Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Formy organizacyjne w turystyce
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Władysław Krygowski (1906-1998) odegrał istotną rolę w dziejach polskiej turystyki górskiej. Zwraca uwagę jego wielonurtowa praca w zakresie metodyki turystyki górskiej polegająca na kreatywnych działaniach upowszechniających turystykę trudną, zorientowaną poznawczo. System poznawania obszarów górskich konstruował na bazie wysokiej jakości turystyki, nowych form jej uprawiania, fachowości kadry turystycznej i odpowiedniego tworzenia oraz funkcjonowania infrastruktury turystycznej. Opracowywał i redagował materiały szkoleniowe. Celem pracy jest próba odtworzenia poglądów Krygowskiego na temat metodyki uprawiania i organizowania wędrówek po górach, a także wyeksponowanie jego zasług i twórczych inicjatyw w tej dziedzinie. Dostrzegał on potrzebę współwystępowania trzech koniecznych składników "wtajemniczenia turystycznego": doświadczenie, poznanie oraz tworzenie, czyli przeobrażenie powyższego w sztukę wędrowania, która staje się natchnieniem wzruszeń i przeżyć na całe życie. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Turystyka przyjazdowa w Korei Północnej
100%
Korea Północna praktycznie już od dawna otwarta jest dla zagranicznego ruchu turystycznego, ale znów z przyczyn ksenofobicznej wszechwładnej ideologii, ujęta jest w specyficzne ramy. Nie ma możliwości indywidualnych wyjazdów turystycznych do Korei Północnej w takim rozumieniu jak to odbieramy w naszym kręgu kulturowym. Turyści zagraniczni mogą przyjeżdżać do Korei Północnej w zorganizowanych, przez upoważnione przez rząd KRL-D biura podróży, grupach. Północnokoreańskie rozumienie turystyki indywidualnej jest takie, że wspomniane biura zorganizują dla pojedynczego turysty wyjazd i na terenie KRL-D będzie mu stale towarzyszył przewodnik. Możemy wtedy mówić o "grupie jednoosobowej". Poruszać się będzie trzeba tak jak ma to miejsce przy wyjazdach grupowych. Program jest na długo przed wyjazdem klienta ustalony przez biuro. Ma on aprobatę rządowych czynników decyzyjnych. Nie można więc w Korei Północnej pojechać tam gdzie oczy poniosą jak to niektórzy turyści zwykli robić w większości krajów świata.[...] Publikacja powstała głównie w oparciu o własne obserwacje i przemyślenia po pobycie w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej w sierpniu 2009 roku.(fragment tekstu)
3
100%
Jesteśmy świadkami ciągłego wzrostu zapotrzebowania na usługi turystyczne, rozumiane tu zarówno jako typowe imprezy turystyczne jak i imprezy rekreacyjne, a to musi wymuszać ciągły wzrost bezpieczeństwa uczestników takich imprez. Konieczne, zatem staje się pytanie, o jakie bezpieczeństwo chodzi i z czym ono jest związane oraz czy uczestnicy chcą mieć wiedzę z tego zakresu, a jeżeli tak, to czy chcą z niej korzystać, chociażby sprawdzając niektóre uzyskiwane informacje. Odpowiedź na te pytania jak wskazują badania jest negatywna. Przyczyna z reguły jest zawsze jedna, a mianowicie brak czasu na szczegółowe zapoznawania się z przepisami prawnymi. Klient wychodzi bowiem z założenia, że po to korzysta z usług wyspecjalizowanej firmy, by ta mu bezpieczeństwo zagwarantowała. Jak niestety pokazuje praktyka rzeczywistość czasami jest zgoła inna. W artykule zwraca się uwagę na te informacje, którymi uczestnik imprezy turystycznej powinien być szczególnie zainteresowany, bo daje pogląd na problematykę związaną z szeroko rozumianym bezpieczeństwem usług turystycznych. (fragment tekstu)
Jednym ze sposobów konkurowania o turystów jest powoływanie na obszarach turystycznych lokalnych organizacji turystycznych (LOT). Ich celem, obok promocji turystycznej, jest tworzenie możliwości nawiązania dwustronnej współpracy gospodarczej między zrzeszonymi w nich podmiotami. W literaturze brakuje badań, w których wskazano by, czy przynależność do takich organizacji rzeczywiście służy budowaniu współpracy dwustronnej, a jeśli tak - to w jaki sposób, zaś jeśli nie - to dlaczego. Odpowiedź na to pytanie stanowi cel artykułu. By go osiągnąć, wykorzystano metodę studium przypadku, którym była Wiślańska Organizacja Turystyczna (WOT), oraz wywiady półstrukturyzowane przeprowadzone w latach 2013 i 2014 z 48 członkami WOT. Wyniki badań pokazały, że WOT w niewielkim stopniu stanowi platformę umożliwiającą nawiązanie dwustronnej współpracy między członkami zrzeszonymi w tej organizacji. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienić można m.in. duże zróżnicowanie potrzeb i interesów członków organizacji, brak ich aktywnego uczestnictwa w spotkaniach LOT czy brak wyraźnie dostrzegalnych, mierzalnych korzyści funkcjonowania organizacji przy jednocześnie wyraźnych kosztach (składka członkowska). W artykule sformułowano także zalecenia, które mogą okazać się pomocne w zmianie tej sytuacji.(abstrakt oryginalny)
Polska postrzegana jest przez Europejczyków jako kraj, w którym usługi zdrowotne są tanie i wykonywane z wysokim profesjonalizmem. Rozwój tego sektora wymaga jednak budowania współpracy i sieci powiązań między podmiotami wysyłającymi i przyjmującymi turystów. Celem pracy jest analiza działalności touroperatorów w zakresie organizacji turystyki zdrowotnej do Polski, ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowania tego rodzaju ofertą odbiorców z wybranych krajów europejskich i możliwości jej szerszej promocji. Badania przeprowadzono na podstawie krytycznej analizy piśmiennictwa o charakterze naukowym i konsultingowym. Z analizy materiału wtórnego wynika, że dalszy rozwój polskiej turystyki zdrowotnej na rynkach: belgijskim, holenderskim, włoskim, hiszpańskim i węgierskim wymaga konsekwentnie wdrażanej polityki koordynacji i promocji. Konieczne jest budowanie kontaktów i sieci partnerskich (np. w Hiszpanii). Istotne jest tworzenie platform - jako najbardziej wiarygodnego źródła wymiany informacji i bazy danych dla zagranicznych turystów (np. w Belgii i na Węgrzech), z wyszukiwarkami w języku francuskim i angielskim (a w przypadku Hiszpanii po hiszpańsku). Promocję - opartą na analizach i faktach - należy kierować do dwóch różnych grup klientów: indywidualnych (np. na Węgrzech) i płatników decydujących o wyjazdach grupowych (we Włoszech i Hiszpanii). Istotne jest także stałe wzmacnianie wizerunku Polski jako destynacji europejskiej o wzrastającej liczbie autostrad, nieskażonej przyrodzie i regionalnej, ekologicznej żywności (szczególnie wśród Holendrów i Belgów), a także propagowanie nowoczesnych obiektów, rozmaitych sposobów leczenia i wypoczynku (zwłaszcza aktywnego), wysokiego standardu bazy hotelowej, infrastruktury, systemów informacyjno-rezerwacyjnych (np. w Belgii i Holandii).(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu przedstawiono wybrane struktury organizacyjne pn. Destination Management Organizations (DM0) funkcjonujące w Wielkiej Brytanii. Analizę poprzedzono teoretycznymi rozważaniami nt. DMO oraz krótkim rysem historycznym struktur organizacyjnych ds. turystyki w badanym kraju. Przedstawiono głównie cele struktur funkcjonujących zarówno na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. W opracowaniu zawarto również zestawienie nakładów ponoszonych na turystykę przez wybrane Destination Management Organizations w Wielkiej Brytanii. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono aktualny stan i trendy rozwoju turystyki ornitologicznej w Polsce. Przeprowadzone badanie kwestionariuszowe, a także obserwacje i wywiady pozwoliły na dokonanie charakterystyki polskich miłośników obserwowania ptaków oraz organizatorów tego typu wyjazdów. Omówiono też zróżnicowanie przestrzenne miejsc obserwacji oraz ich zagospodarowanie. Polska turystyka ornitologiczna znajduje się we wczesnym stadium rozwoju, ale jest on - podobnie jak w innych krajach - bardzo dynamiczny. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Clusters in Tourist Trade in Czech Part of the Euroregion Nisa
84%
Referat poświęcony jest partnerstwu instytucjonalnemu, które określa się mianem klastra, w odniesieniu do ruchu turystycznego w regionie Liberca. Jakość i kompleksowość usług zostanie zdefiniowana na podstawie współpracy podmiotów ruchu turystycznego - podmiotów nastawionych na zysk, niekomercyjnych oraz komunalnych. Poziom współpracy w regionie Liberca wydaje się niezadowalający. Konsekwencją tego jest słaba jakość kompleksowych produktów kształtujących rud turystyczny oraz niski poziom usług związanych z informacją turystyczną. Organizacja, która byłaby odpowiedzialna za ruch turystyczny w regionie Liberca oraz zajmowała się długookresową i skuteczną koordynacją powyższych działań, praktycznie nie istnieje. Warunkiem zmiany takiej sytuacji jest uaktywnienie prywatnego sektora w postaci klastra, którym byłyby małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP). Skuteczne funkcjonowanie MSP jest uzależnione od środowiska gospodarczego, w którym działają, ich pozycji w strukturach rynkowych, a także wsparcia, które uzyskują z Unii Europejskiej oraz państwa. Z drugiej zaś strony działalność MSP to korzyści nie tylko dla gospodarki narodowej-a także unijnej, prowadzonej w duchu strategii lizbońskiej - lecz przede wszystkim dla tego regionu, w którym dane MSP funkcjonuje. Celem niniejszego referatu jest podkreślenie znaczenia MSP dla klastrów unijnych (dla Europy regionów) z punktu widzenia gospodarki Czech. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Rozwój turystyki uzdrowiskowej w gminie Mielnik
84%
Turystyka uzdrowiskowa, oprócz wartości zdrowotnych stanowi ważny czynnik aktywizacji gospodarczej danego obszaru. Poprzez inwestycje turystyczne i paraturystyczne stwarzane są nowe miejsca pracy i daje to dodatkowe źródło dochodów stałym mieszkańcom i wymusza działania na rzecz środowiska przyrodniczego i ochrony zabytków kultury. Jak dotychczas, na obszarze województwa podlaskiego funkcjonują tylko dwa uzdrowiska - w Augustowie i Supraślu. Usługi lecznicze świadczy jedynie uzdrowisko w Augustowie. Leczy się głównie choroby układu krążenia, narządu ruchu i reumatyczne. W trakcie zagospodarowania infrastrukturalnego znajduje się miasto Supraśl, które w roku 2001 uzyskało status miasta uzdrowiskowego. Gmina Mielnik byłaby kolejnym obszarem stwarzającym możliwość poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest to gmina niewykorzystanych szans w województwie podlaskim, w którym z dobrym skutkiem może rozwijać się turystyka uzdrowiskowa. Celem artykułu jest wskazanie możliwości rozwoju turystyki uzdrowiskowej w miejscowości, która nie była i nie jest dostrzegana przez władze lokalne i wojewódzkie. Posiada bogate walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i zdrowotne. Artykuł powinien być inspiracją do podjęcia dyskusji i analizy, a w konsekwencji działalności, zmierzających do utworzenia w najbliższym czasie miejscowości uzdrowiskowej z gminy Mielnik. (fragment tekstu)
11
Content available remote Obozy turystyki kwalifikowanej formą aktywności dzieci i młodzieży
84%
Opracowanie obejmuje założenia organizacyjne obozów kwalifikowanych dla dzieci i młodzieży na kanwie rozwijania aktywności człowieka poprzez zainteresowanie turystyką kwalifikowaną. Odnosi się do cech konstytutywnych i konsekutywnych turystyki kwalifikowanej oraz sylwetki osobowej turysty kwalifikowanego. Zawiera propozycję klasyfikacji rodzajów turystyki kwalifikowanej, której kryterium jest sposób przemieszczania się w określonym środowisku. Charakteryzuje wartości wychowawcze turystyki dzieci i młodzieży w kontekście funkcji turystyki.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto zagadnienie oceny wpływu pandemii COVID-19 na funkcjonowanie sektora organizacji i obsługi ruchu turystycznego w nadmorskiej strefie turystycznej Pobrzeża Bałtyku. Do realizacji podjętego zadania badawczego wykorzystano dane Banku Danych Lokalnych GUS dotyczące wybranych mierników i wskaźników zagospodarowania i ruchu turystycznego w 36 gminach oraz w 15 powiatach nadmorskich. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono specyfikę organizacji i zarządzania w odniesieniu do wybranych instytucji turystycznych w Polsce w świetle dynamiki zmian otoczenia oraz wskazano na konieczne kierunki rozwoju i działań dostosowawczych w kontekście wymogów i standardów gospodarki rynkowej. Dokonano diagnozy stanu 54 obiektów turystycznych pięciu wyraźnie zarysowujących się obszarów górskich Polski, tj. Sudetów, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz Tatr i Bieszczad. (skróc. oryg. streszcz.)
Warunki naturalne, walory oraz zagospodarowanie turystyczne terenów położonych wokół zbiorników zaporowych w Karpatach Polskich sprawiają, że są one przedmiotem zainteresowania wielu turystów. W artykule scharakteryzowano obszar badań, sezonowość pobytów turystycznych oraz bazę noclegową gmin przyległych do omawianych zbiorników zaporowych. Przedstawiono również intensywność ruchu turystycznego oraz jego formy.
Turystyka biznesowa stanowi ponad połowę ruchu turystycznego. Turystyka ta finansowana jest przez przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje i jest elementem ich działalności podstawowej. Obejmuje ona: zamiejscowe spotkania firm i stowarzyszeń; konferencje i kongresy; targi i wystawy; podróże motywacyjne. Z powodu różnorodności tematyki i celów obrad wyróżnia się: kongresy; konferencje; zgromadzenia; zgromadzenia ogólne; sympozja; seminaria. Autorzy zaprezentowali najważniejsze trendy rozwoju turystyki kongresowej. Największe zainteresowanie tym rodzajem turystyki można zauważyć w USA (IBM, AT&T, General Electric, Xerox) i Europie (Skandynawia; Wielka Brytania; Francja).
Tworzenie w turystyce określonych struktur organizacyjnych lokalnych i regionalnych ma uzasadnienie w doświadczeniach krajów Europy Zachodniej. Stanowią one płaszczyznę współpracy wszystkich podmiotów (w tym osób fizycznych), które pragną wspierać rozwój inicjatyw służących aktywizacji lokalnej gospodarki turystycznej, co znajduje wyraz w atrakcyjnej ofercie miejscowości, ich pozycji na rynku turystycznym, a także w dochodach lokalnego budżetu i lokalnej społeczności. Celem opracowania jest przybliżenie tej problematyki wszystkim zainteresowanym oraz zaproponowanie rozwiązań, które powinny spotkać się z akceptacją zarówno podmiotów gospodarki turystycznej, jak i samorządów terytorialnych. Rozważania te dopełnia prezentacja działań i inicjatyw podejmowanych w tym zakresie w byłym woj. jeleniogórskim. (abstrakt oryginalny)
Prezentowane badania są kontynuacją badań nad rozmieszczeniem biur podróży w Łodzi prowadzonych w połowie lat 90. XX w., w 2006 i 2010 r. przez pracowników Instytutu Geografii Miast i Turyzmu. Obserwacje funkcjonowania biur podróży w Łodzi poczynione w ciągu ostatnich 25 lat pozwalają stwierdzić, że jest to zjawisko dynamiczne. Biura pojawiają się w rejestrach i znikają, zmieniają nazwy i lokalizacje oraz przedmiot i zakres działalności. W artykule przedstawiono krótki rys historyczny rozwoju biur podróży w Łodzi, podział biur ze względu na przedmiot i zakres działalności, rozmieszczenie biur turystycznych w przestrzeni miasta. W zakończeniu pracy zwrócono uwagę na pewne ograniczenia i zagrożenia w rozwoju łódzkich biur podróży wynikające z barier zewnętrznych (formalnych) i wewnętrznych związanych z dalszym rozwojem Łodzi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.