Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Formy organizacyjne przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Autorzy zwrócili uwagę na rolę holdingu w nowoczesnej gospodarce i jego cel także w wymiarze ogólnospołecznym i korzyści jakie może osiągnąć polska gospodarka wprowadzając je w znacznie szerszym niż dotychczas zakresie.
2
Content available remote Spółka europejska na europejskim rynku ubezpieczeniowym
75%
Celem opracowania była prezentacja formy spółki europejskiej jako możliwej do prowadzenia działalności ubezpieczeniowej na terenie UE, jej wad i zalet oraz analiza wykorzystania tej formy prawnej (według stanu na styczeń 2008 r.) na rynku UE. (fragment wstępu)
Autor przedstawił sytuację 50 wielkoobszarowych przedsiębiorstw rolniczych, położonych w Polsce centralnej, w latach 1998-2000. Scharakteryzował ich zasoby i poziom produkcji. Podjął także próbę syntetycznej oceny osiąganej efektywności ekonomicznej w zależności od przyjętej formy prawnej.
We współczesnych przedsiębiorstwach można spotkać wiele różnych rozwiązań organizacyjnych. Ta różnorodność wynika ze złożoności samej organizacji, cyklu jej życia, jak i procesów zachodzących w coraz bardziej skomplikowanym i turbulentnym otoczeniu. Postępująca globalizacja, wzmożona konkurencja, rozwój technologii, kryzysy gospodarcze oraz ogólna dynamika przedsiębiorstwa wymuszają na kadrze kierowniczej dokonywanie zmian w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa, zapewniających firmie większą elastyczność i efektywność funkcjonowania. Zmiany te odnoszą się do określonych wymiarów (cech, parametrów, własności) struktury organizacyjnej. Natomiast kierunek tych zmian, ich głębokość i zasięg zależą od splotu uwarunkowań zarówno o wewnętrznym, jak i zewnętrznym charakterze. Temat problemu struktur organizacyjnych w kontekście ich podobieństwa był już wcześniej poruszany przy okazji omawiania identyfikacji i diagnozy struktur organizacyjnych. Teraz zostaje on przedstawiony i pogłębiony w sposób bardziej systematyczny. Zastosowanie mają tu metody oceny podobieństwa, które można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to metody wynikające z konieczności posługiwania się materiałami o charakterze bezpośrednio niemierzalnym. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Formy prawno-organizacyjne przedsiębiorstw
75%
Scharakteryzowano podstawowe formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw dozwolone przez polski system prawny. Szczegółowo zanalizowano dwa rodzaje organizacji gospodarczych: spółkę cywilną i spółkę handlową.
Artykuł jest próbą identyfikacji na bazie wyników badań empirycznych wybranych charakterystyk aliansów strategicznych polskich przedsiębiorstw, a w szczególności: powodów wchodzenia w alianse i głównych obszarów współpracy, form organizacyjno-prawnych aliansów, ich efektów oraz niebezpieczeństw i trudności w zarządzaniu aliansami. (abstrakt oryginalny)
Autorka, opierając się na teoretycznych koncepcjach i modelach cyklu życia organizacji, analizuje niezwykle istotny (zarówno z punktu widzenia merytorycznego, jak i poznawczo-dydaktycznego), problem roli zmian formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa i konieczności dopasowania tej formy do etapu, na którym, znajduje się przedsiębiorstwo w procesie swojego rozwoju. (fragment tekstu)
8
Content available remote Formy organizacyjne podmiotów leczniczych - uwarunkowania prawne i ekonomiczne
75%
Celem niniejszego opracowania jest analiza form organizacyjnych podmiotów leczniczych z uwzględnieniem wybranych uwarunkowań prawnych i ekonomicznych. Pracę przygotowano na bazie studiów literaturowych, w tym aktów prawnych (według stanu prawnego: maj 2013 r.), informacji o wynikach kontroli przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli, raportów i opracowań Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Zdrowia, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia i in. Ze względu na dostępność danych statystycznych i finansowych badaniami objęto lata 2008-2011. (fragment tekstu)
Rozwój innowacji organizacyjnych w usługach, powstawanie organizacji sieciowych, w tym klastrów i parków naukowo-technologicznych, zbliża nas do gospodarki opartej na wiedzy. Gospodarka taka pojawia się tam, gdzie występuje najwyższy poziom koncentracji wiedzy, informacji, kapitału niematerialnego i materialnego, a dynamika sieci ich konfigurowania jest najwyższa. Jak starano się wykazać, istotne znaczenie ma w tym kontekście rozwój usług biznesowych, które stają się widocznym obszarem stosowania nowoczesnych form współpracy podmiotów gospodarczych. Obrót usługami biznesowymi w dobie ICT oznacza tworzenie innowacyjnych form kooperacji, opartych na międzynarodowych strukturach sieciowych. Sprzyja temu „transportowalność” usług opartych na ICT (np. finansowych, informatycznych, reklamowych). (fragment tekstu)
Poziom rentowności w dużych i średnich przedsiębiorstwach handlowych sektora prywatnego w 1995 r. był zróżnicowany w ich przekroju zarówno działowym, jak i własnościowym. Elementem różnicującym efektywność tych grup przedsiębiorstw była także ich forma organizacyjno-prawna. W ramach badań Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji kondycji finansowej przedsiębiorstw handlowych została przeprowadzona analiza i ocena poziomu i struktury rentowności w dużych i średnich prywatnych przedsiębiorstwach handlowych, uwzględniająca następujące formy organizacyjno-prawne tych podmiotów: - spółki prawa handlowego (spółki akcyjne, spółki z o. o., spółki jawne i spółki komandytowe), - spółki cywilne, - osoby fizyczne, - spółdzielnie. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane wyniki analizy i oceny rentowności na podstawie pozastandardowych przekrojów danych GUS w obu wymienionych grupach przedsiębiorstw. Dla potrzeb analitycznych zastosowano m. in. następujące wskaźniki finansowe: wskaźnik zyskowności w %, wskaźnik poziomu kosztów operacyjnych w %, wskaźnik poziomu kosztów finansowych w %, wskaźnik poziomu marż handlowych w % oraz określono procentową strukturę jednostek zyskownych i deficytowych w ramach tych grup. (fragment tekstu)
11
63%
Cel: Celem opracowania jest ocena zdolności struktur sieciowych do ograniczenia zagrożeń wynikających z kryzysu gospodarczego w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych w 50 przedsiębiorstwach, działających w 10 strukturach sieciowych. Metodologia i wyniki: Badania wykonano, wykorzystując metodę ankiety bezpośredniej, a respondentami byli członkowie naczelnego kierownictwa. Na podstawie badań stwierdzono, że głównymi zaletami takich struktur, ograniczającymi zagrożenia wynikające z kryzysu gospodarczego, są wzajemna pomoc partnerów, większa możliwość ekspansji rynkowej, wymiana zasobów oraz korzystniejsza pozycja w relacjach z otoczeniem gospodarczym i administracyjnym. Natomiast do podstawowych mankamentów tych struktur zaliczono: niechęć do współpracy pomiędzy partnerami sieci, myślenie autonomizacyjne, nastawione jedynie na interesy własnej jednostki oraz konflikty pomiędzy centralą sieci a firmami partnerskimi. Oryginalność: Podjęte badania wydają się ważne zwłaszcza w obliczu nadal trwającego kryzysu gospodarczego w Polsce, jak i na świecie oraz wciąż pojawiających się nowych form organizacji sieciowych, a określenie korzyści i mankamentów funkcjonowania w strukturach sieciowych w warunkach kryzysu gospodarczego stanowi ich oryginalność. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano istotę przedsiębiorstwa partnerskiego, omawiając zarówno relacje organizacji z jego otoczeniem, jak i wewnętrzne stosunki w niej panujące. Zwrócono uwagę na społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstwa oraz przedstawiono różne definicje kapitału społecznego.
Artykuł zawiera teoretyczne rozważania na temat tworzenia form organizacyjnych w procesie produkcji. Organizacja produkcji stanowi punkt wyjścia dla organizacji przedsiębiorstwa. Zajmuje się ona przede wszystkim organizacyjnym kształtowaniem podstawowego procesu, na który się składają: formy organizacyjne wytwarzania części i formy organizacji montażu.
Autor zastanawia się nad kolejnymi pytaniami: czy zmiana jest rzeczywiście koniecznym warunkiem sukcesu organizacji, jakie są uwarunkowania zmian z punktu widzenia relacji pomiędzy organizacją a jej otoczeniem (innymi organizacjami), jakie są praktyczne konsekwencje wpływu otoczenia na kluczowe atrybuty organizacji? W artykule podjęty został temat wpływu relacji organizacji z otoczeniem na zmiany organizacyjne. Dalej autor przeanalizował relacje międzyorganizacyjne (z otoczeniem) w procesie integrowania organizacji. Artykuł kończy się opisem analizy SWOT w procesie integrowania organizacji.
Zadaniem opracowania jest przedstawienie rozwoju holdingu jako formy organizacyjnej cieszącej się dużą popularnością w polskich warunkach gospodarczych. W pracy uwzględniono przesłanki i sposoby tworzenia struktur holdingowych oraz specyfiki ich rozwoju.
Przedstawiono zależności między zmianą formy organizacyjno-prawnej a wielkościami zasobów i efektów nowo powstałych przedsiębiorstw wykazane na podstawie badań gospodarstw wielkoobszarowy prowadzonych w latach 1995-2002. Zarówno w nowo powstających przedsiębiorstwach sprywatyzowanych, jak i dzierżawionych przez różne podmioty obserwowano podobne tendencje, chociaż ze zróżnicowanym nasilenia. (oryg. streszcz.)
Artykuł jest próbą prezentacji, na tle doświadczeń gospodarki rynkowej, izb gospodarczych jako nowej formy organizacyjnej powstałej w strukturze polskiej gospodarki.
Wyjaśniono pojęcie efektywności oraz przedstawiono kilka problemów wiążących się z interpretacją i oceną efektywności przedsiębiorstwa. Omówiono relację pomiędzy: efektownością a formą organizacyjno-prawną przedsiębiorstwa; efektywnością a cechami ewolucji przedsiębiorstwa oraz efektywnością a nowymi koncepcjami w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Zaprezentowano istotę, podstawy prawne i funkcjonowanie rachunków kapitałowych spółek partnerskich w Wielkiej Brytanii.
Omówiono różnice między firmami krajowymi oraz wielonarodowymi z punktu widzenia warunków organizacji i sprawowania kontroli, a także ich struktury organizacyjne.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.