Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie infrastruktury gospodarczej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Odpowiedzialność władz publicznych za dostarczanie usług infrastrukturalnych społeczeństwu powoduje, że nawet w przypadku pełnej konkurencyjności usług niezbędne są nadzór i kontrola działań podmiotów świadczących takie usługi. Pozostawienie wolności ekonomicznej podmiotom prywatnym oraz sprawowanie wyłącznie formalnej kontroli przez organy władzy publicznej nie pozwolą na zlikwidowanie tkwiących ograniczeń, a nawet poprowadzą do ich pogłębienia. Takie ograniczenia mogą być jedynie zniwelowane, a optymalnym wariantem zmniejszenia ich oddziaływania jest wprowadzenie i przestrzeganie określonego systemu regulacji. Polityka regulacyjna odgrywa bardzo istotną rolę w angażowaniu prywatnego sektora w inwestycje infrastrukturalne. Wymaga precyzyjnej koordynacji w określeniu zakresu regulacji, struktury rynku i stopnia dozwolonej konkurencji, form i wielkości udziału sektora prywatnego, a także wysokości taryf na poziomie pokrywającym koszty operatora i koszty obsługi zadłużenia. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie jednej z metod wspierania rozbudowy infrastruktury w Polsce, jaka stanowi partnerstwo publiczno-prywatne. Przedstawiono pojecie, zakres i właściwości PPP oraz etapy współpracy w realizacji PPP.
Zaprezentowano partnerstwo publiczno-prywatne i jego rozwój, który związany jest z tym, iż państwo wycofuje się z finansowania określonych przedsięwzięć infrastrukturalnych , takich jak lotniska, drogi, mosty itp., a skupia się na kreowaniu nowych szans i możliwości przez tworzenie korzystnych warunków działania dla inwestorów prywatnych. Omówiono również zastosowanie formuły, promocje, rodzaje umów i przyszłość partnerstwa publiczno-prywatnego.
Skuteczny rozwój gospodarczy kraju i jego poszczególnych regionów wymaga rozbudowanej i nowoczesnej infrastruktury gospodarczej. Infrastruktura, co do zasady, jest dobrem publicznym. Stąd finansowanie jej rozwoju tradycyjnie przypisane jest państwu i samorządom lokalnym. W sytuacji wysokiego deficytu budżetowego środki przeznaczane na tego typu zadania są nader skromne (na finansowanie infrastruktury z budżetu państwa przeznacza się ok. 1% ogółu wydatków). Wysoki niedobór publicznych środków finansowych wymusza konieczność poszukiwania nowych, niekonwencjonalnych sposobów finansowania działań inwestycyjnych. Jednym z takich sposobów może być poszukiwanie i dopuszczenie kapitału prywatnego, także zagranicznego, do udziału w inwestycjach będących tradycyjnie domeną działania państwa lub samorządów. Taka koncepcja wspólnego realizowania zadań publicznych przez sektor publiczny i prywatny nosi miano partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). (fragment tekstu)
5
Content available remote Inwestycje infrastrukturalne wyznacznikiem rozwoju gospodarczego
75%
Celem artykułu jest prezentacja inwestycji infrastrukturalnych sprzyjających rozwojowi innych inwestycji, co w znaczący sposób poprawia warunki funkcjonowania podmiotów gospodarczych. Na podstawie studiów literaturowych zdefiniowano pojęcie infrastruktury, uwzględniono jej szczególne cechy i rodzaje. Artykuł przedstawia korzyści wynikające z inwestycji infrastrukturalnych i zaplecza infrastrukturalnego. Dokonano analizy SWOT inwestycji infrastrukturalnych, uwzględniającej jej najważniejsze silne i słabe strony, a także szanse i zagrożenia z nią związane. Zaprezentowano również finansowanie inwestycji infrastrukturalnych w gminie i ryzyko inwestycyjne. (abstrakt oryginalny)
Omówiono rządowe rozporządzenie wyznaczające nowe granice 13 specjalnych stref ekonomicznych. Dzięki temu stworzone zostały warunki do powstania około 40 tys. nowych miejsc pracy. Załączono dane z końca kwietnia 2001 r. dotyczące nakładów na budowę infrastruktury w poszczególnych strefach od początku ich funkcjonowania.
W artykule przedstawiono zagadnienie przeobrażenia w sferze infrastruktury, ograniczonej w tym przypadku głównie do tej jej części, która na ogół określana jest mianem infrastruktury gospodarczej. Omówiono lukę infrastrukturalną, źródła finansowania programów rozwoju infrastruktury, strukturę inwestycji infrastrukturalnych oraz zagadnienie prywatyzacji i deregulacji infrastruktury.
Celem artykułu jest przybliżenie dwóch nurtów badań dotyczących project finance. Jeden koncentruje się na project finance jako metodzie finansowania inwestycji w sferze infrastruktury i obejmuje badania nad uzasadnieniem zaangażowania kapitału prywatnego w infrastrukturze, nad rolą państwa w realizowanych przedsięwzięciach oraz nad wpływem project finance na sytuację państwa, w którym przedsięwzięcia są realizowane. Drugi nurt traktuje project finance jako metodę finansowania inwestycji w ogóle i interesują go zagadnienia dotyczące cech - wyróżników project finance.
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego, jako jednej z metod finansowania infrastruktury przez sektor prywatny, przede wszystkim z punktu widzenia możliwości szerszego wykorzystania PPP w Polsce. Omówiono rolę państwa i rynku w rozwoju infrastruktury, historię jej finansowania oraz źródła finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Przedstawiono znaczenie inwestycji infrastrukturalnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego gmin wiejskich. Scharakteryzowano instrumenty i systemy ich finansowania oraz wskazano warunki i ograniczenia w stosowaniu wymienionych metod. (oryg. streszcz.)
11
Content available remote Autostrady jako przykład partnerstwa publiczno-prywatnego
63%
Artykuł przedstawia partnerstwo publiczno-prywatne jako metodę współpracy sektora publicznego z sektorem prywatnym w realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych. Charakteryzuje podstawy prawne funkcjonowania partnerstwa oraz efekty tej formy współpracy na przykładzie finansowania i budowy autostrad. (fragment tekstu)
Osiągany przez jednostkę sukces jest uzależniony nie tylko od nakładów na badania i rozwój, ale również od możliwości korzystania za źródeł finansowania działalności. Kapitał w krajach unijnych pochodzi przede wszystkim z rynku OTC oraz z przedsięwzięć venture capital. Zdaniem autora, obywatele Unii Europejskiej mają większe szanse, aby zostać inwestorami, przedsiębiorcami lub innowatorami z racji łatwiejszego dostępu do kapitału i źródeł wiedzy.
W artykule przedstawiono problem finansowania projektów infrastrukturalnych w Polsce. Przybliżono problem zawierania umów kredytowych, pomocy finansowej z Unii Europejskiej oraz zagadnienie współpracy podmiotów prywatnych i publicznych, czyli tzw. partnerstwo publiczno-prywatne.
W oparciu o wytyczne Komisji Europejskiej opisano poszczególne rodzaje ryzyka występującego przy realizacji Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Usystematyzowano rozwiązania PPP w określone rodzaje i formy współpracy. Wyróżniono ich zasadnicze cechy, zakres zastosowania oraz mocne i słabe strony.
Kolejna część artykułu omawiającego wytyczne dotyczące udanego Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, opracowane przez Komisję Europejską w marcu 2003 roku.Przybliżono takie formy współpracy sektora publicznego i prywatnego jak kontrakty, umowy o świadczenie usług, kontrakty o zarządzanie, leasing.
Przybliżono stanowisko Komisji Europejskiej wobec Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Zawiera ono podstawowe informacje na temat koncepcji wspólnego realizowania zadań publicznych przez sektor publiczny i prywatny w formule PPP. Podkreślono, że przy profesjonalnym podejściu do roli funduszy strukturalnych w zaspokajaniu lokalnych potrzeb umiejętne wykorzystanie koncepcji PPP może przyczynić się do wygenerowania środków własnych koniecznych do skorzystania z pomocy Unii Europejskiej.
Podczas dziewięciu spotkań na szczycie przywódcy BRICS (Brazylii, Rosji, Indii, Chińskiej Republiki Ludowej i Republiki Południowej Afryki) wyraźnie odwoływali się do tematów, które leżą w polu zainteresowania krajów spoza bloku, w szczególności państw globalnego Południa. Adresowana do nich była wizja współpracy międzynarodowej, która wskazuje, że współczesny, zglobalizowany i pełen współzależności świat nie może być zdominowany przez jedną grupę państw: globalną Północ. Praca ma charakter analizy warstwy deklaratywnej i bazuje na dokumentach końcowych wydawanych po szczytach BRICS. Artykuł weryfikuje hipotezę główną, że BRICS występuje w imieniu globalnego Południa, prezentując w swoim programie interesy krajów rozwijających się oraz potrzebę zmian modelu współpracy międzynarodowej. W tekście rozpatrywane są jeszcze trzy hipotezy pomocnicze, które odnoszą się do częstotliwości występowania wspomnianej problematyki Południa w oficjalnych dokumentach BRICS.(abstrakt oryginalny)
Kraje najsłabiej rozwinięte są szczególnie wrażliwe na ewentualne skutki globalnego ocieplenia, mimo że przyczyniają się do niego w niewielkim stopniu. Celem artykułu jest zbadanie i ocena wkładu mechanizmu czystego rozwoju w zrównoważony rozwój krajów najsłabiej rozwiniętych. Mechanizm czystego rozwoju ma ułatwiać krajom rozwiniętym realizację ich zobowiązań w ramach Protokołu z Kioto, a krajom rozwijającym się - umożliwić zaangażowanie w walkę z globalnym ociepleniem oraz wesprzeć ich zrównoważony rozwój. W opracowaniu zaprezentowano ideę mechanizmu czystego rozwoju w kontekście finansowania zrównoważonego rozwoju w krajach najsłabiej rozwiniętych. Następnie przeprowadzono analizę liczby i rodzajów projektów zarejestrowanych w ramach mechanizmu czystego rozwoju w krajach najsłabiej rozwiniętych oraz deklarowanych w ich dokumentacji korzyści. Po analizach źródeł wtórnych dokonano krytycznej oceny ich wyników.(abstrakt oryginalny)
W kolejnej części artykułu omawiającego wytyczne dotyczące udanego Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, opracowane przez Komisję Europejską w marcu 2003 roku, zwrócono uwagę na zagadnienie pełniejszego zaangażowania sektora prywatnego w proces realizacji zadań publicznych. Te ściślejsze formy współpracy z sektorem prywatnym są coraz bardziej popularne wśród władz wielu krajów, występując pod takimi nazwami jak np. turnkey czy BOT (Build-Operate-Transfer). Omówiono procedury przetargowe i koncesje.
The article presents the stages and principles of financing the TSL sector, the description of national and regional programmes of financing the TSL sector infrastructure from European Union funds, special funds for new programmes in 2014-2020, and areas for financing projects in the TSL sector. The aim of these considerations is to analyse the financing of the TSL sector infrastructure in Poland from EU funds, while taking into account changes implemented in the next three financing prospects, as well as indicate development directions of this sector. In order to achieve this goal, the desk research method was applied in relation to the available literature and Internet sources. The article is of review character.(author's abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.