Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie infrastruktury
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Infrastruktura jest jedną z głównych determinant oddziałujących na proces rozwoju lokalnego i regionalnego. Luka infrastrukturalna w znacznym stopniu ogranicza zdolność konkurencyjną współczesnych gospodarek (wpływając na ich potencjał rozwojowy) oraz przyczynia się do inicjowania i intensyfikacji procesów polaryzacji regionalnej. Jedną z istotnych barier w procesie rozwoju infrastruktury jest ograniczoność środków budżetowych przeznaczonych na jej finansowanie. (fragment tekstu)
Zanalizowano nakłady i potrzeby inwestycyjne sektora publicznego z zakresu infrastruktury komunalnej. Zwrócono uwagę na problem finansowania inwestycji infrastrukturalnych przez gminy. Jako rozwiązanie tego problemu, zasugerowano korzystanie z modelu partnerstwa publiczno-prawnego w finansowaniu kluczowych inwestycji.
Rozwój funduszy infrastrukturalnych jest wynikiem ogromnych potrzeb w zakresie infrastruktury publicznej oraz wzrostu udziału kapitału prywatnego we współfinansowaniu inwestycji infrastrukturalnych. Mimo niedługiego okresu funkcjonowania funduszy infrastrukturalnych ich znaczenie jest coraz większe, a głównie w krajach przodujących pod względem rozwoju rynków finansowych. Celem opracowania jest zbadanie roli i udziału notowanych w obrocie publicznym funduszy infrastrukturalnych. Fundusze notowane, w odróżnieniu od funduszy nienotowanych, podlegają regulacjom rynków giełdowych i są notowane na największych giełdach świata. Z analizy globalnego rynku funduszy notowanych wynika, że fundusze te zapewniają relatywnie godziwy zwrot z inwestycji przy zapewnieniu większej stabilności i ochrony przed ryzykiem inwestycyjnym niż w przypadku innych instrumentów. Opracowanie oparte jest głównie na materiałach wtórnych w postaci danych publikowanych przez specjalistyczne wydawnictwa oraz opracowań czołowych firm inwestycyjnych i funduszy infrastrukturalnych.(abstrakt oryginalny)
W Polsce w ciągu ostatniego dziesięciolecia nieustannie poszukiwano efektywnych metod finansowania infrastruktury kolejowej. Analiza wysokości i źródeł finansowania w latach 2005-2011 pokazała, że obecny model nie jest w stanie zapewnić niezbędnych środków na utrzymanie infrastruktury kolejowej i znaczącą poprawę jej stanu technicznego. W propozycji Komisji Europejskiej dot. rewizji I Pakietu Kolejowego (recast), zakładającej połączenie trzech niezależnych dotychczas dyrektyw, duży nacisk kładzie się na doprecyzowanie zasad ustalania stawek dostępu do infrastruktury kolejowej i większego udziału krajów członkowskich w finansowaniu kosztów infrastruktury kolejowej. Ustalony kompromis pomiędzy ministrami transportu UE zakłada, że każdy kraj członkowski będzie miał pięć lat na stopniowe dostosowanie stawek dostępu do infrastruktury kolejowej do poziomu określonego w metodyce Komisji Europejskiej. Proponowany w Polsce model jest zgodny z tymi zaleceniami. Jednakże wypracowanie efektywnego systemu finansowania oraz zasad ustalania stawek dostępu do infrastruktury kolejowej w Polsce wymagać będzie w najbliższych kilku latach(fragment tekstu)
Infrastruktura, również transportowa (punktowa i liniowa), jest decydującym czynnikiem dla polityki regionalnej. Ma ona także ogromny wpływ na atrakcyjność inwestycyjną kraju i regionu. Kształtowane przez wiele lat elementy infrastruktury transportowej w aktywny sposób oddziałują na całość życia społeczno-gospodarczego. Powodzenie, aktywność, zdolność do przyciągania kapitału oraz lokowanie w poszczególnych województwach działalności produkcyjnej, usługowej i handlowej zależy od aktywności władz samorządowych i stosowania zachęt dla inwestorów. (fragment tekstu)
Jednostki samorządu terytorialnego są zobligowane do świadczenia określonych zadań publicznych na rzecz społeczeństwa, wynikających z przepisów obowiązującego prawa. Jednakże w wielu polskich miastach coraz częściej występuje luka infrastrukturalna, która skłania władze samorządowe do poszukiwania alternatywnych metod finansowania inwestycji. Polska, korzystając z pozytywnych przykładów innych państw, zaczyna sięgać do takich form, w których w realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego w sferze usług publicznych włączany jest sektor prywatny. W niniejszej pracy przedstawiono istotę, źródła finansowania i sposoby realizacji inwestycji infrastrukturalnych, wskazując na partnerstwo publiczno-prywatne jako alternatywną formę finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych. W końcowej części pracy przytoczono wnioski Komisji Europejskiej, która nie tylko uznaje, ale również promuje koncepcję PPP wśród krajów członkowskich. Polska powinna tworzyć odpowiednie warunki, które umożliwią efektywne wykorzystanie tego sposobu finansowania. (abstrakt oryginalny)
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to formuła współpracy sektora publicznego i prywatnego, dzięki któremu możliwa jest realizacja przedsięwzięć inwestycyjnych przez podmioty publiczne przy zaangażowaniu zasobów kapitałowych oraz intelektualnych partnerów prywatnych. Celem artykułu jest analiza oraz ocena wykorzystywania tego typu modeli realizacji powierzonych zadań publicznych w warunkach gospodarki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem podejmowanych działań, mających na celu zwiększenie ich atrakcyjności. W niniejszej publikacji dokonano również podsumowania skuteczności podjętej współpracy obu podmiotów w ujęciu branżowym oraz terytorialnym na przestrzeni lat 2009-2014 oraz wskazano instrumenty finansowe służące do ich realizacji. Artykuł stanowi również próbę wskazania perspektyw rozwoju PPP, w szczególności przez pryzmat wykorzystania środków unijnych, pozwalających na efektywne finansowanie tej formy współpracy w sektorze usług użyteczności publicznej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości finansowych rozwoju infrastruktury transportu w Polsce, stworzonych przez politykę regionalną Unii Europejskiej, jak również barier w wykorzystaniu dostępnych środków. Pogłębionej analizie porównawczej poddano zakres i wielkość wydatków przewidywanych na infrastrukturę transportu w regionalnych programach operacyjnych na lata 2007-2013.(fragment tekstu)
9
Content available remote Ocena finansowania infrastruktury ochrony środowiska w gospodarce wodnej
75%
Inwestycje realizowane przez branżę budowlaną mają dobry wpływ na pobudzanie gospodarki. Wymagają one jednakże dużych nakładów finansowych. Unia Europejska stosuje na swoim terenie rygorystyczne normy w zakresie ochrony środowiska, ale ma także nowoczesną infrastrukturę techniczną, zdolną je spełniać. Polska, aby móc spełniać te normy, musi zmodernizować swoją infrastrukturę techniczną. W ramach stosowanego w Unii Europejskiej zrównoważonego rozwoju Polska może korzystać z finansowych środków za pośrednictwem różnych funduszy unijnych. Pełne wykorzystanie środków przyznanych Polsce może być sposobem na pobudzenie polskiej gospodarki i zmniejszenie skutków kryzysu. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest wskazanie powodów opieszałości rozwoju PPP na rynku polskim w stosunku do rosnących potrzeb w zakresie inwestycji infrastrukturalnych (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie problemów metodycznych i obrachunkowych występujących w analizie efektywności inwestycji przedsięwzięć infrastrukturalnych w transporcie kolejowym. Problemy te wynikają zarówno ze specyfiki obiektów i urządzeń infrastrukturalnych w transporcie, jak i ze zmian w zakresie zarządzania infrastrukturą kolejową w Polsce, jakie miały miejsce w latach 2000-2001. W kolejnych częściach artykułu zostały omówione: istota inwestycji infrastrukturalnych w transporcie i ich specyfika, metodyczne aspekty oceny efektywności przedsięwzięć inwestycyjnych w infrastrukturze transportu, obowiązujące rozwiązania w zakresie zarządzania infrastrukturą kolejową w Polsce oraz problemy w zakresie szacowania poszczególnych elementów rachunku efektywności kolejowych inwestycji infrastrukturalnych. (fragment tekstu)
Infrastruktura jest niezbędnym czynnikiem prawidłowego zagospodarowania terenu. W Polsce i większości krajów UE zapewnienie społeczności dostępu do infrastruktury leży w gestii władz lokalnych, w przypadku Polski w gestii samorządów gminnych. Oprócz zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnej infrastruktura gwarantuje prawidłowy stan przestrzeni i jej racjonalne wykorzystanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Podniesienie jakości przestrzeni poprzez realizację zadań infrastrukturalnych generuje wzrost wartości tej przestrzeni, uwidaczniający się niejednokrotnie we wzroście wartości rynkowej nieruchomości. Te oczywiste zależności stają się powodem rozważań nad sposobem finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Artykuł jest próbą porównania istniejących zasad finansowania infrastruktury publicznej w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
The subject of replenishment of infrastructure in Nigerian public universities has been of great concern to stakeholders in the educational system. How to obtain an appropriate replenishment plan that would give the desired infrastructure for a university after a certain period of time is a long-standing problem. We attempt to find a solution to this problem from an engineering perspective based on optimal control theory. The revenue generated through the payment of school fees and the costs of investment in infrastructure are used to construct the objective function. The state variables are the amount budgeted for such an investment and the stock of infrastructure, while the rate of replenishment is used as the control variable. The problem is solved by utilising Pontryagin's principle. The dynamics of the replenishment plan is illustrated with an example. The results show that there should be a steady in-crease in the amount budgeted, in order to attain the desired infrastructure. (original abstract)
Przedstawiono przesłanki włączania kapitału prywatnego w finansowaniu projektów infrastrukturalnych oraz omówiono specyfikę finansowania i zamknięcia finansowego projektu. Zwrócono także uwagę na źródła finansowania prywatnych projektów infrastrukturalnych.
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) jest popularyzowaną formą włączania sektora prywatnego w świadczenie i rozwój usług publicznych. Efektywność implementacji PPP jest w głównej mierze uzależniona od możliwości i umiejętności zabezpieczania interesów zaangażowanych stron, czyli sektora publicznego i sektora prywatnego, w sposób satysfakcjonujący końcowego użytkownika (konsumenta) usług publicznych. Stosowanie formuły PPP wymaga odpowiedniego dostosowania przepisów prawnych. W Polsce do tej pory jedyną regulacją prawną umożliwiającą stosowanie PPP jest ustawa o autostradach płatnych, która została uchwalona w 1994 r. i w rzeczywistości przez kilka następnych lat, na skutek zawirowań politycznych, była przepisem martwym. Jej ożywienie nastąpiło w 2001 r. na skutek zaawansowania negocjacji i prac dotyczących autostrady A2. Ustawa z 1994 r. miała wiele uchybień, które zmieniono, wprowadzając w 2004 r. jej nowelizację. Jak dotąd jest to jedyna obowiązująca regulacja prawna dotycząca PPP w Polsce. Prace nad tzw. „specustawą" o partnerstwie publiczno-prywatnym znajdują się ciągle na etapie projektu. Celem artykułu jest analiza zastosowania PPP w warunkach polskich pod kątem źródeł finansowania inwestycji. Z uwagi na obowiązujące regulacje prawne analiza została ograniczona do przedsięwzięć z zakresu infrastruktury drogowej, w których możliwe jest zastosowanie tej formy realizacji i finansowania przedsięwzięć publicznych. (fragment tekstu)
Celem publikacji jest przedstawienie koncepcji rozwoju transportu zrównoważonego zgodnie z założeniami zawartymi w dokumentach strategicznych na poziomie UE oraz rozwiązań dotyczących finansowania infrastruktury transportu stosowanych w wybranych krajach członkowskich. Do osiągnięcia celu opracowania posłużono się źródłowymi dokumentami strategicznymi i programowymi oraz informacjami dostępnymi na oficjalnych stronach internetowych unijnych instytucji, a także publikacjami i artykułami naukowymi dotyczącymi analizowanej problematyki.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Europe 2020 Project Bonds Initiative Pilot Phase
75%
Ocena potrzeb w zakresie budowy, modernizacji i utrzymania infrastruktury transportowej w Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 w odniesieniu do rzeczywistych możliwości budżetów zarówno krajów członkowskich, jak i samej Unii Europejskiej prowadzi do wniosku, że powstanie luka finansowa między potrzebami w zakresie finansowania projektów transportowych a środkami, które będą dostępne na ten cel w nowej perspektywie 2014-2020. Komercjalizacja budowy i eksploatacji obiektów infrastruktury transportu w ramach publiczno-prywatnego partnerstwa (PPP) może być jedynym rozwiązaniem w sytuacji ograniczonych środków budżetowych. Pozyskanie finansowania na rynku długu dla projektów infrastruktury transportowej realizowanych w ramach PPP wymaga wsparcia kredytowego tych przedsięwzięć. Komisja Europejska wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) stworzyła mechanizmy wsparcia kredytowego projektów poprzez obejmowanie transz podporządkowanych długowi w ramach inicjatywy obligacji projektowych (2020 Project Bond Initiative - PBI). Obecnie realizowany jest etap pilotażowy tej inicjatywy. EBI wspiera w ramach PBI trzy projekty, z których dwa są omówione w niniejszym artykule: refinansowanie budowy zbiorników gazu u wybrzeża Hiszpanii (projekt Castor) oraz finansowanie budowy autostrady płatnej A11 Brugia-Knokke (Belgia).(abstrakt autora)
Aglomeracja gdańska jest skupiskiem miejskim składającym się z miast powstałych w wyniku wieloletnich procesów urbanizacyjnych i industrializacyjnych. Tworzą ją: Pruszcz Gdański, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda i Wejherowo. W aglomeracji gdańskiej realizowanych jest kilka inwestycji dotyczących infrastruktury i suprastruktury przeznaczonych dla komunikacji miejskiej. Niektóre z tych inwestycji podejmują oddzielenie poszczególne miasta aglomeracji, ale są także inwestycje podejmowane wspólnie. Sposoby ich finansowania są różne. W referacie rozważono je w odniesieniu do każdej inwestycji osobno. (fragment tekstu)
Fundusze pomocowe UE umożliwiły gminom realizację kosztownych inwestycji infrastrukturalnych podnoszących standard życia mieszkańców, a co za tym idzie ich konkurencyjność. Realizowane inwestycje wpływają na rozwój społeczno-gospodarczy, co szczególnie widoczne jest w przypadku gmin wiejskich. Wynika stąd, że środki pomocowe UE stanowią instrument polityki rozwoju zarówno w wymiarze regionalnym, jak i lokalnym. Sprzyjają bowiem realizacji inwestycji powiększającej potencjał rozwojowy gmin. Gminy z różną aktywnością i skutecznością sięgają po fundusze unijne. Stąd celem artykułu jest próba znalezienia zależności pomiędzy wysokością pozyskanego wsparcia finansowego na inwestycje infrastrukturalne a poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego gmin. Badaniami objęto pięć gmin wiejskich zlokalizowanych w trzech regionach statystycznych Polski (NUTS 1) - północnym, północno-zachodnim oraz wschodnim. Analizy przeprowadzono bazując na kwerendzie literatury, a także przy użyciu prostych metod statystycznych. Badania przeprowadzono w kilku etapach, dokonując analizy realizowanych projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków UE, a także metawskaźnika ukazującego w sposób syntetyczny uwarunkowania społeczno-gospodarcze gmin. Analizę zależności pomiędzy poziomem uzyskanego wsparcia UE a rozwojem społeczno-gospodarczym przeprowadzono przy pomocy wskaźnika korelacji Pearsona.(abstrakt oryginalny)
Próby uruchomienia funduszu autostradowego, który miał finansować budowę dróg krajowych podjęto już dawno, jednak ze względu na różne przeszkody projekt nie został zrealizowany. 1 stycznia 2004 r. powołano do życia Krajowy Fundusz Drogowy, który jest uproszczoną wersją ówczesnego planu. Fundusz ten, powołany znowelizowaną ustawą o autostradach płatnych, będzie zasilany wpływami m.in. z opłaty paliwowej, opłat za przejazdy po autostradach, dochodami GDDKiA z tytułu odpłatnego udostępniania nieruchomości nabytych pod budowy dróg, emisji obligacji oraz ma możliwość zaciągania kredytów. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.