Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie mezzanine
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł poddaje analizie zastosowanie mezzanine finance w realiach polskiej gospodarki. W artykule omówiono warunki definiujące opłacalność działań mezzanine finance oraz opisano możliwości pozyskania tego typu finansowania działalności gospodarczej w realiach polskich. Artykuł zawiera symulację opłacalności zastosowania funduszy mezzanine jako uzupełnienia limitu kredytowego(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Źródła finansowania przedsiębiorstw - charakterystyka mezzanine finance
100%
W artykule omówiono popularne i mniej popularne źródła finansowania z jakich mogą, i korzystają przedsiębiorstwa.. Zostało przedstawione popularne w Europie i Stanach Zjednoczonych źródło finansowania jakim jest mezzanine finance. Artykuł został podzielony na dwie części. W pierwszej części przedstawiono źródła finansowania przedsiębiorstw oraz czynniki wpływające na dostępność róŜnych form finansowania. Druga część prezentuje mezzanine jako alternatywną formę finansowania dla kredytu, czy emisji papierów wartościowych. Wybór finansowania zaleŜy od indywidualnych preferencji przedsiębiorstwa i jego moŜliwości. Wybrana forma finansowania moŜe wpływać na sposób funkcjonowania i rozwój przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Cel - A rtykuł o piera się na zdefiniowaniu procesu r estrukturyzacji i przedstawieniu jego rodzajów. Skupia się na sposobie przeprowadzenia restrukturyzacji w oparciu o finansowanie mezzanine. Metoda badania - Do badania wykorzystano studium przypadku uwzględniające przedsiębiorstwo, które przeprowadziło proces restrukturyzacji z wykorzystaniem finansowania hybrydowego. W celu analizy przypadku zastosowano wskaźniki finansowe i metody jakościowe. Obliczono zatem wskaźniki finansowe przed i po restrukturyzacji, a także przeprowadzono wywiad. Wynik - Na podstawie badań studium przypadku wskazano skutki restrukturyzacji i wyciągnięto wnioski. Oryginalność - Ilość opracowań w literaturze naukowej dotycząca mezzanine capital, a zwłaszcza restrukturyzacji z wykorzystaniem tego instrumentu finansowego, jest dostępna, ale w ograniczonym zakresie. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Selected Determinants of Mezzanine Financing in Poland
100%
Szczególną formą aktywności przedsiębiorstwa decydującym o jego rozwoju, a nawet przetrwaniu jest działalność innowacyjna. Pozyskanie kapitału na realizację innowacji, jest ważnym ale, nie jednym czynnikiem wprowadzenia innowacji. Cechy innowacji, a w szczególności ryzyko powodzenia sprawiają, że istnieje istotna trudność pozyskania finansowania zewnętrznego, w szczególności obcego na ich rozwój i wdrożenie. Przedmiotem rozważań w artykule jest finansowanie hybrydowe w formule mezzanine projektów innowacyjnych realizowanych tak w firmach start-up jak i w firmach o już ugruntowanej pozycji. Za cel artykułu przyjęto przeprowadzenie dyskusji dotyczącej możliwości oraz analizy praktyki stosowanej przez fundusze mezzanine w Polsce wobec aktywności innowacyjnej przedsiębiorstw. Badania przeprowadzono na podstawie informacji o inwestycjach funduszy mezzanine w Polsce. Pierwsza część artykułu poświęcona jest osadzeniu finansowania mezzanine, w tym celu wskazano cechy innowacji decydującej o możliwości ich finansowania zewnętrznego. Zaprezentowane różne strategie inwestycyjne funduszy Private Equity Fund w skali globalnej, w której uwidocznione jest znaczenie i cechy finansowania mezzanine. Wskazano również na podstawie danych statystycznych jaki jest potencjalny rynek finansowania innowacji w Polsce. W dalszej kolejności wskazano istotę finansowania typu mezzannine oraz jego potencjalne możliwości wsparcia rozwoju i innowacji. Na tym tle przeprowadzono analizę możliwości finansowania innowacji w firmach typu start-up oraz w firmach o utrwalonej pozycji rynkowej. Na tym tle zaprezentowano przykładowe finansowania mezzanine jakie miały miejsce w Polsce w ostatnich latach. Praca przybrała zatem formę analizy dedukcyjno-indukcyjnej. Przeprowadzone badania prowadzą do wniosku że, następuje stopniowy rozwój finansowania mezzanine w Polsce. Transakcje są różnorodne tak, co do branży jak i wielkości inwestycji. Odnotowuje się jednak obniżanie minimalnych kwot pojedynczych inwestycji, co powoduje, że zainteresowanie tą formą finansowania może wzrosnąć. Należny jednak stwierdzić, że fundusze mezzanine swoją aktywność koncentrują na firmach średnich i dużych w dobrej kondycji finansowej, które nie mają zdolności kredytowej dla realizacji wszystkich przedsięwzięć rozwojowych. Posiadają one cechy organizacji dojrzałej. A zatem mają: strategię, doświadczony zarząd, dobre przepływy finansowe, dobrą pozycję rynkową i potencjał wzrostu. Barierą rozwoju funduszy mezzanine w innowacje realizowane w sektorze MSP, może być koszt stały transakcji oraz koszty realizacji funkcji kontrolnej funduszu w pojedynczej inwestycji. (abstrakt oryginalny)
Alternatywne rodzaje finansowania, tj. mezzanine zaczynają być traktowane jako uzupełnienie tradycyjnych instrumentów finansowania przedsiębiorstwa. Mezzanine łączy w sobie elementy długu i kapitału własnego. Mezzanine jest jednym z rodzajów private equity, czyli kapitału wysokiego ryzyka adresowanego do spółek niegiełdowych na różnych etapach ich rozwoju. Oprócz mezzanine, w skład private equity, wchodzą: venture capital, finansowanie wykupów menedżerskich (ang. Management Buy Out) i pozostałe rodzaje finansowania. Wyróżnia się dwie klasyfikacje instrumentów finansowych o charakterze mezzanine. W krajach o rozwiniętym rynku kapitałowym różnorodność narzędzi mezzanine jest największa (np. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy). Do instrumentów mezzanine zalicza się np. pożyczki podporządkowane, pożyczki partycypacyjne czy obligacje zamienne na akcje. Barierami, które spowalniają w Polsce proces rozpowszechnienia mezzanine jest słaba jego znajomość wśród właścicieli przedsiębiorstw, a także nieufność ich w przyjmowaniu kapitału o charakterze zbieżnym do kapitału własnego. Jednakże możliwości jego wykorzystania, a także jego elastyczność pozwala prognozować jego szybki rozwój w Polsce. Inne przesłanki rozwoju tego typu finansowania przedsiębiorstw w Polsce są następujące:• deficyt kapitału - w najbliższych latach wiele firm będzie potrzebowało finansowania na zakup środków trwałych i innych środków produkcji, aby móc konkurować na rynku UE i rynkach światowych, • rozwój rynku private equity - czemu towarzyszy presja, by finansować coraz większe transakcje przy zachowaniu wysokiej stopy zwrotu, co bezpośrednio przekłada się na popyt na mezzanine, • deficyt finansowania dłużnego - banki, które kierują się głównie możliwością zabezpieczenia na aktywach pożyczkobiorców, a nie poziomem generowanej przez nich gotówki, nie są w stanie zapełnić tej luki.(abstrakt oryginalny)
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga posiadania kapitału, uznawanego za podstawową determinantę funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstwa. Zarządzanie kapitałem przedsiębiorstwa jest procesem podejmowania decyzji dotyczących między innymi takich kwestii, jak: najkorzystniejsze źródła, momenty, warunki i wielkości pozyskiwania składników kapitałowych, ich transformacji na kapitał produkcyjny i kompetencje oraz kierunki i sposoby ich wykorzystania, w efekcie których, przy określonym poziomie ryzyka, będzie możliwe długookresowe osiąganie jego generalnego celu i podnoszenie jego wartości. Procesy gospodarcze z uwagi na ich złożoność, różnorodność form, potencjał, transakcje wymienne, łączą się z potrzebą określenia, a następnie interpretacji znaczenia poszczególnych źródeł finansowania.(fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja sposobu wykorzystania hybrydowych instrumentów w finansowaniu działalności przedsiębiorstwa. Dla potrzeb realizacji tak postawionego celu sformułowana została hipoteza badawcza stwierdzająca, że dobór instrumentu finansowania do sytuacji finansowej podmiotu wspiera realizację strategii rozwojowej. Dla potrzeb weryfikacji hipotezy badawczej przyjęto metodę studium przypadku. W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że realizacja strategii wymaga doboru odpowiednich źródeł finansowania, co ma szczególne znaczenie w okresie spowolnienia gospodarczego. Wartością artykułu jest nie tylko wskazanie możliwości wykorzystania hybrydowych źródeł finansowania, ale też prezentacja praktycznej ich aplikacji. W literaturze bowiem dość często spotyka się analizę ograniczoną do kwestii teoretycznych bez wskazania aspektu i kontekstu praktycznego. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Alternatywne finansowanie fuzji i przejęć
84%
Przedsiębiorstwa dążą do uzyskania dominującej pozycji na rynku poprzez rozwój i rozszerzenie aktualnej skali działania czy też jej dywersyfikację. Jednym ze sposobów dokonania takiej zmiany w firmie może być przeprowadzenie transakcji fuzji i przejęć. W tym celu szczególnie ważne jest finansowanie takich transakcji, dlatego wykorzystanie mezzanine, stanowiącego połączenie kapitału własnego i długu, wydaje się być właściwe. Celem artykułu jest wskazanie istoty fuzji i przejęć, a zwłaszcza ukazanie specyfiki i struktury finansowania w formie mezzanine. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wartość przedsiębiorstwa w kontekście finansowania w formie mezzanine
84%
Artykuł koncentruje się na sposobach oddziaływania w przedsiębiorstwie, mających na celu wzrost jego wartości. W głównej mierze dotyczy zwiększenia udziału rynkowego, możliwości dywersyfikacji prowadzonej działalności. Ponadto, podkreślono rolę finansowania w dążeniu do wzrostu przedsiębiorstwa. Dlatego skupiono się na finansowaniu wzrostu poprzez zastosowanie mezzanine. Głównym elementem ograniczającym inwestycje, fuzje i przejęcia czy też wzrost sprzedaży, jest brak dostępu do elastycznego finansowania. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie instrumentów finansowych, a zwłaszcza mezzanine. Struktura tego instrumentu pozwala na elastyczne dokonywanie spłaty. W związku z tym kadra zarządzająca skupia się na prowadzeniu działalności biznesowej czy też organicznej. Istotą jest zatem przedstawienie struktury finansowania mezzanine i jego wpływu na rozwój prowadzonej działalności, które w konsekwencji może prowadzić do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Przyczyną chęci głębszego rozeznania tej problematyki są zainicjowane badania dotyczące kierunków zmian ekonomicznych i organizacyjnych w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego notowanych na Giełdzie Papierów wartościowych w Warszawie w latach 1998-2007. Do celów porównawczych wytypowano 35 przedsiębiorstw przemysłu spożywczego, które nie są notowane na parkiecie i korzystają z różnych pozagiełdowych form finansowania swojego rozwoju. Materiałem źródłowym niniejszego artykułu jest literatura zagadnienia w dorobku polskim i międzynarodowym, a także obserwacje własne autorów. Oprócz obserwacji gospodarczych wykorzystano elementy działań o charakterze dedukcyjnym i indukcyjnym, przytaczane zaś dane zaprezentowano w formie rysunków. (fragment tekstu)
11
Content available remote Specyfika i wpływ mezzanine capital na wyniki finansowe polskich przedsiębiorstw
84%
W artykule przedstawiono finansowanie hybrydowe, jakim jest mezzanine capital. Ukazano jego specyfikę i wpływ na osiągane wyniki przedsiębiorstw. W badaniu skupiono się na określeniu współzależności wybranych elementów rachunku wyników firm działających w Polsce, które pozyskały finansowanie mezzanine i przedstawiono konsekwencje wynikające z tego typu finansowania. (abstrakt oryginalny)
Finansowanie mezzanine jest alternatywnym źródłem finansowania przedsiębiorstw, używanym zwłaszcza kiedy ograniczony jest dostęp do kredytu bankowego. Stanowi ono kombinację cech kapitału własnego oraz obcego, wypełniając jednocześnie tzw. lukę kapitałową. Finansowanie mezzanine używane jest przez przedsiębiorstwa posiadające dodatni cash flow, aby finansować dalszy rozwój poprzez realizację takich przedsięwzięć jak transakcje wykupu (MBO, LBO), rekapitalizacja czy prywatyzacja. Finansowanie mezzanine występuje w wielu formach. Może ono być zwykłą obligacją kuponową, papierem wartościowym typu PIK, obligacją z podzielonym kuponem czy też wybranym instrumentem hybrydowym. Finansowanie mezzanine, pierwotnie rozwinięte na rynku północnoamerykańskim, jest instrumentem finansowym obecnym także w Europie. W ciągu ostatnich lat stale wzrastał popyt na tego typu kapitał. Posiada on liczne zalety jako instrument finansowy, w tym tańszy koszt niż kapitał własny czy większa elastyczność w stosunku do kredytu bankowego. Ze względu na to finansowanie mezzanine staje się popularnym źródłem finansowania przedsiębiorstw także w Europie Środkowej i Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu poruszono temat alternatywnych źródeł finansowania udostępnianych w znacznej mierze przez fundusze private equity. Zwłaszcza godne uwagi jest finansowanie w postaci mezzanine. Jest ono stosowane w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i coraz częściej również w Polsce. Określony został wpływ aktualnej sytuacji gospodarczej na trudności w pozyskaniu środków na nowe inwestycje. Przedstawiono sposób funkcjonowania mezzanine i uzależnienie funduszy PE od zmienności rynkowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.