Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 171

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Food packaging
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Działania w obrębie innowacji produktowych dokonywane przez producentów żywności często nie są podyktowane wyłącznie względami technologicznymi czy ekonomicznymi. Zmiany społeczne oraz idące za nimi zmiany w postrzeganiu konsumenta jako odbiorcy informacji o żywności, to podstawowe czynniki zmian legislacyjnych w sferze komunikacji z konsumentem, które z kolei wymuszają wprowadzanie pewnych modyfikacji produktowych. W nawiązaniu do powyższego niniejsze opracowanie poświęcone zostało kompleksowemu spojrzeniu na problem komunikacji w relacji: producent - konsument w dobie wzrostu zainteresowania innowacyjnymi rozwiązaniami produktowymi, a tym samym opakowaniowymi.(abstrakt oryginalny)
Celem badań jest określenie różnic w postrzeganiu opakowań produktów spożywczych z zabezpieczeniami tamper evident przez konsumentów należących do dwóch grup wiekowych (młodzi konsumenci - do 25, lat oraz starsi konsumenci - powyżej 60 lat). Badania empiryczne związane z postrzeganiem przez konsumentów zabezpieczeń gwarantujących nienaruszalność zapakowanego produktu zostały przeprowadzone techniką bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych na próbie n = 348 mieszkańców Polski południowo- wschodniej. Wyniki prowadzonych badań na temat doświadczeń i odczuć dotyczących zabezpieczeń gwarantujących nienaruszalność opakowań produktów żywnościowych mogą stanowić informację zwrotną dla producentów w kontekście dyferencjacji opakowań skierowanych do różnych grup wiekowych konsumentów.(abstrakt oryginalny)
Współczesne opakowanie jednostkowe na rynku produktów konsumpcyjnych stanowi skuteczny instrument działań marketingowych. Przedstawiono krótką psychoanalizę, czym kierują się kreatorzy opakowań soków.
Wstęp: Producenci i naukowcy zwracają uwagę nie tylko na zabezpieczeniem opakowania przed wnikaniem tlenu, ale również na zapewnieniu konsumentom odpowiedniej jakości żywności. W związku z tym na dużą skalę prowadzone są badania i wdrażanie opakowań inteligentnych. Działanie opakowań inteligentnych opiera sie na zastosowaniu interaktywnych wskaźników, które poprzez zmianę barwy pozwalają ocenić jakość zapakowanego produktu Metody: W artykule opisano inteligentne technologie pakowania żywności oraz przedstawiono badania nad różnego rodzaju wskaźnikami tlenu. Wyniki i podsumowanie: Wskaźniki do wykrywania obecności tlenu dają konsumentowi informację o przydatności produktu do spożycia. Poza tym, są prostym narzędziem, które pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z wycofywaniem przeterminowanych produktów. Budowa wskaźnika umieszczanego w opakowaniu jest związana z konkretnym produktem i kontrolowanym parametrem. (abstrakt oryginalny)
Na współczesnym, konkurencyjnym rynku produktów spożywczych szczególną rolę w zakresie komunikowania się z konsumentem pełni opakowanie. Opakowanie realizuje funkcję komunikacji głównie poprzez warstwę wizualną, na którą składają się znaki tworzące kod opakowania, tj. kształt, forma konstrukcyjna, materiał opakowaniowy, wielkość, rodzaj zamknięcia, barwa, napisy czy grafika. Na opakowaniach produktów spożywczych zamieszczane są znaki o charakterze fakultatywnym oraz znaki obligatoryjne, które muszą się znaleźć na opakowaniu ze względu na unormowania prawne. Przepisy prawa wskazują na zestaw informacji, jaki musi się znaleźć na opakowaniu produktu spożywczego oraz na ich fizyczny wygląd zapewniający czytelność, widoczność i zrozumiałość informacji. Spełnienie wymagań prawnych w zakresie fizycznego wyglądu informacji nie zawsze daje gwarancję właściwego pełnienia przez opakowanie funkcji komunikacyjnej. Ograniczeniem w tym zakresie mogą być np. specyficzne cechy konsumenta w starszym wieku, które utrudniają lub uniemożliwiają prawidłowe odszukanie, odczytanie i zrozumienie zamieszczanych na opakowaniach informacji. W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące identyfikacji problemów starszych konsumentów z użytkowaniem opakowań produktów spożywczych. Szczególną uwagę zwrócono na najczęściej wskazywane przez starszych konsumentów problemy z informacyjnością opakowań w zakresie ich odnalezienia, odczytania i zrozumienia. Problemy starszych konsumentów z informacyjnością opakowań stanowią ograniczenia we właściwym pełnieniu przez opakowania funkcji komunikacyjnej. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem dwóch metod: metody ankietowej oraz metody eyetracking. Analiza wyników badań pozwoliła na zidentyfikowanie źródeł problemów z wyszukiwaniem, odczytaniem i zrozumieniem informacji zamieszczanych na opakowaniach produktów spożywczych poprzez określenie problemów z informacyjnością opakowań w odniesieniu do cech opisujących respondentów a także poprzez percepcję poszczególnych elementów opakowania przez konsumentów w starszym wieku. (abstrakt oryginalny)
Pakowanie w modyfikowanej atmosferze to jeden z nowoczesnych systemów pakowania pozwalających na przedłużenie trwałości produktu. Na podstawie przeglądu literatury przedmiotu można stwierdzić, że system MAP jest oparty na następujących elementach: określenie wewnątrz opakowania podstawowego gazu dostosowanego do produktu, wysoko barierowe materiały opakowaniowe w stosunku do gazów i pary wodnej gwarantujących szczelność opakowań i odpowiednia wytrzymałość mechaniczna oraz utrzymanie odpowiednich parametrów otoczenia. Istotę systemów pakowania w mieszaninie gazów stanowią specyficzne właściwości poszczególnych gazów zastosowanych w mieszaninie, które dobierane są w zależności od charakterystyki pakowanego produktu tak, aby zapewnić mu jak najlepszą i możliwie najdłuższą ochronę. Właściwy dobór wyjściowego składu mieszaniny gazów w opakowaniu, jak również analiza zakresu i intensywności zmian tej mieszaniny w czasie przechowywania, stanowi zasadniczy problem w MAP. Warunek nieodzowny w przypadku MAP stanowi ponadto użycie materiału opakowaniowego podatnego do zgrzewania o wysokiej barierowości w stosunku do pary wodnej, jak również gazów stanowiących składniki użytej mieszaniny, gwarantującego szczelność opakowania oraz charakteryzującego się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną podczas formowania na wysokowydajnych maszynach pakujących. Na rynku krajowym można zaobserwować rosnące zainteresowanie nowoczesnymi materiałami opakowaniowymi i formami konstrukcyjnymi opakowań, jak również specyficznymi systemami pakowania, takimi jak pakowanie w mieszaninie gazów. Z tego względu celem podjętych rozważań jest analiza możliwości zastosowania modyfikowanej atmosfery do pakowania produktów spożywczych. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach na rynku opakowań do żywności obserwowany jest trend do zastępowania klasycznych, sprawdzonych tworzyw sztucznych nowymi, biodegradowalnymi, przyjaznymi środowisku opakowaniami. Polilaktyd (PLA) stanowi najbardziej obiecujący materiał opakowaniowy na rynku opakowań do żywności na bazie biotworzyw. W Polsce twaróg pakowany jest głównie systemem próżniowym z zastosowaniem laminatów PA/PE i dotychczas na polskim rynku żywności nie pakowano twarogów w materiały biodegradowalne. Celem przeprowadzonych badań było określenie zmian właściwości mechanicznych, termicznych oraz barierowych folii polilaktydowych po kontakcie z komponentami twarogów. Roztwór kwasu mlekowego, serwatka i skrzep twarogowy przechowywane były, w opakowaniu z folii PLA, przez 21 dni w warunkach chłodniczych. Oznaczono przepuszczalność tlenu, pary wodnej i dwutlenku węgla, właściwości termiczne oraz mechaniczne przed i po kontakcie folii PLA z komponentami twarogów. (abstrakt oryginalny)
Nanotechnologia oznacza projektowanie i wytwarzanie struktur, w których przynajmniej jeden rozmiar jest poniżej 100 nanometrów i które posiadają nowe właściwości wynikające z nanorozmiaru. Korzystanie przez społeczeństwo z zastosowań nanotechnologii w materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, odznaczających się nowymi parametrami, powinno następować w sposób bezpieczny. Dopuszczanie do obrotu materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz aktywnych i inteligentnych materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w których procesie wytwórczym wykorzystano nanotechnologię, jest uwarunkowane wpisaniem przez Komisję Europejską substancji będących ich składnikami do unijnych wykazów dozwolonych substancji. Komisja Europejska dokonuje wpisów w następstwie eksperckiej oceny ryzyka dotyczącego tych substancji dla zdrowia ludzi i środowiska przeprowadzanej przez EFSA na podstawie indywidualnych przypadków. Wskazane jest wprowadzenie wymogu wykonania oddzielnej oceny ryzyka oraz uzyskania zezwolenia Komisji Europejskiej i włączenia do unijnych wykazów dozwolonych substancji względem substancji występujących w formie nano w innych materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością w przypadku, gdy w procesie wytwórczym substancji, która znajduje się już w obrocie w formie konwencjonalnej, wykorzystuje się nanotechnologię.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zaprezentowanie propozycji wykorzystania nanocząstek metali i ich tlenków do wytwarzania materiałów opakowaniowych do żywności opartych na tworzywach sztucznych. Przegląd literatury wykonano w oparciu o bazę danych Science- -Direct dostępną na serwerze wydawnictwa Elsevier. Zastosowanie nanonapełniacza zmienia właściwości polimeru, prowadząc do poprawy właściwości mechanicznych, termicznych i barierowych materiału opakowaniowego. W przypadku zastosowania jako nanonapełniacza nanocząstek srebra, miedzi, tlenku miedzi, ditlenku tytanu i tlenku cynku nanokompozyt uzyskuje się również właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Wadą omawianych nanokompozytów może być migracja metalu do opakowanej żywności. Jednak dostępne badania wskazują, że migracja jest znacznie mniejsza niż wyznaczone limity. Z przeglądu literatury wynika, że nanokompozyty polimerowe zawierające nanocząstki metali mogą być wykorzystane zarówno jako tradycyjne materiały opakowaniowe, jak i jako element opakowania aktywnego.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione korzyści wynikające z zastosowania na dużą skalę objętościowej metody pakowania przetworów zbożowych. Szczególną uwagę zwrócono na ekonomiczne efekty tej metody wynikające z możliwości maksymalnego wykorzystania powierzchni ładowanej palet.
11
Content available remote Powłoki skrobiowe stosowane w opakowalnictwie żywności
75%
Do przedłużenia trwałości niektórych produktów coraz częściej stosuje się jadalne powłoki skrobiowe. Mają one wiele zalet, wśród których istotne są: biodegradowalność, szeroka dostępność i niska cena. Charakteryzują się dobrymi właściwościami mechanicznymi, optycznymi, sorpcyjnymi, a w połączeniu z innymi składnikami (takimi, jak np. tłuszcze) także właściwościami barierowymi. Są szczególnie przydatne do wprowadzenia substancji dodatkowych do żywności z możliwością ich kontrolowanego uwalniania w czasie spożywania potraw, jak i ich przygotowywania. Powłoki i filmy skrobiowe są wytwarzane najczęściej techniką wylewania. W połączeniu z plastyfikatorem i/lub innymi składnikami tworzą ciągłe struktury nadające się do bezpośredniego powlekania surowców i produktów spożywczych. (abstrakt oryginalny)
Opakowanie, określane często mianem "niemego sprzedawcy", komunikuje się z klientem zarówno na poziomie werbalnym, jak i wizualnym. Stąd też, powinno być ono odpowiednio zaprojektowane i wykonane. W związku z powyższym w pracy przedstawiono wybrane trendy występujące obecnie na rynku opakowań spożywczych i odniesiono je do zachowań współczesnych konsumentów. Skupiono się głównie na trendach związanych z ekologią, marketingiem, designem, ergonomią, jak i sferą emocjonalną.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Packaging Systems for Animal Origin Food
75%
Głównym zadaniem pakowania żywności jest ochrona produktu w trakcie przechowywania i transportu przed działaniem czynników biologicznych, chemicznych i mechanicznych. W pracy przedstawiono systemy pakowania żywności pochodzenia zwierzęcego. Scharakteryzowano pakowanie próżniowe i w atmosferze modyfikowanej oraz nowe typy opakowań, określane terminami "opakowania inteligentne" i "opakowania aktywne". Celem opracowania było zestawienie zalet i wad opakowań stosowanych dla wyrobów mięsnych. Zestawienie to umożliwia wybór opakowania optymalnego dla konkretnych asortymentów oraz konkretnych warunków transportu i przechowywania. (abstrakt oryginalny)
Specjaliści do spraw marketingu zgodni są co do tego, że w bardzo wielu przypadkach właściwe opakowanie może zwiększyć sprzedaż. Nic więc dziwnego, że projektanci opakowań dokładają wszelkich starań, by tworzyć opakowania jak najbardziej atrakcyjne dla potencjalnego konsumenta. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2 września 2003 r. w sprawie oznakowania opakowań substancji niebezpiecznych, opakowania takich produktów "nie mogą mieć kształtu lub dekoracji graficznej, które mogą przyciągać uwagę i ciekawość dzieci lub wprowadzać konsumentów w błąd", a także nie mogą mieć "wyglądu lub oznaczenia stosowanego dla środków spożywczych lub środków żywienia zwierząt, leków lub kosmetyków". W niniejszym artykule zostaną przedstawione wyniki badania psychologicznego, zrealizowanego we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin, pozwalające na rozwiązanie konfliktu pomiędzy dążeniem do tego, by opakowanie produktu było jak najbardziej atrakcyjne, a koniecznością istnienia pewnych elementów "odstraszających" przed niewłaściwym użyciem. Prawdopodobieństwo błędnego zaklasyfikowania jakiegoś środka służącego do ochrony roślin do kategorii produktów spożywczych w dużym stopniu zależy od tego, jak bardzo opakowania obu typów produktów są do siebie podobne. Elementy graficzne obecne na opakowaniach produktów są często takie same, np. owoce, jednak przeznaczenie tych produktów jest zupełnie inne. Potencjalne pomyłki pomiędzy obydwoma kategoriami produktów w dużej mierze zależą także od doświadczenia potencjalnego użytkownika. Szczególnie narażone na negatywne skutki takiej pomyłki są dzieci, które nie zawsze potrafią odróżnić produkt szkodliwy od produktu spożywczego. Z psychologicznego punktu widzenia niezmiernie ważna jest więc identyfikacja elementów opakowania środków ochronnych, pozwalających potencjalnym odbiorcom -- dorosłym i dzieciom -- na zakwalifikowanie tych produktów do kategorii środków niebezpiecznych.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszej pracy jest określenie czynników determinujących bezpieczeństwo opakowań, a także opis i ocena uwarunkowań procesu zapewnienia bezpieczeństwa materiałów opakowaniowych i opakowań z nich wykonanych, przeznaczonych do kontaktu z żywnością. (fragment tekstu)
Spożycie tłuszczów roślinnych charakteryzuje się wysoką konsumpcją. Obrót towarowy tymi tłuszczami wymaga stosowania odpowiednich opakowań zabezpieczających produkt przed niekorzystnymi zmianami oksydacyjnymi. Wśród wielu proponowanych materiałów opakowaniowych na uwagę zasługuje aluminium oraz politereftalan etylenu. Celem pracy było określenie dynamiki zmian oksydacyjnych w czasie przechowywania emulsji tłuszczowej w opakowaniach z aluminium oraz politereftalanu etylenu, w warunkach chłodniczych Badania przechowalnicze margaryn miękkich przeprowadzane były w warunkach chłodniczych w temperaturze 5°C0,5, bez dostępu światła, przez 43 dni. Jakość emulsji była oceniana co 7 dni, na podstawie oznaczeń liczby nadtlenkowej. Wartości końcowe liczby nadtlenkowej po 43 dobach przechowywania margaryny w temp. 5°C0,5, bez dostępu światła wynosiły 16,52 mEq O2/kg w opakowaniu ALU oraz 17,845 mEq O2/kg w opakowaniu PET. Zmiany liczby nadtlenkowej w czasie miały charakter krzywych akceleracyjnych rosnących typu aw, czyli zmiany parametru oraz dynamika wzrostu rosły w czasie. Na podstawie przeprowadzonej analizy kinetycznej z wykorzystaniem modeli akceleracyjno-wzrostowych wyznaczono rzędy analizowanych procesów, które wynosiły n = 2,1%-1,1∙doba-1 oraz obliczono średnie stałych szybkości oraz błąd bezwzględny dopasowania zastosowanego modelu do danych doświadczalnych. Wartości średnich stałych szybkości wykorzystano do obliczenia szybkości oraz stosunku afiniczności analizowanych procesów, który wyniósł 1,23. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Smart Food Packaging
75%
anotechnologia jest stosowana w przemyśle spożywczym w procesie pakowania żywności. Inteligentne pakowanie można zdefiniować, jako nowe podejście do systemu pakowania żywności. Ten system pakowania może dostosowywać własne parametry odpowiednio do zmian otoczenia (jak temperatura czy wilgotność) i dostarczać konsumentowi informacji o tym, że żywność uległa zepsuciu. Praca przedstawia krótko nanotechnologie oraz rozwój systemów pakowania i na bazie tej wiedzy, definiuje system inteligentnego pakowania. W celu lepszego zrozumienia jak działa system inteligentnego pakowania, przedstawiono materiały i urządzenia mające zastosowanie w tym procesie. Zaprezentowano również przykłady tego typu opakowań. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Nowoczesne opakowania żywności - zastosowanie w przetwórstwie mleka
75%
W ostatnich latach obserwuje się szybki rozwój nowych rodzajów opakowań produktów żywnościowych. Spowodowane jest to rozwojem wiedzy dotyczącej ochrony środowiska naturalnego, wyczerpywaniem się światowych zapasów ropy naftowej, która jest surowcem do produkcji tworzyw sztucznych, a także rosnącymi wymaganiami konsumentów, dotyczącymi zapotrzebowania na żywność świeżą, minimalnie przetworzoną, nie zawierającą substancji konserwujących. Czynniki te przyczyniły się do powstawania m.in. opakowań nowoczesnych, takich jak opakowania aktywne czy inteligentne. Opakowania aktywne, w przeciwieństwie do opakowań tradycyjnych, charakteryzują się możliwością optymalizacji warunków panujących wewnątrz opakowania produktu spożywczego, tym samym przedłużając jego trwałość. Natomiast opakowania inteligentne mogą monitorować oraz dostarczać informacji np. o jakości, bezpieczeństwie i warunkach przechowywania zapakowanego produktu spożywczego. W niniejszej pracy przedstawiono charakterystykę opakowań aktywnych i inteligentnych, a także omówiono możliwości ich wykorzystania w przetwórstwie mleka. (abstrakt oryginalny)
Producenci opakowań szklanych w Rosji modernizują i zwiększają produkcję, dzięki szybkiemu rozwojowi branży piwnej i napojów bezalkoholowych. Folię i puszki aluminiowe Rosja sprowadza głównie z zagranicy. Niestety brak jest tam bliższych danych dotyczących produkcji opakowań.
Zespół naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i z Uniwersytetu Łódzkiego zorganizował 23 września 2022 r. seminarium naukowe w ramach projektu pt. "Nowe obszary w badaniach innowacji społecznych: zarządzanie innowacjami społecznymi na rzecz zastosowania bioplastiku" (New Frontiers in Social Innovation Research: Social Innovation Management for BIOPlastics, SIMBIO).(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.