo rzadko (między innymi okres po II wojnie światowej, lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku). W opracowaniu zwrócono uwagę na dwie istotne przyczyny pojawienia się wskazanej tendencji cen. Pierwszą są konsekwencje wynikające między innymi z wysokiej dynamiki eksportu Chin i innych krajów rozwijających się, w wywozie których dominują dobra przetworzone. Wyrażają się one w przekształceniach strukturalnych stanowiących jeden z elementów - w ujęciu P. Krugmana - "nowej geografii handlu". Oddziałują zarazem w kierunku relatywnego osłabienia tempa wzrostu cen światowego eksportu wyrobów przemysłu przetwórczego. Drugą przyczyną jest wzmożona aktywność inwestorów finansowych na rynkach towarowych, uwidaczniająca się ze szczególną siłą w II połowie ubiegłej dekady i na początku obecnej. Według licznych opinii działalność ta przyczynia się do relatywnego przyspieszenia dynamiki cen dóbr podstawowych (niezależnie od przekształceń globalnych relacji popytowo-podażowych). (abstrakt oryginalny)
Działalność inwestorów finansowych w XXI wieku była niewątpliwie jedną z istotnych przyczyn wysokiej dynamiki cen surowców i żywności oraz wyraźnej zmiany - obserwowanych wcześniej - długookresowych relacji cenowych. Efektem wzmożonej aktywności inwestorów finansowych były również silniejsze niż dawniej wahania cen, destabilizujące gospodarkę światową. Sygnalizowane zjawiska wywołały bardzo niekorzystne skutki praktyczne w postaci przenoszenia cen kontraktów terminowych, a więc swoistych aktywów finansowych (traktowanych jako ceny bazowe dla transakcji w handlu międzynarodowym, do sfery sektora realnego (wskaźnik export unit value). W ten sposób wystąpiło zjawisko deformacji informacyjnej funkcji ceny światowej, która przestała odzwierciedlać relacje popytowo-podażowe panujące na poszczególnych rynkach towarowych, a zaczęła - w coraz większym zakresie - przenosić sygnały o "nastrojach" na globalnym rynku finansowym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.