Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Food policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Surowce żywnościowe pochodzenia rolniczego stanowią w Polsce przeważającą część surowców żywnościowych, przetwarzanych następnie w finalne produkty żywnościowe. W ten sposób produkcja rolnicza decyduje o poziomie spożycia żywności, a także w rozstrzygający sposób o strukturze tego spożycia. Pozostałe źródła surowców żywnościowych (środowiska morskie i leśne, gospodarka" rybacka w wodach śródlądowych oraz przemysłowe. Wytwarzanie syntetycznych składników pokarmowych) odgrywają w warunkach polskiej gospodarki żywnościowej rolę drugorzędną, a nawet marginesową. Poziom i strukturę spożycia żywności kształtuje polityka wyżywieniowa, co wymaga ścisłego związku między polityka agrarną a polityką wyżywieniową. Pierwsza z nich steruje produkcją przeważającej części surowców żywnościowych, zaś druga może w pewnych granicach - zmniejszać bądź zwiększać presję na rozmiary produkcji tych surowców oraz modyfikująco oddziaływać na produkcję surowców żywnościowych. (fragment tekstu)
Food intake is a prerequisite for human beings to live a healthy life style. The attainment of food security is crucial and is a prime development priority for all developing countries. The inability to provide reliable evidence of national food security has remained a problem for both policymakers and researchers alike. The present study helps fill this gap by incorporating the multidimensional determinants of food security at the national level in Azerbaijan. The specific objectives of the study are to evaluate the short-term and long-term dynamics of these determinants on food security. The empirical analysis draws from nationally representative time series data over the period 1991 to 2018, taken from FAO and WDI. The ARDL model suggested that food import, exchange rate, inflation, climate change, and urban population growth harm national food security dynamics of Azerbaijan. On the other hand, trade to GDP ratio has a positive impact on food security. Overall results suggest that there is a pressing need to improve its institutional framework if the Azerbaijan government sincerely desires to have sustainable food security, as organizations control all other issues. (original abstract)
Celem artykułu jest ocena przydatności wybranego narzędzia zrównoważonej i przyjaznej środowisku krajowej polityki żywnościowej w Polsce w 2022 roku. Po pierwsze, dokonano systematycznego przeglądu literatury z zakresu regulacyjnych i rynkowych narzędzi polityki żywnościowej. Po drugie, przeprowadzono wywiady z konsumentami żywności zameldowanymi w aglomeracji poznańskiej. Po trzecie, przy użyciu metody ANOVA, oceniono wykorzystanie analizowanego narzędzia polityki żywnościowej, tj.: "wyższa" stawka VAT na śmieciowe jedzenie na konsumentach objętych badaniem przy uwzględnieniu ich płci, wieku, statusu materialnego, liczby osób w gospodarstwie domowym. W części teoretycznej zastosowano metody analizy, syntezy, porównania i graficznej prezentacji danych. W części praktycznej wykorzystano metody ilościowe: badanie ankietowe metodą CAWI, analizę ANOVA oraz metody jakościowe: wywiady eksperckie metodą IDI i studia przypadków. Z badań wynika, że w przeważającej większości to kobiety dokonują codzienne zakupy żywności oraz podejmują decyzje nt. tego co jest przygotowywane i konsumowane. U kobiet występuje statystycznie istotna akceptowalność na wprowadzenie wyższej stawki VAT na żywność śmieciową. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono dwa współistniejące dyskursy, które przez swoją dominację wpłynęły na kształtowanie polityki rolno-żywnościowej w krajach UE: dyskurs wolności handlowej (reprezentowany przez światopogląd chrematystyki) oraz dyskurs wielofunkcyjności (bazujący na koncepcji rządomyślności). Jako spójną alternatywę dla nich ukazano dyskurs agroekologii (ekosystemowy). (abstrakt oryginalny)
Marnotrawstwo żywności na dużą skalę oraz rosnący odsetek osób niedożywionych to zjawiska, które przyczyniły się do popularyzacji banków żywności. Banki żywności są niezależnymi organizacjami o charakterze instytucji pożytku publicznego przekazującymi żywność od darczyńców pośrednio lub bezpośrednio do osób potrzebujących. Swoimi działaniami uzupełniają, a ostatnio coraz częściej zastępują pomoc ze strony państwa. W artykule przedstawiono historię, procedury i efekty działalności banków na tle zjawisk, które spowodowały powstanie tych jednostek. W pracy zawarto także różne głosy dotyczące roli i funkcjonowania banków żywności, zwracając uwagę na pilną potrzebę zmiany polityki żywnościowej i wyżywieniowej, aby ta lepiej odpowiadała wyzwaniom związanym z marnotrawstwem żywności, dysproporcjami dochodowymi i idącymi za nimi zjawiskami głodu i niedożywienia w gorzej radzących sobie ekonomicznie grupach społecznych. (abstrakt oryginalny)
Praca składa się z trzech rozdziałów. Ich struktura i zawartość związane są ściśle z próbą podejścia systemowego do polityki żywnościowej i jej elementów. W rozdziale I omówiliśmy podstawowe rozstrzygnięcia metodologiczno-terminologiczne oraz analizę celów i przesłanek polityki żywnościowej. Rozdział II poświecony jest charakterystyce kompleksu żywnościowego i warników jego działania, zaś w rozdziale III podjęto problem mechanizmów i instrumentów sterowania w sferze polityki żywnościowej oraz kierunków ich zmian. Przyjmując, że kształtowanie polityki żywnościowej jest domeną polityka gospodarczego oraz że określone kierunki mogą być tylko przewidywane i postulowane, natomiast ich osiągnięcie zależy od sprawności całego układu regulacyjnego i realnego kompleksu żywnościowego (a więc od właściwego współdziałania podmiotów sterujących i obiektów sterowanych) możemy mieć jedynie nadzieję, że praca będzie stanowić użyteczny materiał w procesie podejmowania decyzji dotyczących polityki żywnościowej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza wzajemnych relacji tradycji i nowoczesności (nowości). Konfrontacja tych dwóch kategorii prowadzi często do konfliktów wartości i ustaleń przeszłości z tymi zorientowanymi na przyszłość. Przejawy oraz konsekwencje tego konfliktu widoczne są w obszarze polityki, społeczeństwa, kultury jak i gospodarki (ekonomii). W artykule poddano analizie charakter konfliktu tradycji i nowoczesności w obszarze sektora żywności. Podkreśla się w nim odmienny charakter, intensywność przebiegu oraz głównych interesariuszy konfliktu w tym obszarze w stosunku do innych sektorów gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Od lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, istotne znaczenie dla logistyki wojskowej z punktu widzenia poprawy efektywności funkcjonowania systemu logistycznego Sił Zbrojnych RP, miało wdrożenie i eksploatacja systemów informatycznych wspomagających podsystemy funkcjonalne logistyki, w tym szczególnie służb materiałowych. Światowe trendy zarówno w logistyce cywilnej jak i wojskowej wskazują na dążenie do skracania czasu wykonywanych operacji i czynności. Podobna filozofia obowiązuje również w obszarze związanym z organizacją pracy wojskowej służby żywnościowej, która zmierza do optymalizacji procesów poprzez wykorzystanie narzędzi informatycznych. Nowatorstwo artykułu zawiera się w tym, że do tej pory w literaturze przedmiotu brakowało wiedzy na temat funkcjonujących w wojsku systemów informatycznych wspomagających zarządzanie pracą służy żywnościowej. W artykule scharakteryzowano oraz dokonano analizy i oceny systemów informatycznych pk. SI KONSUMENT, SI ABAK i SI EWOS oraz ukazano perspektywy ich rozwoju. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote An Implementation of the HACCP System in Military Units in 2004
63%
Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (HACCP) został początkowo opracowany we wczesnym okresie amerykańskiego programu kosmicznych lotów załogowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności dla astronautów. System został opracowany (w latach 60-tych) przez Pillsbury Company współpracującą z NASA i Laboratorium Badawczym armii USA w Natic. Następnie firma Pillsbury zastosowała HACCP do własnych produktów żywnościowych i wprowadził ten system do przemysłu spożywczego. Dążenie Polski do integracji z Unią Europejską wymaga wielu działań dostosowawczych, w tym również upowszechniania zasad GMP (Dobra Praktyka w Produkcji Żywności) i wdrażania systemu HACCP w przetwórstwie spożywczym. System bezpieczeństwa żywności dotyczy jednostek produkujących, magazynujących i dystrybuujących żywność16. Obowiązek został wprowadzonym przez przepisy ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz U. Nr 63 poz.634) a także ustawy z dnia 30 października 2003 r. o zmianie ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia, oraz niektórych innych ustaw. Do wdrożenia są zobowiązani wszyscy przedsiębiorcy zajmujący się produkcją żywności i jej obrotem. Wymogi sprawnego wdrożenia systemu HACCP zaprezentowano na przykładzie jednostek wojskowych 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (21 BSP), które jego wdrażanie realizowały w oparciu o "Ramowe zasady przygotowania i wdrażania systemu HACCP w stołówkach i kasynach wojskowych" wydane 22 kwietnia 2004 r. przez Logistykę Wojsk Lądowych. Zgodnie z wyżej wymienionymi zasadami, podstawowe etapy wdrażania tego systemu, w większości jednostek wojskowych, zakończono z dniem 31 grudnia 2005 r. Przy wprowadzaniu przedmiotowego systemu w jednostkach wojskowych uczestniczyły wyspecjalizowane firmy zewnętrzne. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zaprezentowanie opinii przedstawicieli lokalnych instytucji i organizacji bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanych w działania na rzecz zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego na temat wpływu władz centralnych i regionalnych na bezpieczeństwo żywnościowe na poziomie krajowym i regionalnym. Materiał empiryczny stanowiły wyniki badań przeprowadzonych w 2017 roku w podregionie rzeszowskim wśród interesariuszy regionalnego systemu żywnościowego. Wyniki badań wskazują, że bezpieczeństwo żywnościowe jest wieloaspektowym pojęciem odnoszącym się do kwestii gospodarczych, politycznych, demograficznych, społecznych, kulturowych i technicznych. Wymaga ono podejmowania w jednym czasie działań o różnorodnym charakterze, realizowanych na różnych szczeblach władz państwowych i w wielu obszarach.(abstrakt oryginalny)
Research background: The great importance of food consumption for the sustainability of food systems means that active public policy in this area can have a lot of positive effects. Purpose: The purpose of the paper is to present the challenges facing the agri-food sector and to study consumer attitudes towards seasonal and organic food, local food, urban agriculture, food waste and meat consumption, carbon footprints and how these attitudes relate to the acceptance of public policy tools (a tax on junk food, a green public procurement, a deposit on plastic bottles, a tax-free donation of food to public benefit organisations, a fee for wasted food for large retailers) that could transform food distribution and consumption. Research methodology: cardinality tables and interdependence analysis using Pearson's linear correlation coefficientResults: The study revealed that most respondents buy seasonal food when possible and limit meat consumption to some extent. They are rarely influenced by the impact of food on the climate. Most people are in favour of offering dishes based on local food in public institutions with catering (hospitals, schools, prisons, etc.). Most respondents were negative about gardening for food production. Involvement in local food was associated with a higher acceptance for green public procurement and higher VAT on junk food. Novelty: Both the range of considered policy instruments and the analysis of their acceptance in the context of selected behaviours and attitudes have not been previously studied and make up a new area of inquiry essential in the debate on sustainable food consumption. (original abstract)
Although the EU regulations on novel foods came into force in the 1990s, the threat of a famine and food crisis in Europe has appeared to such an extent only in recent years. The concept of novel foods, which can address challenges, is nevertheless associated with several ethical issues. In the individual aspect, it is the possibility of using widely innovative methods to produce food that successfully replaces meat or provides an alternative to sugar. On a broader scale, it is a replacement of products that are too expensive for the environment (i.e., greenhouse effect, deforestation) to provide an additional, entirely separate source of nutrition. This paper seeks to answer the research question regarding the role of law in the process of developing the concept of novel foods, with particular reference to whether and how the law addresses the ethical challenges that are posed by the novel foods. In addition to the main conclusions (multi-faceted dimension of novel foods, ethical and moral barriers to overcome), future prospects are also presented. (original abstract)
14
Content available remote Prodovolʹstvennyj rynok Ukrainy: problemy i perspektivy razvitiâ
63%
W opracowaniu rozważane są kwestie zaopatrzenia ludności Ukrainy w artykuły żywnościowe. Zdefiniowane są warunki tworzenia rynku artykułów spożywczych. Analizie poddane są tendencje rozwoju rynku żywnościowego. (abstrakt oryginalny)
Prawo żywnościowe jest w Polsce dyscypliną stosunkowo słabo rozwiniętą. Także zjawisko marnowania żywności, mieszczące się w tym zagadnieniu, wymaga w obliczu narastania problemu większej uwagi tak ze strony ustawodawcy, jak i producentów żywności, jej dystrybutorów oraz konsumentów. W artykule przedstawiono przegląd obowiązujących w Polsce regulacji prawnych dotyczących zapobiegania marnotrawieniu żywności oraz wszelkich poczynań legislacyjnych w tym zakresie. Pokazano mechanizmy, które zgodnie z zamierzeniem prawodawcy utożsamiają się z polityką Unii Europejskiej prowadzoną w zakresie zahamowania zjawiska marnowania żywności, a także skutki, jakie w przyszłości miałoby odnieść zastosowanie projektowanych zmian w prawie. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Bezpieczeństwo żywnościowe w krajach rozwijających się
51%
W opracowaniu zwrócono uwagę na problem bezpieczeństwa żywnościowego, a w zasadzie jego braku, w krajach rozwijających się. W pierwszej części pracy przedstawiono koncepcję bezpieczeństwa żywnościowego i jej zmiany w czasie. Ujęcie wyłącznie podażowe bezpieczeństwa żywnościowego zostało z czasem rozszerzone o stronę popytową oraz jakościową żywności. Mimo wystarczającej ilości produkcji żywności na poziomie globalnym głód i niedożywienie dotyczy ponad jednego miliarda ludzi, którzy zamieszkują głównie kraje najbiedniejsze. Skala problemu oraz czynniki determinujące zawarte są w drugiej części opracowania. W ostatniej części zwrócono uwagę na wybrane działania społeczności międzynarodowej, które mają na celu rozwiązanie problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest omówienie problemu strat i marnotrawstwa żywności, który w obecnych czasach osiągnął tak wysoki poziom, iż mówić można o jego globalnym charakterze. Zjawisko to występuje na całej długości łańcucha rolno-spożywczego, tj. "od pola do stołu konsumenta". Według raportu FAO, rocznie na świecie stratom ulega 1,3 mld ton żywności, która zgodnie z jej naturalnym przeznaczeniem, mogłaby zostać spożyta. Problem ten dotyczy również Polski, gdzie co roku marnuje się ok. 9 mln ton jedzenia. Paradoksem jest to, że równocześnie duża część populacji na Ziemi żyje poniżej granicy ubóstwa, przez co nie ma ona dostępu do wystarczającej ilości zdrowej, odpowiednio zbilansowanej żywności. Marnowanie jedzenia implikuje wyłącznie negatywne skutki, które ująć można w trzech następujących kategoriach: środowiskowe, ekonomiczne, jak i społeczne. W związku z tak ogromną skalą marnotrawstwa żywności zarówno na poziomie światowym, europejskim, jak i krajowym podejmowane są liczne inicjatywy oraz przygotowywane projekty celem walki z tym problemem. Z pewnością nie da się go całkowicie przezwyciężyć, jednak znając przyczyny tego zjawiska, możliwe jest ich ograniczenie. Jednym ze sposobów zapobiegania stratom i marnotrawstwu jedzenia jest przekazywanie żywności na cele społeczne. Instytucją charytatywną, która pełni ważną rolę w procesie pozyskiwania niehandlowych produktów spożywczych na rzecz ubogich są wyspecjalizowane organizacje, zwane Bankami Żywności. Ponadto istotne są działania mające na celu zwiększenie świadomości społeczeństw oraz dążenia w kierunku ograniczenia konsumpcjonizmu. Redukcja strat żywności w całym łańcuchu rolno-spożywczym oraz zrównoważone wybory konsumentów, zgodnie z zaleceniami FAO i WHO przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa żywnościowego i ekologicznego. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej w perspektywie globalnej
51%
Podstawowym celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych wyzwań stojących przed społecznością i rolnictwem światowym, które musi uwzględniać wspólna polityka rolna UE oraz inne modele rozwoju rolnictwa, konkurencyjne, ale i zarazem komplementarne wobec WPR. Pod względem metodologicznym artykuł jest studium przeglądowym, z pewnymi jednak elementami metaanalizy. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, iż głównym problemem rolnictwa światowego w najbliższych dekadach będzie sprostanie rosnącemu popytowi rolno-żywnościowemu w warunkach nasilającej się rywalizacji o ziemię, wodę i inne zasoby odnawialne i nieodnawialne, rosnącej presji na środowisko przyrodnicze i dokonującej się zmiany klimatu. Świat może sobie z nim poradzić przez podjęcie równoczesnych i skoordynowanych działań skoncentrowanych na ograniczeniu strat żywności, zamknięciu luki produktywności, zmianach diety, zrównoważonej intensyfikacji i praktykowaniu rolnictwa inteligentnego klimatycznie. WPR z jednej strony może wnosić pozytywny wkład w jego rozwiązywanie, ale z drugiej strony może to utrudniać, głównie przez rozległe subsydiowanie unijnego rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie powiązań spożycia żywności z dochodami gospodarstw domowych. Szczególną uwagę zwrócono na osoby uzyskujące niskie dochody oraz problem niedożywienia. Stopień zaspokojenia potrzeb żywnościowych określono za pomocą współczynników dochodowej elastyczności popytu. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w niższych grupach dochodowych potrzeby żywnościowe nie są zaspokojone, poziom spożycia podstawowych produktów jest niski co prowadzi do niedożywienia co najmniej 20% ludności i co najmniej 30% dzieci. Z jednej strony są osoby niedożywione, a z drugiej- nadwyżki żywności na rynku, na które brak popytu z powodu małej siły nabywczej. Największy wpływ na poprawę wyżywienia uboższej ludności miałoby zwiększenie ekonomicznej dostępności żywności na skutek wzrostu przychodów pieniężnych, ale nie tylko poprzez zwiększanie zasiłków z pomocy społecznej, lecz poprzez zwiększenie zatrudnienia i dochodów z pracy. Bez ograniczenia bezrobocia liczba osób potrzebujących pomocy żywnościowej będzie wzrastać. W Polsce jednak zwiększanie liczby miejsc pracy dokonuje się zbyt powoli, dlatego pomoc żywnościowa wciąż jest ważnym czynnikiem poprawiającym poziom wyżywienia uboższej ludności.
Zapewnienie społeczeństwu odpowiedniej ilości bezpiecznej dla zdrowia żywności jest jednym z podstawowych obowiązków władz publicznych. "Deklaracja Żywieniowa i Plan Działania na Rzecz Żywienia", dokument przyjęty na Światowej Konferencji Żywieniowej FAO/WHO w Rzymie w grudniu 1992 r., wzywał do podjęcia działań w celu zmniejszenie poziomu głodu, niedożywienia i ogólnej poprawy wyżywienia ludności. Deklaracja podkreślała, iż rządy poszczególnych państw zobowiązane są do zapewnienia społeczeństwu dostępu do żywności o odpowiedniej jakości zdrowotnej. Wyzwaniem przyszłości jest zagwarantowanie żywności o wysokich parametrach jakości i zdrowotności dla wszystkich obywateli. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.