Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie szkoleń
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Krajowy Fundusz Szkoleniowy formą pomocy publicznej
100%
Artykuł poświęcony jest problematyce Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który został wprowadzony w Polsce w 2014 roku. Przedstawiono definicje i jego cele jako instrumentu wsparcia kształcenia ustawicznego, który miał przyczynić się do poprawy sytuacji pracowników i pracodawców na rynku pracy. Dokonano analizy funkcjonowania i wykorzystania KFS powołując się na dostępne ankiety i badania. Wskazano wady i zalety, a także kierunki zmian w celu zwiększenia efektywności tej formy dofinansowania dla pracodawców w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problematyce funduszy szkoleniowych w kontekście zmian, jakie wprowadzono w Polsce w 2014 r. w tym instrumencie, powołując do życia Krajowy Fundusz Szkoleniowy. W artykule przedstawiono charakterystykę i typologię funduszu szkoleniowego jako instrumentu wsparcia kształcenia ustawicznego, omówiono przykłady wybranych funduszy szkoleniowych w krajach Unii Europejskiej, by następnie przedstawić ewolucję polskich rozwiązań w latach 2004-2015. W szczególności skupiono się na konstrukcji Krajowego Funduszu Szkoleniowego, wskazując na elementy, które będą warunkowały jego efektywne wykorzystanie w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Measurement of the Return on Investment in Education and in-House Rraining
100%
W przedsiębiorstwach obserwuje się wzrost poziomu świadomości i akceptacji konieczności zwiększenia wolumenu i intensywności nakładów na edukację i szkolenia pracowników. Wspomniane zjawisko wynika z faktu, że w starzejących się społeczeństwach Europy, przy intensywnym postępie technologicznym i organizacyjnym pojawia się fenomen rozszerzenia zakresu i długości aktywności zawodowej oraz rozbudowę oczekiwań pracowników odnośnie jakości życia. Wzrostowi poziomu akceptacji konieczności zwiększenia nakładów na edukację i szkolenia pracowników towarzyszą nowe wyzwania, polegające głównie na konieczności przedefiniowania podejścia do finansowania i oceny wyników. Efektywnościowy punkt widzenia, przy ocenie celowości nakładów na edukację i szkolenia w przedsiębiorstwie rodzi konieczność odejścia od tradycyjnego systemu finasowania zasobów i przejście do proefektywnościowo zorientowanego finansowania efektów. Innymi słowy, zamiast dotychczasowego płacenia za uczenie, firmy chcą płacić za nauczenie. Oznacza to, że finansujący edukację i szkolenia oceniając szkolenie zadaje pytanie o poprawę efektywności firmy; o to, na ile wzrost kwalifikacji pracowników ułatwia osiąganie celów organizacji. Z drugiej strony, ocena od strony uczestników zawiera pytanie o skuteczność działań oferenta przedsięwzięć edukacyjnych i szkoleniowych. Dotychczasowa praktyka polegała na tym, że często ocena efektywności i skuteczności treningu nie wychodziła poza ankietowy pomiar poziomu satysfakcji i samooceny uczestników. To powoduje, że obserwuje się presję ilościową, której towarzyszy niedostateczna troska jakościowa oraz nieumiejętność stosowania nowoczesnych technik pomiaru efektu kształcenia. W efekcie, wielu przedsiębiorców traktuje szkolenia i edukację swoich pracowników, jako koszt i zakłócenie funkcjonowania. Jest to spowodowane tym, że nie widać bezpośredniego efektu inwestycji w przyszły rozwój firmy. Dodatkowo, obserwuje się obawę menedżerów przed zagrożeniami w postaci roszczeń płacowych, ucieczki wyszkolonych pracowników do firm konkurentów, lub nadmiernego usamodzielnienia pracownika. W opracowaniu zaprezentowano i przedyskutowano nowoczesne techniki pomiaru efektywności nakładów na edukację i szkolenia. Lista metod obejmuje analizę opartą o cele, ocenę ukierunkowaną, ocenę systemową, ocenę sądową, oraz ocenę poprzedzającą program. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zasady dofinansowania projektów szkoleniowych w 2010 roku. Przedstawiono wymogi jakie muszą spełnić wnioskodawcy, którzy chcą pozyskać dofinansowanie. Przybliżono kierunki szkoleń, które mają największą szansę na dofinansowanie.
Zarządzanie wiedzą to umiejętne wykorzystanie potencjału intelektualnego i praktyki pracowników, którą nabywali latami zanim nie zostali ekspertami procesów. W TRW Polska kierownictwo zadało sobie pytanie, czy kompetencje najlepszych pracowników są szyte na miarę w organizacji? Następnie dokonano diagnozy sytuacji, chcąc się dowiedzieć, czy dla firmy produkcyjnej i dla biznesu to najlepszy czas na podjęcie działań. W końcu, czy priorytetem w ocenie rocznej przełożonych będzie dokładna i skrupulatna analiza poziomu kompetencji i kwalifikacji pracowników? Odpowiedź kadry zarządzającej była twierdząca - zespół HR postanowił to wykorzystać. (fragment tekstu)
6
Content available remote Ynwestycyy w wыsszee obrazowanye y myhracyja mołodeży
84%
Costs of higher education can be seen as an investment in human capital. The conditions under which young people get the higher education for future benefit from the economic point of view are examined on the basis of intertemporal choice model. We can consider the differences in the cost of education at universities in several countries, as well as cross-country differences in salaries of specialists with higher education as the main factors explaining the out-migration of young people. High expectations of returns to getting higher education is one of the reasons for such phenomenon as an excessive education. The excessive education leads, on the one hand, to the inefficient allocation of resources in the economy; on the other hand, to the emergence of positive externalities and to stimulate economic growth. (original abstract)
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, zwanej powszechnie nową "ustawą antykryzysową". Zdaniem autorek należy zgodzić się z projektodawcą, że istnieje zapotrzebowanie na stworzenie regulacji prawnej i wprowadzenie instrumentów, które wspierałyby rozwój przedsiębiorczości nawet w okresie spowolnienia gospodarczego. Do tego celu można dążyć na różne sposoby. Jednym z nich jest proponowane przez ustawodawcę wspieranie przedsiębiorców poprzez dofinansowywanie kosztów zatrudniania pracowników oraz kosztów ich przekwalifikowania zawodowego. Według autorek należy jednak wyrazić istotne wątpliwości, czy proponowane przez ustawodawcę rozwiązania w zakresie dofinansowania szkoleń mogą spełnić swoje cele w praktyce. Mając świadomość stopnia zaawansowania prac nad projektem ustawy, autorki traktują niniejszy artykuł jako głos w dyskusji nad propozycjami niwelowania negatywnych zjawisk ekonomicznych na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Kryzys czy tylko zagrożenie kryzysem? Skutek zazwyczaj ten sam: mniej pieniędzy na szkolenie i rozwój personelu. Zaczyna działać prosta zasada zarządzania kryzysowego - najpierw tniemy szkolenia. Tylko czy słusznie? (abstrakt oryginalny)
W rozdziale 11 ustawy z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm. - dalej upz), zatytułowanym: Instrumenty dotyczące rozwoju zasobów ludzkich prawodawca określił mechanizmy działania oraz funkcje tzw. funduszu szkoleniowego. Zgodnie z art. 67 ust. 1 upz pracodawcy, w ramach posiadanych środków, mogą tworzyć zakładowy fundusz szkoleniowy przeznaczony na finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Tworzenie, funkcjonowanie i likwidację funduszu reguluje układ zbiorowy pracy lub regulamin funduszu szkoleniowego.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.