Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Forecasting the return rate of shares
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przestawiono wyniki analizy zjawiska przewidywalności premii za ryzyko na rynku akcji (opartej na polskich i amerykańskich danych), dowodząc jego istnienia na obu tych rynkach. Jako zmienną objaśniającą premię za ryzyko wykorzystano stopę dywidendy. Ze względu na persystencję tego wskaźnika poddano go modyfikacji, dzięki której uzyskano stabilność parametrów w równaniu predykcyjnym. Porównano również błędy prognozy powstałe w wyniku zastosowania modelu predykcyjnego z prognozą modelu opartego na średniej historycznej stopie zwrotu. Dla obu rynków wykazano wyższość modelu uwzględniającego przewidywalność stóp zwrotu. Ponadto w artykule pokazano, że właściwości wariancji stóp zwrotu na rynku akcji podważają zasadność stosowania procesu błądzenia losowego do opisu kształtowania się cen na tym rynku. (abstrakt oryginalny)
"Sztuczne sieci neuronowe stanowią nowoczesne narzędzie analityczne odznaczające się unikatowymi cechami, takimi jak zdolność uczenia się, możliwość wyciągania wniosków nawet na podstawie niepełnych danych." W pracy omówiono budowę neuronu oraz przedstawiono rodzaje sieci neuronowych. Zaprezentowano także konstrukcję modelu sieci neuronowej.
Rynek terminowy stóp procentowych, tworzony głównie z myślą o zabezpieczeniu przed niepożądanymi zmianami w przyszłości, już od początku istnienia stanowi doskonałe źródło oczekiwań rynkowych zarówno dla uczestników, jak i banku centralnego. W oczywisty sposób stroną najbardziej zaangażowaną w badanie oczekiwań jest bank centralny, gdyż to do jego podstawowych zadań należy stabilizacja krótkoterminowych stóp procentowych oraz stale podnoszenie przejrzystości prowadzonej polityki. Każdorazowy wzrost wahań bądź nieoczekiwana zmiana oficjalnych stóp procentowych stanowią istotny sygnał świadczący o eskalacji ryzyka, która może doprowadzić do utraty kontroli nad rynkiem. O ile jednak pomiar siły i stopnia oddziaływania banku centralnego na terminową strukturę dochodowości jest problemem stosunkowo szeroko analizowanym i w dużej mierze poznanym [6], o tyle zjawisko analizy krzywej rynku pieniężnego w oparciu o rynek terminowy nadal stanowi przedmiot dyskusji. Jakość, a tym samym i przydatność otrzymanej krzywej jest determinowana zarówno źródłem danych, jak i metodologią stosowaną w procesie modelowania. Celem niniejszego opracowania jest zbadanie możliwości wykorzystania kwotowań nowego instrumentu opartego na swapie stopy procentowej w procesie analizy oczekiwań rynkowych i podejmowania decyzji przez bank centralny. (fragment tekstu)
Po­nu­re pro­gno­zy za­rzą­dza­ją­cych ak­ty­wa­mi oraz drob­nych inwe­sto­rów na ryn­kach ka­pi­ta­ło­wych wy­ni­ka­ją nie tyl­ko z cał­kiem po­waż­nej per­spek­ty­wy spo­wol­nie­nia go­spo­dar­cze­go w Pol­sce. Po­wią­za­nia mię­dzy go­spo­dar­ka­mi po­szcze­gól­nych państw są na ty­le sil­ne, że drob­ni in­we­sto­rzy nad Wi­słą rów­nie moc­no od­czu­wa­ją kry­zys na ryn­ku kre­dy­tów hipotecznych i co­raz wyż­sze ce­ny pa­liw ko­pal­nych w Stanach Zjed­no­czo­nych, spa­dek war­to­ści cen ak­cji w Chinach, czy nie naj­lep­sze pro­gno­zy go­spo­dar­cze dla Wysp Bry­tyj­skich, co ich ko­le­dzy z par­kie­tów giełdowych w Nowym Jorku, Pekinie czy Londynie. (abstrakt oryginalny)
In the article the author analyses the methods of forecasting correlation coefficients between rates of share returns quoted on the Polish capital market. The analysed methods include the assumption of historical values of correlation coefficients as the forecast, the values resulting from the single-factor model based on betas, as well as, modifying methods before the estimation of correlation coefficients. From among the methods modifying betas the author analyses the Blume technique and the Vasicek technique. The author examines their effectiveness in forecasting correlation between securities quoted on the Warsaw Stock Exchange, making use of data from the end of August 1999 to the end of August 2007. The methods are assessed on the basis of estimation errors of individual values of correlation coefficients and parameters of the portfolio constructed on the basis of the created forecasts. (original abstract)
W artykule przebadano możliwości pomiaru wielkości ryzyka rynkowego na podstawie danych księgowych. Współczynnik beta określony na podstawie danych księgowych nosi nazwę beta księgowego. Procedura ta jest szczególnie ważna dla przedsiębiorstw nie notowanych na giełdzie, ponieważ umożliwia im określenie wielkości ryzyka rynkowego, opierając się na danych księgowych. W artykule stawiamy tezę o tym, że beta księgowe stanowi dobre przybliżenie beta rynkowego.W dalszej części pracy stworzono model pozwalający na ustalenie beta księgowego dla przedsiębiorstw notowanych na WGPW. Poziom ryzyka dla tych spółek określa się poprzez porównanie ich do stworzonego portfela referencyjnego. Założenia do modelu przyjęto na podstawie analizy propozycji literaturowych. Następnie beta księgowe dla przedsiębiorstw porównano z beta rynkowymi w celu ustalenia powiązań między nimi. (fragment tekstu)
Przeprowadzono badania charakteru oraz intensywności powiązań między stopą zwrotu z indeksu giełdowego, a realnym tempem zmian produkcji przemysłowej, w grupie 16 krajów OECD. Na podstawie tej próby określono prawidłowości powiązań między koniunkturą na rynku akcji, a przyszłą sytuacją w przemyśle, charakterystyczne dla krajów o dojrzałej gospodarce rynkowej. Okazało się, że polski rynek akcji stanowi sprawny barometr przyszłej sytuacji w polskim przemyśle
Zasadniczym celem pracy jest przedstawienie i ocena metod pozyskiwania istotnych informacji z dokumentów tekstowych i ich uwzględnienia w statystycznych modelach o charakterze predykcyjnym. W pracy rozpatrywane są trzy podejścia do procesu pozyskiwania i reprezentacji informacji tekstowej: oparte na wyrazach, oparte na wzorcach oraz oparte na modelu ontologicznym. Zrealizowane badania empiryczne dotyczyły metod uwzględniania informacji zawartych w komunikatach spółek giełdowych przy prognozowaniu stóp zwrotu cen akcji. (abstrakt oryginalny)
Kształtowanie się zjawisk ekonomicznych, w tym również stóp zysku papierów wartościowych, charakteryzuje pewna inercja, która pozwala na wykorzystanie informacji z przeszłości do prognozowania przyszłych wartości interesujących nas zmiennych. Wielu inwestorów jest skłonnych przyjąć, że mniej ryzykowna jest inwestycja w akcję, dla której wartość przyszłej stopy zysku można było w ostatnim okresie ustalić korzystając z jednego z licznych sposobów ekonomicznej analizy szeregów czasowych, przy czym błąd, jaki popełniono przy ocenie tej wartości był na poziomie akceptowanym przez inwestora. Innymi słowy, wykorzystanie dostępnych w momencie t obserwacji szeregu czasowego stóp zysku danej akcji do oszacowania prognozy jej wartości (i związanego z nią błędu oszacowania) na następną sesję giełdową w momencie (t+1) może stanowić podstawę wyboru danego papieru wartościowego do portfela. Ta intuicyjnie prosta przesłanka jest podstawą koncepcji wyboru portfela akcji przedstawionej w niniejszym opracowaniu. (fragment tekstu)
Na prognozy wyników spółek giełdowych trzeba patrzeć bardzo ostrożnie. Prognozy finansowe na 2004 rok podało już trzydzieści spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Większość z nich liczy na dwucyfrową poprawę wyników finansowych.
W rozdziale tym podjęto próbę skonstruowania wskaźnika nastroju na GPW w Warszawie na podstawie wyników regularnie przeprowadzanej ankiety internetowej. Weryfikacji poddano hipotezę, że na podstawie opinii internautów można prognozować wartości indeksu WIG20 na następnej sesji. Badania wykazały jednak, że wskaźnik nastroju oparty na opiniach użytkowników Internetu nie ma zadowalających walorów prognostycznych. Zaobserwowano ponadto, że na opinię internautów wpływa przede wszystkim zmiana WIG20 obserwowana w poprzednim dniu, a wraz z nasileniem intensywności zmian indeksu WIG20 rośnie liczba uczestników ankiety. Skuteczność prognostyczna proponowanego wskaźnika nastroju wyniosła 0,522 a po korekcie 0,600. Trafność jego wskazań nie jest zadowalająca ani w ujęciu klasycznym, ani w kontrariańskim (wartości zbyt bliskie 50%). Wigometr, często nazywany antywskaźnikiem, był skuteczny w około 30%, co pozwala go uznać za kontrariański wskaźnik nastroju inwestorów. (fragment tekstu)
12
Content available remote Forecasting the Conditional Skewness and Kurtosis of the Polish Financial Returns
84%
Chapter 8 presents evaluation of conditional density forecasts of financial returns, i.e. exchange rate EUR/PLN, stock index MIDWIG, and 6-month WIBOR. The forecasts are derived from GARCH models in which innovations are allowed to have time-varying or even failing to exist skewness and kurtosis. The main finding is that conditional skewness and kurtosis of returns change over time but their dynamics are different. (fragment of text)
13
Content available remote Prognozowalność premii akcyjnej w warunkach adaptacyjnego uczenia się
84%
Celem pracy było pokazanie, że niewielkie odstępstwa od założenia o racjonalnych oczekiwaniach mogą prowadzić do prognozowalności premii akcyjnej. Do tego celu wykorzystano standardowy model Jermanna, w którym przy wyznaczaniu cen akcji koncepcję racjonalnych oczekiwań zastąpiono założeniem o adaptacyjnym uczeniu się (adaptive learning). Jego istotą jest to, że jednostki nie znają dokładnie mechanizmu kształtowania się cen akcji, ale uczą się go na podstawie wcześniejszych doświadczeń. W drugim punkcie artykułu omówiono związki przedstawionych badań z literaturą światową. Trzeci zawierał opisy modelu Jermanna oraz sposób doboru wartości parametrów. W czwartej części przedstawiono sposób wyznaczania cen akcji w przypadku racjonalnych oczekiwań i adaptacyjnego uczenia się. W kolejnej części zawarto wyniki badań prognozowalności premii akcyjnej w modelu RE oraz AL. Pokazano tam również dekompozycję współczynnika korelacji między premią akcyjną a wskaźnikiem DP wskazującą na przyczynę prognozowalności w modelu AL. W ostatnim punkcie podsumowano pracę. (fragment wstępu)
14
Content available remote Prognozowanie stopy zysku portfela akcji
84%
Określono stopę zysku portfela akcji zarówno w okresie retrospektywnym, jak i prognozowanym. Wykorzystując aproksymację interpolacyjną, wyznaczono średni błąd prognozy ex ante stopy zysku portfela akcji.
Prosta metoda prognozowania cen akcji polega na obserwacji jej wahań na wykresie w porównaniu z systemem linii kontrolnych. Przyjęto propozycję Pawłowskiego dwóch wariantów: wskaźnikowego i naturalnego. Podstawą wariantu wskaźnikowego jest karta kontrolna (akcjogram z kolejnymi wartościami tygodniowej stopy zwrotu). Podano przykład prognozowania na Giełdzie Papierów Wartościowych na podstawie karty kontrolnej, spółki Krosno. Wynika z analizy, że metoda ta może być z powodzeniem stosowana przez inwestorów giełdowych.
W artykule przedstawiono współczynnik beta na podstawie modelu W. F. Sharpe'a. Autor opracował własne założenia, które stanowią uzupełnieni do stosowania tego modelu na polskim rynku.
Omówiono teoretyczne aspekty metodologii ClearHorizonTM, której celem jest ocena ryzyka rynkowego dla inwestycji finansowych w długim horyzoncie czasu. Opisano model błądzenia losowego (random walk) oraz model powracania do średniej (mean reversion), będące podstawowymi modelami szeregów czasowych, na których opiera się długookresowa metoda prognozowania dla VaR, a następnie przedstawiono ich optymalną mieszaninę. Procedurę wykorzystania metodologii ClearHorizonTM przy wyznaczaniu długookresowych prognoz dla wartości zagrożonej VaR przedstawiono na przykładzie prognozy dla miesięcznych notowań cen akcji spółki DZ Bank Polska.
Problem prognozowania stóp zwrotu z inwestycji budzi powszechne zainteresowanie. Każda inwestycja finansowa związana z oczekiwanym zwrotem wymaga określenia przybliżonego poziomu zysku oraz związanego z tym ryzyka. Wybór odpowiedniej metody prognozowania wymaga przeanalizowania warunków rynkowych oraz przyjęcia założeń, co do przyszłej sytuacji rynkowej. W przypadku wykorzystania modeli ekonometrycznych trudność w prognozowaniu pojawia się już wcześniej, a mianowicie na etapie wyboru odpowiedniej metody szacowania modeli. Najczęściej modele funkcjonujące na rynkach finansowych szacuje się za pomocą klasycznej metody najmniejszych kwadratów lub metody największej wiarygodności. Zazwyczaj działania takie dokonuje się dla wielu walorów czy portfeli jednocześnie funkcjonujących na rynku. Wiadomo również, że walory/ portfele nie istnieją na rynku w oderwaniu od siebie. Badania wskazują na skorelowanie pomiędzy walorami, a szczególnie tymi, które należą do tego samego sektora, branży itp. Szacując więc modele w oderwaniu od siebie traci się dodatkową informację związaną z ich współzależnością. Wykorzystanie danych przekrójowo-czasowych nie jest elementem nowym w modelowaniu zjawisk ekonomicznych, jak i elementów rynku kapitałowego. Wielu autorów stosowało metodę SUR do estymacji modeli ekonometrycznych. Na przykład Wu, Popp i Bretschneider (2003) zastosowali model SUR do oceny wpływu wiedzy na poziom produktywności w wybranych krajach świata. Griffiths i Valenzuela szacowali modele wydatków na rynku australijskim stosując również model SUR. Celem niniejszej pracy oszacowanie modelu wyceny kapitałowej (CAPM) w oparciu o dane przedstawione w postaci szeregów przekrojowo-czasowych. Przykłady takiej estymacji, dla rynków zagranicznych, można znaleźć na przykład w pracy Marshalla i Younga (2003), dotyczącej giełdy australijskiej. (fragment tekstu)
19
Content available remote Polish Stock Market and some foreign markets - dependence analysis by copulas
67%
W literaturze finansowej zajmowano się w znacznie mniejszym stopniu związkami między wielkością obrotów, stopami zwrotu i ich wariancją warunkową w przypadku rynków „wschodzących” niż w przypadku rozwiniętych rynków kapitałowych. Obserwuje się, że mimo nieistotnej lub słabej korelacji między różnymi rynkami finansowymi, dochodzi na nich do niekiedy bardzo poważnych kryzysów dokładnie w tym samym czasie. Można stąd wysnuć hipotezę, że prawdopodobnie zależności w tzw. ogonach rozkładów stóp zwrotu, zwłaszcza w lewym ogonie (ang. left tail) są znacznie silniejsze niż można by wnioskować z wartości globalnych współczynników korelacji. W ostatnich latach coraz powszechniej stosuje się więc alternatywne miary, uwzględniające strukturę zależności między zmiennymi finansowymi, przede wszystkim kopule. Stosując teorię kopul, autorzy tej pracy wykazali związek pomiędzy wielkościami stóp zwrotu oraz ich zmiennością (ang. volatility) a wielkościami obrotów na rynku krajowym. Poza ustaleniem związków między obrotami, stopami zwrotu i ich zmiennością na rynku krajowym wykazano także związek stóp zwrotu, ich zmienności i wielkości obrotów na rynkach zagranicznych z tymi samymi wielkościami z Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (indeks WIG). Wykazano, że stopy zwrotu i ich zmienność na austriackim, a szczególnie niemieckim rynku akcji mają wpływ na wielkość obrotów na GPW w Warszawie. Brak takiego wpływu ze strony stóp zwrotu indeksu DJIA może być wytłumaczony tym, że zmiany tego indeksu poprzedzają zmiany indeksów europejskich. Przyszłe badania powinny się skupić na stabilności w czasie istniejących związków przez wykorzystanie dłuższych szeregów czasowych, z uwzględnieniem najnowszych danych oraz bardziej zaawansowanej techniki łączącej kopule oraz modele przełącznikowe typu Markowa. (abstrakt oryginalny)
Niezbędnym warunkiem właściwego podejmowania decyzji w sferze inwestowania w papiery wartościowe jest prognozowanie stóp zysku poszczególnych akcji. Autor przedstawił tradycyjne metody określania wartości akcji, zmodyfikowaną metodę opartą na współczynniku cena-dochody, metodę wartości bieżącej przyszłych wpływów z akcji, a także modele wzrostu dywidendy.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.