Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Formy własności środków produkcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem pracy jest znalezienie formuły opisu własności przedsiębiorstwa oraz zdefiniowanie kategorii zmiany własności. Autor definiuje podmiot i przedmiot działalności gospodarczej, formę własności przedsiębiorstwa i jej zmiany.
2
Content available remote Własność korporacyjna: prywatna czy publiczna
75%
Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, jaką formą własności jest własność akcyjna: prywatną czy publiczną. Cele funkcjonowania, związek właścicieli z zarządzaniem, wpływ na otoczenie, skutki podejmowania błędnych decyzji dla gospodarki w przypadku dużej spółki akcyjnej są inne niż dla klasycznego przedsiębiorstwa prywatnego, a w niektórych obszarach bliższe są przedsiębiorstwu państwowemu. Zdaniem autora powoduje to konieczność traktowania akcyjnej formy własności jako odrębnego, specyficznego rodzaju własności, innego niż państwowa i prywatna.(abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono statystyczno-ekonomiczną analizę wspólnot uprawianej ziemi górzystej w Polsce, z podziałem na wspólne grunty orne, leśne, łąki i pastwiska. Przedstawiając wnioski z tej analizy autor stwierdza, że zarówno w przeszłości jak obecnie wymienione wspólnoty pod względem ekonomicznym funkcjonują gorzej niż inne formy własności użytków rolnych. Przypomina także koncepcje reform działaczy okresu międzywojennego blokowane z powodu niejednolitego stanowiska chłopów. Reformy na obecnym etapie okresu przejściowego gospodarki socjalistycznej autor proponuje przeprowadzić z poszanowaniem historycznie zaakceptowanych form wspólnego gospodarowania.
Na podstawie literatury przedmiotu przedstawiono prywatyzację jako narzędzie poprawy efektywności. Ze względu na fakt, że wnioski z analiz teoretycznych i empirycznych są zróżnicowane i niejednoznaczne, związek pomiędzy prywatyzacją a efektywnością przedstawiono osobno dla krajów nie objętych transformacją i krajów Europy Środkowowschodniej.
Najbardziej ogólna definicja reformy gospodarczej głosi, że jest to "zmiana przebiegająca w płaszczyźnie procesów regulacyjnych". W świetle tej definicji zmiany zachodzące w sferze realnej gospodarki należy uznać za konsekwencje reformy. Ocena z tego punktu zabiegów reformatorskich w naszym kraju nie budzi większych kontrowersji, ponieważ zgodnie się twierdzi, że skutki materialne owych zmian są mniejsze niż oczekiwano. Pojawia się w związku z tym pytanie, co jest powodem tak niskiej efektywności reformy? Jak to się dzieje, że zmieniono tak wiele, a jednocześnie nic nie zmieniono? Odpowiedź na to pytanie nie jest sformułowana jednoznacznie, niemniej jednak należy przyjąć, że przyczyną tego stanu rzeczy jest błędna koncepcja reformy gospodarczej, inaczej mówiąc nie dokonano dotąd zmian o charakterze przełomowym. M. Nasiłowski pisze, że reforma przełomowa nastąpi "gdy zdołamy uruchomić samoregulujący mechanizm rynkowy połączony z przymusem ekonomicznym i realną groźbą upadłości przedsiębiorstw niezdolnych do efektywnego rozwoju, a wraz z nim zdołamy wypracować nową metodologię planowania centralnego, opartą na regulowaniu makroproporcji wzrostu i podziału dochodów z punktu widzenia utrzymania równowagi rynkowej". Poglądy M. Nasiłowskiego, jak się wydaje, dość dobrze oddają stan myśli ekonomicznej w Polsce, która od dłuższego okresu istotę reformy radykalnej upatruje w uruchomieniu mechanizmu rynkowego w naszej gospodarce. Zgoda na mechanizm rynkowy jest chyba powszechna, ale nie ma jedności poglądów w tzw. kwestii dojścia do tego stanu. W. Wilczyński możliwość stworzenia nowego systemu ekonomicznego uzależnia od wymuszenia ofiar konsumpcyjnych, które traktuje jako koszt wyjścia z kryzysu. Pisze, że "przełamanie tego stanu wymaga pewnych ofiar", które umożliwią stworzenie systemu ekonomicznego, "w którym wszystko jest jasne, gdzie nie ma miejsca na żadne woluntarystyczne praktyki". Nie ulega, jak sądzę, wątpliwości teza, że bez urealnienia parametrów ekonomicznych, które w naszych warunkach muszą spowodować spadek stopy życiowej, nie ma mowy o samoregulacji ekonomicznej. Powstaje jednak pytanie, dlaczego próby wymuszenia ofiar podejmowane nie po raz pierwszy w naszym kraju nie przynoszą oczekiwanych efektów. Wątpliwość powyższa odnosi się również do postulatu uruchomienia mechanizmu rynkowego, który przecież od lat istnieje w naszej myśli ekonomicznej pod hasłem kojarzenia planu centralnego i rynku. W związku z tym w referacie tym podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki mogą zapewnić warunki dla uruchomienia mechanizmu rynkowego, tym samym radykalizacji reformy. (fragment tekstu)
Ostatnio w debatach nad gospodarką okresu transformacji dyskutowany jest zakres udziału własności pracowniczej i zagranicznej w trwających tam przekształceniach własnościowych. Dyskusja do jakiego stopnia te dwie formy własności mają być zachęcane lub zniechęcane do udziału w prywatyzacji nie była dotąd poparta żadnymi danymi empirycznymi. Artykuł wykorzystuje unikalne dane pochodzące od firm słowackich z wczesnego etapu tzw. spontanicznej prywatyzacji. Na podstawie tych danych badane są charakterystyki zasięgu własności pracowniczej i zagranicznej jak również zrzeszeń przedsiębiorstw. Stosuje się podwójną metodę najmniejszych kwadratów dla modeli tobitowych sprawdzając współzależność między prywatyzacją a wynikami przedsiębiorstw. Stwierdza się, że procentowy wzrost wskaźnika własności zagranicznej jest związany z około 3.9 procent wzrostem wartości dodanej, procentowy wzrost wskaźnika własności pracowniczej 1.4 procent wzrostem wartości dodanej. Są dowody na występowanie malejącej produktywności krańcowej obu form własności.
Przedmiotem artykułu jest rozpoznanie przydatności różnych form prywatnej własności zbiorowej do warunków przekształcenia systemu gospodarczego krajów postkomunistycznych i dostosowanie go do zasad gospodarki rynkowej. Przedstawiono relacje pomiędzy własnością zbiorową a przedsiębiorczością kadry zarządzającej i rozwojem gospodarki; powiązania pomiędzy formami własności zbiorowej a efektywnością gospodarowania i rolę własności w restrukturyzacji gospodarki.
Istnieje zgodność, iż powrót do metod systemu nakazowo-rozdzielczego byłby oznaką regresu. Nie ma zaś zgodności poglądów w kwestii oceny nowych rozwiązań systemowych. Przyczyną jest przede wszystkim wieloznaczność pojęcia reforma gospodarcza. Na ogół reforma gospodarcza jest wyjaśniana opisowo poprzez charakterystykę podstawowych cech nowego systemu kierowania gospodarką narodową. W takim przypadku kryterium oceny wprowadzanych rozwiązań systemowych stanowi ich zgodność z tzw. modelem docelowym. Jest on scharakteryzowany w dokumencie przyjętym przez IX Zjazd PZPR i Sejm a zatytułowanym: Kierunki reformy gospodarczej. Treść dokumentu określa zatem istotę reformy. Odwołanie się do niego nie usuwa jednak różnych kontrowersji ponieważ poszczególni ekonomiści nie nadają tej samej rangi ustaleniom tamże zawartym. Można więc z pewnym uproszczeniem stwierdzić, że istotę reformy upatruje się głównie w zmianach: a) w organizacji gospodarki narodowej, b) w centralnym planowaniu, c) w systemie finansowania gospodarki, czyli wprowadzeniu twardych ograniczeń pieniężnych. Najpowszechniej reprezentowany jest jednak pogląd, że istotą reformy winno być uruchomienie mechanizmu rynkowego. Nie jest to jednak klasyfikacja głównych poglądów, a raczej ich typologia, gdyż poszczególne orientacje nie są wobec siebie konkurencyjne a nawet: mogą się uzupełniać. Tak np. uruchomienie mechanizmu rynkowego zakłada zmiany w centralnym planowaniu i finansowaniu gospodarki. W gruncie rzeczy różnice poglądów między ekonomistami nie są tak istotne, jak to jest eksponowane. Niewątpliwie wspólną cechą wszystkich koncepcji jest cel reformy - poprawa efektywności gospodarowania. Dystynkcje dotyczą więc głównie środków, które są niezbędne dla jego osiągnięcia. Nasuwa się w związku z tym pytanie: czy przewidywane środki i mechanizmy reformy można zastosować lub uruchomić w gospodarce socjalistycznej? Inaczej mówiąc, jakie warunki muszą zostać spełnione żeby działał mechanizm rynkowy lub twarda finansowanie nakładów. Nie można zakładać, jak się to dość powszechnie czyni, że warunkiem poprawy efektywności jest równowaga rynkowa, gdyż jest ona skutkiem określonego systemu gospodarowania a nie odwrotnie. Podstawowym więc celem referatu jest odpowiedź na pytanie: jakie warunki są niezbędne aby system gospodarczy był podporządkowany poprawie efektywności gospodarowania. Chodzi zatem o to, co jest najważniejszym elementem reformy gospodarczej, co implikuje wszystkie inne cechy i zależności w mechanizmie gospodarczym. Bez takiej diagnozy recepta w postaci reformy gospodarczej może okazać się nieskuteczna, gdyż może oznaczać walkę ze skutkami a nie przyczynami nieefektywności ekonomicznej. (fragment tekstu)
Jedno z zasadniczych przeobrażeń strukturalnych systemu gospodarki kapitalistycznej w okresie powojennym było związane z przemianami tradycyjnego prymatu prywatnej własności środków produkcji. W złożonym systemie stosunków produkcji współczesnego kapitalizmu, państwowo-monopolistycznego mamy do czynienia z dwoma nierozerwalnie i organicznie uzupełniającymi się ogniwami: z sektorem własności prywatnej oraz z sektorem państwowym. Względnie trwała pozycja przedsiębiorczości państwowej w systemie funkcjonowania gospodarki kapitalistycznej skłania do przeanalizowania znaczenia sektora państwowego we wzroście gospodarczym, jego roli w poszczególnych dziedzinach wytwarzania, a także rozmaitych aspektów jego oddziaływania na system współczesnej gospodarki kapitalistycznej. Przeszło czterdziestoletni okres, jaki upłynął od momentu powstania (na szerszą skalę) po II wojnie światowej przedsiębiorstw państwowych w krajach kapitalistycznych, pozwolił na zdobycie doświadczeń w kierowaniu nimi i w praktycznym wykorzystaniu tych doświadczeń w celu oddziaływania na długofalowe procesy wzrostu gospodarczego, a także na możliwości regulowania krótkookresowych wahań aktywności gospodarczej. Relatywnie długi okres funkcjonowania sektora własności państwowej pozwala również na sformułowanie wniosków dotyczących koegzystencji obu form własności (prywatnej i państwowej) w kapitalizmie. Głównym celem artykułu jest ukazanie tendencji rozwoju własności państwowej w kapitalizmie, "obszaru" przez nią zajmowanego w tej gospodarce, a także przeobrażeń roli przedsiębiorczości państwowej w procesach wzrostu gospodarczego. Do prezentacji powyższych zagadnień wybrano Francję. (fragment tekstu)
Analiza porównawcza systemów gospodarczych powinna, zdaniem autora, zajmować się: 1) zdefiniowaniem i ustaleniem podstawowych pojęć systemu gospodarczego i jego różnicowania, 2) określeniem zależności między cząstkowymi rozwiązaniami systemowymi i na tej podstawie formułowaniem twierdzeń, które autor proponuje nazwać prawami spójności systemów gospodarczych, 3) badaniem i wyjaśnianiem wpływu wybranych zmiennych systemowych na określone wymiary sprawności gospodarki, 4) badaniem dynamiki systemów gospodarczych. W swojej pracy autor zajął się trzema typami pojęć systemu gospodarczego, sprawnością gospodarki i wpływem systemu gospodarczego na nią, psychospołecznymi przesłankami analizy systemów gospodarczych, a także podstawowym wymiarem różnicowania systemów gospodarczych tj. prawem własności. Przeanalizował także alternatywne mechanizmy koordyncji w gospodarce i ocenił ich sprawność.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.