Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial standing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Since 2007, the operating conditions of companies have changed significantly and can be described as more unpredictable. Insolvency of one company may, by the domino effect, have negative impacts on other operators. In extreme cases, these impacts can lead to their bankruptcy. Therefore, it is important to constantly monitor both the financial condition of a company and the financial condition of its business partners. In order to evaluate the financial standing of a company different types of methods can be employed. The aim of the paper was to build two models that specify more than two states of financial standing of manufacturing businesses. The use of the models enables recognition of the deteriorating financial condition of manufacturing companies a few years before insolvency is declared. The traditional discriminant model and Bayesian model were constructed. Cluster analysis was used to select classes of financial standing of the analyzed companies. The models were tested on two sets of samples. A small sample consisted of 224 (112 + 112) companies and a large sample consisted of more than 10,600 companies. The results showed that the traditional discriminant model performs better than the Bayesian model for classifying companies. (original abstract)
Celem opracowania jest określenie zależności między metodą konsolidacji bilansu majątkowego Grupy Żywiec S.A. a jej obrazem finansowym. Analiza będzie dotyczyła zależności w strukturze majątkowo-kapitałowej oraz wskaźnikach finansowych przedstawiających płynność finansową, rentowność i sprawność gospodarowania zapasami, należnościami i zobowiązaniami. Rzeczywiste dane z bilansu majątkowego pochodzą ze sprawozdawczości finansowej Grupy Żywiec S.A. z 2004 r. Na tej podstawie przeprowadzono symulację skonsolidowanego bilansu majątkowego metodami pełną i proporcjonalną, zakładając określony udział jednostki dominującej Browaru Żywiec S.A. (D) w czterech pozostałych browarach tworzących grupę, tzn. Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie Sp. z o.o. (Z1), Browaru Warka Sp. z o.o. (Z2), Zakładów Piwowarskich w Leżajsku S.A. (Z3) oraz Elbrewery Company LTD Sp. z o.o. (Z4). Założono, że jednostka dominująca D nabyła 56% akcji spółki Z1, 78% akcji spółki Z2, 99% akcji spółki Z3 i 83% akcji spółki Z4. Proporcje udziałów mają charakter hipotetyczny, chociaż możliwy do spełnienia w praktyce rynkowej. Występujące zróżnicowanie udziałów wynikało ze znaczenia Grupy Żywiec S.A. w rynku piwa i możliwych kierunków zmian w tym zakresie. Przyjęte założenia były podporządkowane realizacji celów opracowania. (fragment tekstu)
3
Content available remote Analiza zmian w kształtowaniu się długu jednostek samorządu terytorialnego
100%
W artykule przedstawiono istotę postrzegania aktualnego standingu finansowego jednostek samorządu terytorialnego w Polsce na przestrzeni lat 2000-2014. Podstawowym celem artykułu jest uzyskanie odpowiedzi na pytania: jakie są główne przyczyny i trendy zadłużenia samorządów w Polsce przed i po nabyciu członkostwa w Unii Europejskiej oraz w jaki sposób owo zadłużenie wpływa na standing finansowy samorządów. Przedstawione wnioski oparto na przeglądzie literatury i analizie obowiązującego prawa, jak również danych empirycznych z wykonania budżetów. O wartości aplikacyjnej pracy stanowić będzie uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jaki jest obecny standing finansowy jednostek samorządu terytorialnego i czy pozwoli on samorządom w perspektywie długookresowej na terminową obsługę zadłużenia(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie dotyczy efektywności firm korporacyjnych w województwie dolnośląskim, które zostały wybrane na podstawie kryterium marketingowego funkcjonującego w instytucjach bankowych.[...] W niniejszym opracowaniu dokonane analizy firm korporacyjnych o dobrym standingu zostały przeprowadzone na podstawie bazy podmiotów gospodarczych w 2006 r. zidentyfikowanych na podstawie ich wyników finansowych i kryteriów wymienionych przez wywiadownię gospodarczą Coface InterCredit.(fragment tekstu)
Zanalizowano kondycję finansową firm ubezpieczeniowych funkcjonujących na rynku polskim w latach 1993-1007. Jako narzędzie badawcze wybrano model ekonometryczny, w którym jako wskaźniki sygnalizujące pogarszanie się kondycji przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego wykorzystano: współczynnik wypłacalności, wskaźnik szkodowości na udziale własnym, wysokość inwestycji zagranicznych i wypłaconych odszkodowań oraz współczynnik reasekuracyjny.
Celem artykułu jest zaprezentowanie niektórych współczesnych problemów analizy finansowej. Jak wiadomo, obecnie w Polsce wprowadzane są Między-narodowe Standardy Rachunkowości oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (zwane dalej MSR). Zasady międzynarodowe w wielu aspektach różnią się od rozwiązań krajowych. Powoduje to problemy z prawidłową interpretacją sprawozdań finansowych. (fragment tekstu)
W przygotowywanej nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów, określającej możliwości lokowania składki emerytalnej przez OFE przewiduje się zaostrzenie przepisów dotyczących polityki inwestycyjnej funduszy emerytalnych. Będą one mogły inwestować środki wyłącznie w papiery dłużne mające ocenę ratingową lub np. w walory eminentów, których standing finansowy zbadała agencja ratingowa.
Autor zajął się problematyką reputacji i oceny organizacyjno-ekonomicznej przedsiębiorstwa. Są to podstawy, które służą do badania wiarygodności samego przedsiębiorstwa lub partnera gospodarczego. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem artykułu jest zaprezentowanie rezultatów studiów literaturowych oraz wyników badań empirycznych nad związkiem standingu finansowego z wykupem akcji własnych w spółkach przemysłowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. (fragment tekstu)
10
Content available remote Światowy kryzys a standing sektora bankowego w Polsce
84%
Koniec ubiegłego wieku i początek obecnego obfitował w wiele istotnych wydarzeń na rynkach finansowych w świecie oraz w Polsce, jak chociażby wprowadzenie w wielu krajach nowej waluty europejskiej. Spowolnienie gospodarcze, które przerodziło się w wielu krajach w recesję, coraz mocniej jest również odczuwalne w Polsce. Mimo, że źródła obecnego kryzysu znajdują się poza naszymi granicami, polskie przedsiębiorstwa coraz częściej odczuwają dekoniunkturę. Sytuacja w gospodarce polskiej i światowej powoduje konieczność dostosowania naszych banków do dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Badania empiryczne i prowadzone analizy potwierdzają, że sytuacja polskiego sektora bankowego jest stabilna oraz, że kryzysu w polskim sektorze nie ma.(abstrakt oryginalny)
Intencją artykułu jest ogólne scharakteryzowanie standingu banków. Za podjęciem badań przemawia fakt, że dotychczas w naszym kraju nie podejmowano prób zastosowania metody Data Envelopment Analysis w bankach. Na podstawie analizy empirycznej wspartej odpowiednimi miarami statystycznymi, starano się uzasadnić tezę, że banki spółdzielcze osiągnęły rożną efektywność techniczną w modelu pośrednika i menedżera, w wyniku niedostosowania rozmiarów prowadzonej działalności bankowej do potrzeb lokalnych, zatem dalsza konsolidacja jednostek nieefektywnych jest zjawiskiem nieuniknionym. Data Envelopment Analysis umożliwia przejście od nieprzetworzonych danych do podjęcia konkretnych decyzji i działań. Polega ona często na upraszczaniu, porównywaniu, przetwarzaniu informacji w wymiarze ilościowym, jakościowym oraz sporządzaniu prognoz. Ostatecznie jej celem jest wyciagnięcie wniosków sprowadzających rzeczywistość finansową danego przedsiębiorstwa do jednoznacznego wartościującego stwierdzenia: sytuacja przedstawia się dobrze albo źle. Analiza uwzględnia również sytuację rynkową i warunki konkurencyjne, jako wzorce porównań badanego przedsiębiorstwa z jego odpowiednikami na rynku.(abstrakt oryginalny)
12
84%
Celem artykułu jest określenie czynników determinujących obecnie ryzyko kraju w państwach Europy Środkowo-Wschodniej (ESW). Badania przeprowadzono w oparciu o analizę danych dla 19 krajów ESW w latach 2005-2015, z zastosowaniem statycznych modeli panelowych. W wyniku analizy stwierdzono, że: rating otrzymywany przez kraje ESW jest wrażliwy na poziom stopy wzrostu PKB; oszczędności określają stabilność krajów pod względem ryzyka; poziom eksportu jest szczególnie istotny dla krajów rozwijających się; wysoki poziom importu dla krajów rozwiniętych gospodarczo, wpływa pozytywnie na ich rating; standing w zakresie deficytu budżetowego jest niższy wraz z niższym poziomem rozwoju gospodarczego; wysoki poziom podaży pieniądza oddziałuje negatywnie na rating. (abstrakt oryginalny)
Cel: zasadniczym celem artykułu jest ocena kondycji finansowej spółek groszowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Metodologia: do określenia kondycji finansowej analizowanych podmiotów wykorzystano system ocen w dwóch wymiarach analitycznych, tzn.: analizę ekonomiczno-finansową w obszarze sprawności działania, zadłużenia, płynności finansowej i rentowności, a także miary statystyczne, aby ocenić zróżnicowanie poszczególnych wskaźników. Wyniki: wyniki analizy wykazały, że spółki groszowe w znacznej części nie odznaczały się wysokim stopniem zadłużenia, niską płynnością finansową czy brakiem zysków, co charakteryzuje podmioty zagrożone bankructwem. Ograniczenia/implikacje badawcze: rezultat przeprowadzonej analizy uprawnia do sformułowania wniosku, że spółki groszowe nie są podmiotami, które można kategorycznie zakwalifikować do grupy podmiotów zagrożonych upadłością. Oryginalność/wartość: artykuł stanowi opracowanie dotyczące wyników badań w obszarze kondycji finansowej spółek groszowych notowanych na GPW w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
Podkreślono znaczenie wyników działalności banków dla wielu grup odbiorców. Przedstawiono zagadnienie wyboru metody analizy i modelu banku. Omówiono rolę rankingów w ustaleniu wzajemnych pozycji banków względem siebie. Zwrócono uwagę, że analizy i oceny banków komercyjnych są niejednokrotnie obarczone błędami wynikającymi m.in. z niedoskonałości materiałów źródłowych, eksponowania wyłącznie ilościowych aspektów oceny, uznaniowości w ustalaniu wag poszczególnych mierników.
Omówiono najczęściej stosowane przez nadzór bankowy parametry mierzące adekwatność kapitałową banku: wskaźnik CAMEL i współczynnik wypłacalności. Następnie przedstawiono doświadczenia polskiej bankowości w tym zakresie.
Przedmiotem zainteresowania wielowymiarowej analizy statystycznej (SAW) są zjawiska złożone, a do takich niewątpliwie możemy zaliczyć procesy i zjawiska zachodzące na giełdzie. Wielość metod oferowanych przez statystykę wielowymiarową, tworzy zbiór zróżnicowanych i użytecznych technik oraz narzędzi badawczych, znajdujących swe praktyczne zastosowanie w wielu dyscyplinach nauki i gałęziach gospodarki. Wykorzystując ideę miernika rozwoju, dokonano oceny standingu finansowego firm tworzących indeks giełdowy WIG20, a w jego kontekście dokonano porównań rzeczywistych stóp zwrotu. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono możliwość wykorzystania analizy wskaźnikowej do oceny kondycji finansowej spółki notowanej na GPW. Celem przeprowadzonych badań jest omówienie praktycznego zastosowania wspomnianej analizy, której dokonano na podstawie przeglądu literatury przedmiotu, a także pełnej sprawozdawczości (bilansu oraz rachunku zysków i strat). Rezultatem badań jest ocena standingu finansowego na przykładzie spółki akcyjnej działającej w sektorze żywności, produkującej wyroby cukiernicze, przede wszystkim na polski rynek, w porównaniu ze średnimi wynikami osiąganymi w branży. Okres badawczy obejmuje 10 lat. Otrzymane wyniki wskazują, że opisywana spółka prowadziła konserwatywną strategię dotyczącą aktywów i pasywów. Jednak w przeciwieństwie do konkurentów odznaczała się agresywną polityką nakierowaną na zwiększenie odbiorców produktów lub usług. Ponadto badana spółka stosowała surową politykę kredytowania odbiorców i miała niski poziom ogólnego zadłużenia. Z tych względów można wnioskować, że spółka koncentrowała swoje działania przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa finansowego. Jednocześnie przyjęta strategia umożliwiła jej osiągnięcie lepszych wyników w obszarze rentowności niż pozostałe spółki działające w tym samym sektorze. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot i cel pracy: Celem pracy było zbadanie, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na kondycję finansową przedsiębiorstw wg rodzajów działalności. Materiały i metody: Badanie przeprowadzono na podstawie danych zbiorczych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących przedsiębiorstw według rodzajów działalności za lata 2017-2021. Zastosowano metodę obliczenia wskaźników diagnostycznych działalności firmy, a mianowicie rentowności aktywów, płynności bieżącej, zadłużenia, rotacji zapasów oraz wzrostu sprzedaży. Mierniki te znormalizowano metodą unitaryzacji zerowanej i zbudowano miernik syntetyczny. Na podstawie miernika syntetycznego skonstruowano rankingi. Wyniki: Przedsiębiorstwa były w przeważającej mierze zyskowne. W 2020 roku pogorszyła się nieco zyskowność i przychody ze sprzedaży. Mocno spadły w rankingu firmy zajmujące się zakwaterowaniem i gastronomią oraz producenci naftowi. Wzrosła pozycja firm farmaceutycznych. Wnioski: Pandemia silnie negatywnie oddziaływała na firmy działające w branży zakwaterowania i gastronomii. Podobnie na producentów produktów rafinacji ropy naftowej. Pozytywny wpływ miała zaś na producentów farmaceutycznych. W przypadku innych firm brak wyraźnych oznak wpływu pandemii na ich kondycję. (abstrakt oryginalny)
Omówiono rynek ubezpieczeniowy w Polsce, który wykazuje wyraźną tendencję wzrostową. Nastąpił bowiem wzrost liczby klientów, oraz wzrost liczby zawartych ubezpieczeń. Analiza sektora wykazuje dalej duże zainteresowanie ubezpieczeniami na życie, mieszkań, auto-casco, i OC, natomiast najmniejsze ubezpieczeniami rolnymi dobrowolnymi, sprzedaży ratalnej czy leasingu. Wyraźna zaś poprawa sytuacji finansowej zakładów ubezpieczeń wystąpiła w firmach dużych, umiarkowana w małych a minimalna w średnich. Wartość syntetycznego wskaźnika PIKU (Poznański Indeks Koniunktury Ubezpieczeniowej) jest najwyższa od początku 1999 roku. Podano prognozy na ostatni kwartał 2000 roku.
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie, że ocena dokonana na podstawie publikowanych przez instytucję finansową danych może nie dostarczyć wiarygodnych wyników. Dzieje się tak z kilku powodów, które można podzielić na te wynikające z zasad rachunkowości, jak i te leżące po stronie podmiotu sporządzającego raporty finansowe. Artykuł pokazuje różnice pomiędzy zestawami standardów sprawozdawczości w kluczowych dla instytucji finansowych obszarach. Omawia także mechanizm stosowany przez Lehman Brothers do osiągnięcia korzystnej dla niego prezentacji zawieranych transakcji oraz modyfikacje samych transakcji, wymagane do osiągnięcia tego celu w świetle stosowanych przez bank zasad sporządzania sprawozdań finansowych. Przedstawiono tu również skalę zjawiska i problemy z jego zdiagnozowaniem przed upadłością banku oraz mechanizmy minimalizacji ryzyka wystąpienia takich sytuacji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.