Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Forest fund
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Conditions for Contractor Services in Forestry Operations
100%
This paper deals with the description of general conditions for contractor services in forestry operations. It describes forest policy framework, legal and institutional framework which influence design and administration of contracts in forestry. Additionally, it explains the theoretical background of property and use rights relating to the forest outputs and forest use and the main aspects of these rights that influence contract conditions. Last chapter is dedicated to the description of the present conditions in forestry contracting at the European market(original abstract)
2
Content available remote Analiza i ocena funkcjonowania Funduszu Leśnego w latach 2002-2010
100%
Fundusz Leśny stanowi formę gospodarowania środkami na cele wskazane w ustawie o lasach i jest tworzony w ramach systemu finansowego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. W latach 2002-2010 struktura dochodów i wydatków Funduszu Leśnego była zasadniczo stabilna. Podstawowym źródłem jego dochodów był odpis podstawowy od wartości sprzedaży drewna, obciążający koszty działalności nadleśnictw. Fundusz Leśny wykorzystywany jest głównie do transferu środków między nadleśnictwami. W analizowanym okresie występował systematyczny wzrost niewykorzystanych środków dyspozycyjnych Funduszu Leśnego pozostających na koniec roku. (abstrakt autora)
Fundusz Leśny został utworzony w celu umożliwienia prowadzenia gospodarki leśnej przez nadleśnictwa, w których koszty są wyższe od osiąganych przychodów. Jego zadaniem jest wyrównywanie niedoborów finansowych w nadleśnictwach deficytowych. Lasy Państwowe prowadzą działalność na zasadzie samodzielności finansowej i pokrywają koszty z własnych przychodów. Celem artykułu jest analiza wykorzystania środków pozyskanych z Funduszu Leśnego w nadleśnictwach Białowieża, Browsk i Hajnówka na rozwój sylwanoturystyki w Puszczy Białowieskiej (PB). W badaniach użyto metody sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem ankiety badawczej i wywiadu bezpośredniego, literatury specjalistycznej oraz sprawozdań finansowo-gospodarczych za lata 2020-2021. Badane nadleśnictwa przeznaczyły najwięcej środków na budowę ścieżek pieszych i rowerowych, wykonanie tablic promujących PB, remont dróg dojazdowych do ,,miejsc mocy", edukację przyrodniczo- -leśną oraz inne usługi związane z ruchem turystycznym na obszarze badanych nadleśnictw.(abstrakt oryginalny)
Prowadzenie przez Lasy Państwowe trwale zrównoważonej gospodarki leśnej - działalności zmierzającej do ukształtowania struktury lasów i ich wykorzystania w sposób i tempie zapewniającym trwałe zachowanie ich bogactwa biologicznego, wysokiej produkcyjności oraz potencjału regeneracyjnego, żywotności i zdolności do wypełniania, teraz i w przyszłości, wszystkich ważnych ochronnych, gospodarczych i socjalnych funkcji na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym, bez szkody dla innych ekosystemów1 - wymaga pewnych, stabilnych źródeł finansowania. Czy zapewnienie dzisiaj, w obecnych oraz w przewidywanych uwarunkowaniach makroekonomicznych, takich form finansowania działalności realizowanej na blisko jednej trzeciej terytorium naszego kraju (taką bowiem powierzchnią zarządzają Lasy Państwowe), uzależnionej w wielu aspektach od nieprzewidywalnej przyrody - a więc w warunkach zagrożenia klęskami żywiołowymi, przy rosnącej liczbie powierzanych zadań - związanych między innymi z Programem Natura 20002 (wypełnianym w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000), coraz większych oczekiwań społeczeństwa na dobra związane z pełnieniem przez las funkcji ekologicznych i społecznych, jest możliwe? (fragment tekstu)
Zadaniem opracowania jest prezentacja zasad funkcjonowania Funduszu Leśnego i Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, a także ocena ich wykorzystania w aspekcie finansowania przedsięwzięć proekologicznych w Polsce.
6
Content available remote Rola funduszu leśnego w wyrównywaniu niedoborów finansowych w nadleśnictwach
84%
Lasy Państwowe prowadzą działalność na zasadzie samodzielności finansowej i pokrywają koszty działalności z własnych przychodów (ustawa o lasach, rozdz. 8, art. 50); celem nadleśnictw nie jest maksymalizacja zysku, lecz realizacja funkcji gospodarczych, produkcyjnych, pozaprodukcyjnych przyrodniczych i funkcji społecznych. Aby taka gospodarka mogła być prowadzona na terenie całego kraju, nawet w tych nadleśnictwach, których koszty są wyższe od osiąganych przychodów, wyodrębniony został fundusz leśny, którego zadaniem jest wyrównywanie niedoborów finansowych w nadleśnictwach deficytowych. Fundusz leśny to instrument finansowy, którego środki przeznaczone są na wykonywanie zadań określonych w ustawie o lasach, w szczególności na: wyrównywanie niedoborów powstających przy realizacji zadań gospodarki leśnej; wspólne przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych lasów państwowych; tworzenie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia gospodarki leśnej oraz prace związane z oceną i prognozowaniem stanu lasów i zasobów leśnych. Zasady redystrybucji funduszu leśnego nie są jasno określone, co powoduje że każda Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) przyjmuje różne kryteria związane z redystrybucją funduszu leśnego. Celem artykułu jest określenie znaczenia funduszu leśnego na wyrównywanie niedoborów finansowych nadleśnictw na podstawie otrzymanych z Dyrekcji Generalnej lasów Państwowych (DGLP) danych za 2014 r. Wielkość odpisu w 2014 r. wynosiła 14,50% wartości sprzedaży drewna dla poszczególnych RDLP. Każda RDLP różnicuje wielkość odpisu i dopłaty z funduszu leśnego przeznaczone na poszczególne nadleśnictwa i tym samym wpływa na płynność finansową oraz rentowność nadzorowanych nadleśnictw. Artykuł przygotowano na podstawie wybranej literatury, analizy materiałów otrzymanych z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, własnych analiz i doświadczenia zdobytego w pracy zawodowej w Lasach Państwowych. (abstrakt oryginalny)
Obok funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej gromadzeniem oraz wydatkowaniem środków finansowych na cele proekologiczne zajmują się jeszcze dwa publiczne fundusze celowe: Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych oraz Fundusz Leśny. Różnią się one jednak od FOŚiGW m. in. w zakresie sposobu oraz rodzaju pozyskiwania środków. Charakterystyka ich funkcjonowania będzie przedmiotem dalszej analizy. (fragment tekstu)
8
84%
Polski system funduszy celowych ochrony środowiska tworzą fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych a także Fundusz Leśny. Celem artykułu jest dokonanie analizy działalności dwóch ostatnich funduszy oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy fundusze te nadal można traktować jako ekologiczne. W tym celu ocenie poddane zostaną kierunki gromadzenia a także wydatkowania przez nie środków. W artykule wskazana zostanie także perspektywa ich funkcjonowania a także ewentualne postulaty dotyczące ich reformy. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono i poddano ocenie działalność Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych oraz Funduszu Leśnego. Przeprowadzono również analizę ustawodawstwa stanowiącego ramy prawne w zakresie ochrony gruntów rolnych i leśnych w Polsce.
W artykule omówiono projekt włączenia Lasów Państwowych w sektor finansów publicznych. Podkreślono, że Lasy Państwowe, wywiązujące się ze wszystkich obowiązków nałożonych na nie przez Skarb Państwa, są ostatnią wielką państwową firmą dobrze rządzoną w warunkach gospodarki rynkowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.