Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie oświaty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Przybliżono problemy dotyczące finansowania oświaty. Omówiono czynniki determinujące koszty funkcjonowania placówek oświatowych. Przedstawiono kryteria optymalizacji wydatków i efekty zastosowania nowego sposobu podziału budżetu oświaty.
Celem opracowania jest przedstawienie potencjalnych możliwości pozyskania bezzwrotnych środków pozabudżetowych, które mogą służyć finansowaniu działalności gminnych szkół obowiązkowych. Jednocześnie autorka poszukuje odpowiedzi na pytania: 1) jaką rolę w pozyskiwaniu omawianych środków mogą odgrywać organy gminy, jaką zaś dyrektorzy szkół, 2) jakie czynniki wpływają ograniczająco na pozyskiwanie tych środków przez organy samorządowe i dyrektorów szkół. (fragment artykułu)
3
Content available remote Nakłady na edukację na tle uzyskiwanych efektów kształcenia
100%
W większości krajów oświata jest finansowana w modelu mieszanym - ze środków publicznych i prywatnych, przy czym udział środków prywatnych zwiększa się wraz z przechodzeniem na wyższe szczeble edukacji. Celem pracy jest analiza poziomu nierówności edukacyjnej, w oparciu o dane liczbowe opisujące wydatki na cele oświato- we w wybranych krajach oraz poziom umiejętności uczniów, którzy ukończyli 15. rok życia. W analizie wykorzystano wyniki międzynarodowego badania koordynowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - Programme for International Student Assessment (PISA). (abstrakt oryginalny)
Obliczanie wielkości subwencji oświatowej należnej poszczególnym JST odbywa się za pomocą algorytmu, dzielącego całkowitą kwotę przeznaczoną w budżecie państwa na zadania oświatowe między organy pełniące te zadania, na podstawie liczby uczniów uczęszczających do różnego rodzaju szkół i placówek pozaszkolnych.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza znaczenia wydatków budżetowych na wynagrodzenia nauczycieli ponoszonych na poziomie lokalnym w Polsce oraz czynników oddziałujących na te wydatki. W pracy przedstawiono rozwiązania według stanu prawnego na dzień 15 marca 2022 r., natomiast zakres analiz empirycznych dotyczy lat: od 2004 r., tj. od wejścia w życie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego1, do 2020 r., co wynika z dostępności danych budżetowych2. Niekiedy, ze względu na długi okres badawczy i w przypadku stabilnego poziomu danych, dla większej czytelności zaprezentowano informacje dla co trzeciego oraz dla ostatniego roku. Zakres przestrzenny badań obejmuje całą Polskę, choć niekiedy posłużono się analizą przypadku (Lublin) ze względu na brak danych dla całego państwa. Zakres podmiotowy analizy dotyczy jednostek samorządu lokalnego. Zgodnie ze statystyką Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i Ministerstwa Finansów (MF) wydzielono ich trzy grupy: gminy, powiaty oraz miasta na prawach powiatu (dalej: m.n.p.p.).(fragment tekstu)
6
Content available remote Problemy finansowania edukacji ponadgimnazjalnej w powiatach ziemskich
100%
Celem artykułu jest wskazanie na problemy związane z finansowaniem części zadań oświatowych w powiatach ziemskich, tj. funkcjonowania publicznych liceów ogólnokształcących, profilowanych i techników.(fragment tekstu)
Istota finansowania publicznych uniwersytetów polega na ich wieloźródłowym zasilaniu. W artykule przedstawiono system finansowania publicznych uniwersytetów w Polsce, opisano fundusze wydzielone w uniwersytecie oraz źródła finansowania szkół wyższych.
W artykule przedstawiono sposoby finansowania systemów oświaty w wybranych krajach europejskich. Unia Europejska nie określa wspólnej polityki oświatowej dla wszystkich państw członkowskich, tworzy jednak standardy oświatowe, którym podlegają systemy edukacyjne poszczególnych państw. Analiza systemów zarządzania i finansowania edukacji w krajach europejskich wykazuje ich znaczące zróżnicowanie. Edukacja w państwach Unii Europejskiej finansowana jest w dużym stopniu ze środków publicznych. (abstrakt oryginalny)
Omówienie rapotru ekspertów OECD na temat sytuacji szkolnictwa w Polsce.
Modelowanie wydatków samorządowych przeprowadzono metodami ekonometrycznymi. Przeprowadzona analiza miała dwojaki charakter. Po pierwsze, miała na celu zbadani wpływu wybranych czynników ekonomicznych na wydatki z budżetów powiatów w dziale oświata i wychowanie. Po drugie, podjęto próbę wskazania odpowiedniego modelu statystycznego badanych zależności spośród modeli wykorzystywanych dla danych panelowych. (abstrakt oryginalny)
Pomiar efektywności wydatków publicznych jest zagadnieniem niezwykle trudnym. Dopiero w ostatnich latach zaczęto prowadzić prace nad stworzeniem metodologii badania efektywności wydatków publicznych. W przypadku zadań oświatowych realizowanych przez powiaty ziemskie uznano, że podstawowym parametrem określającym efektywność kosztową realizacji zadań oświatowych w publicznych szkołach ponadpodstawowych, są wydatki bieżące w przeliczeniu na jednego ucznia. Przeprowadzona analiza wskazuje na istotne zróżnicowanie powiatów ziemskich pod względem wysokości wydatków ogółem i bieżących, związanych z realizacją zadań oświatowych w przeliczeniu na jednego ucznia. Widoczne jest także istotne zróżnicowanie regionalne wysokości wydatków, ale także efekt skali - większa liczba prowadzonych oddziałów szkolnych skutkuje relatywnie mniejszymi wydatkami związanymi z wykształceniem przeciętnego ucznia. Ponadto, zdawalność egzaminu maturalnego jako rezultat realizacji zadań w zakresie szkolnictwa ponadgimnazjalnego jest ujemnie zależna do wydatków bieżących na oświatę i wychowanie - w przeliczeniu na jednego ucznia.(abstrakt oryginalny)
Autorka stara się rozwiać wątpliwości i wyjaśnić nieporozumienia jakie towarzyszą rozważaniom na temet stanu finansów szkół wyższych, odpłatności za studia, nakładów na badania. Najczęściej miesza się ze sobą dwa pojęcia - komercjalizację i ekonomizację.
Przedstawiono tendencje w zakresie finansowania szkolnictwa wyższego na świecie. Zwrócono uwagę na zastosowanie mierników wyników działalności (PI) w mechanizmach alokacji środków publicznych między instytucjami. Przybliżono pojęcie mierników wyników działalności.Przedstawiono elementy organizacyjne, do których można je zastosować oraz podział mierników według głównych funkcji spełnianych przez uczelnie: dydaktykę i badania naukowe.
Artykuł opisuje zmiany instytucjonalne oraz struktury finansowania szkolnictwa wyższego w Polsce. W rezultacie przeprowadzonych zmian prawnych ponad 20% dochodów publiczne szkoły wyższe czerpią z komercyjnej działalności dydaktycznej. Pozostałą część pieniędzy zapewnia im prowadzenie badań naukowych i dotacja budżetowa. Szczególną uwagę zwrócono na gwałtowny wzrost popytu na usługi szkolnictwa wyższego i rozwój sektora prywatnego w jego ramach. Przeprowadzono próbę wyjaśnienia obu zjawisk. Pokazano, że motorem rozwoju prywatnych uczelni był wzrost popytu związany z wyżem demograficznym. Z analizy wynika, że uczelnie prywatne nie stanowią konkurencji wobec uczelni państwowych pod względem możliwości badawczych i zakresu prowadzonych badań, konkurencja jest ograniczona do działalności dydaktycznej.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Finansowanie oświaty w województwie śląskim
75%
Celem opracowania jest analiza i ocena systemu finansowania oświaty w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem województwa śląskiego oraz identyfikacja podstawowych mankamentów i zagrożeń w tym obszarze. Stawiana hipoteza określa, że reforma systemu szkolnictwa, również w obszarze finansów, przyniosła ograniczone efekty i wymaga dalszych modyfikacji.(fragment tekstu)
16
Content available remote System edukacji w Polsce : wybrane problemy
75%
Edukacja jest jednym z najważniejszych czynników wzrostu gospodarczego. Rozwój edukacji jest ważnym postulatem polityki państwa oraz Unii Europejskiej. Odkąd zdano sobie sprawę z kluczowości tego zjawiska, poczyniono wiele działań na rzecz poprawy jakości kształcenia oraz wzrostu innowacyjności. Polityka Unii, skoncentrowana na wyrównaniu szans między wszystkimi państwami Wspólnoty, tworzy warunki sprzyjające rozwojowi edukacji, delegując do państw odpowiednie środki zarówno finansowe, jak i intelektualne. Głównym celem artykułu jest omówienie roli i znaczenia systemu edukacji we współczesnym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji w Polsce. Niniejszy artykuł ma charakter faktograficzny, zawiera przegląd aktualnych dokumentów krajowych i europejskich traktujących o systemie edukacji. Niemniej jednak, jedna z części poświęcona jest prezentacji i analizie danych statystycznych. Wykorzystane dane ilościowe pozwoliły na ukazanie sytuacji polskiego systemu edukacji na tle pozostałych państw członkowskich. Przeprowadzone w pracy rozważania, ukazujące m.in. słabe i mocne strony polskiego systemu edukacji, powinny być pewnym wskazaniem dla decydentów o sposobie jego finansowania i reformowania. Zaprezentowane badania i sformułowane wnioski stanowią przyczynek do dalszych analiz i prac w tym zakresie, wzbogacając wiedzę o systemie edukacji w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Cel - Opracowanie sposobu kalkulacji kosztów realizacji oświatowych zadań samorządów z wykorzystaniem jednoetapowego modelu rachunku kosztów działań (OS ABC) J. Mielcarka. Metodologia badania - Studia literatury przedmiotu z zakresu rachunku kosztów działań, analiza aktów prawnych regulujących działalność jednostek systemu oświaty, analiza i dostosowanie założeń teoretycznych modelu OS ABC do specyfiki oświatowych jednostek budżetowych. Wynik - Założenia teoretyczne i zakres danych niezbędnych do kalkulacji kosztów zadań samorządowych jednostek oświatowych i oszacowania poziomu efektywnego wykorzystania zdolności produkcyjnej zasobów w modelu oświatowym OS ABC. Oryginalność/wartość - Powiązanie kalkulacji kosztów zadań oświatowych j.s.t. z analizą efektywności wykorzystania zasobów szkolnych, finansowanych ze środków publicznych. Artykuł powstał w ramach cyklu publikacji pt. "Uwarunkowania pomiaru efektywności finansowania edukacji".(abstrakt oryginalny)
Prywatne placówki wychowania przedszkolnego odgrywają ważną rolę w polskim systemie oświatowym. Głównym celem niniejszej publikacji jest wskazanie czynników decydujących o wysokości transferów publicznych przekazywanych na funkcjonowanie tego rodzaju placówek. Przeprowadzone analizy wskazują, że o wysokości tych środków decydują głównie kwoty przeznaczane przez władze samorządowe na finansowanie wynagrodzeń nauczycieli zatrudnianych w placówkach publicznych. Dokonywane w minionych latach zmiany aktów prawnych nie wpłynęły znacząco na wysokość transferów publicznych kierowanych do tego rodzaju placówek. Jednocześnie umożliwiły one samorządom stosowanie jednolitych zasad naliczania dotacji dla podmiotów uprawnionych do ich otrzymania. Zagrożeniem dla funkcjonowania tego rodzaju placówek wydają się być niekorzystne prognozy demograficzne, które przewidują zmniejszenie liczby dzieci w wieku przedszkolnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zasady funkcjonowania nowego algorytmu podziału dotacji podstawowej w publicznych szkołach wyższych. Analizę przeprowadzono na podstawie danych statystycznych GUS oraz danych sprawozdawczych uczelni publicznych publikowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Funkcjonowanie algorytmu przedstawiono w formule "studium przypadku" wybranej publicznej uczelni ekonomicznej. Zmiany projakościowe wprowadzone przez nowy algorytm mają znaczny wpływ na kształtowanie się podstawowych parametrów procesu kształcenia, zarówno ilościowych (liczba studentów i doktorantów, liczba kadry dydaktycznej), jak i wartościowych (przychody, koszty, wynik finansowy) w uczelniach publicznych. W badanej uczelni zmiana algorytmu wpłynie na zmianę polityki kształcenia i spowoduje zmiany strukturalne(abstrakt oryginalny)
Ustawa o szkolnictwie wyższym z 1990 roku, zezwalająca na tworzenie uczelni niepaństwowych (niepublicznych), zrewolucjonizowała polski rynek edukacyjny w sposób radykalny. Owe radykalne przeobrażenia polegały nie tylko na pięciokrotnym zwiększeniu liczby osób studiujących, na powstaniu ponad trzystu nowych uczelni, ale głównie na tym, iż to wszystko dokonało się dzięki inwencji i zasobom finansowym osób prywatnych. Uczelnie niepubliczne tworzone bowiem były przez stowarzyszenia, fundacje, spółki prawa handlowego i osoby fizyczne. Państwo polskie, konstytucyjnie odpowiedzialne za szeroko rozumianą edukację - od szkoły podstawowej po szkołę wyższą - w tworzenie uczelnianego sektora niepublicznego nie tylko nie angażowało swoich środków, ale przez lata strzegło wyłącznie interesów szkół państwowych. Nieskrywana niechęć wobec uczelni prywatnych była rozmaicie przejawiana i nigdy - jak dotąd -nie znikła z pola permanentnej konfrontacji, jaka toczy się między uczelniani państwowymi i niepaństwowymi. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.