Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financing transport investments
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono strategię wykorzystania środków z Funduszu Spójności w latach 2004-2006. Scharakteryzowano główne kierunki na które zostaną przeznaczone środki z Funduszu. Działania te są zgodne z Narodowym Planem Rozwoju na lata 2004-2006 "Tworzenie warunków dla zwiększania poziomu inwestycji, promowanie zrównoważonego rozwoju i spójności przestrzennej" i dotyczą: rozwoju sieci transportowych (sieci drogowych i kolejowych) oraz rozwoju infrastruktury ochrony środowiska (polepszenie stanu środowiska i jakości życia ludzi).
Projekt znany pod nazwą Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS - European Train Control System) jest przedsięwzięciem zmierzającym do opracowania i wdrożenia nowoczesnego systemu kontrolno-sterującego jazdą pociągu, który ma umożliwić praktyczną realizację idei "kolei bez granic". Europejski System Sterowania Pociągiem ma zapewnić prowadzenie bezpiecznego ruchu pociągów po europejskich sieciach kolejowych oraz szeroko rozumiane usprawnienia w ruchu kolejowym, przede wszystkim przez umożliwienie przejazdów pociągów bez zmiany pojazdów trakcyjnych na granicach, bez zmiany maszynisty i wykonywania przez niego jakichkolwiek innych niż standardowe czynności zgodnie z Europejskim Systemem Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS). Ma się on stać w przyszłości standardowym, europejskim systemem przekazywania informacji w relacji tor-pojazd, realizującym funkcje automatycznego zabezpieczenia oraz kontroli i sterowania jazdą pociągu (urządzenia ATP/ATC). Wymagania te są nazwane interoperatywnością operacyjną. (fragment tekstu)
Zaprezentowano stan publicznego regionalnego transportu pasażerskiego na rok 2003. Omówiono organizację transportu, popyt na rynku regionalnych przewozów pasażerskich oraz kształtowanie otwartego rynku przewozów regionalnych z regulowaną konkurencją. Przeanalizowano również koncepcję obsługi regionalnych przewozów pasażerskich na obszarze województwa.
Autorka podjęła próbę określenia zasad funkcjonowania Funduszu Spójności Unii Europejskiej oraz scharakteryzowania kierunków jego interwencji w Polsce w świetle przepisów wspólnotowych.
Szybki rozwój oraz duża konkurencja na rynku zmusza firmy do dokonywania inwestycji związanych z własnym rozwojem. Poszukuje się przy tym nowych i korzystnych sposobów na pozyskiwanie środków inwestycyjnych. W gospodarkach państw wysoko rozwiniętych powszechnym sposobem finansowania inwestycji jest leasing. Umożliwia on pozyskanie środków inwestycyjnych bez konieczności angażowania dużej ilości własnych środków. W artykule przedstawiono leasing, jako formę finansowania działalności transportowej. Przedstawiono w nim porównanie przykładowych ofert leasingowych dostępnych na polskim rynku. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie znaczenia pomocy publicznej jako istotnego źródła wsparcia w finansowaniu rozwoju transportu. W artykule wykorzystano wyniki badań przeprowadzonych dla Ministerstwa Gospodarki w 2007 roku. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera wykaz najważniejszych zadań transportowych zrealizowanych w latach 1999-2001 w Krakowie, a także planowanych do realizacji do 2006 roku. Prezentuje również podejście władz samorządowych Krakowa do przygotowywania i realizacji zadań inwestycyjnych.
Aglomeracja gdańska jest skupiskiem miejskim składającym się z miast powstałych w wyniku wieloletnich procesów urbanizacyjnych i industrializacyjnych. Tworzą ją: Pruszcz Gdański, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda i Wejherowo. W aglomeracji gdańskiej realizowanych jest kilka inwestycji dotyczących infrastruktury i suprastruktury przeznaczonych dla komunikacji miejskiej. Niektóre z tych inwestycji podejmują oddzielenie poszczególne miasta aglomeracji, ale są także inwestycje podejmowane wspólnie. Sposoby ich finansowania są różne. W referacie rozważono je w odniesieniu do każdej inwestycji osobno. (fragment tekstu)
Obligacje, które w wielu krajach są jednym z podstawowych sposobów pokrywania deficytu budżetowego, również w Polsce stanowią alternatywę dla tradycyjnych form, takich jak kredyty i pożyczki. Zaprezentowano emisje obligacji komunalnych w ujęciu historycznym, a także podstawy prawne emisji obligacji komunalnych w Polsce. Omówiono również emisję obligacji komunalnych na przykładzie miasta Gdyni.
Omówiono porozumienia i umowy międzynarodowe dotyczące transportu na kontynencie europejskim. Zaprezentowano program TINA (Transport Infrastructure Needs Assessment) i wyniki raportu grupy TINA. Wykazano, że szansą modernizacji transportu w Polsce jest możliwość korzystania ze środków unijnych, funduszy strukturalnych oraz funduszu spójności po wejściu do Unii Europejskiej.
Orientacja kolejowych przewozów ładunków na kompleksową obsługę łańcucha dostaw oraz dynamiczne zmiany w strukturze popytu na usługi w międzynarodowym transporcie towarów wymagają od operatorów kolejowych przemyślanego podejścia do zagadnień związanych z organizacją i zarządzaniem parkiem pojazdów trakcyjnych, szczególnie w zakresie rozwiązywania problemów decyzyjnych związanych z zakupem lub najmowaniem lokomotyw elektrycznych umożliwiających realizację pracy przewozowej w międzynarodowym transporcie towarów. Autorzy niniejszego artykułu przedstawili syntetyczną charakterystykę europejskiego rynku najmu pojazdów trakcyjnych oraz podjęli próbę określenia podstawowych założeń dla strategii taborowej krajowych operatorów kolejowych realizujących przewozy w międzynarodowym transporcie towarów.(abstrakt oryginalny)
Próby uruchomienia funduszu autostradowego, który miał finansować budowę dróg krajowych podjęto już dawno, jednak ze względu na różne przeszkody projekt nie został zrealizowany. 1 stycznia 2004 r. powołano do życia Krajowy Fundusz Drogowy, który jest uproszczoną wersją ówczesnego planu. Fundusz ten, powołany znowelizowaną ustawą o autostradach płatnych, będzie zasilany wpływami m.in. z opłaty paliwowej, opłat za przejazdy po autostradach, dochodami GDDKiA z tytułu odpłatnego udostępniania nieruchomości nabytych pod budowy dróg, emisji obligacji oraz ma możliwość zaciągania kredytów. (fragment tekstu)
Stan infrastruktury transportowej jest jednym z najważniejszych kryteriów oceny poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, jak również ważnym stymulatorem wzrostu ekonomicznego. Słaba kondycja krajowej infrastruktury transportowej, która wynika z zaniżenia nakładów inwestycyjnych w tym sektorze obciąża gospodarkę narodową ograniczając jej konkurencyjność oraz tempo wzrostu gospodarczego. Niedostatki infrastrukturalne występują we wszystkich gałęziach transportu. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań w niniejszym opracowaniu jest wskazanie na prawne i finansowe formy partnerstwa w ramach polityki regionalnej, jako metody wsparcia innowacyjności pasażerskiego regionalnego transportu publicznego i metody kształtowania jego konkurencyjności. (fragment tekstu)
Na przestrzeni minionych lat członkowskich, dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej, zrealizowane zostały liczne przedsięwzięcia w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju i poszczególnych jego województw. Perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020 stawia przed polskimi samorządami nowe wyzwania, istotne miejsce zajmuje wśród nich inteligentny, efektywny i zrównoważony rozwój transportu. Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Polską będzie zwiększenie dostępności transportu publicznego, rozwój połączeń między największymi miastami i wspieranie przyjaznych dla środowiska przewozów przez efektywne wykorzystanie środków finansowych pochodzących z funduszy unijnych. Celem artykułu jest wskazanie na możliwości wykorzystania funduszy unijnych w rozwoju województwa pomorskiego ze szczególnym uwypukleniem środków wyasygnowanych na finansowanie rozwoju transportu. (fragment tekstu)
Przedstawiono istotę, podział i funkcje infrastruktury oraz szczegółowo omówiono kierunek rozwoju i modernizacji infastruktury transportowej.
Przedstawiono problematykę sektora transportu w Polsce, jego stan, możliwości i perspektywy rozwoju. Celem opracowania jest próba syntetycznej diagnozy poszczególnych dziedzin tego sektora oraz wyeksponowanie głównych kierunków jego rozwoju. Omówiono politykę transportową i jej cele, stan infrastruktury transportu źródła jej finansowania oraz kierunki rozwoju.
Artykuł dotyczy programu budowy płatnych autostrad w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem kwestii jego finansowania. Autor omówił założenia programu budowy autostrad płatnych w oparciu o ustawę z 27 października 1994 r. Zwrócił uwagę, iż program ten już na starcie był pozbawiony szans powodzenia ze względu na problemy z pozyskiwaniem kapitału w celu realizacji inwestycji na taką skalę oraz trudne do oszacowania, lecz wysokie ryzyko z nią związane, a w całości spoczywające na inwestorze prywatnym. Nowelizacja ustawy z 17 listopada 2000 r. stwarza możliwość istotnego wzrostu zaangażowania państwa w finansowanie budowy autostrad oraz przejęcia przez państwo znacznej części ryzyka, w tym ryzyka związanego z przyszłym natężeniem ruchu.
W referacie przedstawiono pozytywne i negatywne elementy zreformowanego systemu zarządzania drogami publicznymi, bŠdącego wynikiem reformy administracji publicznej. Wskazano na konieczność powiązań i wspołpracy pomiędzy samorządami terytorialnymi róžnego szczebla. Omówiono obecne zasady finansowania dróg, w wyniku których środki przeznaczone z budžetu paästwa na utrzymanie dróg są niewystarczające. Przedstawiono działania Sekcji Krajowej Drogownictwa NSZZ zmierzające do zmian dotychczasowego finansowania dróg. (abstrakt oryginalny)
Omówiono aktualnie obowiązujące w Polsce i niektórych państwach europejskich zasady finansowania ogólnodostępnej infrastruktury technicznej transportu. Zwrócono uwagę na konieczność finansowania jej w znacznie większym stopniu niż ma to miejsce dotychczas przez użytkowników, co pozwoliłoby zasilić budżet państwa i przeznaczyć większe środki na modernizację.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.