Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 616

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 31 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Food consumption
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 31 next fast forward last
Analizie poddano spożycie żywności w Austrii, Belgii, Luksemburgu, Czechosłowacji, Danii, Holandii, Polsce, RFN, Szwajcarii i na Węgrzech.
Artykuł omawia spożycie mięsa i przetworów mięsnych w ujęciu makroekonomicznym a także w gospodarstwach domowych.
W artykule scharakteryzowano wzorce konsumpcji żywności zaobserwowane w państwach V4 i porównano je z zalecanym przez WHO modelem zdrowego żywienia. Przeprowadzone analizy dokonano na podstawie danych Eurostatu i Urzędów Statystycznych Czech, Polski, Słowacji i Węgier. W pracy wykorzystano także raporty UN (w tym WHO), IŻŻ oraz literaturę z zakresu ekonomiki konsumpcji. Zidentyfikowane wzorce konsumpcji państw V4 odbiegają od zalecanego modelu zdrowego żywienia. Społeczeństwa państw V4, chcąc ograniczyć ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych i innych negatywnych zjawisk społecznych, powinny przede wszystkim ograniczyć konsumpcję cukru, soli, tłuszczy zwierzęcych oraz alkoholu i tytoniu, natomiast zwiększyć konsumpcję warzyw i owoców, nabiału, jaj oraz ryb i tłuszczy pochodzenia roślinnego.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena poziomu niedoborów konsumpcji w zakresie różnych rodzajów artykułów spożywczych w polskich gospodarstwach domowych w latach 2005-2013 w przekroju grup społeczno-ekonomicznych. Dokonano również analizy dynamiki zjawiska. Badania przeprowadzono na podstawie jednostkowych danych Diagnozy Społecznej za lata 2005, 2007, 2009, 2011 i 2013. Z przeprowadzonych badań wynika, że w analizowanym okresie najniższy poziom niedoborów wszystkich rozpatrywanych rodzajów żywności odnotowano w gospodarstwach domowych pracujących na własny rachunek, następnie pracowników, rolników, relatywnie wysoki w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów, a najwyższy w grupie gospodarstw domowych utrzymujących się z niezarobkowych źródeł utrzymania. W analizowanym okresie najwyższe niedobory dotyczyły zakupu ryb i ich przetworów i pomimo odnotowania dużego ich spadku, w 2013 roku nadal prawie co czwarte gospodarstwo domowe rolników, emerytów i rencistów oraz co drugie utrzymujące się z niezarobkowych źródeł rezygnowało ze względów finansowych z zakupu tych produktów. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Food Consumption Models Around the World in the Context of Globalization
80%
Celem pracy jest empiryczna weryfikacja opisywanego w literaturze przedmiotu, zjawiska unifikacji modeli konsumpcji żywności w skali światowej. Badaniu poddano struktury spożycia żywności dla poszcze-gólnych kontynentów, biorąc pod uwagę wartość energii, którą dostarczają poszczególne grupy produktów. Badanie przeprowadzono dla dwóch okresów: 1963 i 2013, oddalonych o 50 lat. Przy analizie posłużono się danymi z bilansów żywnościowych FAO. Dodatkowo przedstawiono wartość energetyczną spożywanej żyw-ności na świecie w okresie 1963-2013, skokowo co 10 lat. Struktury spożycia żywności dla poszczególnych kontynentów porównano przy pomocy wskaźnika zróżnicowania struktur, a następnie metodą eliminacji wektorów wyznaczono podzbiory regionów świata, które charakteryzują się największym podobieństwem w zakresie analizowanej struktury. W badaniach wykazano postępujące podobieństwo w zakresie struktury spożycia żywności pomiędzy poszczególnymi kontynentami świata. Jedyny wyjątek w tym zakresie stanowi Afryka, której struktura spożycia żywności zdaje się raczej oddalać od pozostałych regionów świata.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano analizę zmian w samowystarczalności żywności rolnictwa w Polsce oraz zmian w spożyciu podstawowych produktów żywnościowych w latach 1988-1999. Zdaniem autorki, powyższa analiza pozwala na następujące uogólnienia: 1) w Polsce podobnie jak w UE krajowa produkcja cukru, warzyw, zbóż, ziemniaków, mięsa, mleka, jaj i masła zabezpiecza ich krajowe zużycie; 2) nadwyżka popytu nad podażą występuje w przypadku ryb i owoców morza; 3) w krajach UE, w przeciwieństwie do Polski produkcja owoców, tłuszczów roślinnych i roślin strączkowych musi być uzupełniania importem.
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie w jakim stopniu przemiany w poziomie i strukturze konsumpcji żywności w naszym kraju zgodne są z kierunkami zmian obserwowanymi w innych krajach. Porównania międzynarodowe sporządzono na podstawie bilansów żywnościowych opracowanych przez FAO w latach 1988-1998.
8
Content available remote Motywy i bariery zakupu i konsumpcji żywności ekologicznej
61%
Zaprezentowano przegląd literatury przedmiotu oraz wyniki badań odnośnie czynników stanowiących motywy konsumpcji żywności ekologicznej oraz bariery utrudniające jej zakup. Przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na próbie 200 respondentów zamieszkujących tereny miejskie i wiejskie. Przeanalizowano istotność czynników mających znaczenie podczas zakupu żywności ekologicznej, a także motywy skłaniające do jej wyboru. (abstrakt oryginalny)
Preferencje są określane jako system ocen i priorytetów, według którego jedne produkty są oceniane wyżej od innych, a uporządkowane względem siebie tworzŃ skalę. W artykule omówiono wyniki badań preferencji konsumenckich przeprowadzonych w 2001 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 konsumentów. Przedmiotem badań preferencji komsumenckich stanowiły wybrane grupy produktów żywnościowych.
Przedstawiono charakterystykę polskiego rynku ważniejszych grup żywności mrożonej oraz wyniki badań konsumenckich dotyczących zakupu oraz częstotliwości spożycia poszczególnych grup tej żywności, a także znajomości jej marek wśród nabywców. (oryg. streszcz.)
Budżet czasu ludności jest to zestawienie odcinków czasu przewidzianych na realizację czynności życiowych. Wśród tych czynności wyróżnia się obróbkę żywności i przygotowanie posiłku. Celem artykułu jest zdiagnozowanie ilości czasu poświęcanego przez Polaków na wykonanie tych czynności. Temat ten jest istotny ponieważ dotyka każdego człowieka, który zaspokaja potrzebę głodu. Ilość czasu przeznaczonego na analizowane czynności może być podstawowym miernikiem poziomu i jakości życia ludności. Do napisania artykułu wykorzystano dane wtórne prezentowane w publikacji Głównego Urzędu Statystycznego pt.: "Budżet czasu ludności 2013" oraz wyniki badań własnych przeprowadzonych na próbie 300 dorosłych mieszkańców Polski. Z badań wynika, że przeciętny czas poświęcony na obróbkę żywności wynosi 1 godzinę i 10 minut. Przygotowanie śniadania przeciętnie zajmuje 10 minut, obiadu 45 minut i kolacji 15 minut. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie danych pochodzących z badania budżetów gospodarstw domowych dotyczących ilościowego spożycia artykułów żywnościowych podjęto próbę oceny jego zróżnicowania w 2008 r. Przeprowadzono badanie zgodności spożycia zaobserwowanego w gospodarstwie domowym z wzorcem opracowanym na podstawie norm żywieniowych. Wyniki analizy potwierdziły istnienie różnic w spożyciu artykułów żywnościowych w Polsce zarówno w układzie województw, klasy miejscowości zamieszkania, jak i subiektywnej oceny sytuacji materialnej. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Changes in Food Consumption in Poland and Other EU Countries
61%
W artykule zaprezentowano uwarunkowania i kierunki zmian w konsumpcji żywności w Polsce na tle pozostałych krajów UE. Punktem wyjścia rozważań jest prezentacja stanu wiedzy z tego zakresu. Kolejna część opracowania prezentuje uwarunkowania zmian w konsumpcji żywności w Polsce na przestrzeni ostatniej dekady. Następnie przedstawiono kierunki zmian we wzorcach konsumpcji w krajach UE. Analiza porównawcza wzorców konsumpcji żywności w krajach UE wykazała, że główną determinantą zmian w ich obrębie jest poziom rozwoju ekonomicznego kraju. Zaobserwowana tendencja stanowi kontynuację wyników badań prowadzonych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Przejawy nieracjonalnej konsumpcji żywności w polskich gospodarstwach domowych
61%
Celem artykułu jest przedstawienie i ocena niepokojących zjawisk towarzyszących konsumpcji żywności w polskich gospodarstwach domowych na podstawie źródeł wtórnych. Pokazano w nim zmiany w asortymencie konsumowanej żywności na przestrzeni 15 lat i zagrożenia zdrowotne, wynikające z nadmiernego spożycia żywności przetworzonej. Wskazano na nieprawidłowości w postępowaniu z żywnością w gospodarstwach domowych, nadmierne zakupy i marnowanie żywności oraz błędy natury higienicznej i technologicznej popełniane podczas przygotowania posiłków. W związku z nieracjonalnym gospodarowaniem żywnością w gospodarstwach domowych, wykazano konieczność edukacji konsumentów w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
W 100-osobowej grupie mieszkańców Trójmiasta przeprowadzono badania dotyczące postaw konsumentów w stosunku do żywności etnicznej oraz czynników wpływających na jej wybór. Wyniki badań wskazują, iż konsumenci postrzegają siebie jako osoby otwarte na nowe trendy. Większość badanych była zainteresowana potrawami etnicznymi i chciałaby jadać w restauracjach serwujących takie dania. Czynniki decydujące o wyborze żywności to przede wszystkim cechy sensoryczne, przyzwyczajenie, estetyka podania oraz moda. (oryg. streszcz.)
Autorka przeprowadziła analizę przemian zachodzących w poziomie i strukturze spożycia żywności podstawowych grup produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, w krajach UE i w Polsce, w latach 1988-1999. Omówiła także wzorce konsumpcji żywności (skandynawski, środkowoeuropejski, "wyspiarski", śródziemnomorski).
Dokonano oceny kształtowania się poziomu konsumpcji żywności w gospodarstwach domowych o najniższym poziomie dochodów w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej. Ocenę poziomu konsumpcji podstawowych artykułów żywnościowych przeprowadzono w relacji do poziomu konsumpcji gospodarstw o najwyższych dochodach. Udowodniono, że zmiany które zaszły w poziomie konsumpcji wybranej grupy gospodarstw nie są istotne. Nadal istnieje względnie duża rozpiętość w poziomie konsumpcji między gospodarstwami o najwyższych i najniższych dochodach. Wśród przyczyn utrzymującej się polaryzacji konsumpcji żywności wskazano wzrost cen żywności w relacji do cen pozostałych artykułów konsumpcyjnych w badanym okresie, a także wzrost poziomu tzw. sztywnych wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych. (abstrakt oryginalny)
Następuje upodabnianie się wzorca konsumpcji pieczywa i produktów zbożowych między krajami o przeciętnym i niskim spożyciu, tj. krajami UE-15 i UE-12. Pomimo pewnego ujednolicenia konsumpcji, warunki na rynku piekarskim powodują występowanie różnic w spożyciu pieczywa między poszczególnymi krajami UE. Rynek pieczywa w Polsce jest rynkiem nasyconym, jego ogólne spożycie nie będzie rosło. Następują zmiany w ilości i strukturze spożywanego pieczywa. W najbliższych latach może nastąpić stabilizacja spożycia pieczywa pszennego i wzrost spożycia pieczywa żytniego kosztem pieczywa mieszanego. Cechą charakterystyczną popytu na pieczywo jest jego zróżnicowanie. Przejawia się ono w różnych płaszczyznach: regionalnej, miejsca zamieszkania, wielkości dochodu, typu biologicznego gospodarstw domowych czy przynależności do określonej grupy społeczno-ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
Dokonujące się zmiany zwyczajów żywieniowych mogą być rozpatrywane w dwóch ujęciach: w ujęciu całego życia człowieka oraz w skali społecznej. W pierwszym ujęciu kształtują się one od urodzenia do śmierci człowieka. W ujęciu społecznym zwyczaje żywieniowe mogą być rozumiane jako wypadkowa zmian zwyczajów w rozwoju osobniczym, społecznym i kulturowym człowieka. (abstrakt oryginalny)
Według FAO, bezpieczeństwo żywnościowe istnieje wówczas, gdy wszyscy ludzie przez cały czas mają zarówno fizyczny, jak i ekonomiczny dostęp do dostatecznej ilości bezpiecznych produktów żywnościowych, które zaspokoją ich dzienne zapotrzebowanie na zdrowy i aktywny styl życia, a więc dostarczą odpowiednią w stosunku do potrzeb organizmu wartość odżywczą. [...] O ile ludność w krajach rozwijających się, o niskim poziomie dochodów per capita i słabo rozwiniętym rolnictwie, zmaga się z problemem głodu i niedożywienia, o tyle w krajach wysokorozwiniętych powszechne jest zjawisko nadkonsumpcji. Mimo to problemy wyżywieniowe mogą dotykać również mieszkańców państw o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego. I tak na przykład w USA w latach 1998-2010 bezpieczeństwa żywnościowego, czyli stałego dostępu do wystarczającej do aktywnego i zdrowego stylu życia ilości produktów żywnościowych, było pozbawionych około 11-15% gospodarstw domowych. Rzeczywistą przyczyną braku bezpieczeństwa żywnościowego jest bowiem nie tyle niedostateczna w stosunku do potrzeb ludności ilość żywności, co zawodność jej dystrybucji, tak w skali globalnej, jak i na poziomie gospodarstw domowych. Dlatego celem niniejszego artykułu jest przedstawienie sytuacji wyżywieniowej i próba oszacowania skali bezpieczeństwa żywnościowego w krajach Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 31 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.