Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie inwestycji zagranicznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorka wskazuje, że w warunkach globalizacji gospodarczej, a zatem wzrostu konkurencji, potrzebna jest taka strategia rozwoju innowacyjnych inwestycji w regionach Ukrainy, która przyczyni się do transformacji rynku wewnętrznego i ułatwi ekspansję Ukrainy na rynkach światowych. Głównymi ograniczeniami rozwoju regionów są: brak wewnętrznych, pochodzących z przedsiębiorstw, funduszy na finansowanie inwestycji, słabo rozwinięty rynek giełdowy, niewielki napływ inwestycji zagranicznych. Potrzebne jest wdrożenie modelu rozwoju inwestycji, obejmującego budżet państwa, instytucje finansowo-kredytowe, komercyjne kompanie finansowe, fundusze emerytalne i inwestycyjne, grupy przemysłowo-finasowe.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest analiza wpływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na zmiany efektywności polskiej gospodarki, które mogą być efektem szeroko rozumianego postępu technicznego. Zmiany efektywności utożsamiane są ze zmianami łącznej produktywności czynników produkcji. Analizę przeprowadzono w dwóch ujęciach: na szczeblu sektorowym i regionalnym. Pierwsza część opracowania dotyczy analizy wpływu inwestycji krajowych i zagranicznych (jakie napłynęły do polskiej gospodarki w formie inwestycji bezpośrednich) na zmiany łącznej produktywności czynników produkcji. Celem badań jest: 1) próba empirycznego określenia wpływu krajowych i zagranicznych inwestycji na zmiany łącznej produktywności czynników produkcji oraz 2) próba empirycznej weryfikacji hipotezy, że inwestycje zagraniczne w większym stopniu wpływają na poprawę efektywności procesów produkcyjnych niż inwestycje krajowe. Analizę przeprowadzono na szczeblu sekcji i działów przemysłu i obejmuje lata 1992-2002. W drugiej części podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu tempo rozwoju poszczególnych województw jest skorelowane z działalnością inwestorów zagranicznych w tych regionach. Ze względu na dostępność danych statystycznych analizę ograniczono do lat 1998-2002. W każdej części przedstawiona została krótka analiza inwestycji zagranicznych na szczeblu poszczególnych sekcji i działów przemysłu, jak również na szczeblu regionalnym. (abstrakt oryginalny)
Inwestowanie w przedsiębiorstwa, a przez to i w rozwój gospodarki, nie jest procesem nowym. Już sama wielość pojęć terminu inwestowanie dowodzi, że staje się on jednym z najważniejszych elementów towarzyszących współczesnemu swiatu. Obecne warunki funkcjonowania państw i przedsiębiorstw, często sprzyjające ich rozwojowi, powodują, że inwestowanie "nie zna granic". Czynność ta realizowana jest w gospodarce globalnej bardzo często, w zależności od statusu przedsiębiorstwa, od zasobów kapitałowych, czy też możliwości rozwoju podmiotu gospodarczego w kolejnych latach. Warto więc zdać sobie sprawę z określenia miejsca inwestowania we współczesnym świecie. W artykule podjęto rozważania, które dotyczą tego aspektu w odniesieniu do bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ten sposób inwestowania wydaje się najważniejszym i takim, którego efekty widoczne są w każdym podmiocie i w każdej gospodarce. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono motywy podejmowania działalności inwestycyjnej poza krajem. Omówiono strukturę i źródła finansowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich podmiotów gospodarczych ,a także zasady funkcjonowania podmiotów zagranicznych w krajach Unii Europejskiej, na Ukrainie i w Federacji Rosyjskiej.
Chińskie banki zainwestowały ponad 100 mld dolarów w kraje Wspólnoty Niepodległych Państw. W artykule przedstawiono chińską taktykę finansowania wybranych gałęzi gospodarki i konkretnych inicjatyw w tych krajach.
6
Content available remote Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce po 2000 roku
84%
W globalizującej się światowej gospodarce coraz większą rolę odgrywają bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ). Sprzyjają rozwojowi gospodarczemu regionów oraz przyczyniają się do wyrównywania istniejących różnic w poziomach rozwoju gospodarczego regionów. Pomimo znaczącego napływu BIZ do Polski w ujęciu nominalnym nie można uznać, ze jest on wystarczający do szybkiego rozwoju gospodarczego kraju i przyspieszenia procesu konwergencji do rozwiniętych gospodarek Unii Europejskiej i OECD. Od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku Polska była liderem wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym pozyskaniu inwestorów zagranicznych był proces trans-formacji ustrojowej w kierunku gospodarki rynkowej, dzięki któremu powstały sprzyjające dla inwestorów zagranicznych warunki prawne, ekonomiczne oraz infrastrukturalne. Uzyskanie członkostwa w OECD (1996 rok) stworzyło gwarancję wprowadzenia w Polsce procedur i przepisów stosowanych wobec inwestorów zagranicznych w wysoko rozwiniętych krajach. Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Polski został spowodowany również wzmocnieniem stabilności geopolitycznej kraju poprzez przystąpienie do NATO (1999) oraz członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Przedmiotem analizy w niniejszym artykule jest napływ zagranicznych inwestycji do Polski po 2000 roku.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.