Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 182

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie small businessu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Rozwój małych i średnich firm jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ małe i średnie przedsiębiorstwa mają ogromne znaczenie w tworzeniu nowych miejsc pracy i pozytywny wpływ na konkurencyjność i wzrost gospodarczy. W obowiązującym na lata 1997-2000 "Zintegrowanym programie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz rzemiosła" przeznaczono z budżetu UE 180 mln Euro na wspieranie ich rozwoju.
Zaprezentowane wybrane formy finansowania małych przedsiębiorstw, m.in.: kredyt i leasing.
Artykuł porusza problem pozyskiwania źródeł finansowania rozwoju MŚP, gdyż znajdują się one w mniej korzystnej sytuacji w porównaniu z większymi podmiotami gospodarczymi w przypadku pozyskiwania zewnętrznego finansowania rozwoju. Zawarte w dalszej części opracowania rozważania, dotyczące problematyki związków pomiędzy stopniem zaawansowania technologicznego MŚP a stopniem wykorzystania poszczególnych źródeł finansowania ich działalności.
4
Content available remote Nowe źródła kapitału dla MSP - fundusze mezzanine i fundusze hedgingowe
75%
Publikacja poświęcona jest prezentacji dwóch ważnych instrumentów inżynierii finansowej, które jako interesujące narzędzia hybrydowe mogą zainteresować Czytelników. Fundusze mezzanine posiadają wyraźnie zalety w porównaniu np. z kredytem bankowym i mogą stanowić znakomite uzupełnienie kapitału własnego i kredytu bankowego. Fundusze te mogą być użyteczne dla samorządów terytorialnych i MSP, zwłaszcza w sytuacji, w której struktury te będą zabiegać o fundusze Unii Europejskiej, mimo braku zdolności kredytowej i wymaganych przez banki zabezpieczeń na aktywach przedsiębiorstwa i samorządu. W sytuacji kryzysu oraz braku kapitału własnego na tzw. udział własny, fundusze mezzanine są znakomitym rozwiązaniem, choć rzeczywiście mało znanym. Kapitał mezzanine jest hybrydową formą finansowania, która łączy cechy kapitału własnego i obcego. Jest to więc forma długotrwałej pożyczki, która w przeciwieństwie do kredytu bankowego jest spłacana jednorazowo w całości po spłacie kredytu terminu kredytowania. W praktyce dawca kapitału w okresie spłacania kredytu inwestycyjnego otrzymuje jedynie odsetki. Za nieco inne źródło kapitału uznaje się fundusze hedgingowe, które należy rozumieć jako instytucje zbiorowego inwestowania. Uznaje się je jednak głównie zawy-rafinowane wehikuły finansowe, stosujące nowoczesne strategie inwestycyjne. W praktyce fundusze hedgingowe stosowane są przez przedsiębiorstwa w fazie rozwoju, dotyczyć jednak mogą osób fizycznych, które pragną pomnożyć swoje kapitały za pomocą zarządzających funduszem hedgingowym. Cechą funduszy hedgingowych jest możliwość osiągania zysków bez względu na bieżącą koniunkturę na rynkach finansowych, a także aktualną sytuację gospodarczą. W rzeczywistości fundusze te, dzięki swojej strategii inwestycyjnej, przeprowadzają transakcje arbitrażowe gwarantujące zysk bez ryzyka lub z niewielkim ryzykiem, który wynika z z różnicy cen danego instrumentu finansowego na różnych rynkach. Oczywiście w publikacji zaprezentowano podstawy korzystania z różnych i wyszukanych instrumentów pochodnych, gry na rynku kontraktów terminowych, sprzedaży i kupna surowców i towarów, ekspansji na globalnym rynku (w tym także na rynkach wschodzących), uczestniczenie w fuzjach i przejęciach, stosowanie krótkiej sprzedaży itd. Zaprezentowano Czytelnikom również krotką historię zastosowań funduszy mezzanine i funduszy hedgingowych, bowiem instrumenty te liczą sobie niewiele ponad 45 lat, w tym w Polsce około 35 lat. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Finansowe formy wspierania MSP w Polsce na przykładzie banku PKO BP
75%
Małe i średnie przedsiębiorstwa jako kategoria ekonomiczna stały się przedmiotem zainteresowań nauk ekonomicznych w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Było to dość naturalną konsekwencją procesu transformacji gospodarczej, w wyniku którego obok dużych przedsiębiorstw państwowych zaczęły powstawać przedsiębiorstwa małe i średnie tworząc podstawy prywatnego sektora w gospodarce. Wysoki poziom konkurencji oraz zmiany popytu, ze strony podmiotów dużych, wymuszają nieustanne poszukiwanie nowych możliwości i nisz rynkowych. W artykule przedstawiono finansowe formy wspierania MSP w Polsce na przykładzie banku PKO BP. (abstrakt oryginalny)
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej powinno stworzyć korzystniejszą sytuację dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie możliwości uzyskania większego wsparcia z funduszy unijnych. W artykule podkreślono, że z przyczyn czysto biurokratycznych tylko wąska grupa firm ubiegających się o dotacje na inwestycje z funduszy strukturalnych otrzymuje pozytywną odpowiedź. Zwrócono uwagę, że w czwartej edycji składania wniosków o unijne dotacje Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uprościła biurokratyczne procedury.
W artykule wskazano na istotne znaczenie kapitału własnego w finansowaniu mikroprzedsiębiorstw. Zarówno w działalności bieżącej, jak i inwestycyjnej dominują środki własne przedsiębiorstwa. Wykorzystanie szczególnych form finansowania, takich jak leasing czy faktoring, staje się możliwe i nabiera znaczenia dopiero w momencie ujawnienia zdolności małego przedsiębiorstwa do generowania zysków i rozwoju, a także występowania ryzyka na poziomie niższym niż w przypadku nowo powstałych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rolę małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarkach krajów członkowskich UE oraz politykę UE i Polski wobec sektora MŚP. (fragment tekstu)
W ostatnich dwóch dekadach najszybciej rozwijającym się sektorem w Polsce jest sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP). Stanowi on podstawę gospodarki, zapewnia miejsca pracy i w dużym stopniu tworzy PKB. Do barier ograniczających rozwój tego sektora zalicza się m.in. bariery podatkowe, administracyjno-prawne oraz brak wykwalifikowanej siły roboczej. Największym problemem sektora MMŚP wydaje się jednak finansowanie działalności. Celem artykułu jest analiza źródeł finansowania, z jakich firmy korzystają najczęściej, świadomość ich istnienia oraz bariery dostępności poszczególnych form finansowania.(abstrakt oryginalny)
11
75%
Wszystkie przedsiębiorstwa, bez względu na swoją wielkość, miejsce czy zakres działalności potrzebują źródeł finansowania. Finansowanie przybiera różne formy i rozmiary, zależnie od potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa finansowanego oraz przyjętej przez nie strategii finansowania. O potrzebach i najodpowiedniejszych do zaspokajania owych potrzeb formach finansowania decydują liczne czynniki, takie jak: wyniki finansowe przedsiębiorstwa, bieżący koszt kapitału, poziom kontroli akcjonariuszy oraz ich stosunek do podejmowania ryzyka, jakość kadry menedżerskiej, perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa, jego pozycja i ryzyko rynkowe, cechy specyficzne branży, a także faza rozwoju, w której znajduje się przedsiębiorstwo, czy rodzaj systemu finansowego, w jakim działa. Począwszy od czasu gwałtownego wzrostu zainteresowania całym sektorem małych i średnich przedsiębiorstw (MSP)1 w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, na łamach prasy oraz licznych publikacjach naukowych, prowadzona jest dyskusja na temat czynników sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości oraz w konsekwencji, zwiększeniu tempa wzrostu gospodarczego, najczęściej mierzonego poziomem dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie niektórych z możliwych źródeł pozyskiwania kapitału dla finansowania działalności w grupie małych i średnich przedsiębiorstw. W artykule zawarto również sugestie i spostrzeżenia na temat zalet i wad prezentowanych źródeł finansowania, a także dokonano analizy struktury źródeł finansowania małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. (fragment tekstu)
Omówiono zasady nowego rodzaju pożyczek dla małych firm z Funduszu Mikro, największej w Polsce organizacji mikrofinansowej.
14
Content available remote Znaczenie narzędzi ochrony interesów inwestorów na rynku alternatywnym
75%
Spółki notowane na polskim rynku alternatywnym NewConnect to głównie mikro i małe przedsiębiorstwa. Analiza sum bilansowych oraz wartości obrotów netto wykazanych w dokumentach informacyjnych debiutujących przedsiębiorstw wskazuje, że 72% notowanych spółek to mikroprzedsiębiorstwa, a 23% to małe podmioty gospodarcze.W przypadku większości badanych spółek następujące kryteria jakościowe samodzielność ekonomiczna i prawna właściciela i związana z tym jego dominacja,łączenie funkcji menedżerskich i właścicielskich, prostastruktura organizacyjna, ograniczone zasoby ludzkie i finansowe, a co z tym związane dominacja kapitału własnego mającego postać oszczędności własnych przedsiębiorcy, finansowanie pożyczkami od rodziny i znajomych,relatywnie niewielki udział w rynku, działalność zwykle ograniczona jest do rynku lokalnego lub regionalnego, potwierdzają przynależność zdecydowanej większości spółek notowanych na rynku alternatywnym NewConnect do sektora MŚP. (fragment tekstu)
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) odgrywają ważną rolę w gospodarce krajów Unii Europejskiej (UE). Ich rozwój przyczynia się m.in. do wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy, zmian technologicznych, wzrostu eksportu, zwiększenia produktywności. Jednym z zadań Uni Europejskiej jest promowanie przedsiębiorczości oraz stwarzanie warunków do jej efektywnego rozwoju. Instytucje UE w swoich programach stawiają duży nacisk na rozwój sektora MŚP.Istotnym wyzwaniem stojącym przed MŚP jest uzyskanie dostępu do źródeł finansowania. W związku z faktem, iż są one rozpatrywane jako przedsiębiorstwa obarczone wysokim ryzykiem inwestycyjnym, finansowanie ich działań, w ramach oferowanych tradycyjnie kredytów bankowych, odbywa się na mniej korzystnych warunkach niż przedsiębiorstw o niższym ryzyku.W artykule dokonano podziału instrumentów finansowych oferowanych przez UE dla sektora MŚP. Szczególną uwagę zwrócono na instrumenty dostępne dla tego sektora poprzez udział w ich finansowaniu międzynarodowych instytucji finansowych. Celem artykułu jest przedstawienie Programu Finansowania Sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (Smali and Medium Enterprise Financial Facility (SME FF)). Program ten to jeden z instrumentów finansowych tworzonych dl małych i średnich przedsiębiorstw przez Komisję Europejską przy współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Zadaniem tego instrumentu jest rozszerzenie dostępu do kredytów dla sektora MŚP. (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przedstawienie instytucji faktoringu jako jednego ze sposobów krótkoterminowego finansowania przedsiębiorstwa. Omówiono istotę i funkcje faktoringu oraz przedstawiono podmioty transakcji faktoringowych. Ponadto autor scharakteryzował umowę faktoringu oraz dokonał oceny tej instytucji pod względem gospodarczych korzyści, jakie może przynieść zastosowanie tego instrumentu finansowego przez przedsiębiorcę.
Celem artykułu jest przybliżenie dostępnych źródeł finansowania działalności małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) ze wskazaniem nowych możliwości w tym zakresie, pojawiających się u progu wejścia Polski do Unii Europejskiej. W pierwszej części artykułu wskazuje się na znaczącą rolę sektora MSP oraz na pojawiające się bariery w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Najdotkliwszą uświadomioną przeszkodą jest ograniczona dostępność kapitałów wewnętrznych i zewnętrznych finansujących działalność. Szczególne cechy bariery finansowej zaprezentowane zostały w drugiej części artykułu. Następnie przedstawiono w zarysie znane źródła finansowania działalności wraz z określeniem ich dostępności. W studium przypadku wskazuje się na konieczność rozważnego korzystania z funduszy pomocowych oraz zostaje podjęta próba oceny możliwości finansowania działalności z tego źródła z punktu widzenia małego i średniego przedsiębiorcy. (fragment tekstu)
Autorka omawia program Ministerstwa Gospodarki "Polityka rządu wobec małych i średnich przedsiębiorstw do roku 2002". Przedstawia trzy cele: zwiększenie konkurencyjności, wzrost eksportu oraz wzrost nakładów inwestycyjnych sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Wskazuje na dużą rolę samorządów gospodarczych i terytorialnych w realizacji polityki rządu wobec sektora MSP. Na koniec wymienia działania, które mają zostać dofinansowane ze środków unijnych.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie znaczenia funduszy poręczeń kredytowych w finansowaniu małych przedsiębiorstw. Omówiono uwarunkowania funkcjonowania funduszy w Polsce na tle warunków w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych oraz zaprezentowano praktyczne bariery funkcjonowania funduszy.
Omówiono zagadnienie finansowego wsparcia małych przedsiębiorstw oraz przedstawiono kierunki pomocy finansowej zapewniającej funkcjonowanie small businessu na Ukrainie.
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.