Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Food production monitoring
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszym artykule przedstawiono nowy sposób prezentacji schematów produkcji i obrotu żywnością podczas wdrażania zasad HACCP. Jest on jedynm z przykładów możliwości uproszczenia realizacji zasad HACCP opisanych przez CAC FAO/WHO. Zaprezentowano uproszczony schemat produkcji potraw z zaznaczonymi blokami procesowymi.
W artykule podjęto próbę przybliżenia i oceny systemu zapewniającego bezpieczeństwo żywności w Unii Europejskiej. Opisano przesłanki, które kierowały stworzeniem systemu, jego podstawy prawne oraz stopniową ewolucję - od systemu obejmującego stricte produkty spożywcze po cały łańcuch żywieniowy - "od pola do stołu". Opisano raport roczny RASFF z roku 2007 (w tym nowo pojawiające się zagrożenia) oraz oceniono możliwość porównywania danych z poszczególnych krajów w kolejnych latach. Stwierdzono, że jakiekolwiek porównywanie danych i ocena działalności systemu może prowadzić do mylnych wniosków. Wzrost ilości zgłoszeń świadczyć może zarówno o zwiększającej się sprawności RASFF, jak i o coraz większej ilości żywności niebezpiecznej. Zwrócono uwagę na pojawiające się nowe kategorie zagrożeń, a z drugiej strony do systemu dołączają kolejne kraje. Wszystko to powoduje, że analizując wyniki można dojść do błędnych wniosków, gdyż okazuje się, że największa ilość zgłoszeń pochodzi nie z krajów, które produkują najwięcej żywności, ale z tych, gdzie kultura produkcji żywności jest najwyższa. W artykule skierowano uwagę na źródła informacji, z których korzysta się w ramach systemu. Nie należy lekceważyć żadnego z tych źródeł, mimo iż zgłoszenia pochodzą głównie z kontroli na granicach i od urzędowych jednostek nadzoru. Zatem trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o skuteczność i efektywność działania systemu. Odpowiedź może być różna w zależności od przyjętych kryteriów. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie związane z działaniem systemów informatycznych związanych z bezpieczeństwem żywności. Jako przykładowe scharakteryzowano dwa systemy: system wczesnego ostrzegania RASFF (Rapid Alter System for Food and Feed - wykorzystywany przez instytucje państwowe) oraz system śledzenia partii produkcyjnych (używane przez przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowe).
Celem badań było określenie rangi celów, które mogą wspierać proces projektowania systemu identyfikowalności, a następnie zbadanie wpływu celów uwzględnianych przy projektowaniu systemu identyfikowalności na jego skuteczność. Badania przeprowadzono przy wykorzystaniu metody delfickiej oraz jednej z metod sondażowych pośrednich, jaką jest metoda ankietowa. Największy odsetek respondentów (81,1%) za zdecydowanie istotny cel obrany przy projektowaniu systemu identyfikowalności uznał "wspieranie celów dotyczących bezpieczeństwa żywności". Analiza korespondencji dowiodła, że uwzględnienie konkretnych celów dla projektowanego systemu identyfikowalności takich jak "wspieranie celów dotyczących jakości żywności", "określanie historii lub pochodzenia wyrobu", "ułatwienie wycofania wyrobów z dystrybucji" może korzystnie wpływać na postrzeganie skuteczności systemu identyfikowalności wewnętrznej i zewnętrznej. (abstrakt oryginalny)
Autor podjął temat wykorzystania monitoringu w sygnalizacji zagrożeń (chorób i szkodników) w uprawie zbóż. Prace nad udoskonalaniem zabiegów ochrony upraw doprowadziły do powstania integrowanych programów ochrony zbóż, których podstawą jest dokładna znajomość zagrożeń (szkodników i chorób). Istotą tego programu jest sprawnie działający monitoring. Autor przedstawił historię, rozwój integrowanej ochrony roślin oraz jak przebiega rozwój tej metody w Polsce.
6
Content available remote The Concept of Sustainable Food Chain (Case Study - The Dairy Food Chain)
67%
W artykule przedstawiono definicję łańcucha żywnościowego w ujęciu przyrodniczym i ekonomicznym. Przedstawiono podejście ekonomii klasycznej do problematyki zrównoważonego rozwoju. Zdefiniowano pojęcie zrównoważonego łańcucha żywnościowego oraz określono jego cele. Wyróżniono makroekonomiczne i mikroekonomiczne podejście do zrównoważonego rozwoju oraz przedstawiono ekonometryczny model zrównoważonego rozwoju dla łańcucha żywnościowego. Zaproponowano w tym celu wykorzystanie programowania liniowego. Wskazano, że style życia są podstawą i motorem napędowym zrównoważonego rozwoju. Dokonano analizy ostatnich rozwiązań technologicznych i ekonomicznych w mleczarstwie i ich związku ze zrównoważonym rozwojem. (abstrakt oryginalny)
Dla znaczącej części powiadomień alarmowych w systemie RASFF w latach 2003-2014 podstawą notyfikacji była kontrola urzędowa na rynku (w ok. 71% przypadków), a wartość współczynnika korelacji Pearsona r dla zmiennych: kontrole urzędowe na rynku i powiadomienia alarmowe dla całej populacji wyniosła 0,85. Dlatego też celem artykułu było zbadanie, w których kategoriach produktów i kategoriach zagrożeń korelacja pomiędzy kontrolami urzędowymi na rynku a ilością powiadomień alarmowych była najwyższa. Bardzo wysoka lub wysoka korelacja wystąpiła w przypadku 12 z 26 kategorii produktów i w przypadku 18 z 25 kategorii zagrożeń. Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na te kategorie, w których jednocześnie: kontrole urzędowe były przeprowadzone i powiadomienia alarmowe występowały najczęściej (pierwsze dziesięć kategorii) i były zgłaszane w każdym roku badanego okresu. Taka sytuacja wystąpiła w następujących kategoriach produktów: żywność dietetyczna, suplementy diety, żywność wzbogacana, ryby i produkty rybne, zioła i przyprawy korzenne, mięso i produkty mięsne (z wyjątkiem drobiu), orzechy, produkty z orzechów i nasiona i kategoriach zagrożeń: skład, dodatki do żywności i środki aromatyzujące, metale ciężkie, zanieczyszczenia przemysłowe, mykotoksyny i pozostałości weterynaryjnych środków leczniczych. W propozycji Komisji Europejskiej w zakresie nowelizacji prawa odnośnie kontroli urzędowych na rynku zwraca się uwagę na wiarygodność kontroli przeprowadzonych przez opera-torów oraz wskazuje się szczególne zasady jakie powinny być stosowane podczas oficjalnych kontroli na rynku w odniesieniu do m.in.: produktów pochodzenia zwierzęcego, pozostałości pewnych substancji w żywności i roślinach. Dlatego też, wydaje się, iż konieczne byłoby rozwijanie takiej współpracy pomiędzy operatorami i władzami, aby wartość korelacji pomiędzy kontrolami urzędowymi na rynku a powiadomieniami alarmowymi w systemie RASFF spadała, a wzrastał udział własnych kontroli operatorów jako podstawy powiadomień alarmowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zbadanie zmienności ilości powiadomień alarmowych w Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznych Produktach żywnościowych RASFF w latach 1980-2012 wobec produktów ze wszystkich krajów, krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i innych krajów (z wykorzystaniem linii trendu/regresji i współczynnika determinacji R2) oraz zbadanie zależności pomiędzy ilością powiadomień alarmowych wobec produktów z krajów EOG i innych krajów oraz kategoriami zagrożeń w ramach kategorii produktów (przy użyciu tabel korelacyjnych, statystyki χ2 i współczynników zbieżności korelacyjnej). Wartość współczynnika determinacji R2 w przypadku modelu regresji wielomianowej szóstego stopnia wynosiła ok. 0,9 (dopasowanie bardzo dobre) i ok. 0,6 (dopasowanie umiarkowane) w przypadku modelu regresji liniowej (w trzech badanych grupach krajów). Pomimo bardzo dobrego dopasowania model regresji wielomianowej szóstego stopnia nie był odpowiedni do przeprowadzenia prognozy na rok 2013. Dane empiryczne były bowiem dla tego roku wyższe niż wartości prognozowane yˆp. Z kolei wartości yˆp prognozowane na podstawie modelu regresji liniowej wskazują na znacznie większy wzrost ilości powiadomień alarmowych w systemie RASFF w roku 2013 i 2014 (niż w przypadku modelu wielomianowego). Wartości yˆp prognozowane na podstawie tego modelu mieściły się w wartościach błędu standardowego prognozy Syˆp w przypadku wszystkich krajów i krajów EOG. Wyniki uzyskane na podstawie modelu wielomianowego i liniowego wskazują jednak na konieczność stosowania w dalszych badaniach innego modelu - modelu regresji wielorakiej. Mógłby on bowiem uwzględniać większą ilość zmiennych niezależnych, np. przystępowanie kolejnych krajów do Unii Europejskiej, wprowadzenie odrzuceń na granicy EOG, liczbę ludności, liczbę turystów, wielkość produkcji (a nie tylko czas). Pozwoliłoby to uzyskać lepsze dopasowanie modelu do danych empirycznych (współczynnik determinacji R2) i mniejszy błąd standardowy prognozy Syˆp. Wartości współczynników zbieżności korelacyjnej pozwalają zaobserwować wysoką zależność powiadomień alarmowych dla produktów z krajów EOG i innych oraz kategorii zagrożeń w następujących kategoriach produktów: skorupiaki i produkty pochodne, tłuszcze i oleje, zboża i pieczywo oraz zupy, buliony, sosy i przyprawy. Dlatego też w przypadku tych produktów szczególnie istotne jest prowadzenie identyfikowalności w zakresie pochodzenia i przepływu żywności. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zadania polityki ekologicznej państwa i ich realizację przewidzianą w 1993 roku.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.