Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Formulation of business strategy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Microsoft zdobył sławę i pozycję na rynku, startując w latach 70. Ubiegłego wieku z misją - wtedy zdawało się utopijną - aby komputer znalazł się na każdym biurku. Dziś wygląda na to, że to marzenie dawno się spełniło, a rzeczywistość technologiczna wyprzedziła je i pędzi naprzód. Potrzeba więc nowych celów, które, z jednej strony, zapewnią wzrost firmy, a z drugiej, pokażą pracownikom, do czego ona dąży i do czego oni powinni zmierzać. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie idei zrównoważonego rozwoju jako koncepcji nie tylko rozwoju ekonomicznego, ale również rozwoju opartego na właściwej relacji przedsiębiorstwa ze środowiskiem naturalnym wspomagającego postęp społeczny. (fragment tekstu)
Przedstawiono zagadnienie formułowania strategii przez przedsiębiorstwo oraz omówiono rolę międzyzakładowej analizy kosztów w formułowaniu tychże strategii.
Competitiveness of business organisations domestic in Slovak republic is influenced by various factors. The most important are continuous integration into political and economic structures of European Union and globalisation of the world economy. Paper describes finding from the research concerning ability of Slovak industrial companies to compete on domestic and world market. We studied how companies prepared their last business strategies. We described positive and negative impact of globalisation on business in Slovakia and identified expected changes in period of next five years. We have described typical measures that companies realed as a reaction to globalisation pressures. (original abstract)
Wyjaśniono istotę strategii przedsiębiorstwa oraz opisano proces kształtowania się strategii w przedsiębiorstwie.
Trafne wybory strategiczne to kluczowy czynnik sukcesu współczesnych przedsiębiorstw, a zarazem jeden z najtrudniejszych etapów zarządzania strategicznego. Strategia to zestaw rozstrzygnięć stanowiących wybór koncepcji działania w różnych perspektywach, wzajemnie niezależnych, ale składających się na spójną całość. Do kluczowych rozstrzygnięć należy wybór między strategiami dywersyfikacji i koncentracji, przewagi kosztowej i wyróżnienia, ekspansji i stabilizacji, strategii pioniera bądź naśladowcy. W każdym przypadku pole wyboru obejmuje zarówno opcje skrajne, jak i rozwiązania pośrednie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono tezę, zgodnie z którą zarządzanie strategiczne przedsiębiorstwa turystycznego wynika z kompleksowego popytu na oferowane przez nie usługi. Ponieważ popyt turystyczny występuje w postaci konglomeratu potrzeb i pragnień pojawiających się w związku z czasową zmianą miejsca pobytu, jego zaspokojenie wymaga współistnienia i współdziałania wielu różnych podmiotów obsługi ruchu turystycznego, a w tym również konkurencyjności regionu. W opracowaniu tym podano metodykę formułowania strategii firmy turystycznej uwzględniającą analizę konkurencyjności destynacji, tj. regionu stanowiącego obszar recepcji turystycznej.(abstrakt oryginalny)
W publikacji autorzy prezentują wyniki badań dotyczące formułowania, wdrażania i doskonalenia strategii przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Główną tezą artykułu, było twierdzenie, że strategie przedsiębiorstwa są zdeterminowane dwoma czynnikami. Pierwszy z nich wynika z poszukiwania optymalnego zakresu i skali działalności przedsiębiorstwa ze względu na kryterium relacji kosztów wykorzystania hierarchii organizacyjnej do kosztów wykorzystania rynku. Drugi czynnik związany jest z postępem technologicznym w dziedzinie gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji ekonomicznych, potrzebnych do podejmowania strategicznych decyzji menedżerskich w przedsiębiorstwie. W opracowaniu zaprezentowano krótki przegląd definicji o efektywnościowej determinacji strategii przedsiębiorstwa. Następnie wskazano na przeobrażania technologiczne współczesnego instrumentatorium menedżerskiego i ich wpływ na wybór strategii przedsiębiorstwa. Dalej, na podstawie uzasadnień efektywnościowych i technologicznych, podjęta została próba wyjaśnienia dotychczasowej ewolucji strategii przedsiębiorstw.
Opisano zmiany w prawie upadłościowym w zakresie postępowania naprawczego i ich wpływ na procesy uzdrawiania przedsiębiorstwa. Przedstawiono zasady zarządzania strategicznego w postępowaniu naprawczym i wskazano na duże znaczenie takich metod jak: lean management, outsourcing, metoda zrównoważonej karty wyników, controlling, analiza strategiczna. Przeanalizowano oczekiwane efekty programu naprawczego, zawarte w przepisach prawa upadłościowego i naprawczego.
Studiując literaturę przedmiotu dotyczącą problematyki zarządzania, napotykamy mnogość podejść do definiowania tego, czym strategia jest, jak winna być formułowana, a jak wdrażana. Często podejścia te znacznie się od siebie różnią, czasem posiadają elementy wspólne, a czasem są ze sobą sprzeczne. Prawie każde podejście kładzie nacisk na zupełnie inne aspekty zarządzania. Taka sytuacja sprawia, że w umysłach menedżerów panuje lekka dezorientacja i często nie wiedzą oni, w jaki sposób sprawić, aby podejmowane decyzje były skuteczne. I chociaż proces formułowania strategii jest głównym polem działalności menedżerów, to opisane powyżej uwarunkowania sprawiają, iż menedżerowie ci używają tego sformułowania równie swobodnie, co naiwnie. Czym wobec tego jest proces formułowania strategii? Czy gromadzoną od kilkudziesięciu lat wiedzę można w jakiś sposób uporządkować i dopomóc menedżerom? (fragment tekstu)
Niezbędnym uzupełnieniem analizy zasobów strategicznych jest diagnoza stanu przedsiębiorstwa oraz dopasowanie wewnętrznych struktur i procedur do wybranej strategii. Jedną z metod diagnozy przedsiębiorstwa jest analiza SWOT. Pozwala ona na właściwy dobór strategii do sytuacji firmy oraz zminimalizowanie słabości i ograniczenie działania konkurencji. W artykule autorka przedstawia czynniki jakie wpływają na proces formułowania strategii przedsiębiorstwa, prezentuje typowe dla analizy SWOT cechy i wyznacza główne obszary strategiczne: obszar funkcjonalny (określenie słabych i silnych stron firmy) i obszar zmian (określenie zewnętrznych szans i zagrożeń).
14
Content available remote Wybrane aspekty strategii firm rodzinnych
75%
Rozwój przedsiębiorstw rodzinnych, podobnie jak nierodzinnych, wymaga wykorzystywania strategicznego myślenia. Trudno wyobrazić sobie rozwój i funkcjonowanie współczesnego przedsiębiorstwa bez strategii i elementów zarządzania strategicznego. W przypadku firm rodzinnych, dodatkowym utrudnieniem jest to, że powinno ono ujmować wspólne wartości oraz wizję rozwoju zarówno firmy, jak i rodziny. Jak wskazują przeprowadzone badania, zdecydowana większość firm rodzinnych posiada wizję rozwoju, przy czym w 1/3 przypadków ma ona nie do końca przemyślaną formę. Sformułowaną strategię działania posiada niewiele ponad 60% badanych. Pracownicy podkreślili jednak, że wyznaczane w ramach strategii cele nie są jasno sformułowane (prawie 2/3 badanych), ale w większości przypadków ukierunkowane. Zadania służące realizacji tych celów mają jasno określonych adresatów (prawie 81%). Przedsiębiorcy, niezależnie od rodzaju podmiotu, powinni pamiętać o tworzeniu świadomej i długofalowej strategii rozwoju przedsiębiorstw. W przypadku badanych firm rodzinnych, planowanie ma raczej charakter krótkookresowy, dotyczący co najwyżej 1 roku. Planowanie na okres dłuższy niż 3 lata dotyczy niecałych 10% badanych. Pozytywnym kierunkiem jest to, że w większości przypadków badani wskazali na realizację w firmach strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Działania w jej ramach dotyczą głównie rozwoju i doskonalenia kadr oraz doboru personelu. Podsumowując, podkreślić należy, że strategiczne myślenie konieczne jest we wszystkich podmiotach gospodarczych. Problem z jasnością formułowana założeń strategicznych, jest jednak szczególnie widoczny w przypadku firm rodzinnych, w których przeważa sytuacja braku rozdziału funkcji własności i funkcji zarządzania. (fragment tekstu)
Zaprezentowano metodykę i wyniki badań empirycznych dotyczących stosowania przez małe przedsiębiorstwa strategii ich działania. W badaniu takim stwierdzono wiele trudności metodycznych ze względu na możliwość wystąpienia nieuświadomionego stosowania strategii, co powoduje konieczność weryfikacji narzędzi badawczych.
Pojęcia wizja strategiczna i misja przedsiębiorstwa należą do ogólnych kategorii celu działania. Obydwa odgrywają istotną rolę w procesie formułowania strategii, jej wdrażania i kontroli. (fragment tekstu)
Bardzo często zapominamy o tym, że badania mają nam pomóc podjąć konkretną decyzję, bowiem z góry zakładamy, że dostarczą gotowe rozwiązanie. Tymczasem badanie jest jedynie wskazówką. Dopiero kwantyfikacja zebranych danych pozwala na określenie wartości i wagi wiedzy, którą dysponujemy. Zatem celowe jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek badań zdawać sobie sprawę z problemu decyzyjnego, który pozwoli określić problem badawczy, a dopiero następnie wybrać metodologię. (fragment tekstu)
W referacie omawia się proces formułowania strategii oraz wyjaśnia wzajemne oddziaływanie przedsiębiorstwa i otoczenia, z uwzględnieniem aspektów marketingowych. (fragment tekstu)
Niniejsza praca jest próbą oceny dwóch narzędzi analitycznych, którymi są kanwa strategii i schemat czterech działań. W artykule postawiono tezę, że narzędzia te mogą skutecznie wspierać tworzenie w przedsiębiorstwach strategii błękitnego oceanu. W pracy przybliżono podstawowe założenia i zasady strategii błękitnego oceanu, pojęcia stworzonego przez francuskich profesorów z Instytutu Insead w Fointanbleau - W. Chan Kima oraz Renee Mauborgne w 2005 roku. Następnie omówiono i ocenione dwa narzędzia, tj. kanwę strategii i schemat czterech działań, które mogłyby wesprzeć tę koncepcję. Ta część pracy została oparta na studium przypadku firmy Starbucks. (abstrakt oryginalny)
Referat dotyczy strukturyzacji strategii ogólnej przedsiębiorstwa. Autor rozpoczął od istoty wyborów strategicznych na poziomie strategii ogólnej, a dokładnie od odpowiedzi na dwa pytanie: czego dotyczą podstawowe wybory strategiczne na tym poziomie oraz jaka jest logika różnych wyborów strategicznych. Autor wypunktował trzy zmienne opisujące istotę wyborów strategicznych: ustalenie obszaru działania przedsiębiorstwa, charakter rozwoju (wzrostu) przedsiębiorstwa, stosunek do niepewności. Przyjmując powyższe "wymiary" działalności przedsiębiorstwa jako zmienne charakteryzujące strategię przedsiębiorstwa, autor otrzymał trójwymiarowy model strategii ogólnej, składający się z ośmiu strategii szczegółowych (strategia penetracji, internacjonalizacji, integracji, mobilności zasobów, monopolizacji, dywersyfikacji, akwizycji, globalizacji). Celem opracowania, było wykazanie, że wybory strategiczne na poziomie strategii ogólnej przedsiębiorstwa nie są przypadkowe, i że istnieje między nimi określona logika, wyznaczona przez opisujące model zmienne.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.