Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 194

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Foreign debt
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
1
100%
Terminem odious debt określa się zadłużenie państw zaciągnięte wbrew interesowi i woli jego obywateli. Problem odious debt pojawia się w kontekście sukcesji zobowiązań finansowych państw po zmianie ustroju politycznego. Koncepcja odious debt nie ma jednoznacznego umocowania w prawie międzynarodowym, ale powołuje się na nią wiele państw oraz organizacji społecznych w procesie renegocjacji zadłużenia państw rozwijających się. O ile uzasadnienie omawianej koncepcji w sferze szeroko rozumianej sprawiedliwości społecznej wydaje się dość oczywiste, o tyle budzi ona szereg kontrowersji natury prawnej. Celem opracowania jest zestawienie głównych elementów debaty wokół odious debt, w szczególności definicji odious debt, przykładów wykorzystania tej koncepcji oraz kontrowersji z nią związanych. (fragment tekstu)
Ministerstwo Finansów ogłosiło 5 stycznia wobec wierzycieli zrzeszonych w Klubie Paryskim zamiar wykupienia długu Polski. Wynosi on obecnie równowartość 12,3 mld EUR (16,8 mld USD). Ministerstwo Finansów zmniejsza zagraniczne zadłużenie skarbu państwa zaciągnięte przed okresem transformacji.
Referat koncentruje uwagę na nowej definicji zadłużenia zagranicznego przyjętej przez NBP w 1999 r. Omówiono starą i nową definicję zadłużenia zagranicznego oraz standardy międzynarodowe w zakresie definiowania pojęcia długu i sposoby gromadzenia informacji o zadłużeniu. Przedstawiono poziom oraz strukturę zadłużenia zagranicznego Polski w latach 1996-1999, w podziale na sektory gospodarki.
Przedstawiono historię restrukturyzacji zagranicznego zadłużenia Polski - długu oficjalnego i długu w bankach komercyjnych z lat 80-tych.
Obszerna charakterystyka możliwości płatniczych Rosji wobec jej ogromnego zadłużenia w świecie na tle sytuacji gospodarczej tego państwa i perspektyw rozwoju. Analiza rezultatów zaleceń MFW i Banku Światowego odnośnie gospodarki rosyjskiej.
Zadłużenie zagraniczne Polski zbliża się do kwoty 80 miliardów dolarów. W artykule przedstawiono przyczyny powstania tego długu, sposoby wychodzenia z zadłużenia oraz prognozy na najbliższe lata.
7
Content available remote Dług publiczny. Przypadek Polski
80%
Państwowy dług publiczny (nazywany dalej długiem publicznym) obejmuje zadłużenie skarbu państwa, sektora samorządowego i ubezpieczeń społecznych. W ostatnim czterdziestoleciu polski dług publiczny ulegał nieustannemu powiększeniu. Światowy kryzys gospodarczy spowodował w Polsce i w wielu innych krajach eskalację problemu. Celem pracy było chronologiczne zaprezentowanie narastania polskiego długu publicznego, jego istoty oraz przyczyn. Główna hipoteza badawcza głosi, iż na skutek niepodjęcia przez Polskę drastycznych programów oszczędnościowych dług publiczny będzie w najbliższych latach permanentnie wzrastał. (fragment tekstu)
8
Content available remote Foreign Debt of the European Union Countries
80%
Celem opracowania była identyfikacja i próba oceny najważniejszych tendencji w rozmiarach i wskaźnikach zadłużenia zagranicznego krajów UE. W pierwszej części przeanalizowano wielkość i dynamikę zadłużenia zagranicznego brutto poszczególnych krajów, a w drugiej - stopień obciążenia gospodarki długiem brutto i netto badanych krajów. Z badań wynika, że ocena problemu zadłużenia zagranicznego krajów wysoko rozwiniętych powinna opierać się na analizie zadłużenia zagranicznego netto, uwzględniającego należności zagraniczne.(abstrakt oryginalny)
Globalne rozmiary zadłużenia zagranicznego są w ostatnim okresie największe w historii, co spowodowało, że zadłużenie stanowi obecnie jeden z najważniejszych problemów finansowych świata. W grupie największych dłużników od kilku już dziesięcioleci znajduje się również Polska. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest analiza wpływu globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego na stan zobowiązań zagranicznych Polski w 2008 roku. W pierwszej kolejności przedstawiono więc skutki kryzysu dla polskiej gospodarki, następnie wpływ tych niekorzystnych zjawisk w sferze makroeko­nomicznej na rozmiary i strukturę zadłużenia zagranicznego. Rozważania kończy analiza mierników obciążenia gospodarki nierównowagą zewnętrzną na koniec 2008 roku. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy zadłużenia zagranicznego w zakresie: 1. wysokości, struktury i dynamiki długu oraz kosztów jego obsługi; 2. diagnozy przyczyn zmian oraz określenia tendencji zadłużenia zagranicznego i jego obsługi. Wykorzystano dane pochodzące z "Analiz wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej " w latach 1994-2000.
W artykule zaprezentowano trzy zasadnicze koncepcje rozwiązań, które pozwoliłyby na sprawne zarządzanie procesem restrukturyzacji zadłużenia: 1) zaproponowany przez specjalistów MFW mechanizm restrukturyzacji długu państwowego (ang. Sovereign Debt Restructuring Mechanism - SDRM), 2) kontraktowe klauzule wspólnego działania (ang. collective action clauses) oraz ich nowe propozycje, 3) tymczasowe roszczenie dłużne (ang. Interim Debt Claim) zaproponowane przez JP Morgan. Uwagę skupiono na kontraktowych klauzulach wspólnego działania, ponieważ wszystko wskazuje, że to one odegrają główną rolę w procesach restrukturyzacji zadłużenia w najbliższych latach. Dodatkowo w opracowaniu przytoczono wybrane przykłady restrukturyzacji długu państwowego w kontekście stosowania klauzul wspólnego działania. Artykuł zamyka próba określenia kierunku, w którym będą ewoluowały prace nad usprawnieniem procesu restrukturyzacji długów państwowych.
Eksperci Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Analiz Porównawczych oceniają zagraniczne zadłużenie polskich firm na ok. 12 mld dol. To równowartość 45 proc. oficjalnych rezerw walutowych państwa. Czy taki dług może być już niebezpieczny dla gospodarki?
Opracowanie składa się z trzech części. Część pierwsza ma na celu pokazanie problemu restrukturyzacji zadłużenia w skali globalnej. Część druga skupia się na roli Unii Europejskiej jako szczególnym aktorze na scenie międzynarodowej, pokazując dlaczego również w kwestii międzynarodowej architektury finansowej stanowi ona ciekawy materiał badawczy. Z kolei część trzecia przedstawia metodologiczną stronę zagadnienia. (fragment artykułu)
16
Content available remote Międzynarodowe instytucje finansowe a problem zadłużenia zagranicznego
80%
Problem zadłużenia zewnętrznego istnieje w gospodarce światowej już od prawie 30 lat. Chociaż problem ten nie spowodował nagłego kryzysu świata, jego znaczenie wciąż rośnie i wymaga długotrwałego działania ze strony państw wierzycieli. Międzynarodowe instytucje finansowe podjęły wiele działań, aby zatrzymać problemu zadłużenia na dużą skalę. Głównym celem międzynarodowych instytucji finansowych jest zwiększenie wzrostu gospodarczego i poprawa zdolności do spłaty zadłużenia przez zadłużone kraje.
Przedstawiono rozmiary, dynamikę i strukturę (dług krótkoterminowy i długoterminowy) zadłużenia zagranicznego krajów Trzeciego Świata w latach 1970-1994.
Przedmiotem artykułu są polskie zobowiązania zagraniczne wobec wierzycieli zrzeszonych w Klubie Paryskim i Klubie Londyńskim.
20
80%
W artykule przedstawiono tendencje w zadłużeniu zagranicznym Polski na tle innych krajów członkowskich UE-27 oraz wskazano czynniki jego wzrostu w najbliższej przyszłości. Artykuł podzielono na dwie części. W pierwszej zbadano stopień obciążenia zadłużeniem zagranicznym brutto gospodarki Polski i innych państw Unii Europejskiej w latach 2005-2012. Następnie omówiono wewnętrzne i zewnętrzne czynniki wzrostu zadłużenia zagranicznego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.