Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financing of social infrastructure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono specyfikę infrastruktury oraz inwestycje infrastrukturalne. Omówiono technikę "project finance" oraz przedstawiono strukturę projektu finansowanego według "project finance".
Jednym z najistotniejszych aspektów działalności samorządu gminnego jest zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnych z zakresu usług społecznych. Obowiązkiem organów gminnych jest zapewnienie materialnych warunków świadczenia tych usług, czyli zagwarantowanie odpowiedniej infrastruktury społecznej. Jednostki samorządu gminnego są więc zobowiązane do dokonywania wydatków inwestycyjnych w tym zakresie. W praktyce obserwuje się duże zróżnicowanie poziomu wydatków na infrastrukturę społeczną w przekroju gmin. Celem opracowania jest wskazanie czynników wpływających na kształtowanie się tych wydatków. Z rozważań przedstawionych w artykule wynika, że do najważniejszych determinant wydatków inwestycyjnych w sferze usług społecznych należą czynniki: prawne, finansowe, demograficzne, przestrzenne, związane z rozwojem lokalnym i polityczne.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Infrastruktura społeczna a zaspokojenie potrzeb mieszkańców gminy Stryków
84%
Gmina Stryków to jedna z najszybciej rozwijających się gospodarczo gmin w Polsce. Jednakże, wraz z rozwojem gospodarczym nie jest współmierny rozwój infrastruktury społecznej, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu społeczności lokalnych i ma istotny wpływ na zaspokajanie potrzeb mieszkańców. W związku z powyższym, w lipcu 2017 roku na terenie gminy Stryków przeprowadzone zostały badania sondażowe, które pozwoliły badaczom pozyskać informacje na temat wiedzy mieszkańców o inwestycjach samorządowych zrealizowanych w ostatnich pięciu latach. W trakcie badań respondenci mieli również możliwość wskazania swoich potrzeb w zakresie infrastruktury oraz dostępności do usług. Na podstawie odpowiedzi ankietowanych zauważyć można, że w przestrzeni widzą oni głównie inwestycje związane z infrastrukturą techniczną, a nie społeczną. Natomiast brakuje im w niej głównie kompleksów sportowo-rekreacyjnych, które są elementem infrastruktury społecznej. Wyniki przeprowadzonych badań pozwolą na lepszą identyfikację potrzeb mieszkańców, a w późniejszym czasie również na trafniejsze ich zaspokajanie przez władze lokalne. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, jak przedstawiał się rozwój wybranych dziedzin infrastruktury społecznej w okresach rozmaitego ukształtowania statusu organów miasta. Traktują to jako wstąp do ewentualnych dalszych badań na temat związków między statusem organów miasta a rozwojem infrastruktury społecznej w mieście. Pojęcie statusu organów miejskich oznacza w tym artykule usytuowanie organów miejskich, zarówno uchwałodawczych, jak i wykonawczych, w strukturze władzy i administracji państwowej. Rozważania z tego zakresu odnoszę do dużych miast w Polsce, tj. liczących ponad 500 tys. mieszkańców. Badania empiryczne, stanowiące ilustrację do rozwiązań systemowych, zostały jednak ograniczone do miasta Poznania, w którym status organów w rozpatrywanym czterdziestoleciu zmieniał się czterokrotnie: 1945-1949, 1950-1956, 1957-1974, 1975-1985. Infrastruktura społeczna jest pojęciem wieloznacznym. W ujęciu encyklopedycznym oznacza ona ogół podstawowych instytucji społecznych niezbędnych do istnienia społeczeństwa, świadczących usługi w dziedzinie prawa, wychowania, zdrowia itp. Podstawową cechą infrastruktury społecznej jest bezpośrednie oddziaływanie "na zdolności umysłowe oraz siły i umiejętności fizyczne człowieka uczestniczącego w procesie świadczenia usług, przez co wpływa się na stopą życiową ludności [...], przy pośrednim tylko oddziaływaniu na procesy produkcyjne". (fragment tekstu)
Omówiono niekorzystny wpływ kryzysu gospodarczego i przebudowy gospodarki na stan i rolę infrastruktury społecznej.
Omówiono uwarunkowania wdrażania ekorozwoju w układzie gmin. Przedstawione w artykule wnioski i system źródeł finansowania działań związanych z wdrażaniem ekorozwoju wynikają z analiz przeprowadzonych w wybranych gminach położonych na obszarze funkcjonalnym "Zielone Płuca Polski" w ramach projektu "Ekonomiczne scenariusze wdrażania ekorozwoju na obszarze funkcjonalnym ZPP" prowadzonego od 1993 r.
Przedstawiono rozważania dotyczące inwestycji infrastrukturalnych, oparte na przykładzie planowanej Hali sportowo-widowiskowej na granicy miast Gdańska i Sopotu. Poruszone zostały kwestie oceny efektywności oraz przygotowania realizacji inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki inwestycji publicznych. Omówiono zalecenia dotyczące zasad przygotowania oceny projektów infrastrukturalnych oraz możliwości ich finansowania, włączając zaangażowanie kapitału prywatnego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.