Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 162

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie rolnictwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Finansowanie hodowli roślin w Polsce
100%
Celem opracowania jest przedstawienie systemu finansowania hodowli roślin w Polsce w okresie przed i po integracji z UE. Do 2008 roku hodowla roślin była wspierana z budżetu państwa, jednak kwoty dotacji systematycznie maleją, od 200 mln zł w 1997 roku do 50 mln przewidzianych na 2008 rok. Koszty hodowli były finansowane głównie dotacjami: od 71% w 1996 roku do 40% w 2006 roku. Po 2008 roku hodowla roślin nie będzie finansowana z budżetu. Możliwe będzie tylko finansowanie prac badawczych. Podstawowymi źródłami dochodów hodowców będą wpływy z opłat licencyjnych oraz z prowadzenia innych, poza hodowlą, działalności. Zastąpienie dotacji środkami własnymi będzie wymagało zwiększenia wielkości opłat otrzymywanych od rozmnożeń własnych. Systemem tym musi być objęte przynajmniej 20% rolników nie objętych odstępstwem rolnym. Jedną z możliwości zwiększenia źródeł finansowania nakładów na hodowlę jest też tworzenie przedsiębiorstw hodowlano- nasiennych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia nową instytucję prawną w prawie spółdzielczym, jaką stanowi ustalenie liczby udziałów. Instytucja ta funkcjonuje w spółdzielniach rolników oraz w spółdzielni energetycznej. Jej obowiązywanie wiąże się ze szczególnym charakterem prawnym udziałów w tych spółdzielniach, który wyraża się w możliwości ich zbycia. Uchwała walnego zgromadzenia spółdzielni o ustaleniu liczby udziałów stanowi zdarzenie prawne, skutkujące zbyciem udziału w spółdzielni rolników lub w spółdzielni energetycznej. Podstawę określenia przysługującej członkom liczby udziałów stanowi stosunek zbytych przez członka do nabytych przez spółdzielnię od wszystkich członków produktów lub grup produktów, czy też energii elektrycznej, ciepła lub biogazu.(abstrakt oryginalny)
Finansowanie polskiego rolnictwa staje się coraz bardziej skomplikowane. Objęcie polskiego rolnictwa mechanizmami "Wspólnej polityki rolnej UE" spowoduje, że finansowanie rolnictwa stanie się coraz bardziej złożone zarówno w fazie pozyskiwania kapitałów, jak i ich angażowania i uwalniania. Po przystąpieniu do UE polskie rolnictwo będzie korzystać z innych form wsparcia finansowego, przede wszystkim w sferze inwestycji, modernizacji i restrukturyzacji. Dostępne staną się przede wszystkim granty i dotacje inwestycyjne. Mają one inne cechy niż nasze kredyty preferencyjne. "Instrumenty wspólnej polityki rolnej UE" mogą oznaczać wręcz skokowy wzrost przepływów finansowych w tym sektorze. (fragment tekstu)
Rabobank Polska mieści się w dwudziestce największych banków w Polsce pod względem wielkości aktywów oraz portfela kredytowego. Bank ten specjalizuje się w obsłudze przemysłu żywnościowego. Od dwóch lat zaczął działać także w sektorze telekomunikacyjnym. Poza standardową działalnością bank zajmuje się również finansowaniem przejmowania spółek, transakcjami na rynku walutowym i pieniężnym oraz- przez spółkę zależną - finansowaniem zapasów towarów. Rabobank umacnia systematycznie swoją pozycję i planuje nowe inwestycje i zakupy.
Celem pracy było przedstawienie dostępnych form oraz stopnia wykorzystania finansowego wsparcia opartego na zasadach szari'atu przez podmioty sektora rolnego w wybranych krajach muzułmańskich. Szczególną uwagę poświęcono tradycyjnym instrumentom muzułmańskim wykorzystywanym w finansowaniu działań podmiotów z sektora rolnego. Wiele gospodarek krajów muzułmańskich opartych jest na rolnictwie. Znaczenie tego sektora przejawia się dużym udziałem w produkcie krajowym brutto oraz w wielkości zatrudnienia. Trudne warunki klimatyczne dla upraw i hodowli, ograniczone stosowanie nowoczesnych technologii i środków zwiększających produktywność w sektorze rolnym, w połączeniu ze znacznym przyrostem populacji skutkują trudnościami z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego. Instrumenty finansowe, których konstrukcja odpowiada wymogom szari'atu oferowane są przez islamskie banki oraz wydzielone oddziały konwencjonalnych instytucji zwane Islamic windows. Po przeprowadzeniu krytycznej analizy literatury stwierdzono, że oferta islamskich produktów finansowych, choć różnorodna, to jednak nie cieszy się dużym zainteresowaniem podmiotów sektora rolnego. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena udziałów i proporcji wydatków w budżecie rolnym Polski w 2013 r. Przedstawiono zmianę wydatków na rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne oraz na sferę socjalną, czyli KRUS, w stosunku do 2012 r., a także lat wcześniejszych. Przeanalizowano również wydatki przekazywane z budżetu krajowego oraz środków europejskich, a także pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Budżet rolny na 2013 r. jest budżetem dobrym dla rolnictwa, wsi i obszarów wiejskich w Polsce. W części finansowanej ze środków krajowych jest oszczędny, aczkolwiek bardziej zrównoważony niż ten z 2012 r. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie systemu płatności bezpośrednich w Polsce w kontekście rozwiązań stosowanych w Unii Europejskiej. W pracy przedstawiono krótko ewolucję płatności bezpośrednich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, zaprezentowano podstawowe informacje na temat modeli płatności bezpośrednich obowiązujących w Unii Europejskiej oraz szczegółowo scharakteryzowano system płatności bezpośrednich obowiązujący w Polsce. Następnie dokonano próby określenia zalet i wad poszczególnych systemów płatności bezpośrednich obowiązujących w UE z perspektywy Polski. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Problemy obiektywizacji kryteriów dystrybucji dopłat bezpośrednich w UE
75%
Na podstawie dotychczasowej wiedzy i informacji statystycznych z Eurostatu oraz FADN potwierdzono w artykule tezę, że zróżnicowanie warunków funkcjonowania rolnictwa w UE jest faktem obiektywnym, a więc nierówne stawki płatności bezpośrednich są tego następstwem. Pozwala to zatem uznać taki system za sprawiedliwy i nie podważający równej konkurencji w rolnictwie Wspólnoty. Zaprezentowane także zostały propozycje udzielania dopłat bezpośrednich w oparciu o kryteria obiektywne. Jest to zadanie bardzo trudne, gdyż w pewnym momencie trzeba dokonać społeczno-politycznego ich ważenia. Ustosunkowano się również do kwestii określania stawek płatności bezpośrednich na osobę pełnozatrudnioną w rolnictwie zamiast na 1 ha. Taka zmiana nie poprawiłaby jednak położenia dochodowego krajów, w których zatrudnianie w rolnictwie jest absolutnie i relatywnie wysokie. Do grupy tej należy m.in. Polska. (abstrakt oryginalny)
Celem głównym opracowania jest przedstawienie opinii rolników na temat finansowania działalności gospodarstw kapitałem obcym. W przeprowadzonych badaniach odniesiono się do celu zaangażowania finansowania obcego, wskazanych determinant jego wykorzystania oraz oceny korzyści z jego stosowania w opinii rolników. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu w grupie 100 rolników prowadzących indywidualne gospodarstwa rolnicze w województwie mazowieckim. Podmioty te prowadziły rachunkowość rolną w ramach systemu FADN. Kryterium podziału badanej populacji obejmowało siłę ekonomiczną gospodarstw wyrażoną w ESU, co pozwoliło na uwzględnienie poziomu dochodowości badanych podmiotów. Głównym problemem w zarządzaniu źródłami finansowania w opinii rolników było utrzymanie płynności finansowej na bezpiecznym poziomie. Rolnicy dostrzegali korzyści z tytułu zwiększenia zaangażowania finansowania kapitałem obcym w zakresie przeprowadzania szybszej modernizacji majątku gospodarstwa. Rolnicy decydują się na wybór konserwatywnej strategii finansowania, preferując długoterminowe źródła finansowania, dążyli do minimalizacji ryzyka finansowego. Wśród głównych determinant poziomu zadłużenia rolnicy wyróżnili wartość inwestycji, wymagany wkład własny oraz dopłat do odsetek kredytów preferencyjnych. (abstrakt oryginalny)
Potrzeby finansowe rolników najczęściej zaspokajają banki spółdzielcze, które określane są mianem małych instytucji finansowych o specyficznej misji. Misja ta polega na ich roli, jaką pełniły i pełnią na rynku, czyli na efektywnym zaspokajaniu zapotrzebowania na usługi finansowe klientów w środowisku lokalnym. Efektywne zaspokajanie potrzeb finansowych środowiska lokalnego jest możliwe tylko wtedy, gdy bank jest blisko tych potrzeb, potrafi je identyfikować i jest skłonny angażować swoje środki na ich zaspokajanie. Celem niniejszego opracowania była próba określenia, w jakim stopniu banki spółdzielcze, działające na terenie wiejskim w rejonie Siedlec, zaspokajają zmieniające się potrzeby finansowe rolników. Analizy dokonano przez pryzmat marketingu mix, oceniając oferowane przez bank produkty, ich cenę, dystrybucję i personel. Wszystkie działania banku, idące w kierunku zaspokajania potrzeb swoich klientów, zostały ocenione pozytywnie. W skali od 1 do 5 najwięcej punktów otrzymała szeroko rozumiana sprawność działania banku, w tym szybkość załatwiania spraw (4,58 punktu), poufność informacji (4,57 punktu), kompetencja personelu (4,42 punktu) oraz miła obsługa (4,42 punktu). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zmian w finansowaniu wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej, a także reformy Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.W opracowaniu wykorzystano dokumenty Komisji Europejskiej, opracowania i publikacje Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także publikacje książkowe. (fragment tekstu)
Celem autora było metodyczne przedstawienie zagadnienia wsparcia finansowego dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa. W związku z powyższym autor przybliżył problemy, jakie niesie za sobą pogodzenie sprzecznych interesów producenta-rolnika i społeczeństwa. Autor przedstawił kwestię udziału państwa i jego instrumentów w osiągnięciu kompromisu pomiędzy wspomnianymi powyżej oczekiwaniami. Jednocześnie autor zabrał głos w dyskusji na temat złożonych relacji wzajemnych człowiek - środowisko, a dokładniej (na potrzeby artykułu) rolnik - ekosystem rolniczy.
Zasadniczym celem artykułu jest konceptualna prezentacja uwarunkowań, polityki i kanałów finansowania rolnictwa. Skupiono się przede wszystkim na rynkowych formach zasilania zewnętrznego rolnictwa i jego otoczenia, jako alternatywy do finansowania ze środków publicznych, wychodząc z założenia, że chociaż to ostatnie jest bardzo istotne i ma wielu zwolenników, nie można wy łącznie i nadmiernie koncentrować się na nim. Obecnie, gdy reforma WPR uniezależniła dopłaty bezpośrednie od rodzaju i wielkości produkcji, rolnicy będą musieli dostosować swoje decyzje produkcyjne do kryteriów ekonomicznych, do większego zorientowania na rynek, nie tylko towarowy. Ponadto, korzystanie z wielu programów unijnych wymaga znalezienia przez rolników źródeł na prefinansowanie kosztów. W pracy zastosowano metodę analizy myślowej, próbując wskazać istniejący stan w zakresie finansowania rolnictwa w Polsce, jego przyczyny i propozycje zmian. Artykuł bazuje na przeglądzie naukowej literatury polsko- i obcojęzycznej oraz na artykułach prasowych i aktach prawnych. (fragment tekstu)
14
Content available remote Finansowanie inwestycji w gospodarstwach indywidualnych kredytem preferencyjnym
75%
Celem realizacji postawionego problemu przeprowadzono wywiad standaryzowany wśród 212 rolników indywidualnych w dwóch województwach: poznańskim oraz sieradzkim. Do wywiadu wybrano celowo te dwa województwa, ponieważ cechują się różną strukturą rolniczą, poziomem rolnictwa, różnymi warunkami gospodarczymi oraz powiązaniami z rynkiem. By uzyskać jak najbardziej wiarygodne dane, odzwierciedlające opinie rolników na temat inwestycji w gospodarstwie rolnym, gminy w tych województwach pogrupowano z zastosowaniem analizy skupień. Grupowanie pozwoliło wyróżnić cztery skupienia gmin podobnych pod względem struktury obszarowej gospodarstw, nakładów inwestycyjnych w gospodarstwach na 1 ha UR oraz położenia geograficznego. W każdej grupie (skupieniu) gmin wybrano losowo pojedyncze gminy, w których w sposób kwotowy określono wielkość próby gospodarstw potrzebnych do wywiadu. Konkretne gospodarstwa wytypowano do badań metodą losową. Zebrane dane zostały poddane analizie, w której wykorzystano metody statystyki opisowej, a otrzymane wyniki przedstawiono za pomocą analizy opisowej i graficznych metod prezentacji danych. (fragment tekstu)
Research background: Food production financing in Nigeria has been a source of concern for many years, causing the entire country to experience intense food insecurity as a direct consequence of entirely unnecessary insensitivity to what is needful at a time. This research took all of these misgivings into consideration and aims to figure out the degree to which direct taxes could alleviate this pressure by earmarking more direct tax receipts to farming activities. Purpose: The major and particular objective of this study is to investigate the effect of direct taxation on agricultural financing in Nigeria. For this research, direct taxes such as the hydrocarbon tax, taxable income of individuals, and corporate income tax are used. Rsearch methodology: The evaluation is carried out by collecting secondary data from the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) on selected direct taxes and agricultural outlay from the Central Bank of Nigeria's Statistical Bulletin. The study runs from 2012 to 2021. The research utilizes a multiple regression strategy.result: The findings demonstrate that all of the direct tax types examined have a negligible impact on agricultural funding. This leads to the suggestion that Nigerian tax rules be modified to allow for a significant use of tax revenue for agriculture. Novelty: Investigations on agricultural financing through tax receipts have been scarce. This study adds to the small amount of literature in this area and has empirically established the need for an emerging nation to have a tax system that will meet the investment requirements of agricultural productivity. (original abstract)
W pracy przedstawiono poziom i strukturę alokacji środków finansowych, przeznaczonych dla sektora rolnego w ramach Perspektywy Finansowej 2007-2013 dla krajów UE-27 ze szczególnym uwzględnieniem krajów EŚiW. Porównano także wielkość tych środków w odniesieniu do liczby pracujących w sektorze rolnym w danym kraju, ha wykorzystywanych UR i na statystyczne gospodarstwo oraz ich udział w wartości dodanej brutto wytwarzanej przez sektor rolny. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wstępną ocenę zróżnicowania polskich regionów ze względu na formy wsparcia rolnictwa z tytułu m.in. funduszy UE, ze szczególnym uwzględnieniem danych dotyczących liczby i kwot zrealizowanych projektów inwestycyjnych w województwach w ostatnich latach. Punkt odniesienia stanowiła liczba podmiotów ewidencyjnych. W analizie regionalnej dokonano grupowania według podobieństwa w aplikowaniu o środki na inwestycje. Wyodrębnienia jednorodnych grup regionów dokonano z zastosowaniem hierarchicznej aglomeracyjnej analizy skupień z użyciem metody Warda.(abstrakt oryginalny)
W pracy zilustrowano teoretyczne uzasadnienie wydatków publicznych na wsparcie sektora rolnego i ludności rolniczej. Korygowanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku oraz konieczność sprawowania przez państwo funkcji opiekuńczych, przytaczane jako argumenty za jego interwencją, skontrastowano, przez analogię do zawodności rynku, z niesprawnością państwa. Oprócz analizy normatywnej przedstawiono fakty empiryczne dotyczące wydatków publicznych na rolnictwo w różnych krajach, ze szczególnym naciskiem na państwa UE. Wyniki przeprowadzonej analizy statystycznej sugerują, że koszty wspierania rolnictwa przez UE w przeliczeniu na mieszkańca są słabo powiązane z ogólnym rozwojem gospodarczym poszczególnych krajów, ale pomoc ta ma stosunkowo większe znaczenie dla mniej rozwiniętych gospodarek UE. Z przeglądu obcych badań empirycznych dotyczących związku wydatków publicznych na rolnictwo z sytuacją ekonomiczno-finansową gospodarstw rolnych oraz ogólnym rozwojem sektora i obszarów wiejskich wynika, że ten sposób interwencji może być skuteczny, wywierając pozytywny wpływ m.in. na wzrost produkcji roślinnej i zwierzęcej, prywatne inwestycje oraz łagodzenie ubóstwa na terenach wiejskich, ale jego efekty są uzależnione od rodzaju wydatków. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono perspektywy rozwoju obszarów wiejskich w ujęciu polityki rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013 i health check 2008 r. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.