Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Founding capital
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł zawiera analizę problemu aportu - wkładu niepieniężnego spółki, charakterystykę pojęcia, problem wyceny aportu i jego zamiany (zastąpienia aportu) oraz problemy podatkowe.
Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej są zobowiązane do stosowania ustawy o rachunkowości z uwzględnieniem przepisów szczególnych. Do 30 czerwca 2011 r. była to ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, od lipca 2011 r. zastąpiona ustawą o działalności leczniczej. W przepisach tych uregulowane są kwestie prezentacji funduszu założycielskiego i funduszu zakładu przez te podmioty oraz postępowanie w sytuacji wystąpienia ujemnego wyniku finansowego. W artykule zaprezentowano najważniejsze zmiany, jakie zaszły w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Autor przeanalizował konieczność istnienia funduszu założycielskiego fundacji w świetle istniejących przepisów prawnych dotyczących fundacji i przedsiębiorstw.
W skład funduszy własnych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej wchodzą: fundusz założycielski, fundusz zakładowy, fundusz z aktualizacji wyceny, zyski/straty z lat ubiegłych i wynik finansowy. Sposoby tworzenia i zmiany, występujące w poszczególnych elementach funduszy własnych, wynikają z obowiązujących uregulowań prawnych. Zmiany przepisów prawnych miały istotny wpływ na kształtowanie się tych funduszy zwłaszcza funduszu założycielskiego. Artykuł ma na celu przedstawienie kształtowania się i ewidencji funduszy własnych w okresie 1991-2012 w świetle zmieniających się przepisów prawnych.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiona ewolucja koncepcji funduszów przedsiębiorstw państwowych dowodzi, iż przemiany w systemie gospodarowania nie pozostają bez wpływu na rozwiązania rachunkowości. Decentralizacja tego systemu i oparcie gospodarki przedsiębiorstw na zasadzie samofinansowania zmusza do podejmowania prób poszukiwania odpowiadających temu źródeł finansowania majątku. Wydaje się, iż koncepcja powołująca fundusz założycielski i fundusz przedsiębiorstwa jest niewątpliwym przejawem tych tendencji, choć nie, pozbawioną wątpliwości. Czyni ona wyraźny krok w kierunku rezygnacji z daleko idącej ingerencji w gospodarkę finansową przedsiębiorstw. Idea wskazania i określenia źródeł samofinansowania przedsiębiorstwa stwarza też możliwość wzbogacenia analizy w tym zakresie, choćby przez konstrukcję wskaźnika samofinansowania. Wydaje się również, iż nie jest to krok ostatni, gdyż zakładana budowa systemu gospodarki rynkowej wiąże się ze znacznymi zmianami koncepcji własności, co nie zostanie bez wpływu na strukturę źródeł finansowania majątku przedsiębiorstw. Przemiany te czynią więc problematykę funduszy przedsiębiorstw państwowych aktualną i dyskusyjną.(fragment tekstu)
W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, zaliczanych do spółek kapitałowych, podstawowym kapitałem własnym jest kapitał zakładowy. W momencie założenia spółki nie może on być niższy od minimalnej kwoty (4 000 zł.). Autor analizuje problem tego kapitału.
Kapitał zakładowy spółek kapitałowych to wyrażona w pieniądzu kwota, której równowartość wspólnicy obowiązani są wnieść do spółki i która nie może być przez spółkę wypłacona wspólnikom tak długo, jak długo spółka istnieje. Realizuje on trzy funkcje: prawną gospodarczą i zabezpieczającą. W tradycyjnym ujęciu najistotniejsze znaczenie ma funkcja zabezpieczająca (gwarancyjna), która oznacza, że stanowi on gwarancję ochrony wierzycieli spółki. W literaturze coraz częściej podważa się jednak zdolność kapitału zakładowego do realizacji tej funkcji i wysuwa się postulaty rezygnacji z konstrukcji kapitału zakładowego. W prawie polskim reforma kapitału zakładowego spółki z o.o. także wydaje się przesądzona. Nie do przyjęcia jest jednak całkowita rezygnacja z ochrony interesów wierzycieli, gdyż prawo musi zapewniać ochronę słabszych uczestników obrotu, a w takiej sytuacji wobec spółek kapitałowych znajduje się wielu drobnych przedsiębiorców. Za alternatywę wobec kapitału zakładowego uznać trzeba ochronę wierzycieli poprzez tzw. test wypłacalności, warunkujący wypłaty na rzecz wspólników od tego, by po wypłacie majątek spółki co najmniej równoważył jej zobowiązania. Nie jest ona jednak wolna od wad. Jeśli więc miałaby nastąpić rezygnacja z konstrukcji kapitału zakładowego i instrumentem chroniącym wierzycieli miałby być test wypłacalności, to konieczne wydaje się stworzenie swoistego bufora, który by zapobiegał wykorzystywaniu konstrukcji spółki z o.o. do przedsięwzięć o dużym stopniu ryzyka, z przerzuceniem znacznej części tego ryzyka na kontrahentów spółki, nie mówiąc już o jej wykorzystywaniu do zwykłych oszustw. Rolę takiego bufora mógłby stanowić obligatoryjny kapitał rezerwowy, wzorowany na rozwiązaniu przyjętym w niemieckiej UG, albo instytucja obligatoryjnego przekształcenia spółki bezkapitałowej w tradycyjną spółkę kapitałową z kapitałem zakładowym w razie osiągnięcia określonej wielkości obrotu w określonym czasie. (abstrakt oryginalny)
Konwersja długu w kapitał zakładowy zachodzi wówczas, gdy wierzyciel obejmuje udziały w kapitale zakładowym spółki, jego wierzytelność podlega umorzeniu, co w konsekwencji prowadzi do wygaśnięcia długu spółki. Dalej autor analizuje konwersję długu jako przypadek szczególny układu niepieniężnego, ekonomiczne skutki konwersji a także cywilnoprawną technikę konwersji długu na kapitał zakładowy (potrącenie, nowację, przelew wierzytelności, zwolnienie z długu). Następnie porusza problem zmiany wierzytelności na akcje w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.