Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 108

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fixed-period contracts
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W artykule przedstawiono metody szacowania współczynnika zabezpieczenia przy użyciu kontraktów terminowych. Jako główne wymieniono: metodę minimum wariancji oraz najmniejszej sumy kwadratów. Celem niniejszej pracy jest zbadanie czy te metody mogą prowadzić do istotnie różnych wyników. Ponadto celem jest również odpowiedź na pytanie, w jakiej sytuacji preferować jedną z wymienionych metod.
Celem opracowania jest przedstawienie zasad funkcjonowania rynku terminowego energii elektrycznej oraz instrumentów na nim oferowanych. (fragment tekstu)
Rozwój rynku terminowego można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to lata 1998-1999, w których kontrakty dopiero się pojawiły i umocowały na naszej giełdzie. Drugi to lata 2000-2004, kiedy nastąpił dynamiczny rozwój rynku kontraktów terminowych. W pierwszym etapie rozpoczęto notowania kontraktów tenninowych bezwarunkowych futures WIG20, futures USD, futures EURO, w drugim etapie - futures TechWIG, futures na akcje oraz na MIDWIG. W całym omawianym okresie największe znaczenie odgrywał kontrakt futures WIG20 i stanowił on 98% globalnych obrotów na derywatach. (fragment tekstu)
Dla inwestorów działających na rynku terminowym są bardzo ważne określone relacje między cenami terminowymi a cenami kasowymi, stanowią one bowiem podstawę operacji zabezpieczających. Relacje te opisuje model cost-of-carry służący do szacowania wartości kontraktów terminowych jako wartości obecnej przedmiotu kontraktu terminowego powiększonej o następujące koszty: przechowywania, ubezpieczenia, transportu oraz kosztów finansowych. (...) Niniejsze opracowanie prezentuje relacje cenowe w kontekście tego modelu na przykładzie kontraktów terminowych na WIG20, które są przedmiotem obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 16 stycznia 1998 r. (fragment tekstu)
5
Content available remote Financialization of commodities
100%
The basic theory of price formation tells us how the price of a particular asset will change based on the adjustment to its supply and demand. However, values of assets are also determined by other business fundamentals, company's and world events, human psychology, and investors' belief about the possible future profit. In recent history that lead to an increase of individual and institutional investors' interest in allocating their resources in commodity markets. With a large inflow of capital commodities' prices started to rise making them attractive components to effective investment portfolios. The presented paper addresses the issue of so called commodities 'financialization' process. It looks at the main factors standing behind commodities' price movements and to what extent financial market participants contributed to commodities price volatility in recent years. Based on the data examined it distinguishes the involvement of both commercial and non-commercial traders in short and long term periods of time. As well as explaining the impact of growing investors' interest in commodity markets it defines other market forces - like currency appreciations and emerging markets - as being part of increased volatility in raw and soft commodity markets. Along with market examination the paper focuses on possible future outcomes in attempts to regulate commodities derivatives markets and potential effects of those efforts. (original abstract)
W artykule podjęto temat mechanizmów przyspieszonego rozwoju gospodarczego Korei Południowej przypadającego na okres rządów generała Park Chung Hee w latach 1961-1979. Autorka opisuje dwie dominujące interpretacje przyczyn skoku gospodarczego kraju. Pierwsza z nich, neoklasyczna, podkreśla znaczenie liberalizacji gospodarki, która pozwoliła na swobodne działanie sił wolnego rynku. Krytyczna wobec niej koncepcja etatystyczna wskazuje na zasadniczą rolę zaangażowania państwa w gospodarkę w rozwoju Korei. Autorka powołuje się na zjawisko błędu koordynacji, które tłumaczy potrzebę i znaczenie interwencjonizmu państwowego w gospodarkach rozwijających się. Pokazuje, że polityka gospodarcza prowadzona w okresie rządów generała Parka wpisywała się w ten model.(fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest porównanie kilku prostych procedur ustalania optymalnego współczynnika zabezpieczenia. Wykorzystano dane dotyczące kształtowania się cen WIG 20 na rynku spot i terminowym za okres luty 1998 - styczeń 2002. Starano się również określić tendencję zmian w efektywności hedgingu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. (fragment tekstu)
Przedstawiono genezę kontraktów długoterminowych (1993-1998). Omówiono programy restrukturyzacji KDT oraz koszty i korzyści ich likwidacji.
Przedstawione wyżej proste systemy transakcyjne charakteryzujące się wysoką efektywnością dowodzą, iż do "grania" na kontraktach terminowych nie wymagane jest posługiwanie skomplikowanymi metodami podejmowania decyzji inwestycyjnych dotyczących momentu zawarcia transakcji (zarówno kupna jak i sprzedaży). Prosty system transakcyjny, w okresach wyraźnych trendów wzrostowych lub spadkowych, konsekwentnie stosowany może przyczynić się do osiągnięcia ponad przeciętnych zysków. (fragment tekstu)
Przy zawieraniu transakcji międzynarodowych, przedsiębiorstwa będące importerami narażone są na ryzyko umocnienia się waluty, w jakiej przebiegają transakcje, w stosunku do waluty krajowej. Autorka przedstawiła strategie zabezpieczające importera przed wzrostem kursu waluty obcej, możliwe do zastosowania w Polsce. Na przykładach omówiła koszty i efektywność zabezpieczenia kursu EUR/PLN za pomocą wybranych strategii. Szczególną uwagę poświęciła konstrukcjom opcyjnym, które umożliwiają redukcję premii. Dodatkowo autorka przedstawił połączenia różnych opcji, tak dobierając parametry rynkowe, że całkowity koszt strategii jest niski lub równy zeru.
SWAP jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku finansowego. Pojęcie to pochodzi z języka angielskiego i oznacza wymianę, przehandlowanie. Swapy można podzielić według różnych kryteriów np. ze względu na rodzaj instrumentu bazowego, na czas, na wielkość i zmienność kwoty podstawowej oraz ze względu na rodzaj transakcji (klasyczne i drugiej generacji). Artykuł omawia teoretycznie oraz na przykładach liczbowych swapy uwzględnione w ostatnim kryterium podziału tj. klasyczne i drugiej generacji.
Celem artykułu jest wykazanie, że inwestowanie w pochodne instrumenty finansowe, jakim są kontrakty terminowe futures, wiąże się z wysoką stopą zwrotu przy jednoczesnym uwzględnieniu właściwego inwestorowi akceptowanego ryzyka inwestycyjnego (liczonego wartościowo). Dlatego przybliżona zostanie formacja harmoniczna (graficzna struktura ceny) Butterfly, którą opisano za pomocą zniesień Fibonacciego (wewnętrznych i zewnętrznych). (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest próba przedstawienia możliwości wykorzystania walutowej transakcji terminowej dostępnej na GPW w Warszawie w celu ochrony przed ryzykiem kursowym w transakcjach zagranicznych. (fragment tekstu)
Opisano specyfikę indeksowych kontraktów terminowych notowanych ma GPW oraz ich rozwój. Pokazano także sposoby ich zastosowania w procesie inwestycyjnym.
W praktyce rynkowej wolumen obrotu jest jednym z głównych parametrów poddawanych analizie przez inwestorów giełdowych. Jest to, obok kursu danego waloru, drugi z czynników, na których opiera się analiza techniczna rynków kapitałowych. Inwestorzy posługujący się tą metodą wierzą, że wielkość wolumenu jest potwierdzeniem ruchów cen i przede wszystkim służy jako wyznacznik pozwalający określić siłę trendu. Duży przyrost wolumenu jest interpretowany jako zapowiedź kontynuacji trendu, natomiast mały przyrost jako zapowiedź odwrócenia trendu. Analiza techniczna dysponuje kilkoma wskaźnikami zbudowanymi na podstawie wolumenu, z których najbardziej popularne to wskaźnik równowagi wolumenu (OBY) lub wskaźnik akumulacji/dystrybucji (A/D).(fragment tekstu)
Rynek kontraktów terminowych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jest specyficznym segmentem rynku instrumentów pochodnych. Prosta konstrukcja kontraktu, niskie koszty wejścia na rynek oraz możliwość aktywnego wykorzystania dźwigni finansowej od samego początku jego funkcjonowania przyciągała inwestorów indywidualnych. Z upływem czasu coraz aktywniej zaczęli na tym rynku funkcjonować również inwestorzy instytucjonalni. Szereg ograniczeń prawnych i organizacyjnych, związanych między innym z regulacjami dotyczącymi krótkiej sprzedaży i stosowania instrumentów pochodnych przez inwestorów instytucjonalnych, powoduje, iż obrót na tym rynku ma w dużej mierze charakter spekulacyjny. Niniejsze opracowanie ma na celu próbę ukazania zależności pomiędzy strukturą uczestników obrotu a bazą kontraktu terminowego na indeks WIG20 i odpowiedzi na pytanie jak zmiana tej struktury wpływa na charakterystykę bazy kontraktu FW20.(fragment tekstu)
Posługując się modelem VECM VCC-MGARCH oszacowanym na podstawie szeregów czasowych cen kontraktów terminowych na miedź o zapadalności od 1 do 6 miesięcy notowanych na SHFE w okresie styczeń 2006-grudzień 2014 roku (częstotliwość tygodniowa, pokazaliśmy, że ceny te posiadały wspólny wzorzec zmienności stochastycznej. Znajdowały się też w relacji równowagi długookresowej, od której w krótkim okresie odchylały się symetrycznie. Historyczne zmiany cen kontraktów wpływały na ich bieżące ceny prócz kontraktu o jednomiesięcznej zapadalności. Odrzuciliśmy hipotezę głoszącą brak przyczynowości w rozumieniu Grangera dla większości par kontraktów. Po upadku holdingu Lehman Brothers Inc. we wrześniu 2008 roku raptownie i wydatnie okresowo zwiększyła się warunkowa zmienność tygodniowych stop zwrotu z kontraktów, by później wrócić do poprzedniego poziomu. Odnotowaliśmy też nieznaczne okresowe spadki ich dużej współzależności mierzonej warunkowym współczynnikiem korelacji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie możliwości wykorzystania dziennej zmienności notowań kontraktów terminowych na pszenicę konsumpcyjną na rynku FOREX, w połączeniu z wybranymi narzędziami analizy technicznej jako podstawy do konstruowania efektywnej strategii inwestycyjnej. Do badań wykorzystano rzeczywiste notowania kontraktów terminowych na pszenicę konsumpcyjną z dwóch okresów. Pierwszy obejmował notowania od 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2010 roku - dane z tego okresu posłużyły do rozeznania różnic w notowaniach kursów kontraktów terminowych w godzinach porannych (1:35-12:35) i popołudniowych (16:35-19:35). Drugi okres mieścił się w przedziale od 1 stycznia 2011 roku do 30 czerwca 2011 roku i posłużył dokonaniu oceny skuteczności skonstruowanej strategii inwestycyjnej. (fragment tekstu)
Celem pracy jest przedstawienie warunków, jakie muszą być spełnione, by można było budować strategie arbitrażowe wykorzystujące fakt braku równowagi pomiędzy rynkiem opcji i kontraktów futures. Szczególny nacisk położony zostanie na organizację rynku polskiego (w zakresie handlu instrumentami i krótkiej sprzedaży) i konsekwencje przyjętych rozwiązań dla budowy strategii arbitrażowych. (fragment tekstu)
Celem artykułu było porównanie wyników transakcji zabezpieczających portfel akcji z wykorzystaniem kontraktów terminowych w okresach spadków i wzrostów cen. Analiza strategii zabezpieczających poprzedzona została zidentyfikowaniem okresów spadków i wzrostów cen oraz konstrukcją portfeli inwestycyjnych. Badanie prowadzone było w oparciu o dane obejmujące notowania indeksu WIG20 oraz kontraktów futures na WIG20 w okresie od 2 stycznia 2008 do 19 sierpnia 2013. W pracy pozytywnie zweryfikowano hipotezę, że po włączeniu do portfela kontraktów futures na WIG20 zysk w okresie spadków cen na rynku kasowym nie odpowiadał stratom notowanym przy wzroście cen, a niezależnie od kierunku zmian zmniejszyło się ryzyko portfela. Weryfikację hipotezy dokonano na podstawie wyników transakcji short hedge dla siedmiu okresów spadków i siedmiu okresów wzrostów cen.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.