Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie mediów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie mankamentów systemu finansowania mediów publicznych w Polsce i możliwych zmian w jego obrębie. Od lat brak jasnych decyzji politycznych, a w konsekwencji - rozstrzygnięć ustawowych. Utrudnia to transparentne zarządzanie mediami publicznymi. Ustawa o radiofonii i telewizji sankcjonuje szczególną pozycję mediów publicznych, nie gwarantując stabilnego finansowania. W artykule przedstawiono systemy finansowania mediów publicznych w wybranych państwach UE i możliwe rozwiązania w Polsce. Tym samym pokazano ścieżkę dojścia do efektywnego sytemu finansowania, zarządzania i podnoszenia jakości w mediach publicznych, która dla wielu medioznawców jest warunkiem niezbędnym do funkcjonowania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.(abstrakt oryginalny)
W 2004 roku media publiczne w Japonii przeżyły największy kryzys od momentu swojego powstania. Doszło do defraudacji środków, które były przeznaczone na działalność programową NHK (Nihon Hōsō Kyōkai - Japońskie Stowarzyszenie Nadawcze). Ujawniono również naciski świata polityki na treści programowe publicznego radia i telewizji. Widzowie bardzo ostro zareagowali na tego typu wydarzenia. Wielu z nich zapowiedziało, że przestanie płacić abonament. Trzeba podkreślić, że opłaty abonamentowe stanowią aż 95% dochodów NHK. Japońskie Stowarzyszenie Nadawcze powstało na wzór brytyjskiej BBC i nie jest subsydiowane przez rząd. Wyjątek stanowi pomoc fi nansowa państwa przy nadawaniu programów dla zagranicy. Ramy prawne dotyczące mediów publicznych nakładają obowiązek opłaty abonamentowej za każdy posiadany odbiornik radiowy i telewizyjny. Prawo nie przewiduje jednak sankcji za uchylanie się od tego obowiązku. Wysoki wskaźnik ściągalności abonamentu jest ewenementem wśród mediów publicznych na świecie. Wynika to z wielkiego zaufania, jakim japońskie społeczeństwo obdarzyło NHK. Stowarzyszenie wyznacza standardy w zakresie technologicznym i programowym wśród japońskich mass mediów.(abstrakt oryginalny)
Monografia dwóch badaczek z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego na temat systemów medialnych we współczesnej Europie, dodajmy imponujących rozmiarów, bo liczącej ponad pół tysiąca stron, zasługuje na uważną lekturę, w znaczącym stopniu wzbogaca bowiem dorobek polskiej literatury naukowej poświęconej temu obszarowi badań. Publikację cechuje przy tym przewaga zgromadzonego materiału źródłowego, w postaci oddzielnych raportów krajowych, opracowanych przez obie autorki, nad częścią analityczną autorstwa wyłącznie prof. Ewy Stasiak-Jazukiewicz. Książka ma wyraźny charakter naukowo-dydaktyczny, o czym świadczą pytania i zagadnienia kontrolne zamieszczone, wraz z zalecaną literaturą, na końcu każdego z rozdziałów. Książka stanowi wielowątkowe i cenne poznawczo kompendium wiedzy na temat polityki medialnej samej Unii oraz poszczególnych krajów członkowskich. Przejrzysty układ pracy powoduje, że w tym obszernym i starannie zredagowanym dziele czytelnik dość łatwo dotrze do interesujących go treści. Zdarzają się także drobne potknięcia, jak choćby kwestia finansowania BBC (s. 51), lecz nie obniżają one zasadniczych walorów całego opracowania. We wstępie do książki możemy przeczytać, jest ona unikatową publikacją, zarówno w polskiej, jak i zagranicznej literaturze przedmiotu "analizującej polityki medialne organizacji międzynarodowej, jaką jest Unia Europejska i 27 państw ją tworzących" (s.15). Jej niezaprzeczalnym walorem jest fakt, że dotyczy istotnego sektora gospodarki UE, będącego w awangardzie strategii rozwoju opartej na nowych technologiach oraz innowacyjności. Publikacja będzie niewątpliwie nieocenionym źródłem dobrze udokumentowanej wiedzy o polityce medialnej w krajach Unii, zarówno dla badaczy i studentów różnych kierunków studiów, jak i - miejmy nadzieję - także dla praktyków, zajmujących się jej kształtowaniem w Polsce. (fragment tekstu)
Konferencja "Finansowanie mediów publicznych w Polsce - teoria i praktyka" to drugie spotkanie teoretyków i praktyków poświęcone problemom mediów publicznych. Zorganizowana została przez Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Związek Pracodawców Mediów Publicznych. W Polsce, jak i w całej Europie sposób finansowania publicznych mediów stanowi główny przedmiot sporu medialnych podmiotów komercyjnych, a często także środowisk politycznych, w obszarze mediów. Spór ten, dotyczący głównie instytucji abonamentu oraz finansowania zadań publicznych, czyli tzw. misji, faktycznie dotyczy także funkcji mediów publicznych, ich pozycji rynkowej oraz możliwości konkurowania z nadawcami prywatnymi w zmieniającym się cyfrowym świecie. Warto przypomnieć w tym miejscu, że Unia Europejska, chociaż traktuje nadawców publicznych jako istotne instytucje społeczeństwa demokratycznego, to jednak uważnie przygląda się kwestii ich finansowania przez państwa członkowskie. Media publiczne stanowią bowiem jeden z głównych beneficjentów tzw. pomocy publicznej. Skład uczestników konferencji zadecydował o wyraźnie praktycznym tonie dyskusji. Wśród panelistów oraz zaproszonych gości znaleźli się medioznawcy z kilku uczelni, przedstawiciele organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, regulatora rynku mediów, czyli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, oraz samych mediów publicznych, z centralnych oraz regionalnych spółek radiowych i telewizyjnych. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy zagadnienia finansowania misji mediów publicznych z punktu widzenia regulacji Unii Europejskiej. Osią wywodu jest fakt, że współistnienie konkurujących ze sobą prywatnych i publicznych nadawców jest główną cechą systemu prawnego europejskiego rynku mediów. Autorka podejmuje dwa zagadnienia: 1) wskazuje zarys unijnych (w tym krajowych) ram prawnych funkcjonowania mediów publicznych realizujących misję; 2) stwierdza, że pozyskanie środków publicznych z przeznaczeniem na realizację misji to proces złożony i generujący dodatkowe koszty. (fragment tekstu)
Media elektroniczne często ogniskują zainteresowanie opinii publicznej i polityków. System mediów publicznych rozwijany w okresie transformacji ustrojowej po 1989 roku jest budowany na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji z uwzględnieniem odrębnej specyfiki rynku radiowego i telewizyjnego. Przedstawiono podstawowe teorie funkcjonowania mediów w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem mediów publicznych.
In the end of the 80. of the last century Europe saw a dramatic change in providing public media. Some commercial media came to the scene changing the situation from the very base in the national broadcasting systems and introduced some market specific aspects. This way a dual system of broadcasting was created, where along each other there function public media codified by law, and privately owned media operating by license. Public media lost dominant position in the market, where the rules are created by commercial stations. It is true that it took some time until public media adopted themselves to the situation, but it is in ane case an issue requiring not only discussion, but also analysis in further horizon. The offering of the commercial media is more aggressively attacking the feelings and senses of the spectators, while the public media trying to adapt to the situation seem to loose their basic principles and functions mentioned in the beginning of this article. Only further evolution will show, to what extent will public and private media compete, how will they stand in comparison to competitors, and what kind of "revolution" will bring the evolution of internet. (fragment of text)
8
Content available remote Zarządzanie niezależnością telewizji publicznej
63%
Celem artykułu jest wskazanie konkretnych czynników, które decydują o upolitycznieniu telewizji publicznej. Wśród nich na pierwszym miejscu należy wymienić wpływ polityków na obsadę stanowisk kierowniczych i dobór dziennikarzy, czego efektem jest relacjonowanie wydarzeń zgodnie z politycznym interesem decydentów partyjnych. Autor nie zgadza się z opinią, że nadawca publiczny musi być skazany na system zależności powodujący brak obiektywizmu w przekazie medialnym. Zaproponowane we wnioskach rozwiązania są możliwe do wprowadzenia w życie, ale wymagają dojrzałości politycznej i dalekowzroczności naszych elit, a także stanowczego poparcia demokratycznego społeczeństwa. Przygotowując niniejszy tekst, autor oparł się na literaturze przedmiotu, jak też jako dziennikarz na obserwacji uczestniczącej. (fragment tekstu)
W artykule ukazano zarys ewolucji łotewskiego rynku mediów audiowizualnych (po 1988 roku), wpływ gwałtownego załamania gospodarczego w 2009 roku na podmioty medialne (w tym publiczne) oraz główne wątki dyskusji i decyzje, które w następstwie kryzysu zostały podjęte przez łotewskie instytucje odpowiedzialne za ład medialny. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na nową ustawę o elektronicznych mediach masowych (obowiązującą od 2011 roku) oraz te elementy projektu reformy systemu mediów publicznych (ogłoszonej w 2013 roku), które wynikają z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii dystrybucji treści oraz zmieniających się potrzeb i przyzwyczajeń odbiorców, zwłaszcza w młodszych grupach wiekowych. W ostatniej części tekstu poruszono złożony temat relacji łotewsko-rosyjskich i wieloaspektowego udziału mediów masowych w ich kształtowaniu. W konkluzji zwrócono uwagę na szeroki zakres dyskusji i prac analitycznych podjętych na Łotwie w związku z reformą mediów publicznych, co pozwala sądzić, że nie zostanie ona zaniechana w kolejnych latach.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Crowdfunding Scheme in Journalism
63%
Środowisko mediów podlega głębokim przeobrażeniom. Technologiczny i społeczny wpływ internetu jest jednym z najbardziej wpływowych czynników poddających w wątpliwość dotychczasowe rozwiązania w sferze zarządzania mediami. W tym zmieniającym się scenariuszu poszukiwanie nowych modeli finansowania mediów, w tym modelu dziennikarstwa wspieranego przez społeczności internetowe (crowdfunded journalism), jest priorytetem zarówno dla dziennikarzy, jak i menedżerów mediów. Celem artykułu jest przedstawienie mechanizmu dziennikarstwa wspieranego przez społeczności internetowe (crowdfunded journalism). Artykuł zarysowuje logikę rozwiązań w zakresie finansowania dziennikarstwa, przybliża ponadto zróżnicowany krajobraz projektów tzw. crowdfundingowych. (abstrakt oryginalny)
One of the fundamental duties of public media in Poland is to implement the so-called social mission, within which the media are obliged, among other things, to broadcast programs for national and ethnic minorities. The basis for undertaking by minorities any activities in broadcasting are legal and financial considerations, which are the main determinants of creating the programs and their broadcasting. In order to determine the legal conditions which guarantee broadcasting for minorities and in order to compare the number of broadcasts and related costs, the national law and documents of the National Broadcasting Council (KRRiT) were subjected to research analysis. In the analysis the following methods were applied: descriptive, comparative and statistical. They allowed to confirm the research hypothesis which assumes that the Polish state creates appropriate conditions for broadcasting for minorities, thanks to provisions of the law and funds transferred from subscriptions. However, equally important determinant in this field is the initiative and activity of the minority communities themselves, since according to KRRiT they are supposed to realize and run broadcasts for minorities. (original abstract)
Artykuł omawia realizację przez państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązku promocji produkcji europejskiej i niezależnej przez nadawców telewizyjnych, wynikającego z zapisów unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych (art. 13, 16 i 17). Kształtowanie unijnej polityki medialnej toczy się bowiem od początku w obliczu konkurencji z produkcją telewizyjną spoza Unii, głównie ze Stanów Zjednoczonych, a także konieczności pogodzenia interesów kulturalnych poszczególnych krajów członkowskich. Zapewnienie szczególnego statusu programom europejskim w telewizyjnej ofercie krajów członkowskich UE pozostaje jednym z głównych celów unijnej polityki medialnej. Promocja produkcji europejskiej ma wspierać europejskich producentów w rywalizacji z konkurencją spoza Europy. Kwoty europejskie pozytywnie wpłynęły na "ramówki" telewizyjne w państwach członkowskich, w których widać więcej programów pochodzenia europejskiego. Analiza Pierwszego Sprawozdania w sprawie produkcji europejskiej i niezależnej za okres 2009-2010 Komisji Europejskiej z 2012 r. prowadzi jednakże do wniosku, że dotychczasowe wykonanie zapisów dyrektywy wpływa bardziej na wzmocnienie produkcji krajowej niż tworzenie europejskiego rynku telewizyjnego. Europejscy odbiorcy telewizji wybierają głównie programy wyprodukowane na rynek krajowy w ich rodzimych językach lub pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, a stosunkowo rzadziej programy pochodzące z innych krajów europejskich.(abstrakt autora)
Thanks to its role in the society, the media bring information, entertainment, and a sort of getting knowledge. Public service broadcasting should be a service in the public interest. European countries have certain existing principles determining the tasks and objectives for the public service media. By meeting the objectives of a public service medium they contribute to the creation of a public value. The public service media are affected by the environment in which they operate, they reflect the social, political and also economic situation in the society. Political grouping in the country, the nature of citizens and their attitude and confidence in their own homeland, commitment to transparency of internal relationships and structures, all that affects the resulting image of the public service media in the country, their independence and credibility. (original abstract)
Autorki prezentują charakterystykę rynku telewizyjnego w ujęciu finansowym. Przedstawiają modele pozyskiwania środków finansowych w wybranych państwach Unii Europejskiej. Z uwagi na czas epidemii COVID-19 i jego wpływ na czas konsumpcji treści wideo zostały zaprezentowane wyniki w obszarze czasu i wartości treści telewizyjnych w czasie początku marca 2020 r. (abstrakt oryginalny)
Czym charakteryzują się najlepsze projekty sponsorskie? Nie wartością samego kontraktu i nie tytularnością. Do takiej współpracy należy podejść kompleksowo. Tylko wówczas wymierne efekty zobaczy zarówno sponsor, jak i sponsorowany. Przykładów ciekawych mariaży możemy szukać nie tylko za oceanem, ale i w kraju. Polski koncern paliwowy Orlen przez ostatnie lata zbudował silną pozycję lidera właśnie w sponsoringu. Kluczem do sukcesu było opracowanie szerokiego spektrum zagadnień dotyczących systemu sponsorowania. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.