Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem opracowania jest wskazanie wyzwań, przed jakimi stoi nauka i praktyka finansów w świetle światowego kryzysu ekonomicznego. W pierwszej części analizą objęte są przyczyny kryzysu, pośród których wyróżnia się ogólne, a więc tkwiące w motywach ludzkiego działania, i nadkonsumpcję. W drugiej części rozważa się obszary wymagające nowych ujęć teoretycznych tworzących przesłanki powrotu gospodarki światowej do równowagi. Nowe podejścia badawcze potrzebne są zwłaszcza w sferze teorii przedsiębiorstwa, kosztu i struktury kapitału, wyceny aktywów, międzynarodowej cyrkulacji kapitału finansowego. Za ważną, dopiero wyłaniającą się dziedzinę eksploracji uznano problem dopuszczalnych granic zadłużania się obecnego pokolenia na koszt przyszłych, co w efekcie powinno doprowadzić do opracowania międzygeneracyjnego podziału zasobów. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote William F. Sharpe - jeden z twórców nowoczesnej teorii finansów
100%
Celem artykułu jest przedstawienie Williama F. Sharpe'a będącego jednym z laureatów nagrody Nobla z ekonomii oraz omówienie jego osiągnięć naukowych w zakresie ekonomii finansowej. Do osiągnięć tych zalicza się przede wszystkim model wyceny aktywów kapitałowych - CAPM oraz wskaźnik Sharpe'a. (abstrakt oryginalny)
Wydaje się, że na temat procentu oraz stopy procentowej napisano tak wiele, iż temat można uznać za wyczerpany. Dziwi zatem to, że przytaczane definicje stopy procentowej są rozbieżne. Nie ma też zgody co do tego, czy stopę procentową można kojarzyć z ceną dotyczącą transakcji, w których występuje upływ czasu. Przekonamy się o tym w punkcie pierwszym rozważań. W punkcie drugim postanowiono więc przypomnieć, że w ekonomii występują co najmniej trzy rodzaje cen. Obok stopy procentowej pojawi się cena zwykła oraz kurs walutowy. Podkreśli się, że w równaniach wartości ceny są ujmowane nieco inaczej niż to drzewiej bywało. Współcześnie odwołujemy się do zapisu skróconego. Zabieg ten trzeba jednak uznać za mało fortunny. Skłania do zapominania o tym, że równanie wartości jest oparte na zasadzie proporcjonalności. O fakcie tym postanowił przypomnieć C. R. Merton. Przywołuje zatem na powrót stosowaną dawniej tzw. regułę trzech. Problem tkwi jednak w tym, że wtedy stopa procentowa nie może być utożsamiana z ceną. Rolę tą pełni wielkość, która niezbyt szczęśliwie jest nazywana współczynnikiem dyskontującym. (fragment tekstu)
Cel - Celem artykułu jest próba systematyzacji wiedzy o modelowaniu gotówki w przedsiębiorstwie dostępnej w krajowych i zagranicznych pracach naukowych poświęconych tematyce zarządzania gotówką. Metodologia badania - Modelowanie gotówki jest przedmiotem zainteresowań niewielu naukowców, choć prognozy i analizy budowane na podstawie modeli są niezbędne do zarządzania gotówką. Z powodu ograniczonej literatury niniejsze badania literaturowe oparto na pokrewnym problemie badawczym, którym jest modelowanie zarządzania gotówką. W badaniu zastosowano krytyczną analizę treści krajowych i zagranicznych prac (tj. artykułów naukowych, monografii, podręczników) poświęconych modelom zarządzania gotówką, opublikowanych od momentu publikacji Baumol'a w 1952 r. W trakcie analizy założeń modeli zarządzania gotówką w przedsiębiorstwie rozpoznano przyjęty aporii przez badaczy model gotówki i zidentyfikowano trzy cechy tego modelu, tj. (1) liczbę zmiennych w modelu, (2) uwzględnienie czynnika czasu w modelu oraz (3) uwzględnienie stopnia niepewności w modelu. Wynik - Usystematyzowanie wiedzy o modelowaniu gotówki w przedsiębiorstwie, identyfikacja głównych problemów w obszarze modelowania gotówki oraz wskazanie kierunków dalszych badań nad tym zagadnieniem. Oryginalność/wartość - Dodatkowym motywem dokonania niniejszego przeglądu literatury jest, na ile zdołałam to ustalić, brak takiego opracowania w języku polskim, w j. angielskim opracowanie takie powstało w 1976 r. (Gregory 1976), w 1986 r. (Srinivasan, Kim 1986) oraz w 2015 r. (Moraes i in. 2015).(abstrakt oryginalny)
Premia za ryzyko jest częścią ogólnej wiedzy o kapitale, jego zachowaniu i pomnażaniu. Ta wielkość jest generowana w wolnej wymianie rynkowej, dla zrównoważenia naturalnej, losowej dyfuzji, której podlega każdy kapitał. Dzięki temu zjawisku kapitał początkowy nie zmniejsza się, a nawet może się zwiększyć. Premia za ryzyko, będąc częścią teorii kapitału, jest zarazem podstawową kategorią kształtującą poziom płac, zysków, cen i stóp procentowych. Poznanie jej rozmiaru umożliwia określenie godziwego wymiaru tych wynikowych wielkości. W tym sensie premia za ryzyko kształtuje równowagę ekonomiczną w systemach społeczno-gospodarczych z wolną gospodarką rynkową. (fragment tekstu)
Zamiarem autorki opracowania jest wykazanie, że zamiast dostarczać nowych paradygmatów dla nauki o finansach, bardziej owocne może się okazać skupienie nad wykorzystaniem istniejących paradygmatów, gdyż kazda z nich otwiera drogę nowym wyjaśnieniom, inspiruje do innych rodzajów badań, jest zapowiedzią istotnych teorii. Dla celów dowodowych wykorzystano fenomen corporate governance. (fragment tekstu)
Przemiany w teorii i praktyce finansów spowodowały, że coraz częściej zadawane jest pytanie o paradygmat finansów. Za pomocą paradygmatu tworzone są konkretne teorie (modele) w ramach danej nauki. O ile nie jest możliwe sformułowanie pewnego ogólnego modelu właściwego nauce o finansach, o tyle można się pokusić o podanie pewnych koncepcji i pojęć, które znalazłyby się w takim ogólnym modelu. Są to te koncepcje i pojęcia. które, z jednej strony, zyskały na znaczeniu w ostatnich latach, z drugiej strony, z pewnością staną sie ważne w praktyce najbliższych lat. (original abstract)
Do współczesnych nauk o finansach można odnieść znaną od dziesięcioleci i rozmaicie definiowaną kategorię "paradygmat". Paradygmaty pełnią pięć sciśle powiązanych ze sobą funkcji: - funkcję zapisu - zmniejszanie prawdopodobieństwa nieprzemyślanego wprowadzenia ukrytych założęń i pojęć - przyczynianie się do kumulatywnego nerastania teoretycznych interpretacji zjawisk - wskazywanie systematycznej, krzyżowej kontroli doniosłych pojęć - przyczynianie się do do takiej kondycji analizy jakościowej, która zbliża ją do przynajmniej logicznych, jeżeli nie empirycznych rygorów analizy ilościowej. Zmiana paradygmatu może być jedynie stopniowo akceptowana przez społeczność naukową. (fragment tekstu)
Autor udowadnia w artykule, że przyszła spójna teoria opisująca rynki finansowe będzie miała charakter interdyscyplinarny, z dorobek finansów bechawioralnych stanie się jednym z jej istotnych elementów. (fragment tekstu)
Wydana nakładem Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego książka pt. "Elementy nauki o finansach" autorstwa prof. dr. hab. Krzysztofa Jajugi jest niezwykle cennym opracowaniem, obejmującym podstawową problematykę teorii finansów, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku naukowego i jego zastosowań praktycznych na rynku finansowym. Zasługą Autora jest realizacja trudnego zadania, jakim jest możliwie wszechstronny i nowoczesny podręcznik służący kształceniu i doskonaleniu kadr na potrzeby sektora finansowego. (fragment tekstu)
Referat składa się z trzech części. W części pierwszej autorka definiuje pojęcie paradygmatu. Dowodzi, że w ekonomii może obowiązywać tylko jeden paradygmat, który jest podstawą do formułowania teorii naukowych. W części drugiej autorka przedstawia założenia obowiązującego paradygmatu w ekonomii oraz konfrontuje teorię nauki o finansach ze zjawiskami obserwowanymi na rynkach finansowych. W obliczu kryzysu obowiązującego paradygmatu autorka referuje stanowisko reprezentantów polskiej nauki o finansach co do założeń, na jakich powinien opierać się nowy paradygmat. W części trzeciej autorka zabiera głos. Postuluje zerwanie z paradygmatem neoklasycznym oraz przyjęcie nowego paradygmatu opartego na teorii ludzkiego działania. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote The Role of Money in the Contemporary Economy
75%
Cel - celem artykułu jest ukazanie wybranych aspektów funkcjonowania i roli pieniądza we współczesnej gospodarce. Metodologia badania - wykorzystano metodę analizy i metodę idiograficzną pozwa lającą na uzyskanie informacji ujawniających wyjątkowe, odrębne, niepowtarzalne, wyróżniające spośród innych cechy zjawiska, jakim jest funkcjonowanie pieniądza w gospodarce. Wynik - przedstawiono rys historyczny wpływu i roli pieniądza w rozwoju i funkcjonowaniu gospodarki i społeczeństwa. Na podstawie analizy wskazano cztery najważniejsze tendencje wpływające na negatywną ocenę roli pieniądza we współczesnej gospodarce: generowanie kryzysów gospodarczych; rozwój instrumentów inżynierii finansowej służą cych spekulacjom; oderwanie pieniądza od realnej gospodarki oraz drastyczną nierówność jego podziału. W końcowej części artykułu podjęto próbę określenia koniecznych zmian w funkcjonowaniu i roli współczesnego pieniądza dla wyeliminowania tych negatywnych tendencji. Oryginalność/wartość - wyodrębnienie i ocena czterech najważniejszych negatyw nych tendencji w funkcjonowaniu współczesnego pieniądza. Propozycja rekomendacji przeprowadzenia zmian ze wskazaniem na nowe paradygmaty funkcjonowania pieniądza i sfer finansowych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wpływ zarządzania wartością na finansjalizację przedsiębiorstw
75%
Celem artykułu jest omówienie wpływu koncepcji zarządzania wartością dla akcjonariuszy na zjawisko finansjalizacji podmiotów realnej sfery gospodarki, jakimi są przedsiębiorstwa. Artykuł ma charakter kognitywny. Zawarte w nim rozważania wyrażają poglądy autora na omawiane zagadnienie, wypracowane w wyniku przeprowadzonych studiów nad literaturą tematu. Mogą w konsekwencji stanowić przyczynek do głębszej i krytycznej dyskusji o skutkach idei zarządzania wartością na zmiany zachowań współczesnych przedsiębiorstw i postępujący wzrost stopnia finansjalizacji ich aktywności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie formułowanych w literaturze przedmiotu argumentów uzasadniających stosowanie skal progresywnych w podatkach od dochodów osobistych oraz identyfikacja czynników oddziałujących na progresywność opodatkowania.
Głównym celem artykułu jest przedstawienie wybranych kwestii związanych z teoriami tworzonymi na gruncie nauk o finansach. W artykule przedstawione zostały funkcje nauk o finansach, ich główne osobliwości, ponadto zdolność teorii do objaśniania i prognozowania zjawisk finansowych. Wobec różnorodności zjawisk, przy tym w warunkach niepewności, ryzyka i niedoskonałości informacji, wątpliwe jest opracowanie jednej uniwersalnej konstrukcji teoretycznej, odnoszącej się do wszystkich subdyscyplin nauk o finansach. W praktyce nadal funkcjonować będzie wiele szczegółowych modeli (teorii "średniego zasięgu"), w pewnym stopniu uzupełniających się, częściowo zaś konkurencyjnych wobec siebie.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie prognozy dla poziomu oszczędności gospodarstw domowych. (…) Analiza danych empirycznych zostanie przeprowadzona prezentacją głównych zagadnień teorii finansów dotyczących oszczędności gospodarstw domowych. W artykule podjęto próbę przeprowadzenia weryfikacji hipotezy, jaka nasuwa się po wstępnej analizie materiału empirycznego, a mianowicie że tempo przyrostu poziomu oszczędności gospodarstw domowych wykazywać będzie systematyczny spadek. W artykule zostaną zaprezentowane najważniejsze zagadnienia teoretyczne dotyczące tak rozległego zjawiska, jakim są oszczędności gospodarstw domowych oraz model ekonometryczny oparty na szeregach czasowych. (fragment tekstu)
Analiza finansowa przedsiębiorstwa jako ocena wyników działalności przedsiębiorstwa, jego stanu finansowego oraz ocena kadry zarządzającej jest zawsze oceną retrospektywną i nie może pretendować do zastępowania innych dziedzin zarządzania finansami w przedsiębiorstwie. Wprowadzenie terminu komparystyka finansowa poza rezygnacją z panującego wielosłowia powinno także ułatwić odcięcie się od tradycyjnych ujęć (starego paradygmatu). Tradycyjne wskaźniki nie spełniają warunku porównywalności analizowanych wielkości. Krytyka dotyczy oceny płynności na podstawie apriorycznie ustalanych wartości wskaźników (normatywnych, wzorcowych, itp.), braku merytorycznego związku wskaźników płynności z płynnością finansową a także liczenia średnich wielkości zasobów na podstawie danych z jednego lub dwóch dni. Przedstawione propozycje nowych wskaźników oraz zmian w sposobie liczenia średniej powinny służyć pobudzeniu dyskusji na te ważne tematy i sprzyjać tworzeniu zrębów nowego paradygmatu.(fragment tekstu)
Nietrudno dostrzec, że neoliberalny pogląd na rolę państwa w życiu społeczno-gospodarczym - model państwa minimum w konfrontacji ze współczesnymi uwarunkowaniami - okazał się niewystarczający. Zamierzeniem autorów jest zatem prezentacja wybranych teorii finansów publicznych i próba wskazania, jaki charakter powinna mieć współczesna polityka państwa w zakresie gospodarowania środkami publicznymi. Zdaniem autorów nie ma jednoznacznej odpowiedzi, w jaki sposób gospodarować pieniężnymi środkami publicznymi. Za słuszną należy uznać hipotezę, że neutralność fiskalna finansów publicznych jest współcześnie nierealna. Niezbędne jest natomiast równoważenie budżetu w okresie cyklu koniunkturalnego. Ponadto sformułowano pewne zalecenia, których wypełnienie pobudzi gospodarkę, zachowując jednocześnie w miarę stabilny system finansów publicznych. (abstrakt oryginalny)
Research background: In the past few years, MMT (Modern Money Theory or Modern Monetary Theory) has been increasingly discussed in Japan as well as in the U.S. However, both in the U.S. and Japan, analysis using mathematics is lacking and analysis using IS-LM and AD-AS analysis methods in macroeconomics is almost non-existent. Purpose: We present an AD-AS analysis from the perspective of Functional Finance Theory and MMT (Modern Monetary Theory). Research methodology: Graphical analyses with some mathematical analyses. Mathematical analyses include graphic analysis using AD and AS curves and calculations to derive equations representing them based on models of consumer and firm behavior. Results: Using an overlapping generations model under monopolistic competition we show the following results by calculations and graphical analyses. 1. The budget deficit (including interest payments on government bonds) equals an increase in the savings of consumers from period to period. This result means that the debt-GDP ratio would not diverge to infinity, but would remain at a finite value whether the interest rate of government bonds is larger or smaller than the growth rate. 2. We need a budget deficit (including interest payments) to maintain full employment without inflation under economic growth. However, if the interest rate of government bonds is larger than the growth rate, we need a budget surplus (excluding interest payments) to maintain full employment without inflation. 3. A return to full employment from a recession can be achieved by implementing the appropriate fiscal policies through increased government spending or tax cuts. 4. Excessive government expenditure or an insufficient tax under full employment induces inflation.Novelty: This is probably the first AD-AS analysis done from the standpoint of Functional Finance Theory and MMT. (original abstract)
Celem artykułu jest ukazanie metodologicznego statusu nauki o finansach. Szczególne miejsce autor poświęca rozważaniom dotyczącym przedmiotu nauki o finansach.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.