Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finanse WE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Europejski Trybunał Obrachunkowy - zewnętrzny kontroler Unii Europejskiej
100%
W procesie rozwoju integracji europejskiej, a także wobec coraz większych środków finansowych pozostających w dyspozycji Unii Europejskiej, pojawiła się potrzeba ustanowienia pewnych regulacji służących kontroli dysponowania owymi środkami. Do 1975 r. zadania te należały do dwóch odrębnych instytucji - The Audit Board of the EEC and Euratom oraz The ESCC Auditor. Na mocy Traktatu Brukselskiego z 22 lipca 1975 r. połączono je, tworząc Europejski Trybunał Obrachunkowy. Oficjalne rozpoczęcie prac ETO miało miejsce w październiku 1977 r. w Luksemburgu, gdzie trybunał do dziś ma swoją siedzibę. (fragment tekstu)
2
Content available remote Rola Parlamentu Europejskiego w kształtowaniu finansów Unii Europejskiej
100%
Celem artykułu jest przybliżenie wpływu Parlamentu Europejskiego na działalność finansową Unii Europejskiej wskutek realizacji jego funkcji budżetowej. Uprawnienia budżetowe Parlamentu Europejskiego polegają przede wszystkim na akceptowaniu ostatecznego projektu budżetu, prawie do ustalania tzw. wydatków nieobligatoryjnych (niewynikających ze zobowiązań traktatowych UE) oraz udzielaniu Komisji Europejskiej absolutorium z wykonania budżetu. (fragment tekstu)
W artykule przeanalizowano wybrane skutki brexitu dla budżetu UE, ze szczególnym uwzględnieniem skutków dla Polski. Akcent został położony na tzw. lukę brexitową, tj. roczny ubytek środków w budżecie UE w następstwie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jedynie zwięźle wspomniano o tzw. rachunku rozwodowym, który obejmuje wszystkie rodzaje rozliczeń (aktywa i zobowiązania) między UE i Wielką Brytanią. Wnioski pokazują, że obecna pozycja płatnika netto Wielkiej Brytanii stwarza ryzyko trwałego obniżenia budżetu UE po 2020 r. Brexit i związany z nim spadek dochodu narodowego brutto (DNB) UE (obecny udział Wielkiej Brytanii wynosi ok. 15-17%) spowoduje znaczny ubytek wielkości budżetu UE w wielkościach absolutnych, jeśli państwa UE-27 utrzymają środki na zobowiązania w tym budżecie na obecnym poziomie 1% DNB UE. Przedstawiono możliwe sposoby sfinansowania "luki brexitowej". Przeprowadzona analiza prowadzi też do wniosku, że w wyniku brexitu Polska zaoszczędzi stosunkowo niewielkie środki z tytułu finansowania rabatów, z jakich korzysta kilku płatników netto do budżetu UE. Jednocześnie może stracić dużo większe środki w następstwie obniżenia dochodów unijnego budżetu (bez wpłat Wielkiej Brytanii), a tym samym mniejszych funduszy na wydatki w UE-27.
Głównym celem artykułu jest identyfikacja skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z punktu widzenia finansów Wspólnoty, a także próba oceny wielkości wzrostu wpłat pozostałych państw członkowskich (w tym Polski) do wspólnego budżetu po wyjściu Wielkiej Brytanii. Postawiono hipotezę badawczą, zgodnie z którą w konsekwencji brexitu pozostałe państwa członkowskie ponoszą większe obciążenia finansowe na rzecz UE, przy czym największy wzrost odczuły Niemcy.(fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest omówienie porozumienia w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF), osiągniętego na szczycie Rady Europejskiej 8 lutego 2013, na którym ustanowiono priorytety budżetowe UE i pułapy dla wspólnych polityk w latach 2014-2020. Przedstawiono w nim zmiany, jakie zaszły w stosunku do wstępnych propozycji Komisji (z końca czerwca 2011 r.) oraz fakt zmniejszenia, po raz pierwszy historii wieloletnich ram finansowych, zasobów finansowych przeznaczonych dla UE w porównaniu z obecnymi wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2007-2013. Następny budżet wieloletni zachowa strukturę zbliżoną do obecnej, przy czym nieco więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na badania i rozwój, infrastrukturę i edukację, a mniej - na politykę rolną i spójności. Czy to oznacza, że politycy nie wierzą już w integrację europejską? Lub czy porozumienie jest jedynie nieuniknioną konsekwencją intelektualnego i finansowego zmęczenia wynikającego z działań, podjętych w ostatnich latach, aby przezwyciężyć kryzys i ustabilizować finanse publiczne w Europie? (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest analiza ewolucji głównych założeń systemu finansowego WE oraz grup wydatków w ramach perspektyw finansowych do 2007 r., omówienie istoty nowej perspektywy na lata 2007-2013 oraz roli Polski przy jej tworzeniu, a także ukazanie przeznaczenia i wielkości środków finansowych z UE dla Polski do 2013 r. jako podstawy do rozpoczęcia negocjacji dotyczących perspektywy na lata 2014-2020. (fragment artykułu)
The present study concerns the issue of fi nancing the budget of the European Union. The article presents selected factors in the evolution of EU fi nances and delineates the attempts at replacing the sources of financing taken up in 2011 and pertaining to the financial perspective of 2014-2020. Scenarios for EU development have been indicated, with particular emphasis on their implications for the future shape of the EU budget. The article also presents the main priorities and assumptions of EU financing after 2020 in the context of accepted multiannual financial framework.(original abstract)
Celem artykułu jest pokazanie najważniejszych kierunków zmian w budżecie UE w kolejnej perspektywie finansowej oraz ukazanie nowych priorytetów finansowania polityk unijnych. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem artykułu jest wykazanie, że pomimo bardzo trudnych okoliczności, jakie towarzyszyły negocjacjom, oraz złożoności zagadnień, o których decydowano, osiągnięte porozumienie jest wyjątkowe i wprowadza istotne zmiany w systemie finansów UE. Aby to stwierdzić, w niniejszym opracowaniu podjęto próbę zaprezentowania tych aspektów procesu i wyniku negocjacji, które wskazują na ich szczególny charakter i dają podstawę do sądzenia, że odejście od status quo w finansach UE jest możliwe. Zastosowane w artykule metody obejmują analizę i syntezę. Nacisk położono na praktyczne aspekty prezentowanego zagadnienia.(fragment tekstu)
Celem tekstu jest wskazanie skutków akcesji do UE Polski i innych krajów posocjalistycznych dla systemu finansów publicznych nowych członków. Obok oczywistych korzyści z wejścia do UE, trzeba także pamiętać, że z punktu widzenia systemu finansów publicznych członkostwo w UE oznacza spore koszty, co wymaga dostosowań strukturalnych. Struktura tekstu jest następująca: najpierw zostaje przedstawiona sytuacja fiskalna w krajach posocjalistycznych, które stały się członkami UE w 2004 roku. Następnie przedstawione zostaną wyzwania, jakie stoją przed polskim systemem finansów publicznych w związku z członkostwem w EU oraz argumenty wskazujące na słabą pozycję polityczną nowych członków UE. Dane, które są prezentowane pokazują obraz w latach 2004-2006, gdyż celem autora jest pokazanie sytuacji w finansach publicznych w pierwszych latach po wejściu do UE. (fragment tekstu)
W grudniu 2002 r. w Kopenhadze ustalono ostatecznie warunki budżetowe członkostwa Polski w Unii Europejskiej, negocjowane od marca 1998 r. Polsce udało się osiągnąć tylko część zakładanych celów negocjacyjnych. Składka do budżetu UE wpłacana jest od 1 maja 2004 r. w pełnej wysokości, chociaż Polska starała się o kilkuletni okres, w którym będzie obciążona niepełną składką. Natomiast dopłaty bezpośrednie dla rolników osiągną poziom starych państw członkowskich dopiero w 2013 r. Także wysokość wydatków strukturalnych dla nowych państw członkowskich, w tym Polski, oparta została na innych, mniej korzystnych, zasadach w porównaniu z obowiązującym starych członków UE. Pomimo twardych budżetowych warunków członkostwa, Polska od początku jest beneficjentem netto budżetu UE, tj. otrzymywane transfery przekraczają wysokość składki. Sytuację poprawiają m.in. instrumenty przejściowe wynegocjowane na lata 2004-2006 tj. Instrument Finansowy Schengen (służący finansowemu wsparciu działań związanych z ochroną granicy zewnętrznej UE), instrument przejściowy (związany z przygotowaniem administracji do wykonywania zadań związanych z członkostwem, kontynuacja programu Phare), instrument poprawy płynności budżetowej (wspierający budżet państwa w okresie "rozruchu" funduszy strukturalnych). Dominującą pozycję stanowią jednak płatności związane ze wspólną polityką rolną, wciąż niewielkie są natomiast płatności związane z operacjami strukturalnymi. (fragment tekstu)
Włoska organizacja pozarządowa, która uzyskała podwójne finansowanie z różnych źródeł tego samego projektu rozwojowego, tysiące ton cukru z buraków cukrowych zmieszanego z cukrem trzcinowym, zadeklarowane jako produkt pochodzący z Chorwacji, czy zmowa między funkcjonariuszem Wspólnot a wykonawcami zlecenia, w których ten pierwszy zezwalał na przedkładanie zawyżonych faktur w zamian za wykonywanie dla niego prac, to tylko trzy z wielu spraw prowadzonych przez Europejskie Biuro do spraw Przeciwdziałania Oszustwom Finansowym. Ta młoda instytucja odgrywa coraz większą rolę w walce z nadużyciami finansowymi na szkodę Unii Europejskiej. Jak dobitnie określił jeden z członków Parlamentu Europejskiego w debacie nad przyszłością Biura: "Jeśliby nie było OLAF, należałoby go powołać". Warto zatem przyjrzeć się Europejskiemu Biuru ds. Przeciwdziałania Oszustwom: ramom prawnym, genezie, strukturze organizacyjnej, kompetencjom i zadaniom, a także ocenić skuteczność i efektywność Biura w ochronie interesu finansowego Wspólnoty. (fragment tekstu)
13
Content available remote Kontrowersje wokół europejskiej wartości dodanej tworzonej przez WPR
63%
Począwszy od wybuchu kryzysu finansowego na przełomie lat 2008/2009, UE weszła w niespotykany w dotychczasowej historii okres bardzo poważnych wstrząsów. Problemy te najpierw objęły gospodarkę (słaby i bardzo zmienny wzrost, z okresami nawet płytkich recesji, wysokie bezrobocie, szczególnie wśród ludzi młodych), później sektor bankowy i budżety narodowe. W konsekwencji kilka starych krajów UE, należących do strefy euro, stało się w istocie technicznie niewypłacalnymi. Na domiar złego, w pewnym momencie do południowej Europy zaczęła napływać wielka fala imigrantów, Rosjanie zajęli Krym, wybuchła wojna w Donbasie, a wybory w USA wygrał D. Trump, mogący zdecydowanie osłabić NATO. W tym kontekście podejmowane różne próby rozwiązania tych minikryzysów często były spóźnione, mało odważne i niekonsekwentne. Nie może zatem zaskakiwać, że ostatecznie kryzys zaczął dotykać sfery społeczno-politycznej i instytucjonalnej, czego wyrazem jest pogłębiająca się niewiara Europejczyków w instytucje wspólnotowe i demokrację liberalną. Stąd mamy rozpowszechniający się populizm, egoizm narodowy i regionalny oraz tendencje dezintegracyjne. Zaowocowało to już Brexitem oraz obawami, że podobne decyzje mogą podjąć też inni członkowie Unii. Byłoby to równoznaczne z jej rozpadem. W tych warunkach przekonujące legitymizowanie dalszego trwania i rozwoju Wspólnoty wymaga obecnie wielkie go wysiłku intelektualnego, politycznego i organizatorskiego, a później znalezienia drożnych kanałów dotarcia z propozycjami, rekomendacjami i gotowymi rozwiązaniami aplikacyjnymi do jak najszerszego kręgu odpowiedzialnych jej obywateli, by odzyskiwali wiarę w sens projektu europejskiego i możliwość funkcjonowania w podwójnej tożsamości, narodowej i europejskiej. Idealnie byłoby, gdyby naprawa Unii uległa przy tym głębszej demokratyzacji, a więc realizowana była przy aktywnym współudziale Europejczyków, a nie wciąż przez techno-i eurokratów. Jedną z ciekawszych w tym momencie koncepcji wydaje się być europejska wartość dodana, a więc - w dużym skrócie - pewna suma korzyści extra, uzyskiwanych z racji integracji w porównaniu do efektów osiąganych w ramach narodowej polityki społeczno-ekonomicznej. Wartość tę można próbować opisywać, a w miarę możliwości także kwantyfikować, dla wszystkich obszarów integracji europejskiej. W artykule jednak ograniczono się tylko do WPR, koncentrując się na kwestiach metodologicznych, środowiskowo-klimatycznych, innowacjach, inwestycjach oraz kompleksie kluczowych problemów budżetowych.(abstrakt oryginalny)
Jeden z najważniejszych tematów związanych z Unią Europejską i jej finansami w latach 2011-2013 to negocjacje nowych Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020. Ich przebieg i wynik w ogromnym stopniu ukształtują kolejne 7 lat całej wspólnoty 28 państw oraz ich obywateli. Wpływ nowych ram budżetowych będzie można odczuć bezpośrednio w możliwościach gospodarczych, w strukturze i problematyce polityki wewnętrznej i zewnętrznej UE. Niniejszy artykuł został poświęcony pytaniu o oczekiwania Polski wobec nowych ram budżetowych oraz wymiar i charakter zaangażowania naszego kraju w długi proces negocjacji. Pierwsza część artykułu dotyczy polskich priorytetów narodowych wobec WRF 2014-2020. Podkreślone są dwa najważniejsze w postaci funduszy na politykę spójności oraz politykę rolną. W artykule omówiono pokrótce funkcjonowanie obu rubryk budżetu. W szczegółowy sposób zostały przedstawione ich cele, bieżąca problematyka oraz korzyści płynące dla największych beneficjentów. W drugiej części artykułu, na przykładzie wybranych sytuacji, przedstawiono polskie zaangażowanie i udział w przedsięwzięciu, jakim była praca nad uchwaleniem WRF 2014-2020. Polski rząd, opozycja, polscy europarlamentarzyści i pracownicy innych instytucji europejskich, a także polskie społeczeństwo - wszyscy odgrywają pewną rolę w wydarzeniach dotyczących WRF, a wpływ każdej ze stron kształtuje, chociaż w różnym stopniu, wynik końcowy. (abstrakt oryginalny)
Decyzją Rady z 21 kwietnia 1970 r. budżet Unii Europejskiej finansowany jest przez państwa członkowskie w ramach systemu środków własnych. Artykuł 268 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) stanowi, że: "Bez uszczerbku dla innych dochodów, budżet" jest finansowany całkowicie z zasobów własnych. Rada, stanowiąca jednomyślnie na wniosek Komisji i po konsultacji z Parlamentem Europejskim, uchwala przepisy dotyczące systemu zasobów własnych Wspólnoty, których przyjęcie zaleca Państwom Członkowskim, zgodnie z ich odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi". Istota systemu środków własnych polega na daninie, która przekazywana jest na rzecz budżetu wspólnotowego w sposób automatyczny przez państwa członkowskie. Najistotniejszym elementem w systemie finansowania działalności Unii Europejskiej jest budżet ogólny. Są z niego finansowane wszystkie rodzaje działalności Unii Europejskiej, przewidziane traktatami, a także wydatki administracyjne wspólnotowych instytucji. Obecna struktura budżetu Unii Europejskiej jest wynikiem wieloletniej ewolucji, decyzji politycznych, szeregu procesów oraz kompromisów wypracowanych przez państwa członkowskie. Obecnie system ten stoi w obliczu zmian. Najważniejsze dylematy związane z jego reformą są przedmiotem niniejszego artykułu. (fragment tekstu)
16
51%
Prace nad wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2014-2020 dobiegają końca. W budżecie UE na ten okres przewidywana jest kontynuacja trendu zmniejsza udziału środków przeznaczonych na WPR. W świetle konieczności podejmowania właściwie przez wszystkie państwa UE działań mających na celu konsolidację finansów publicznych niemożliwe staje się zrekompensowanie spadku wsparcia unijnego przez zwiększenie krajowych wydatków na sektor rolny. Jednocześnie unijne regulacje zaostrzające wymagania Wspólnoty co do prowadzenia przez państwa członkowskie działań służących maksymalizacji efektywności wsparcia unijnego i stabilizacji finansów publicznych narzucają dodatkowe ograniczenia na swobodę podejmowania działań przez członków UE. Artykuł został oparty na analizie dokumentów UE i danych statystycznych dotyczących finansów publicznych państw UE. Celem artykułu jest prezentacja głównych ograniczeń dotyczących finansowania sektora rolnego w okresie 2014-2020. (abstrakt oryginalny)
Integracja w ramach Unii Europejskiej obejmuje cztery wolności (swobodny przepływ towarów. usług, kapitału i osób) oraz realizację szerokiego wachlarza wspólnotowych polityk (rolnej, transportowej, monetarnej, edukacyjnej, badawczo-rozwojowej, ochrony środowiska i innych). Prowadzenie wspólnych polityk na poziomie ugrupowania integracyjnego jest zadaniem niezwykle złożonym i kosztownym. W pracy omówiono źródła dochodów budżetowych we WE oraz główne cele wydatków ze wspólnotowego budżetu. Dodatkowo przeanalizowano procedurę uchwalania budżetu, od jego tworzenia do udzielenia absolutorium, na przykładzie budżetu na rok 2002. Przedstawiono kraje członkowskie w podziale na beneficjentów netto i płatników netto. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy kierunków europejskiej polityki regionalnej po uchwaleniu w grudniu 2007 roku Traktatu Lizbońskiego. Autorka przybliża zadania i cele europejskiej polityki regionalnej oraz pojęcia z nią związane. Przypomina również etapy rozwoju europejskiej polityki regionalnej, pokazując je od początków kształtowania się tej polityki w pierwszych dokumentach traktatowych Wspólnot Europejskich, zwracając uwagę, że początkowo nie była ona przedmiotem zainteresowania krajów Wspólnoty, a traktowana była jako wewnętrzna sprawa poszczególnych państw. Kluczowym momentem w tej sprawie była decyzja o utworzeniu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 1975 roku dla wspierania rozwoju uboższych regionów państw członkowskich Wspólnoty. Autorka omawia również kolejne reformy polityki regionalnej do roku 2006 wraz z perspektywami i kierunkami rozwoju polityki regionalnej na lata 2007-2013. Uwzględnia również środki finansowe, przeznaczane na różne cele w ramach polityki regionalnej, realizowane w oparciu o ustalenia Komisji Europejskiej oraz w Traktacie Lizbońskim z 2007 roku. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.