Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial plan
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule opisano metody poszukiwania formalnego i rzeczywistego planu kosztowo-optymalnego. Zostały przedstawione trzy podejścia do rozwiązania problemu. Każde podejście jest pokazane za pomocą przykładów liczbowych. Dwa podejścia dotyczą rzeczywistego planu kosztowo-optymalnego, a jedno planu formalnego. W przedstawionych przykładach wykorzystano kryterium D-optymalności. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote On a Concept of Household Financial Plan Optimization Model
80%
W artykule zaprezentowana została koncepcja modelu długoterminowego planu finansowego gospodarstwa domowego. Jest to model dla dwuosobowego gospodarstwa domowego, oparty na przepływach pieniężnych i skonstruowany w czasie dyskretnym. Zastosowano w nim oryginalne rozwiązanie, polegające na tym, że awersja do ryzyka jest wyrażona jako maksymalny przedział scenariuszy przeżycia, dla których plan powinien gwarantować stabilne finansowanie potrzeb gospodarstwa domowego. Takie podejście stwarza zarazem możliwość ograniczenia liczby scenariuszy, dla których przeprowadzana jest optymalizacja planu. Celem tej pracy jest zaprezentowanie założeń i budowy tego modelu oraz przedstawienie jego działania dla przykładowych scenariuszy. Scenariusze te zostały tak dobrane, aby różnice między planami pod względem ich ryzyka były wprost widoczne na przykładach, bez konieczności przeprowadzenia szerszej analizy wrażliwości, ani też bez stosowania jakiejkolwiek miary ryzyka(abstrakt oryginalny)
Kontrasygnata polega na złożeniu podpisu na akcie prawnym podpisanym wcześniej przez inną osobę. Wymagana jest do uzyskania przez ten akt prawomocności. W jednostkach samorządu terytorialnego kontrasygnata skarbnika staje się potrzebna do skuteczności czynności prawnych mogących spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych. Do czasu uzyskania ostatecznego stanowiska skarbnika w przedmiocie udzielenia kontrasygnaty między jednostką a kontrahentem powstaje specyficzny stan zawieszenia. Do czynności prawnych wymagających kontrasygnaty zalicza się m.in. wszystkie umowy, które z chwilą ich zawarcia powodują powstanie zobowiązań pieniężnych, a także te, które mogą spowodować powstanie takich zobowiązań w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę oceny podziału środków z budżetu zadaniowego na zadania z zakresu funkcji 12. "Środowisko" w latach 2009-2012. Analizę przeprowadzono na podstawie danych zawartych w ustawach budżetowych dotyczących wydatków państwa w układzie zadaniowym. Przedstawiono miejsce i znaczenie funkcji środowisko w budżecie zadaniowym. Zwrócono uwagę na podział środków publicznych pomiędzy poszczególne zadania realizowane w ramach funkcji środowisko oraz ich dysponentów. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie o przedmiot prognozowania finansowego w przedsiębiorstwie. Cel ten zrealizowano przez identyfikację zestawów zmiennych, które są podstawą podejmowania decyzji w obszarze zarządzania finansami przedsiębiorstwa, a następnie wyróżnienie spośród nich tych zmiennych, które powinny być prognozami. Przeprowadzona analiza pozwala stwierdzić, że celem prognozowania finansowego jest zmniejszenie ryzyka w procesie zarządzania finansami przedsiębiorstwa, a nie tylko określenie jego przyszłych potrzeb finansowych, jak to się przyjęło definiować w literaturze przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Koncepcja zamieszczania planów finansowych agencji państwowych w załączniku do ustawy budżetowej pojawiła się po raz pierwszy w 2002 roku, podczas prac nad projektem ustawy budżetowej na 2003 rok. Począwszy od ustawy budżetowej na 2003 rok plany agencji państwowych, a od 2008 roku również jednostek doradztwa rolniczego oraz innych jednostek sektora finansów publicznych, stanowią jeden z załączników do ustaw budżetowych. W związku z powyższym należałoby się spodziewać, że nadanie planom finansowym z ustawy budżetowej wiążącego charakteru spowoduje poprawę ich jakości, co zostanie zweryfikowane w dalszej części opracowania. (fragment tekstu)
7
Content available remote Budżet zadaniowy jako nowy plan finansowy systemu finansów publicznych
61%
Budżetowanie zadaniowe wpisuje się w ogólnoświatowy trend transformacji administracji publicznej i wprowadzenia na dużą skalę podejścia definiowanego jako New Public Management. Metoda ta jest próbą zastosowania modeli i zasad zarządzania, wypróbowanych z wielkim powodzeniem w sektorze prywatnym. Celem opracowania jest wskazanie roli planu finansowego w układzie budżetowym; który jest wdrażany w systemie finansów publicznych. Analiza zakresu metodologicznego budżetu pozwoliła na identyfikacje jego wad i zalet. Obowiązek sporządzania budżetu w układzie zadaniowego został wprowadzony jedynie w administracji rządowej. Jednak warto zastanowić się nad jego obligatoryjnym wprowadzeniem na szczeblu samorządu terytorialnego. Wnioski dodatkowe zostały potwierdzone doświadczeniem pochodzącym ze współpracy autorki z praktyką w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zarządzanie finansami publicznymi za pomocą budżetu zadaniowego
61%
W artykule przedstawiono budżet zadaniowy jako narzędzie zarządzania środkami publicznymi, gdyż przedmiotowe budżetowanie jako metoda, za pomocą której realizowane cele powiązane są z przeznaczonymi na nie środkami finansowymi, nabiera coraz większego znaczenia w realizacji wydatków publicznych. Podjęto również rozważania dotyczące specyfiki, struktury oraz regulacji prawnych opisywanego budżetowania, ze szczególnym uwzględnieniem budżetu zadaniowego jako narzędzia służącego do poprawy efektywności wydatkowania środków publicznych. Zawarte w artykule argumenty zostały opracowane na podstawie dostępnej literatury polskiej i zagranicznej. Ponadto ich źródłem są własne opracowania oraz analiza dotychczasowych doświadczeń w procedurze wdrażania budżetu zadaniowego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wyników badań empirycznych przeprowadzonych wśród studentów studiów niestacjonarnych kierunku "Finanse i rachunkowość" na specjalności "Informatyka w biznesie", prowadzonych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Badanie miało na celu próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy w przedsiębiorstwach branży IT są sporządzane, a jeśli tak, to w jakim zakresie, plany rzeczowe lub budżetowanie. Metodologia badania - Aby osiągnąć wyznaczony cel, posłużono się studiami literatury z zakresu budżetu i budżetowania oraz przeprowadzono badanie ankietowe wsparte wywiadem wśród studentów z wyznaczonej grupy docelowej. Wynik - W artykule wykazano, że w wybranej próbie losowej w większości przypadków budżet jest sporządzany, jednak pracownicy przedsiębiorstw nie zawsze mają wiedzę o celowości procedury budżetowania, a przepływ informacji jest ograniczony. Oryginalność/wartość - Przeprowadzone badanie miało za zadanie wykazanie, czy w przedsiębiorstwach branży IT są sporządzane budżety, kto jest za nie odpowiedzialny i w jaki sposób kontrolowane są założenia określone w budżecie.(abstrakt oryginalny)
Zadaniem opracowania jest próba omówienia kwestii finansowych w planie biznesowym i planie marketingowym. Omówiono również zależności występujące między tymi rozwiązaniami.
11
Content available remote Planowanie strategiczne jednostek samorządu terytorialnego
61%
Opracowany referat dotyczący planowania strategicznego jednostek samorządu terytorialnego zawiera opis procesu powstania tego dokumentu oraz poszczególnych jego etapów. Pokazuje również zastosowanie różnych instrumentów, metod oraz ocen przy budowaniu tego dokumentu. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie przedstawia analizę budżetów miejskich stref usług publicznych. Dużo miejsca poświęcono sposobom finansowania oraz strukturze wydatków. Głównym źródłem danych są opracowania zespołu Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Akademii Ekonomicznej w Krakowie będącego ekspertem dla inicjatyw tworzenia miejskich stref usług publicznych.
Na mocy umowy zawartego porozumienia z dnia 22.03.2013 r. pomiędzy Powiatem Brodnickim a Gmina-Miasto Grudziądz Szpital Brodnicki od 1 kwietnia 2013 r. stał się jednostką samodzielną, a podmiotem tworzącym został Powiat Brodnicki. Wpis ten jest podstawą do funkcjonowania szpitala, jako samodzielnej jednostki, która świadczy usługi medyczne. (fragment tekstu)
W artykule dokonano analizy porównawczej zapisów wieloletnich planów finansowych z punktu widzenia wypełniania celów poszczególnych funkcji państwa na podstawie osiągniętych wartości mierników. Wskazano jednocześnie, że warunkiem realizacji zamierzeń formułowanych w WPFP jest jego ściślejsze powiązanie z corocznie uchwalanym budżetem. W badaniach wykorzystano dane pochodzące z bazy średnioterminowych ram fiskalnych publikowane przez Komisję Europejską oraz dane Ministerstwa Finansów. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań jest ocena kondycji finansowej jednostek terytorialnych wchodzących w skład Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz określenie możliwości wynikających z perspektywy finansowej 2014-2020. Krakowski Obszar Funkcjonalny został zidentyfikowany w Małopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym (2014-2020) jako delimitacja interwencji w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Podejście to ma na celu wykorzystanie specyficznych potencjałów terytorialnych i likwidację barier w rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Krakowa. Opracowanie składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawiono ogólną charakterystykę KrOF. Druga część rozwiązuje tytułowy problem opracowania. To tu przeanalizowano dochody budżetowe 15 gmin tworzących KrOF, dochody ze źródeł zagranicznych oraz oceniono kondycję finansową wszystkich jednostek terytorialnych wchodzących do badanego obszaru za lata 2007- 2014. Następnie przedstawiono Indykatywny Plan Finansowy dla woj. małopolskiego - wydatki kwalifikowalne na lata 2014-2020, w którym uwzględniono wydatki na ZIT w województwie. (abstrakt oryginalny)
Konstrukcja planu finansowego dla gospodarstwa domowego wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników ryzyka, które determinują kształtowanie przyszłej ścieżki dochodów i wydatków gospodarstwa domowego. Czynniki te mogą mieć bardzo różną naturę, a także bardzo zróżnicowany wpływ na strukturę przepływów finansowych. W literaturze brakuje jednak propozycji zintegrowanego pomiaru ryzyka, który umożliwiłby porównanie planów finansowych pod względem łącznego ryzyka ich realizacji. Celem artykułu jest zaproponowanie metod pomiaru ryzyka planu finansowego w sposób zintegrowany. W podejściu tym integracja powinna obejmować różne rodzaje ryzyka, wszystkie cele finansowe gospodarstwa domowego, wszystkie sposoby finansowania oraz wszystkie okresy w cyklu życia gospodarstwa domowego. Zaproponowane oryginalne podejście pozwala nie tylko na porównanie planów finansowych między sobą ze względu na poziom ryzyka, ale również tworzy narzędzie do podejmowania decyzji o akceptacji planu. Zintegrowane miary ryzyka mogą też być wykorzystane w samym procesie optymalizacji. Poza tym mogą stanowić ograniczenie lub wręcz element funkcji celu w procedurze optymalizacyjnej.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę i zadania controllingu oraz instrumenty controllingu takie jak: plan finansowy, rachunek przepływów środków finansowych, rachunek kosztów.
Zadania władz publicznych w zakresie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia realizowane przez szpitale prowadzone w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ) oraz jednostek budżetowych objęte są tym samym reżimem norm prawnych chroniących ład finansów publicznych. SPZOZ, pomimo pozabudżetowego zasilania finansowego pochodzącego ze składek na ubezpieczenia zdrowotne, prowadzi gospodarkę finansową na podstawie planu finansowego, tak jak pozostałe jednostki sektora finansów publicznych. Specyfika działalności leczniczej, u źródła której leży konstytucyjny obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń zdrowotnych w konfrontacji z bieżącymi problemami publicznej ochrony zdrowia nie zwalnia zarządzających szpitalami ze stosowania normatywnych reguł planowania finansowego, jako podstawowego narzędzia utrzymania ładu finansów publicznych.(abstrakt oryginalny)
Posługując się metodą dogmatycznoprawną i analityczną, zbadano status prawny państwowych funduszy celowych i ich planów finansowych, a także zidentyfikowano i sklasyfikowano relacje między planami finansowymi funduszy celowych i budżetem państwa w ramach ustawy budżetowej. Wykorzystując materiał normatywny i dorobek doktryny prawa finansowego, wykazano, że szczególny status prawny państwowych funduszy celowych wpływa na rangę prawną ich planów finansowych. Pozytywnie zweryfikowano hipotezę o istnieniu relacji materialnoprawnych i proceduralnych między tymi planami finansowymi i budżetem państwa. Udowodniono, że planowanie przychodów i wydatków tych funduszy jest związane z planowaniem budżetowym. Wykazano, że od ustawowej "rocznej perspektywy" planowania w funduszach istnieją wyjątki obejmujące niewygasanie z końcem roku niezrealizowanych wydatków oraz nakaz sporządzania planów finansowych w układzie zadaniowym. Ustalono, że plany finansowe funduszy celowych mają charakter normatywny.(abstrakt oryginalny)
Działalność jednostek sektora finansów publicznych jest wspomagana systemami informacyjnymi. Prawidłowo działające systemy informacyjne to baza gwarantująca kompleksowość, aktualność, dokładność i wiarygodność danych. Celem artykułu jest wskazanie, jak brak informacji, źle zbudowane systemy informacyjne mogą utrudnić zarządzanie oraz jak ważna jest rola komunikacji w jednostkach sektora finansów publicznych na przykładzie zakładu budżetowego - zakładu gospodarki mieszkaniowej administrującego w imieniu gminy substancją mieszkaniową na swoim terenie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.