Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fotografia cyfrowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Autoportret w twórczości Jerzego Lewczyńskiego
100%
Artykuł dotyczy fotograficznych autoportretów Jerzego Lewczyńskiego, analizowanych w kontekście innych działań artysty. Artysta fotografik żył w latach 1924-2014. Tekst przybliża zarówno sylwetkę twórcy, jak i jego podejście do zagadnienia autoportretu oraz znaczenie tych działań w kontekście inny obszarów jego twórczości. Autor omówił również wybrane przykłady autoportretów Lewczyńskiego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest przybliżenie czytelnikom historii fotografii - historii powstawania zdjęć i obrazów, które otaczają nas we współczesnym świecie i współczesnej kulturze niemalże wszędzie wokół przekazując różnorakie informacje odbiorcom. Pierwsze obserwacje dot. Optyki prowadzono już w Starożytności, camera obscura składająca się z ciemnego wnętrza i otworze w jednej ze ścian pozwalała na odbijanie się przez owy otwór promieni świetlnych i powstawanie odwróconego obrazu. Innymi odkryciami były latarnia czarnoksięska, camera lucida czy przenośna camera-namiot. W historii fotografii prowadzono długą drogę badań fizycznych i chemicznych. Znaczącym odkryciem było wynalezienie litografii, a następnie udoskonalenie jej przez Joseph'a Nicéphore'a Niépce'a - wynajdując tym samym metodę heliografii. Wykonał i utrwalił on pierwsze w historii fotografii zdjęcie. W 1839 Daguerre zostaje nazwany autorem techniki dagerotypii. Tego samego roku swą metodę negatywowo-pozytywową prezentuje W. Talbot. W XIX wieku nastąpiła nowa era fotografii - era mokrego procesu kolodionowego. J. Maxwell zaprezentował pierwszą w historii fotografie barwną. Dzięki G. Eastmanowi powstał aparat Kodak. W Polsce fotografię zapoczątkował M. Strasz oraz K. Małachowska. Aparaty XX i XXI wieku to m.in. Leica, Rolleiflex, Polaroid oraz Sony. (abstrakt oryginalny)
W publikacji przedstawiono zastosowanie różnych technik stosowanych w fotogrametrii cyfrowej do opracowania obiektów architektonicznych. Do tego celu posłużyły zdjęcia wykonane kamerą niemetryczną oraz semimetryczną, a także zdjęcia lotnicze. Przykładowymi obiektami opracowania były: zabytkowy Dworek w Mydlnikach, Pałac Lubomirskich w Niezdowie oraz część miasta Miechowa. Opracowania wykonane zostały na autografie cyfrowym VSD oraz na fotogrametrycznej stacji cyfrowej Delta, a wizualizacji dokonano w programie AutoCad. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Small and Low-Cost Mobile Mapping Systems
61%
Obecnie pozyskiwanie dużej ilości danych na potrzeby budowy modelu terenu, budynku lub jego fragmentu w praktyce przeprowadzane jest głównie z wykorzystaniem technologii fotogrametrycznej lub skaningu laserowego. O początku lat 90. ubiegłego wieku ma miejsce intensywniejszy rozwój systemów mobilnych integrujących różnego typu kamery i aparaty fotograficzne z systemami do pomiaru pozycji, takimi jak na przykład GPS, oraz często także z jednostkami inercyjnymi. Tego typu systemy cechuje ze zrozumiałych względów wysoka cena oraz znaczna masa i rozmiary. Istnieją jednak konstrukcje tańsze, wykorzystujące często inne rozwiązanie niż te spotykane w systemach komercyjnych, pozwalające jednocześnie na konstrukcję systemu o mniejszej masie. Jak pokazuje praktyka badawcza, tego typu urządzenia mogą być z powodzeniem konstruowane z wykorzystaniem dostępnych na rynku komponentów. Niejednokrotnie tego typu systemy mobilne pozwalają na osiągnięcie wymaganych dla danego celu dokładności. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zostało omówione publiczne udostępnienie fotografii w Internecie, poprzez wykładnię dyspozycji art. 3 ust 1 dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym w oparciu o orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zwłaszcza w sprawach Nils Svensson przeciwko Retriever Sverige AB (C-466/12) oraz Nadrenia Północna-Westfalia przeciwko Dirkowi Renckhoffowi (C-161/17). Autorka stawia tezę, zgodnie z którą kluczowym elementem, który decyduje o tym, czy dane zachowanie jest publicznym udostępnieniem w Internecie, jest konieczność stwierdzenia, czy podmiot praw traci możliwość kontroli nad swoim utworem, jakim jest zdjęcie, a także czy udostepnienie dzieła następuje dla nowej publiczności, przez którą należy rozmieć krąg odbiorców, który nie został wzięty pod uwagę podczas pierwszego publicznego udostępnienia przez podmiot uprawniony. Artykuł 3 ust 1 dyrektywy 2001/29/WE należy interpretować w ten sposób, iż nie stanowi publicznego udostepnienia w rozumieniu dyrektywy czynność udostępnienia linku do zdjęcia, pod warunkiem, że udostępnienie to nie jest kierowane do nowej publiczności, a także, że podmiot praw nie traci uprawnień kontrolnych do utworu.(abstrakt oryginalny)
Modern techniques related to the creation of topographic and cadastral plans of land areas are based on the use of digital data received as a result of aerial photography. This article discusses three core technological issues in the application of UAVs in topographic aerial photography connected to the stabilization of the UAV during the flight: maintenance of a constant speed, maintenance of a straight line of flight and the reduction of tilt. This article presents the results of a study of the aerial photography errors and describes the ways in which the latter can be addressed.
Zaprezentowano możliwości zastosowania nowoczesnej technologii opracowań fotogrametrycznych zdjęć cyfrowych do pomiaru skrajni budowli kolejowych.
W pracy przedstawiono wyniki analizy porównawczej chmur punktów opracowanych na podstawie zdjęć zbieżnych oraz panoram sferycznych powstałych ze zdjęć wykonywanych z tego samego środka rzutów. Porównywano wyniki opracowania dla sieci zdjęć zbieżnych i sieci panoram pod względem dokładności, gęstości chmury i ekonomiczności pomiaru. Prace badawcze prowadzono na polu testowym założonym w dużym wnętrzu budynku. Zdjęcia zbieżne oraz panoramy wykonano lustrzanką Canon EOS 5D. Do wykonania panoram użyto głowicy GIGA PAN Epic Pro. Do obliczeń i utworzenia modeli zastosowano program Agisoft PhotoScan, ponieważ ma on funkcję automatycznej orientacji oraz dopasowania obrazów w przypadku panoram sferycznych. Porównanie dokładności chmur punktów, z których odczytywano współrzędne punktów kontrolnych, wykazało, że dokładność modelu utworzonego ze zdjęć zbieżnych wynosi 19 mm, a dokładność modelu z panoram - 73 mm. Ponieważ gorszy wynik dokładności chmury z panoram może być spowodowany jej znacznie mniejszą gęstością, sprawdzono również wpływ dokładności ich wykonania przez analityczne wyznaczenie współrzędnych punktów kontrolnych na etapie orientacji zdjęć i panoram. Przeprowadzona analiza potwierdziła, że model ze zdjęć zbieżnych cechuje się wyższą dokładnością (20 mm) niż model z panoram (36 mm). (abstrakt oryginalny)
Autorka artykułu koncentruje się na fotografiach postaci - osób transpłciowych zaprezentowanych w literaturze i w filmie. Wskazuje na różne funkcje, jakie pełnią fotografie w życiu bohaterów transpłciowych. Zwraca uwagę na odbiór fotografii przez transpłciowy podmiot, którego perspektywa poznawcza tworzy specyficzny filtr interpretacyjny, osadzając zwłaszcza fotografię prywatną w kontekście transseksualności. Stawia tezy: o możliwości odniesienia Barthes'owskiego punctum do przeżywanej przez osobę transseksualną płci psychicznej; o wpisaniu zdjęć, ich interpretacji w tożsamość narracyjną bohatera transseksualnego.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Immersive Photogrammetry in 3D Modelling
61%
Artykuł przedstawia koncepcję modelowania 3D z wideo immersyjnego. Pierwsza część artykułu prezentuje dotychczasowe podejścia do modelowania 3D z panoram, od programów typu "image-based modelling", przez manualne opracowanie obiektów z panoram, do automatycznego uzyskania chmury punktów z gęstego matchingu panoram. Druga część artykułu omawia wideo immersyjne, liczne zastosowania tego nowego medium do obrazowania przestrzeni oraz metody i kamery umożliwiające nagrywanie wideo 360-stopniowego. W pracy podejmuje się problem zasadności wykorzystania do modelowania dużej liczby immersyjnych obrazów wideo o stosunkowo niewielkiej rozdzielczości. Jeśli kamera immersyjna będzie się przesuwać według określonej trajektorii, to taka liczba stosunkowo niskorozdzielczych panoram jest podstawą wydajnego sporządzania metrycznych modeli 3D. Do badań na polu testowym wykorzystano kamerę Ladybug®3. Orientację zdjęć oraz model 3D w postaci chmury punktów i teksturowany wykonano w programie Agisoft Photoscan. Zbadano wpływ na modelowanie takich czynników, jak sposób łączenia zdjęć składowych w panoramy, dobór promienia sfery, format plików obrazowych i gęstość panoram. Wyniki pokazują zasadność dalszych badań w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
W prezentowanej pracy podjęto próbę wykazania, że współczesna turystyka została zdominowana przez kulturę wizualną, a sposób przeżywania wyjazdów turystycznych przez dzisiejszego człowieka sprowadza się głównie do zaliczania miejsc i ich wizualnej konsumpcji, bez rozumienia zależności kulturowych. W celu zweryfikowania postawionej tezy, która mówi, że powszechna dostępność fotografii ma zasadniczy wpływ na osłabienie kulturowego doświadczania podczas wyjazdów turystycznych przeprowadzono: po pierwsze kwerendę literaturową dotyczącą zarówno przemian związanych ze współczesną turystyką, kulturą wizualną oraz fotografią turystyczną; po drugie badania metodą sondażu diagnostycznego na temat wpływu fotografii na jakość przeżywania wyjazdów turystycznych. Analiza literatury przedmiotu umożliwiła ujęcie w teoretyczne ramy zjawiska kultury wizualnej i odniesienia go do podróży i współczesnej turystyki. Wskazano na wizualność świata turystów, współcześnie inscenizowanego, nieautentycznego i sterowanego przez mass media. Przeprowadzone badania potwierdziły, że aparat fotograficzny stanowi jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia turysty jednocześnie osłabiając jego percepcję. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Fotogrametryczne niskopułapowe naloty platform autonomicznych
61%
Zwiększenie bezpieczeństwa lotów fotogrametrycznych oraz obniżenie kosztów, również dotyczących późniejszych opracowań i aktualizacji, będących ich rezultatem - to zawsze aktualne problemy. Zwiększenie bezpieczeństwa lotów fotogrametrycznych oraz obniżenie ich kosztów, również dotyczących późniejszych opracowań lub aktualizacji, będących ich rezultatem - to zawsze aktualne problemy. Możliwość zastąpienia w uzasadnionych przypadkach tradycyjnych nalotów, a nawet bezpośrednich, geodezyjnych pomiarów terenowych - pozyskiwaniem obrazów terenu z małych wysokości lotu (kilkadziesiąt do 200 metrów nad terenem) z bezzałogowych, małych platform lotniczych (BŚL - Bezzałogowe Środki Lotnicze lub z ang. UAV - Unmaned Air Vehicle), wyposażonych w nie- wielkie kamery cyfrowe, zapewniające dobrej jakości obrazy oraz powtarzalność orientacji wewnętrznej, o rozdzielczości gwarantującej wymaganą dokładność dla określonych opracowań (zwłaszcza o charakterze uzupełniającym i aktualizacyjnym), również z dodatkową możliwością automatycznej nawigacji GPS, a opcjonalnie zdalnej kontroli rejestrowanego obrazu, zapewniającą właściwą orientację zdjęcia (obrazu) - wydaje się być godna uwagi, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę dostępność i możliwość szybkiej realizacji zadań wspomnianą, zoptymalizowaną technologicznie, dokładnościowo i ekonomicznie metodą. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań, których celem była ocena sprawności systemów automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych oraz określenie, jaki wpływ na tę sprawność mają parametry obrazu. Przedstawiono wyniki własnych badań oraz dokonano analizy wpływu poszczególnych parametrów obrazu na sprawność systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Przedstawiono również najczęściej występujące błędy odczytu znaków tablic, które uniemożliwiły poprawne ich rozpoznanie podczas trwania badań. Omówiono także wpływ parametrów obrazu na wielkość pliku, co ma szczególne znaczenie podczas projektowania systemów ANPR oraz ich eksploatacji, w odniesieniu do łącza transmisyjnego.(abstrakt oryginalny)
Cel: Kiedy "podejście lingwistyczne" zostaje zastąpione "podejściem wizualnym", pojawia się naturalna potrzeba, aby badacze w naukach społecznych przyjęli nową rzeczywistość i włączyli materiał wizualny do swoich badań. W rezultacie rośnie znaczenie badań, które koncentrują się na wykorzystaniu materiałów wizualnych jako źródła danych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie przeglądu, jak materiały wizualne mogą być wykorzystywane w badaniach z zakresu zarządzania i rachunkowości oraz możliwych podejść metodologicznych, które badacz stosujący metody jakościowe może zastosować przy włączaniu materiałów wizualnych do projektu badawczego. Metodyka/podejście badawcze: W artykule podjęto się usystematyzowania wiedzy z zakresu wizualnych metod badawczych, czerpiąc z doświadczeń wielu dyscyplin, takich jak socjologia, organizacyjne uczenie się, organizacja, zarządzanie i rachunkowość. Następnie przedstawiono trzy studia przypadków - wcześniej opublikowane artykuły naukowe jako ilustracje, w jaki sposób, w szczególności, fotografia, może być wykorzystywana w badaniach jakościowych w obszarze rachunkowości. Wyniki: Istnieje literatura na temat wizualnych metod badawczych. Badacze wykorzystują materiały wizualne jako dane pierwotne i wtórne oraz stosują różne podejścia metodologiczne w celu włączenia materiałów wizualnych do projektów badawczych. Oryginalność́/wartość́: Niniejszy artykuł zawiera przegląd pojawiających się podejść metodologicznych, które wykorzystują materiały wizualne jako źródło danych i omawia, w jaki sposób można je włączyć do projektów badawczych w dziedzinie rachunkowości. Ograniczenia badawcze: Narysowanie prostej linii między różnymi podejściami przedstawionymi w tym artykule jest trudne, ponieważ badacze mogą wykorzystywać materiały wizualne na różne sposoby, dlatego przedstawione kategoryzacje metodologiczne mogą jedynie pomóc w lepszym zrozumieniu pojawiających się badań wizualnych i nie mogą być traktowane jako kompletna lista. (abstrakt oryginalny)
15
61%
Publikacja powyższa wykazuje możliwość zastosowania darmowego oprogramowania PI 3000 Calib firmy Topcon do przeprowadzenia kalibracji aparatów cyfrowych. Badania prowadzone były z wykorzystaniem aparatu cyfrowego Canon EOS 400D. Zdjęcia wykonano przy zastosowaniu obiektywów stałoogniskowych Canon 50mm f/1.4 i Sigma 20mm f/1.8. (abstrakt oryginalny)
Rola witryny sklepowej w handlu tradycyjnym jest identyczna jak witryny internetowej w handlu elektronicznym. W biznesie decydujące znaczenie odgrywa pierwsze wrażenie klienta dotyczące wyglądu towaru. Fotografia cyfrowa dostarcza wysokiej jakości obrazów, które możemy na różne sposoby eksponować: pokazy slajdów, diaporamy, fotomontaż, panoramy sferyczne, panoramy cylindryczne, panoramy obiektowe, animacje, morfing, warping, tweening, awatary, anaglify, stereoskopia i inne. W przypadku e-biznesu rola witryny internetowej nie tylko ogranicza się do wrażeń estetycznych, ale także musi dać namiastkę, jaką daje rzeczywisty kontakt z towarem i sprzedawcą. W pracy przedstawiono różne koncepcje i metody wizualizacji fotografii oraz analizy ciekawych przypadków jej zastosowań. (abstrakt oryginalny)
W ślad za słowami Ryszarda Kapuścińskiego - "Historia ludzkości zaczęła się od obrazków (rysunki naskalne w Australii, w Altamirze, w Lascaux, na Saharze) i kończy się obrazkami (telewizja, Internet). Wnet okaże się, że pismo literowe, druk i książka były krótkim epizodem w historii kultury." - można domniemywać, że wcześniej czy później także i nauka będzie coraz częściej i więcej czerpać z nieprzebranych źródeł wizualnych, mogących posłużyć do opisu rzeczywistości społecznej. Szczególnie dotyczyć to będzie, co zrozumiałe, nauk humanistycznych. W przypadku problematyki wykluczenia społecznego wizualizacja ma wymiar szczególny: ponadnarodowy i ponadkulturowy. W artykule zaprezentowano opis wykluczenia społecznego oraz możliwości przedstawienia otoczenia (w wymiarze wizualnym) z zachowaniem etyki badacza i ochrony danych osobowych i wizualnych osób, które są podmiotem badania z maksymalizacją przekazu podanego przez wizualną stronę społeczeństwa. Wykorzystanie fotografii, będącej przedmiotem analizy socjologicznej, jest bardzo ciekawym sposobem obrazowania codzienności nas otaczającej, jak i przede wszystkim obrazu przemian zachodzących obok nas. Jak zdjęcie działa na nas, obserwatorów, uzmysławia stara czarnobiała fotografia i dzisiejsza fotografia cyfrowa. (abstrakt oryginalny)
Nowoczesne narzędzia komunikowania implikują nowe - adekwatne do istoty zaistniałych przemian technologicznych - formy i sposoby wypowiedzi dziennikarskich. Dotyczy to także rynku mediów religijnych, w tym periodyków katolickich. Otóż aby skutecznie realizować zadania prasy katolickiej, trzeba uwzględniać fakt doskonale znany refleksji teologicznej, określany łacińskim zwrotem fides ex visu. Wyrażenie oznacza, że wiara rodzi się również z "patrzenia". Wobec tego forma podawcza treści religijnych, aby była skuteczna, musi uwzględniać kondycję człowieka homo videns i dlatego musi mieć wzgląd na obraz, a konkretnie na możliwości, jakie oferuje komunikacja ikoniczno-werbalna. W artykule dokonano analizy reprezentatywnych form i funkcji wypowiedzi obrazowo-słownych, niosących przekaz sensów religijnych, które obecne są na łamach dwóch wiodących tygodników katolickich, mianowicie "Gościa Niedzielnego" oraz "Tygodnika Powszechnego".(abstrakt oryginalny)
Fotografi a prasowa jest gatunkiem dziennikarskim, który powinien posiadać cechy przypisywane informacyjnym i publicystycznym przekazom dziennikarskim. Podobnie jak inne gatunki, tak i fotografia ewoluuje zgodnie z nurtem zmian mediów oraz potrzeb odbiorców. Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy podczas dokonującej się transformacji mediów fotografia prasowa nie utraciła swojej podstawowej funkcji informacyjnej. Odpowiedź opiera się na obserwacji stu wydań "Gazety Wyborczej" z dwudziestu pięciu lat istnienia tego tytułu. Analizie podlegała jedynie pierwsza strona i publikowane na niej zdjęcia.(abstrakt oryginalny)
20
51%
Odmienna kultura, zwyczaje i normy społeczne odbierane przez nas, a podpatrzone w systemie globalnej komunikacji, po pewnym czasie i w pewnym zakresie są także u nas widoczne. Eksplozja nowoczesnych technologii, powszechny dostęp do nich, globalizacja zachowań, wielokulturowy potencjał społeczny - wszystko to przyczyniło się do masowego wirtualnego publikowania autoportretów przez ludzi. Pokolenie, które obecnie zaczyna dorosłe życie, świadomie tworzy konglomerat profesjonalistów, producentów, promotorów ulubionych produktów, a zarazem konsumentów dóbr i usług. Nieuchronnie prowadzi to do wypracowania nowych instrumentów zarządzania wielokulturowym potencjałem społecznym, w którym jednym z nowoczesnych narzędzi stało się selfie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.