Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1224

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 62 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial statements
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 62 next fast forward last
Artykuł prezentuje istotę funduszy specjalnych jako element systemu rachunkowości jednostki. Autorki zaprezentowały definicję funduszy, opisały ich klasyfikację oraz podział. Szczególną uwagę w artykule poświęcono roli, jaką odgrywają fundusze specjalne w przedsiębiorstwach, a także niewielkiej ilości informacji ujawnianych w sprawozdaniu finansowym na temat funduszy specjalnych. Organizacje zobowiązane są do dostarczania rzetelnych informacji każdej grupie interesariuszy znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu podmiotu. Coraz częściej odbiorcy sprawozdań finansowych analizują nie tylko same wyniki, lecz także kapitały. Pozycje te informują o wysokości powierzonych przez właścicieli środków, które są do dyspozycji przedsiębiorstwa, sposobie ich wykorzystania, celowości i efektywności podjętych decyzji kierownictwa. Zmiany kapitału zależą w dużej mierze nie tylko od decyzji zarządu jednostki, lecz także od stosowanej polityki rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
Sens polityki bilansowej, jeżeli prowadzona jest ona w istocie jako polityka i strategia, a nie działanie jednorazowe, koniunkturalne ujawnia się w dłuższym horyzoncie czasowym. Jednocześnie można ją wówczas ocenić, stwierdzić na ile jest przemyślana i stanowi instrument długofalowej strategii zarządzania firmą a na ile stanowi "zaciemnianie" czy "upiększanie" sprawozdania. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono istotę i cele sporządzania informacji dodatkowych do sprawozdania finansowego, którego podstawą są MSSF. Opisano konieczność sporządzania not objaśniających na tle cech jakościowych użytecznych informacji finansowych. Podkreślono, że dla uzyskania zarówno przydatności informacji, jak i wiernej prezentacji niezbędne jest przedstawianie odpowiednio przygotowanych not objaśniających. Zaprezentowano krytyczną ocenę przydatności not objaśniających w sytuacji, gdy ujawnianiu podlega coraz większa ilość informacji - podkreślono jej negatywny wpływ na przydatność i zrozumiałość. Opisano działania podjęte przez EFRAG, mające postać dokumentu dyskusyjnego dotyczącego Założeń koncepcyjnych ujawniania informacji. Wskazano propozycje IASB odnoszące się do rozwiązania problemu utraty przydatności informacji zawartych w zbyt obszernych notach objaśniających(abstrakt oryginalny)
Omówiono zakres rocznego sprawozdania finansowego, składniki sprawozdania finansowego, obowiązki związane ze sprawozdaniem.
Głównym źródłem informacji finansowych o działalności podmiotów prowadzących księgi rachunkowe jest sprawozdawczość finansowa. Informacje ujawniane w sprawozdaniach sporządzanych zgodnie z przepisami prawa bilansowego cechuje bowiem wiarygodność. W celu jej zapewnienia oraz z uwagi na potrzebę zachowania porównywalności informacji ujmowanych w sprawozdaniach podobnych podmiotów konieczne jest, aby zostały ustanowione zarówno zakres, jak i jednolite zasady sporządzania sprawozdań finansowych jednostek. Specyfika działalności stowarzyszeń, ich odmienność podmiotowa i finansowa w stosunku do jednostek gospodarczych wywołują potrzebę określenia szczególnego zakresu informacji ujawnianych w ich sprawozdaniu finansowym. Zawarte w artykule rozważania stanowią omówienie kolejnego etapu zapoczątkowanych w 2014 roku zmian rachunkowości, w tym sprawozdawczości stowarzyszeń.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie złożoności obowiązkowej rocznej sprawozdawczości przedsiębiorstw niefinansowych w Polsce. Szczegółowe rozważania prowadzone są na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Przeprowadzona analiza wskazuje, że nowelizacje ustawy o rachunkowości z 2014 i 2015 zmierzające do minimalizowania biurokratycznych obciążeń mniejszych jednostek gospodarczych wprowadzają znaczące zmiany do kształtu sprawozdania finansowego. Oznacza to, że w praktyce gospodarczej od 2016 r. pojawi się wiele różnych standardów sprawozdania finansowego w grupie przedsiębiorstw niefinansowych. Zawartość sprawozdania będzie uzależniona od charakteru i wielkości jednostki, a także od wybranych i stosowanych przez nią zasad rachunkowości. Sprawozdania finansowe mikro- i małych jednostek cechują się niższym poziomem złożoności. Ewolucja kształtu i zawartości sprawozdania finansowego zdecydowanie poprawia komunikację jednostek z otoczeniem(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę porównania struktury bilansu sporządzanego według Ustawy o rachunkowości ze strukturą sprawozdania z sytuacji finansowej aprobowaną przez IASB poprzez umieszczenie w taksonomii MSR. Pokazano także, na przykładzie aktywów trwałych, zasady przekształcania bilansu sporządzonego według Ustawy o rachunkowości do postaci postulowanej w taksonomii MSR. Omówiono również znaczenie taksonomii MSR dla unifikacji, a zwłaszcza pełnej informatyzacji sporządzania sprawozdań finansowych według MSR. W końcowej części artykułu sformułowano kilka dyskusyjnych uwag co do poprawności terminów użytych w artykule, zwłaszcza tych, które zaczerpnięto z polskiego tłumaczenia rozporządzeń Komisji Wspólnot Europejskich nr 1126/2008 i 1274/2008.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia zasady prezentacji informacji dotyczących środków trwałych oraz zakres danych ujawnianych w tym temacie w sprawozdaniu finansowym. Opisano kategorie, które muszą być obligatoryjnie zamieszczane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Zaprezentowano obszary prezentowanych informacji w notach objaśniających. Podkreślono konieczność przedstawienia zarówno polityki bilansowej przyjętej przez jednostkę, jak i danych wartościowych uzupełniających informacje prezentowane w podstawowych elementach raportu. W artykule przedstawiono także wnioski z analizy losowo wybranych sprawozdań finansowych spółek notowanych na warszawskiej GPW. Analiza prowadzona była pod kątem zawartości informacji dotyczących środków trwałych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wycena i sprawozdawcze ujęcie środków trwałych
80%
Podstawowym celem opracowania jest zatem przedstawienie zasad wyceny oraz aspektów sprawozdawczych środków trwałych zgodnie z polskim prawem bilansowym i podatkowym. W związku z silnym wpływem prawa rachunkowości państw członkowskich UE na politykę gospodarczą i politykę rachunkowości polskich przedsiębiorstw, należy zwrócić uwagę na regulacje prawa międzynarodowego w tym obszarze. (fragment tekstu)
10
Content available remote Model biznesu jako przedmiot sprawozdawczości finansowej
80%
Celem niniejszego artykułu jest analiza pojęcia model biznesowy, przedstawienie wybranych klasyfikacji modeli biznesowych i dokonanie wstępnych ustaleń dotyczących prezentacji modelu biznesowego przedsiębiorstwa w sprawozdaniu finansowym. Główną metodą zastosowaną była krytyczna analiza literatury polskiej i zagranicznej oraz aktów prawnych dotyczących przedmiotu opracowania. Przegląd definicji i klasyfikacji modeli biznesowych wskazują, że w praktyce i nauce zarządzania nie ugruntowało się jedno dominujące określenie i wciąż trwają dyskusje na ten temat. Jednocześnie, w odpowiedzi na zapotrzebowanie użytkowników, wprowadzane są do sprawozdań finansowych obligatoryjne ujawnienia dotyczące stosowanego modelu biznesowego. Powoduje to sytuację niepewności, zarówno dla przygotowujących sprawozdania, jak i ich użytkowników, gdyż zasady ujawnienia informacji o modelu biznesowym w sprawozdaniu finansowym nie doczekały się ostatecznego kształtu(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote The business model as a determinant of financial statements
80%
The future of a business organization depends on its business model and which factors and resources are involved; they determine the profitability and the way of creating value. The financial statements present the financial consequences of the entity's activities, which are determined by the business model. The aim of this article is to answer the question as to what extent the entity's business model should be considered for the recognition, measurement and disclosure (presentation) of information in financial statements? The first part of this article presents the current scope of the use of the business model concept in financial reporting and the results of research conducted by the European Financial Reporting Advisory Group (EFRAG) regarding the possible implementation of the business model concept to the IFRSIFRS Conceptual Framework and the impact of this approach on the quality characteristics of financial statements. The second part of the article presents the use of information about the entity's business model to improve the content of financial statements. (original abstract)
Różnice kursowe wynikające ze wzrostu lub spadku wartości złotego w stosunku do walut obcych spowodowane zmianą kursów walutowych i powstające w okolicznościach określonych w regulacjach krajowych i międzynarodowych odgrywają zatem znaczącą rolę w konstrukcji wynikowej sprawozdania finansowego.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie istoty i przesłanek utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz ich ewidencji i prezentacji w sprawozdaniu finansowym według krajowych i międzynarodowych standardów.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie regulacji prawnych, nie tylko polskich ale również międzynarodowych w zakresie tworzenia dokumentacji roboczej na tle praktycznych rozwiązań w tymże zakresie. (fragment tekstu)
The article discussed importance of disclosure financial statements of the economic entities according to the Libyan law. (fragment of text)
Przedstawiono cele sprawozdań finansowych oraz zmiany i zasady sporządzania sprawozdań finansowych. Omówiono elementy sprawozdań finansowych.
Artykuł poświęcony został problematyce wykorzystania analizy wskaźnikowej jako narzędzia badania sprawozdań finansowych jednostek gospodarczych w stanie upadłości likwidacyjnej. Dokonano identyfikacji celów takiej analizy w specyficznej sytuacji, jaką jest realizacja procedur upadłościowych. Omówiono typowe grupy wskaźników opisujących syntetycznie stan majątkowo-finansowy przedsiębiorstwa kontynuującego działalność gospodarczą. Pokazano kształtowanie się tych indeksów w dwóch celowo dobranych firmach w okresie zarówno przed, jak i po ogłoszeniu przez sąd upadłości likwidacyjnej. Wskazano przyczyny niewielkiej przydatności tych tradycyjnych indeksów analizy wskaźnikowej w przypadku upadłych podmiotów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie uregulowań krajowych i międzynarodowych w zakresie ujawniania i prezentacji skutków zdarzeń mających miejsce po dniu bilansowym.(fragment tekstu)
Sprawozdania finansowe odgrywają istotną rolę jako niezbędne źródło informacji przy podejmowaniu decyzji, szczególnie przez kadrę kierowniczą. W artykule przedstawiono wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w I kwartale 2017 r. i 2018 r. wśród menedżerów jednostek gospodarczych sklasyfikowanych jako duże podmioty gospodarcze. Wyniki badań pozwoliły określić, jakie są najczęściej wykorzystywane informacje finansowe i niefinansowe zawarte w raporcie finansowym przy podejmowaniu decyzji(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu wskazano rodzaje informacji potrzebnych przy wycenie przedsiębiorstw różnymi metodami, opisano kluczowe zasady rachunkowości, akcentując ich wpływ na proces ustalania wartości podmiotu. Następnie scharakteryzowano trzy grupy problemów z danymi sprawozdawczymi, jakie mogą się pojawić w procesach wyceny: problemy z dostępnością informacji, ich jakością i wykorzystaniem.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 62 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.