Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 499

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest próba scharakteryzowania wewnętrznych źródeł finansowania, uwzględniająca analizę ich roli i znaczenia w bieżącej oraz rozwojowej działalności przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
2
Content available remote Islamskie formy mikrofinansowania na przykładzie kontraktu Mudaraba
100%
Aktualnie na świecie okło 1,3 mld ludzi żyje za mniej niż jednego dolara dziennie, kolejny miliard utrzymuje się za około 2 dolary dziennie1. Ludzie ci, stanowiąc grupę osób o różnym stopniu ubóstwa, często, jako sposób poprawy sytuacji życiowej wybierają aktywność gospodarczą prowadzoną w ramach mikro-przedsiębiorstw, które lokują swoją działalność w handlu, usługach czy produkcji. Specyficzna sytuacja majątkowa ubogich przedsiębiorców definiowana choćby przez poziom posiadanych zasobów materialnych czy finansowych, rodzaj potrzeb pokrywanych z uzyskiwanych dochodów, czy środowisko społeczne, kulturowe, polityczne i gospodarcze, w których przychodzi im realizować cele gospodarcze, prowadzi do sytuacji, w której ich potrzeby finansowe, często bardzo skromne, nie mogą być pokryte przez tradycyjne instytucje bankowe. Banki, wskazując na podwyższoną ekspozycję na ryzyko transakcji kredytowych nawiązywanych z tą grupą potencjalnych klientów, kształtowaną przez asymetrię informacji, brak materialnych form zabezpieczeń kredytów oraz wysoki poziom kosztów transakcyjnych, omijają lub ograniczają do minimum kontakty gospodarcze z mikroprzedsiębiorstwami ludzi biednych. Lukę tę, obok tzw. źródeł nieformalnych oraz specjalnie ukierunkowanych banków, wspierających swymi produktami biednych2, wypełniają głównie podmioty niebankowe, zajmujące się świadczeniem usług mikro-finansowych (zarówno kredytowych jak i depozytowych). Wśród nich ważne miejsce zajmują islamskie instytucje mikrofinansowe (IIMF), oferujące finansową pomoc dla ubogich przedsiębiorców w środowisku operacyjnym podporządkowanym zasadom i wartościom Islamu i Shariatu. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki analizy struktury finansowania działalności przedsiębiorstw na Ukrainie w latach 2003-2007. W okresie tym w strukturze i dynamice finansowania przedsiębiorstw ukraińskich zachodziły istotne zmiany. Z analizy wynika, że głównym źródłem kapitału dla przedsiębiorstw były kredyty bankowe, wśród których rośnie udział kredytów długoterminowych. Jednakże rosła rola instrumentów dłużnych jako środka pozyskiwania kapitału (ponad pięciokrotnie) oraz emisji akcji.(abstrakt oryginalny)
Charakterystyka firmy rodzinnej sprzyja optymalizacji wykorzystania zewnętrznych źródeł finansowania. Kontrola kosztów agencji przedsiębiorstwa rodzinnego, w połączeniu z odpowiednią strukturyzacją kontraktu dłużnego, może prowadzić do zwiększenia pojemności zadłużeniowej firmy rodzinnej, przy jednoczesnym obniżeniu średnioważonego kosztu zewnętrznych źródeł finansowania podmiotu.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wybrane problemy finansowania przedsiębiorstw mikro, małych i średnich
80%
Rozwój przedsiębiorstw zdeterminowany jest w dużym stopniu przez swobodny dostęp do kapitałów, a problem barier napotykanych przy pozyskiwaniu ich jest jednym z najpoważniejszych czynników ograniczających rozwój polskich przedsiębiorstw. Wybór konkretnego źródła finansowania zależy od formy działania firmy, stopnia jej rozwoju oraz pożądanej struktury i kosztów kapitału. Banki komercyjne, które miały być motorem przedsiębiorczości, obawiają się sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a w szczególności mikroprzedsiębiorstw.(fragment tekstu)
7
80%
Celem artykułu jest sprawdzenie, czy przedsiębiorstwa spełniają wymogi stawiane przez złote reguły finansowania oraz w jakim zakresie stopień akceptacji reguł finansowania determinowany jest przez strukturę aktywów. Na podstawie analizy bilansów 117 spółek giełdowych wykazano, że zalecenia wynikające ze złotych reguł finansowania są przestrzegane, a struktura aktywów odgrywa istotną rolę w wyborze źródeł pozyskania kapitału.(abstrakt oryginalny)
8
80%
Rozszerzanie zakresu działalności przedsiębiorstwa wymaga pozyskiwania nowych źródeł finansowania. Przedsiębiorstwo staje zatem przed wyborem, z jakich nowych sposobów finansowania powinno korzystać w pierwszej kolejności, a które mogą się okazać mniej korzystne. Wybór źródeł finansowania uzależniony jest od kilku czynników, z których najważniejsze to koszt pozyskiwanego w ten sposób kapitału, jego dostępność dla firmy, ryzyko związane z wyborem określonego źródła finansowania, a także rodzaj informacji, jaką przedsiębiorstwo przekazuje dokonując wyboru określonej formy finansowania. Powstała na ten temat obszerna literatura. Znane są także wyniki szeregu badań empirycznych, przeprowadzanych w różnych krajach. (fragment tekstu)
Omówiono trendy światowego i polskiego rynku venture capital. Scharakteryzowano także podmioty działające w branży venture capital w Polsce.
Badania naukowe wykazały, że samodzielne finansowanie przedsiębiorstw jest możliwe częściowo poprzez rozwój rzeczywistych aktywów lub całkowicie z posiadanych środków finansowych przedsiębiorstwa, które decydują o jego potencjale. Jeśli wówczas zwrot nakładów nie jest możliwy, przed przedsiębiorstwem powstaje problem załamania finansowego lub upadłości rzeczywistej, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Efektywność finansową i ekonomiczną przedsiębiorstwa charakteryzuje jego zdolność do generowania wyników finansowych (poprzez pozyskiwanie kapitału i wykorzystanie realnych aktywów). Określenie wskaźników efektywności funkcjonowania polega na porównywaniu wskaźników jakości, które na początku są charakterystyczne dla kapitału pieniężnego przedsiębiorstwa, a na końcu - wyniku finansowego. W artykule zaproponowano system wskaźników zalecanych do stosowania dla oceny finansowej i ekonomicznej efektywności przedsiębiorstwa. Pod względem metodologicznym szacowania efektywności przedsiębiorstwa zaproponowano alternatywne wskaźniki, które zapewniają właściwy jej pomiar. (abstrakt oryginalny)
Zasady systemu finansowania środków obrotowych przedsiębiorstw ulegały w okresie ponad czterdziestu lat różnym przeobrażeniom. Szczególnie ostatnie lata przynoszą w tej materii głęboką przemianę. Stąd celem niniejszego artykułu stało się ukazanie ewolucji w zakresie poglądów i praktycznych rozwiązań dotyczących zasad finansowania środków obrotowych.(fragment tekstu)
Realizowanie potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie pozyskiwania kapitału, dotyczących zarówno finansowania działalności bieżącej jak i inwestycyjnej, wiąże się z sięganiem po różne formy finansowania. W zależności między innymi od swojej sytuacji ekonomicznej, przyjętej strategii oraz aktualnej sytuacji rynkowej, przedsiębiorstwa decydują się na finansowanie swojej działalności w różnym stopniu kapitałem obcym i własnym. W niniejszym artykule została przedstawiona analiza wykorzystania kapitałów obcych w finansowania działalności gospodarczej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Wykorzystanie rajów podatkowych bazujących na umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania można uznać za jedną z niekonwencjonalnych form finansowania mikro i małych przedsiębiorstw. Niektóre warianty optymalizacji podatkowej nie wymagają dużych nakładów ze strony podmiotów, a uzyskane dzięki nim zmniejszenie wysokości obciążeń podatkowych obniża koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa i pozostawia do dyspozycji większą kwotę wolnych środków pieniężnych, które mogą zostać przeznaczone na realizację wybranych zamierzeń. Patrząc z punktu widzenia przedsiębiorstw, oszczędności podatkowe są ważnym elementem, służącym zwiększaniu wartości. Odmienne stanowisko wobec problematyki wykorzystania rajów podatkowych prezentują organy podatkowe. Uznają one to zjawisko za niekorzystne, gdyż prowadzi do obniżania dochodów, z tytułu podatku dochodowego uzyskiwanych przez państwo. Z tego względu, w ustawodawstwach krajowych i międzynarodowych można znaleźć szereg uregulowań, mających na celu ograniczenie możliwości korzystania z oferty rajów podatkowych. Ich skuteczność nie zawsze jednak spełnia oczekiwania organów podatkowych, ze względu na dynamicznie rozwijające się usługi z zakresu doradztwa podatkowego. (fragment tekstu)
14
Content available remote Finansowanie MŚP w Polsce przez fundusze Venture Capital
80%
Finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przez fundusze Venture Capital (VC) to szansa na szybki rozwój sektora MŚP w Polsce. Niestety, oferta funduszy VC działających w Polsce jest wciąż zbyt mała, co sprawia, że wiele firm z sektora MŚP nie ma szans na pozyskanie kapitału na rozwój. Celem opracowania jest przedstawienie i ocena rynku venture capital w Polsce. Opracowanie składa się z czterech części. W pierwszej przedstawiono istotę działania funduszy VC. Część druga obejmuje prezentację funduszy VC działających na rynku w Polsce. Podano szereg przykładów firm, które pozyskały kapitał od funduszy VC. Cześć trzecia to ocena rynku funduszy VC w Polsce. Czwartą część stanowią wnioski. Podstawą opracowania tematu były przede wszystkim informacje pozyskane ze stron internetowych funduszy VC działających w Polsce. Opracowanie przedstawia obraz rynku VC w Polsce według stanu na dzień 1 stycznia 2009 roku. (fragment tekstu)
We wstępie do Raportu o stabilności systemu finansowego, ogłoszonego przez NBP w czerwcu 2008 roku, przyjęto następujące założenie. Szczególne znaczenie dla zachowania stabilności systemu finansowego ma utrzymanie stabilności systemu bankowego. Dzieje się tak ze względu na rolę, jaką banki odgrywają w finansowaniu gospodarki i w rozliczeniach płatniczych. Inną ważną fiankcją banków jest tworzenie produktów umożliwiających innym podmiotom zarządzanie swoim ryzykiem finansowym. Z tych powodów szczególnie duży nacisk kładzie się na analizę i ocenę stabilności banków. Spójna z tak postawioną tezą jest specyficzna linia badania kondycji ekonomicznej sektora bankowego. Wytycza ją postulat badania zintegrowanego, w którym analiza efektywności banków zostaje wkomponowana w ocenę ich bezpieczeństwa i wiarygodności. (abstrakt oryginalny)
The paper discusses the issue of financing SMEs in Malaysia. lt focuses mainly on financing options available to SMEs in Malaysia, and the accessibility of funds to the SME borrowers. The evidence indicates that the problem of financing is no longer related to limited availability but also ac- cessibility. The paper argues that despite the availability of numerous financing programmes to address the supply of funds for SMEs, they continue to experience difficulty in accessing cheap institu- tional funds.(original abstract)
W artykule scharakteryzowano stosunkowo nową technikę finansowania podmiotów gospodarczych jaką jest sekurytyzacja. Omówiono rozwój sekurytyzacji w Polsce, zalety stosowania tej techniki finansowania, kwestie prawne odnoszące się do tego oraz bariery uniemożliwiające wykorzystywanie sekurytyzacji w Polsce.
18
80%
Przedmiotem rozważań w niniejszym artykule jest analiza i ocena wzajemnych relacji pomiędzy strukturą majątku a strukturą kapitału małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, określanych w literaturze przedmiotu mianem złotych reguł finansowania. Dane do analiz w większości zostały zaczerpnięte z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego. Z uwagi na to, że obowiązek sprawozdawczy względem GUS nie obejmuje wszystkich podmiotów gospodarczych - tylko przedsiębiorstwa, w których pracuje więcej niż 9 osób - tzw. mikroprzedsiębiorstwa nie zostały objęte analizą. Jednocześnie należy nadmienić, że dane dotyczące wielkości finansowych mogły być pozyskane jedynie od tych jednostek, które prowadzą księgi rachunkowe bądź księgę przychodów i rozchodów. Biorąc pod uwagę wymienione ograniczenia należy pamiętać, że przeprowadzone analizy nie oddają istoty i nie charakteryzują całej grupy małych i średnich przedsiębiorstw, pozostawiając pewne podmioty poza obszarem zainteresowania(fragment tekstu)
Przedstawiono źródła finansowania oraz stopień samodzielności decyzyjnej w różnych obszarach zarządzania przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Celem opracowania jest przedstawienie modelu kooperacyjnego Niemieckiego Instytutu Mikrofinansowania (Deutsches Mikrofinanz Institut e.V.- DMI). Stanowi on przez ostatnie lata bazę dla rozwoju sektora mikrofinansów w Niemczech.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.