Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 231

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial situation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Ważnym zadaniem realizowanym przez zakłady ubezpieczeń jest zapewnienie realnej ochrony ubezpieczeniowej, której istota przejawia się w rękojmi realizacji prawa do otrzymania odszkodowania lub świadczenia ubezpieczeniowego. Ekonomiczne gwarancje wypłaty należnych z tytułu umów ubezpieczenia odszkodowań i świadczeń w głównej mierze związane są z właściwym prowadzeniem gospodarki finansowej przez podmioty oferujące ochronę ubezpieczeniową. Rezultaty tej gospodarki kształtują sytuację finansową zakładów ubezpieczeń. Postawienie pełnej diagnozy sytuacji finansowej zakładów ubezpieczeń działających na polskim rynku wymagałoby przeprowadzenia analiz jakościowych i ilościowych dotyczących różnych obszarów działalności zakładów ubezpieczeń. Ocenie należałoby zatem poddać jakość i poziom bazy kapitałowej, posiadane rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, lokaty, wypłacone odszkodowania i świadczenia, politykę reasekuracyjną koszty działalności ubezpieczeniowej, płynność finansową oraz rentowność osiąganą przez zakłady ubezpieczeń. Celem opracowania jest analiza kształtowania się podstawowych wskaźników efektywności, które w sposób syntetyczny obrazują rezultaty gospodarki finansowej zakładów ubezpieczeń oraz postawienie diagnozy. (fragment tekstu)
Celem referatu jest ogólne przedstawienie głównych problemów oraz kierunków usprawnień w zarządzaniu gospodarką finansową miasta. Poruszone w referacie kwestie stanowią wycinek badań nad gospodarką finansową miasta Łodzi w latach 1999-2003. Omawiana w referacie problematyka dotyczy tej dziedziny aktywności samorządu terytorialnego, która w istotny sposób wpływa na sprawne i racjonalne jego funkcjonowanie. Stąd też przedstawione rekomendacje i rozwiązania praktyczne można odnieść do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego funkcjonujących w Polsce, uwzględniając jednakże ich specyficzny charakter. (fragment tekstu)
Integracja Polski z Unią Europejską spowodowała w polityce rolnej wiele zmian, mających istotny wpływ na funkcjonowanie i wyniki ekonomiczne polskich gospodarstw rolnych. Zasadniczą kwestią jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy gospodarstwa rolne poprawiły swoją kondycję ekonomiczną w związku z integracją, czy nie. Głównym celem artykułu jest prezentacja wyników badań dotyczących oszacowania dochodu rolniczego gospodarstw rolnych podregionu szczecińskiego w 2004 r. i porównanie ich sytuacji z latami poprzednimi. (fragment tekstu)
Grupy producentów rolnych i organizacje producenckie odgrywają istotną rolę w organizacji rynku produktów rolnych. Szans przezwyciężenia zarówno bariery kosztowej, jak i bariery zbytu należy upatrywać w integracji poziomej producentów rolnych. Słaba pozycja przetargowa pojedynczych gospodarstw rolnych w stosunku do następnych ogniw w kanałach dystrybucji może być poprawiana poprzez horyzontalne (poziome) działania integracyjne. Przez działalność w grupach rolnicy mogą uzyskać wiele korzyści, których osiągnięcie jest bardzo trudne bądź wprost niemożliwe w działaniu w pojedynkę. Badania empiryczne przeprowadzone w grupach potwierdzają słuszność ich powstawania. Aby proces powstawania grup był jeszcze bardziej dynamiczny, z pamięci rolników musi zniknąć obraz w pewnym sensie zdeformowanej spółdzielczości z okresu gospodarki nakazowej, w której nie były respektowane zasady demokracji spółdzielczej. (fragment tekstu)
Głównym celem pracy jest określenie czynników determinujących sytuację finansową gospodarstw rolnych o różnej wielkości ekonomicznej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i UE-15. Podstawowym źródłem danych była baza FADN. Badaniami objęto gospodarstwa rolne z regionów FADN w latach 2014-2016. Przedmiot analiz stanowiły determinanty syntetycznie mierzonej sytuacji finansowej gospodarstw. W pierwszym etapie badań skonstruowano syntetyczny miernik kondycji finansowej gospodarstw rolnych. Następnie wyznaczone wartości cechy syntetycznej wykorzystano jako zmienne objaśniane w modelach regresji wielorakiej. Przeprowadzone badania wskazują na kluczowe znaczenie potencjału produkcyjnego oraz dopłat do działalności operacyjnej w kształtowaniu kondycji finansowej gospodarstw rolnych w UE. W zakresie potencjału wytwórczego w gospodarstwach krajów EŚW dla poprawy ich pozycji finansowej korzystne byłoby zmniejszenie nakładów pracy. Z kolei na sytuację finansową podmiotów w krajach UE-15 korzystnie mogłoby wpłynąć zmniejszenie uzbrojenia ziemi. Wskazywać to może na problem przeinwestowania w tych gospodarstwach. Zaobserwowano różnice między klasami wielkości ekonomicznej w zakresie relacji między czynnikami produkcji oraz intensywności wytwarzania, co świadczy o zasadności stosowania odmiennych strategii gospodarowania przez gospodarstwa z różnych klas. W skonstruowanych modelach stosunkowo mało ważna okazała się efektywność wykorzystania czynników wytwórczych mierzona wynikami dochodowymi.(abstrakt oryginalny)
Sytuacja finansowa samorządowych województw ma zasadnicze znaczenie w kształtowaniu możliwości realizacji przez nie działalności inwestycyjnej, dopuszczalności zadłużania się czy też zdolności pozyskiwania unijnego wsparcia. Z punktu widzenia oceny finansów samorządowych istotną rolę odgrywa nie tylko analiza pozioma i pionowa budżetu, ale także analiza wskaźnikowa. Swego rodzaju syntetycznym miernikiem oceny sytuacji finansowej województw jest stopień ich samodzielności dochodowej i wydatkowej. Uwzględniając wyliczone wskaźniki, można stwierdzić, że polskie regiony charakteryzują się stosunkowo niskim poziomem samodzielności w porównaniu z gminami i powiatami grodzkimi, co wynika z konstrukcji systemu ich zasilania budżetowego. Niepokój budzi rosnący deficyt budżetowy oraz poziom zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Uwarunkowania sytuacji finansowej spółek sektora hazardu
75%
W opracowaniu przedstawiono sytuację finansową oraz wskazano na źródła finansowania działalności spółek z rynku gier i zakładów wzajemnych w latach 2003-2008. Stwierdzono systematyczną poprawę ogólnej sytuacji finansowej podmiotów z rynku niskiego hazardu. Wystąpił znaczący wzrost wartości majątku obrotowego spółek, którego finansowanie odbywało się głównie zobowiązaniami długoterminowymi. Odnotowano dużą niezależność finansową w przypadku rynku gier objętych monopolem państwa, pozwalającą na spłatę zobowiązań z własnych źródeł kapitałowych. Potwierdzeniem tego był wysoki poziom wskaźnika zastosowania kapitałów własnych oraz niska wartość wskaźnika zastosowania kapitałów obcych. W przedsiębiorstwach prowadzących gry wysokohazardowe występowało coroczne zwiększanie wartości majątku. (abstrakt oryginalny)
Rachunek przepływów pieniężnych dostarcza informacji o działalności spółki, uwzględniając fizyczny przepływ środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Znajomość przepływów pieniężnych pozwala na ocenę sytuacji finansowej jednostki, która najczęściej sprowadza się wyłącznie do analizy wstępnej, czyli badaniu dodatniego lub ujemnego salda przepływów pieniężnych. Informacja o charakterze salda bądź dodatniego bądź ujemnego przepływów pieniężnych powinna być ona rozszerzona o wnikliwą analizę wskaźnikową z wykorzystaniem przepływów pieniężnych. Celem artykułu jest zaprezentowanie istoty analizy wskaźnikowej przepływów pieniężnych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu podjęto próbę przybliżenia problemów, z którymi spotykają się decydenci w zarządzaniu projektami inwestycyjnymi w gminie. Można przyjąć tezę, iż w badanej gminie w analizowanym okresie wydatki budżetowe dokonywane są w sposób przypadkowy, co w dłuższym czasie negatywnie wpływa na politykę inwestycyjną. Ustalenie rang i struktury tych problemów powinno lepiej ukształtować proces zarządzania finansami lokalnymi, a przez to wpłynąć na efektywność działalności inwestycyjnej gminy. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie sytuacji spółdzielczego sektora bankowego w Polsce na przełomie XX i XXI w. oraz wskazanie na zarysowujące się tendencje zmian. Sukces banków będzie bowiem w coraz większym stopniu zależał od umiejętności przewidzenia przyszłych warunków działalności bankowej, a także od oczekiwań gospodarki i klientów wobec banków spółdzielczych oraz umiejętności sprostania tym wymaganiom, szczególnie w warunkach konkurencji. (fragment tekstu)
Starzenie się społeczeństwa jest z jednej strony naturalnym i nieuniknionym procesem, który uwidacznia się w każdej wysoko rozwiniętej gospodarce, a z drugiej strony największym wyzwaniem dla współczesnego państwa, gospodarek i przedsiębiorców. Problem ten zaczyna być istotny również w Polsce. Starsze osoby nie stanowią grupy homogenicznej z punktu widzenia sytuacji finansowej. Zróżnicowane poziomy dochodów gospodarstw domowych osób starszych prowadzą do różnic rynkowych również w sposobach i celach wydatkowania pieniędzy. Co więcej, takie gospodarstwa domowe charakteryzuje również niekorzystna struktura wydatków ze względu na niewielką liczbę członków gospodarstwa oraz wysoki udział stałych wydatków w całkowitym ich poziomie. Celem artykułu jest ocena sytuacji finansowej oraz głównych przyczyn i poziomu zadłużenia gospodarstw domowych osób starszych. Dodatkowo, wyniki badań zostały także wykorzystane do porównania rezultatów otrzymanych przez autora z wynikami badań uzyskanymi w innych ośrodkach badawczych i naukowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie sytuacji finansowej gospodarstw rolnych w krajach Unii Europejskiej (UE). Jako materiał źródłowy do niniejszego artykułu posłużyły informacje zgromadzone, a następnie przetworzone w ramach systemu zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych w UE (FADN - Farm Accountancy Data Network)1. W opracowaniu wykorzystano dane za 2004 r., które są reprezentatywne dla 3 995 560 gospodarstw z całej UE [http://ec.europa.eu/agriculture/rica]. Badaniem objęto kraje UE-253. Artykuł ma charakter analizy porównawczej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest weryfikacja skuteczności wybranych dziesięciu modeli analizy dyskryminacyjnej na przykładzie 30 przedsiębiorstw działających w specjalnych strefach ekonomicznych w Mielcu i w Tarnobrzegu. W badaniu zastosowano metody analizy danych i analizy dyskryminacyjnej. Wykorzystano dane publicznie dostępne, pochodzące głównie ze sprawozdań finansowych przedsiębiorstw. Badanie przeprowadzono na próbie 30 przedsiębiorstw (w tym 15 upadłych i 15 określanych jako "zdrowe"), działających w strefach Euro-Park Mielec i Euro-Park Wisłosan Tarnobrzeg. Zakres czasowy badań to lata 2009- 2017. Przeprowadzone analizy wykazały, że niektóre modele w prawidłowy sposób odzwierciedlają sytuację finansową badanych przedsiębiorstw (np. model Artura Hołdy - 73,3% trafnych prognoz), ujawniły także potrzebę zastosowania wielu modeli analizy dyskryminacyjnej do dokładnej analizy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa - użycie jednego tylko modelu prowadzić może do wyciągania nieprawidłowych wniosków. Wykorzystanie modeli dyskryminacyjnych do oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw w wielu przypadkach opiera się na metodach wczesnego ostrzegania. Wspomniane metody charakteryzują się zarówno zaletami, jak i pewnymi ograniczeniami; jedną z wad jest szybki spadek skuteczności modeli ze względu na ciągłe zmiany warunków ekonomicznych podmiotów działających na rynku. Dlatego modele powstałe przed kilkunastoma laty mogą być mniej skuteczne niż odpowiednio nowsze metody. Co do zalety, to podkreślić należy przede wszystkim prostotę zastosowania takich narzędzi oraz jednoznaczne wyniki - które w porównaniu na przykład do tradycyjnej analizy wskaźnikowej pozwalają na uniknięcie błędów w interpretacji wyników. (abstrakt oryginalny)
14
75%
Wprowadzenie rachunku zysków i strat w 2006 r. do zakresu sprawozdania finansowego jednostek budżetowych stanowiło znaczącą zmianę jakościową w prezentacji informacji o sytuacji majątkowej i finansowej tych jednostek. Do tej pory sprawozdanie to stanowił tylko bilans. Jednak przyjęte wówczas we wzorze rachunku zysków i strat rozwiązania nie były w pełni dostosowane do istoty przychodów, kosztów i wyników jednostek budżetowych, nie tylko na poziomie ich prezentacji, ale także ewidencji. Było to przyczyną zmian w tym zakresie w latach 2008, 2010 oraz 2012. Istota tych zmian, nie zawsze właściwych, polegała na eliminacji, zmianie nazw i zakresu przedmiotowego niektórych pozycji rachunku zysków i strat, dostosowaniu zasad ewidencji przychodów i kosztów do potrzeb prawidłowego sporządzenia rachunku zysków i strat.(abstrakt oryginalny)
The aim of this article was to identify and assess the financial situation of naturally valuable rural communes in Poland, set against the background of other rural communes and the entire country. The empirical material of the article concerns the whole of Poland, as well as all its rural communes. The figures concerning the years 2019-2021 were retrieved from the Local Data Bank of the Central Statistical Office in Warsaw. The collected and structured empirical material was developed in a descriptive, tabular, and graphic form, using a comparative analysis. Furthermore, all diagnostic characteristics were presented as a score, illustrating the financial situation of naturally valuable rural municipalities in Poland compared to other rural municipalities as well as the entire country for 2019-2021. This was an innovative approach to the discussed research problem. The analysis of statistical data confirmed the research hypothesis that the local governments of naturally valuable rural communes in Poland use the resources of the natural environment and successfully cope with existing difficulties related to the need to protect nature. Thus, they achieve similar economic and financial results to other rural communes in the country. (original abstract)
16
75%
Celem artykułu jest prezentacja walorów i możliwości wykorzystania taksonomicznego miernika rozwoju w konstrukcji wielokryterialnego rankingu przedsiębiorstw na przykładzie przedsiębiorstw zakwalifikowanych do działów w sekcji C Przetwórstwo przemysłowe z punktu widzenia ich bieżącej sytuacji finansowej. W badaniu wykorzystano publikację wskaźników sektorowych za rok 2014, przygotowaną przez Komisję Analizy Finansowej Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wspólnie z InfoCredit, metody statystyczne, tj. analizę korelacji oraz taksonomiczny miernik rozwoju. W wyniku przeprowadzonego badania powstał ranking działów w sekcji C dla roku 2014 z punktu widzenia ich sytuacji finansowej. Otrzymane wyniki mogą być też podstawą badań porównawczych pozycji zajmowanej przez dział z punktu widzenia rentowności, płynności finansowej, sprawności działania oraz niezależności finansowej. Konstrukcja rankingów dla kolejnych lat może być przedmiotem badań dynamicznych(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była próba określenia związku między sytuacją finansową gminy a jej typem funkcjonalnym na przykładzie wybranych gmin powiatu poznańskiego, którymi były: Kleszczewo, Komorniki i Puszczykowo. Wykonano analizę ich płynności, zadłużenia, samodzielności finansowej i atrakcyjności. Podstawowymi źródłami danych były sprawozdania z wykonania budżetów opisywanych gmin za lata 2007-2009. Stwierdzono, że gmina wiejska, nastawiona na rozwój przemysłu (Komorniki), znajdowała się w najkorzystniejszej sytuacji finansowej. Znacznie słabiej wypadła gmina rolnicza (Kleszczewo), a najsłabiej gmina usługowo-turystyczna Puszczykowo, w której powoli wyczerpują się możliwości zagospodarowania wolnych obszarów. Gminy nie miały problemów z utrzymaniem płynności w badanym okresie. Ich zadłużenie ogółem nie przekroczyło 40% (dopuszczalne - 60%), miały coraz większą samodzielność finansową związaną ze swobodą decyzyjną dotyczącą dochodów i wydatków, jednakże wykazywały różną atrakcyjność opisującą ich zdolności do rozwoju, do przyciągania inwestorów i mieszkańców. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono badania dotyczące konstruowania modelu oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw w oparciu o sztuczne sieci neuronowe. Parametry sieci neuronowej optymalizowane były za pomocą algorytmu gradientów sprzężonych z regularyzacją oraz RPROP (resilient backpropagation). W zaproponowanych modelach sytuacja finansowa badana była na podstawie informacji zawartych w raportach kwartalnych spółek wchodzących w skład indeksu mWIG40, notowanych na WGPW. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest prezentacja możliwości i ograniczeń korzystania z wybranych usług edukacyjnych w Polsce na tle sytuacji materialnej gospodarstw domowych. Przedmiotem analizy są: stopień korzystania z usług edukacyjnych, dostęp do technologii informacyjnych, ograniczenia w tym zakresie wynikające z warunków finansowych. (fragment tekstu)
20
Content available remote Problemy oceny sytuacji finansowej jednostek mikro
75%
Jednostki gospodarcze uznane za mikro mogą sporządzać sprawozdanie finansowe w znacznie uproszczonej postaci. Uproszczenia dotyczą bilansu oraz rachunku zysków i strat. Ponadto jednostki mikro są zwolnione z pewnych obowiązków sprawozdawczych. Ponieważ sprawozdanie finansowe jest podstawą oceny sytuacji finansowej jednostek mikro, uproszczenia powodują ograniczenia co do zakresu przedmiotowego analizy finansowej. Mniejszy zasób informacji prezentowanych w bilansie oraz rachunku zysków i strat ogranicza istotnie możliwości co do konstrukcji pewnych wskaźników finansowych. Dlatego ocena sytuacji finansowej jednostek mikro na podstawie sprawozdania finansowego ma ogólny charakter. Bardziej szczegółowe badania analityczne wymagają dostosowania ewidencji księgowej do wymogów oceny sytuacji finansowej jednostek mikro. Ważne jest bowiem, aby przeprowadzana analiza była źródłem informacji przydatnych interesariuszom jednostek mikro(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.