Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Formy prywatyzacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Autorka omawia procesy prywatyzacyjne w Polsce i zastanawia się, czy model polskiej prywatyzacji sprawdził się.
3
Content available remote Proces prywatyzacji w Polsce w latach 1990 - 2011 - przebieg i efektywność
63%
Opracowanie zostało poświęcone analizie procesu przekształceń własnościowych przedsiębiorstw państwowych w Polsce w latach 1990 - 2011 - jego kierunków, natężenia oraz ekonomicznej efektywności. W całym rozpatrywanym okresie łączne przychody z tytułu prywatyzacji wyniosły prawie 147 miliardów złotych, z czego prawie 87% stanowiły przychody z prywatyzacji pośredniej. Ogólna ocena wpływu, rozpoczętego w połowie 1990 roku, procesu przekształceń własnościowych na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw jest pozytywna. Najkorzystniejszą jego formą okazała się prywatyzacja kapitałowa. Dobre wyniki finansowe, choć nie w całym badanym okresie, uzyskiwały również spółki pracownicze i jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Zdecydowanie najmniej efektywna ekonomicznie okazała się powszechna prywatyzacja, przeprowadzona w formie NFI. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autora, problematyka prywatyzacji działań wojennych oraz przekazywania zadań o charakterze militarnym i odpowiedzialności za ich wykonanie prywatnym firmom wojskowym i prywatnym firmom działających w sferze bezpieczeństwa jest niezwykle ważna w analizie zarówno współczesnych konfliktów, jak i sposobu, w jaki Zachód może ewentualnie prowadzić wojny w przyszłości. Jego zdaniem zjawisko systematycznego rozszerzania zakresu prywatyzacji przedsięwzięć wojskowych - od wywiadu i wsparcia logistycznego operacji, po bezpośrednie zaangażowanie w działania o charakterze bojowym, np. ochrona osób i konwojów jest na tyle poważne, że należy poddać dogłębnej i kompleksowej analizie wpływ, jaki wywiera ono na zdolność państw zachodnich do prowadzenia działań wojennych oraz innych operacji, takich jak misje utrzymania i wprowadzania pokoju czy zadania związane z budową państwowości.
Prywatyzacja ma na celu: - zmiany stanu prawnego podmiotu oraz jego konkretyzacji w świetle prawa handlowego i tym samym jego bezpośrednie uniezależnienie od aparatu państwowego, - podniesienie zdolności tynkowego działania przez bardziej bezpośrednie zainteresowanie podmiotu wynikami osiąganymi przez jednostkę gospodarczą, - zlikwidowanie strukturalnie nieadekwatnych jednostek gospodarczych, które nie mają możliwości dalszego bytu na rynku i przysparzają skarbowi strat, przez oddanie ich do dyspozycji podmiotom rokującym nadzieję na znalezienie odpowiednich rozwiązań rynkowych. Motywy przemawiające za prywatyzacją to: - pragmatyczny - prywatyzacja prowadzi do większej efektywności produkcji i usług, wzrostu wydajności, konkurencji podmiotów wobec zastosowania personalnego nadzoru, - ideologiczny - wolny od wpływu i bezpośredniej ingerencji władz państwowych i czynników społeczno-politycznych, ekonomiczny - zdanie na własny los i brak subwencji, dotacji i ulg; podstawą jest pozarynkowa orientacja z własnym rachunkiem ekonomicznym, populistyczny - wybór świadczeń przez otoczenie, decydującym czynnikiem popyt, jego aktywizacja przez udaną podaż. Zamierzenia przekształceń własnościowych muszą także spowodować przeobrażenie pojmowania relacji oraz statusu pracownik i pracodawca. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia teoretyczne aspekty wpływu form prywatyzacji na efektywność mikro- i makroekonomiczna przedsiębiorstwa. Przedstawiono stopień zaawansowania procesów prywatyzacyjnych w krajach transformacji (EBOR Raport 2001) oraz strukturę własności przedsiębiorstw prywatyzowanych w wybranych krajach.
10
Content available remote Kwestia własnościowa w transformacji systemowej
63%
Tezą wiodąca artykułu jest, że specyficzna droga wprowadzania prywatyzacji gospodarki w Polsce jest głównym czynnikiem, który wyjaśnia zarówno zagadkę pokojowego upadku systemu, jak i istotę poprzedzającego go stanu wojennego kładącego kres spontanicznym, oddolnym i dalekosiężnym przemianom ustrojowym. Sposoby wprowadzania prywatyzacji są także trwałym czynnikiem napięć, niezadowolenia i frustracji permanentnie wyłaniających się na przestrzeni dwudziestolecia datowanego od czerwca 1989 roku. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej zatytułowanej "Trismus" polemizuję z obrazem narodów Europy Centralnej malowanym w literaturze i opinii publicznej. Ta część, choć historyczna, jest niezbędna jako tło, które ma uzmysławiać ciągłość struktury dominacji społecznej, którą demaskuję w zamykającym ją pytaniu: "Dlaczego system komunistyczny, reżim, który bronił się uparcie przez długie lata, w końcu upadł pokojowo?". Pytanie to stanowi jednocześnie otwarcie części II pt. "Transformacja". Punkt "Poczwarka nomenklaturowa" jest tu kluczowy dla rozwiązania zagadki rzekomo nagłego i faktycznie spokojnego upadku komunizmu. W części trzeciej referuję efekty prywatyzacji u jej progu traktując je jako kryterium oceny słuszności wyboru takiej a nie innej formy prywatyzacji, a także fundament w ogóle samej możliwości myślenia podmiotowego o strategii przez naród i państwo polskie. W szerszym tle kwestii prywatyzacyjnej pojawia się tu aspekt końca historii - by zacytować Fukujamę - ale nie tyle ucieleśniony w politycznej organizacji liberalnego demokratycznego państwa współczesnego, co realizujący się w niektórych formach organizacji struktury dominacji w sferze realnej.(abstrakt oryginalny)
Omówiono formy prywatyzacji w świetle aktów prawnych, spółki joint-ventures, a także restrukturyzację długów jako ścieżkę przekształceń własnościowych.
W przedsiębiorstwach wielozakładowych szczególnie ostro występuje problem braku dopływu dużego kapitału koniecznego do prywatyzacji. Autor postuluje stopniowe upodmiotowienie własności tych przedsiębiorstw przez wdrożenie struktury holdingu przez utworzenie niezależnych przedsiębiorstw a następnie ich prywatyzację.
Warunkiem koniecznym uzdrowienia polskiej gospodarki jest masowe przekształcenie stosunków własnościowych, polegające głównie na prywatyzacji. Zdaniem autora przeważającą formą prywatyzacji powinna być prywatyzacja kapitałowa, gdzie głównymi udziałowcami powinni być pracownicy prywatyzowanych przedsiębiorstw, a kapitał zachodni może nabywać do 10 procent akcji.
Przedmiotem opracowania jest ocena procesu prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych województwa poznańskiego. Omówiono formy prywatyzacji przedsiębiorstw, metody badania jej efektów, wielkość przekształceń własnościowych w latach 1991-1993, strukturę przedsiębiorstw objętych prywatyzacją i efekty osiągnięte po prywatyzacji (przychody ze sprzedaży, wyniki finansowe, obciążenia wyniku finansowego brutto, podatek dochodowy), a także inwestycje tych przedsiębiorstw.
W artykule podjęto próbę teoretycznej oceny skuteczności bezpośredniej ścieżki prywatyzacji z punktu widzenia inwestora zewnętrznego. Celem prywatyzacji bezpośredniej jest nie tylko zmiana właściciela, lecz przede wszystkim usprawnienie zarządzania oraz wzmocnienie kapitałowe, technologiczne i rynkowe przedsiębiorstwa. Przedstawiono metody prywatyzacji bezpośredniej oraz ocenę skuteczności poszczególnych metod prywatyzacji bezpośredniej.
W artykule podjęto temat prywatyzacji w Polsce, która niezmiennie budzi żywą dyskusję nad stosowanymi formami przekształceń oraz tego, czy mają one dotyczyć pojedynczych firm czy też całych sektorów. Po piętnastu latach prywatyzacji z 8453 przedsiębiorstw państwowych istniejących w 1990 r. przekształceniami objęto do dzisiaj 5673 przedsiębiorstwa. Omówiono wykazane przez NIK różne uchybienia i niesprawiedliwości w przebiegu przekształceń własnościowych, a także korzyści dla gospodarki, jakie z nich płyną.
Przedstawiono założenia i skutki realizowanego w Polsce programu masowej prywatyzacji. Dokonano analizy programów prywatyzacji realizowanych w innych krajach oraz analizy funduszy inwestycyjnych. Szczególną uwagę skierowano na porównanie efektów ekonomicznych uzyskanych przez poszczególne firmy zarządzające i koszty z tym związane.
Przeprowadzono analizę przebiegu procesów prywatyzacyjnych w Polsce od końca lat 80-tych. Sektor uspołeczniony został zlikwidowany, na jego miejsce powstał sektor publiczny. Gospodarka w dużym stopniu została sprywatyzowana, rozpoczęto prywatyzację banków i instytucji ubezpieczeniowych. Reprywatyzacja jest utrudniona przez brak regulacji prawnych.
Autor zajmuje się problemem pozyskania pracowników prywatyzowanego przedsiębiorstwa państwowego dla idei prywatyzacji. Uważa, że użytecznym sposobem przełamywania oporu pracowników jest zastosowanie akcjonariatu pracowniczego, która to koncepcja - dzięki tworzeniu poczucia bezpieczeństwa, stwarza możliwości uzyskania korzyści ekonomicznych, oraz zapewnienia partycypacji w tworzeniu składników systemu własności pracowniczej, kreuje aktywne poparcie dla procesów prywatyzacji.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.