Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fractal
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej krótko podano opis teorii fal, w drugiej skupiono się na wybranych elementach teorii fraktali, zaś cześć trzecia ma charakter empiryczny. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest zaprezentowanie wybranych własności multiułamkowego procesu ruchu Browna i jego uogólnienia oraz porównanie tych własności z własnościami funkcji Weierstrassa.Opracowanie składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono podstawowe pojęcia analizy fraktalnej i multifraktalnej. W części drugiej zaprezentowano wybrane uogólnienie multiułamkowego procesu ruchu Browna, zaś w trzeciej pokazano związek pomiędzy omawianym ruchem Browna a standardową i uogólnioną funkcją Weierstrassa. (fragment tekstu)
W artykule przytoczono definicje wymiaru Hausdorffa, wymiaru samopodobieństwa i wymiaru fraktalnego. Przedstawiono także pewne "standardowe' przykłady fraktali, m in. zbiór Cantora, zbiór Koch, trójkąt i dywan Sierpińskiego oraz krzywą Peano. (fragment tekstu)
Przedstawiono ogólne definicje pól losowych i fraktali oraz zbadano zależności pomiędzy tymi definicjami.
5
Content available remote O zastosowaniach geometrii fraktalnej
61%
Fraktale są szybko rozwijającą się w ostatnich latach dziedziną wiedzy, która rozszerza obszar swoich zastosowań każdego roku. Podlega ona ciągłym przemianom i dyskusjom nad istotą jej głównych elementów. W artykule przedstawiono główne definicje i najważniejsze obszary zastosowania fraktali (takie jak biologia, medycyna, genetyka). Opisana jest również różnica pomiędzy fraktalami matematycznymi i statystycznymi. Zaprezentowany został także sposób pomiarów wymiaru fraktalnego, wraz z odniesieniem go do wymiaru topologicznego i szczegółowym objaśnieniem podobieństw i różnic między tymi wymiarami, które mają szczególne znaczenie dla matematyki fraktalnej. Główny nacisk położony jest na zastosowanie fraktali w nauce o zarządzaniu. W artykule zaprezentowano nowy miernik złożoności hierarchii struktury organizacyjnej oparty na idei drzewa fraktalnego. Zwrócono także uwagę na konieczność pewnych przekształceń, by schemat struktury organizacyjnej mógł zostać podany w formie drzewa fraktalnego. Przedstawiono zarówno sam miernik złożoności hierarchii struktury organizacyjnej, jak i ograniczenia wynikające z jego obecnej formy i proponowany schemat dalszych badań nad tym miernikiem. Położono wyraźny nacisk na jego przydatność w porównywaniu struktur organizacyjnych ze wskazaniem, iż sama wartość miernika nie powinna być przedmiotem wyłącznej analizy. W związku z tym, że proponowany miernik ma kompleksowy charakter, jego główną zaletą jest możliwość szybkiego porównywania stopnia skomplikowania struktur organizacyjnych pomiędzy sobą. Przydatność fraktali w zarządzaniu jest doskonałym przykładem rozszerzenia pola zastosowania fraktali w ostatnich latach, które opisano w artykule. (abstrakt oryginalny)
Na wybranych modelach ukazano wymiar fraktalny Minkowskiego i wykładnik Hursta. Przedstawiono także sposób ich wykorzystania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Artykuł jest kontynuacją rozważań w obszarze fraktalnego ujęcia zarządzania jako procesu powtarzalnego, samopodobnego i samoorganizującego się, które to działania towarzyszą wielu przedsiębiorstwom trzeciego tysiąclecia1. Celem artykułu jest ukazanie przekrojów i obszarów w, których zauważalne są cechy charakterystyczne dla przedsiębiorstwa fraktalnego. Autor artykułu sądzi, iż na przykładzie przedsiębiorstwa np. McDonald's, które według autora posiada strukturę podobną do struktury przedsiębiorstwa fraktalnego, można poprzez analizę przedstawić zarys konstrukcji struktury i sposobu działania przedsiębiorstwa posiadającego cechę formy fraktalnej. Cechy fraktalne są zauważalne w przekrojach ilustrujących strukturę oraz w obszarach zarządzania wykazując własną indywidualną przestrzeń dla analizowanego podmiotu gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
Multifraktale są obiektami matematycznymi, które zaistniały w literaturze finansowej stosunkowo niedawno, między innymi w [1; 4] oraz [6]. Idee przedstawione w tych artykułach zostały (w wersji uproszczonej) zaprezentowane na łamach czasopisma "Scientific American", w kontrowersyjnym artykule B. Mandelbrota pt. A Multifractal Walk down Wall Street. W niniejszym opracowaniu przedstawione zostaną trzy różne (aczkolwiek w pewien sposób powiązane ze sobą) sposoby definiowania multifraktali oraz przykład modelu cen aktywów, w którym wykorzystuje się pojęcie miar i procesów multifraktalnych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wyeksponowanie mniej znanych (zdaniem autorów), "fraktalnych" cech trajektorii m.in. takich procesów, jak standardowy, jednowymiarowy proces ruchu Browna, geometryczny proces ruchu Browna oraz ułamkowy proces ruchu Browna. (fragment tekstu)
W języku angielskim teminu risk używa się zamiennie z terminem volatility oznaczającym "zmienność". W przypadku spółek giełdowych za bardziej ryzykowne skłonni jesteśmy uznać te, które częściej i w większym zakresie zmieniają swój kurs. Wykres notowań takiej spółki jest bardziej "poszarpany", "nierówny" (roughness). Wymiar fraktalny wyraża w sposób ilościowy owo poszarpanie.(fragment tekstu)
11
Content available remote Fraktalne właściwości Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP)
61%
Cel - Nadrzędnym celem działalności Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP) było powołanie innowacyjnej sieci inkubatorów przedsiębiorczości na uczelniach całej Polski. W wyniku podjętych przez Fundację AIP działań powstała pierwsza w Polsce i największa w Europie sieć instytucji udzielających wsparcia na zasadzie preinkubacji i inkubacji pomysłów biznesowych. Celem publikacji jest omówienie istoty Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP), fraktali i organizacji fraktalnej oraz zaprezentowanie wybranych aspektów funkcjonowania Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP) jako instytucjonalnej formy rozwoju przedsiębiorczości akademickiej w Polsce na zasadach organizacji fraktalnej. Metoda badań - W artykule wykorzystano literaturę krajową dostępną na dany temat, jak również dane źródłowe, których wyniki zostały zaprezentowane w formie map i rysunków. Wnioski - Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) działają w oparciu o schemat organizacji fraktalnej. Oryginalność / wartość - W publikacji wykazano, iż Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) posiadają właściwości fraktalne i funkcjonują na zasadach organizacji fraktalnej. (abstrakt oryginalny)
Wody powierzchniowe płynące to jeden z najszybciej i najbardziej nieprzewidywalnie zmieniających się elementów otoczenia człowieka, który wpływa na dane wprowadzane do baz danych Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (przede wszystkim do ewidencji gruntów i budynków). W celu wyznaczenia obszarów narażonych na dezaktualizację ze względu na działanie wody powierzchniowej wykorzystano fakt, że linia brzegowa traktowana jest jako jeden z tzw. fraktali naturalnych. Aby sprawdzić, czy na poziomie szczegółowości bazy danych katastralnych rzeki zachowują swoje fraktalne właściwości oraz czy te właściwości mogłyby zostać wykorzystane do wykrywania obszarów narażonych na dezaktualizację linii brzegowej, przeanalizowano przebieg linii brzegowej oraz zmiany w konfiguracji granic ewidencyjnych działek położonych w ich sąsiedztwie. Analizowany obszar to kilkunastokilometrowy odcinek Wisły pod Krakowem. (abstrakt oryginalny)
Wykazano, że jeżeli hipoteza Barnette'a jest prawdziwa dla pewnej klasy grafów o bogatej strukturze, to jest również prawdziwa w określonej przez Barnette'a klasie grafów. Główną metodą dowodową jest specjalne powiększanie grafów. (fragment tekstu)
14
Content available remote Wymiar fraktalny polskiego organizmu przestrzennego
61%
Analiza wymiaru fraktalnego staje się jedną z nowych cech podejścia w badaniach przestrzennych. Podejście to opiera się na postrzeganiu przestrzeni jako żywej struktury, organizmu, który ze względu na swoją złożoność i niejednorodność jest dziełem wieloskalowym, choć postrzeganym całościowo. Celem autorów było określenie ogólnokrajowych wymiarów fraktali dla wyróżnionych kategorii konstrukcji i wyznaczenie ogólnych prawidłowości w tych układach.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Zarządzanie fraktalnymi strukturami systemów wytwórczych
61%
Celem artykułu jest stworzenie struktury systemów wytwórczych zorganizowanych fraktalnie na zasadach podobnych do tzw. FMP (Fractal Manufacturing Partnership). Zastosowanie tego podejścia pozwoli zorganizować procesy logistyczne między fraktalami oraz stworzyć zasady zarządzania takimi systemami w kierunku zasad opierających się na lean manufacturing. Do budowy sieci kooperujących fraktali można wykorzystać narzędzie symulacyjne. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wprowadzenie do modelu FRAMA, zamiast wymiaru fraktalnego - lokalnego wymiaru fraktalnego. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej krótko opisano konstrukcję modelu FRAMA ze szczególnym uwzględnieniem własności fraktalnych. W części drugiej wprowadzono pojęcie lokalnego wymiaru fraktalnego i podano teoretyczną konstrukcję uogólnionego modelu FRAMA. Część trzecia ma charakter empiryczny, opiera się na danych zaczerpniętych z GPW w Warszawie i jest porównaniem omawianych modeli (fragment tekstu)
17
51%
Celem opracowania jest próba oceny wpływu filtracji ekonomicznych szeregów czasowych na portrety fazowe ich składowych trendowych oraz cyklicznych. W zasadzie wszelkie przekształcenia szeregów czasowych związane z ich (szeregów) analizą, prognozowaniem, modelowaniem, sterowaniem itp. można potraktować jako filtrację. Filtry cyfrowe znajdują zastosowanie m.in. w ekonomii do wygładzania szeregów czasowych, usuwania niepożądanych wahań (sezonowych, przypadkowych, wysoko- lub niskoczęstościowych itp.), prognozowania i modelowania procesów ekonomicznych. Uzyskane wyniki pozwalają na sformułowanie odwrotnej zależności między wykładnikiem Hursta i występowaniem dominujących częstości we wszystkich badanych szeregach: wraz ze wzrostem wykładnika Hursta (lub ze zmniejszaniem się wymiaru fraktalnego) zanika wyraźna struktura harmoniczna. Przeprowadzone symulacje z filtracją szeregów czasowych potwierdzają tezę, że regularność przebiegów cyklicznych cechuje raczej układy antypersystentne, powracające do wartości średnich. ( skrócony abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono ilościową metodę oceny występowania zjawisk fraktalnych w finansowych szeregach czasowych. Przeprowadzono również weryfikację hipotezy o fraktalnej naturze szeregu.
W pracy przeprowadzono analizę wpływu zastosowania redukcji szumu losowego na poziom ryzyka inwestycyjnego mierzonego nieklasyczną miarą ryzyka, tj. wymiarem fraktalnym. Wymiar fraktalny jest jedną z charakterystyk dynamiki chaotycznej i bada, w jakim stopniu analizowany obiekt (szereg) wypełnia przestrzeń, w której jest zanurzony. W inwestycjach miara ta określa zmienność stopy zwrotu i im większa jej wartość, tym większe ryzyko związane z inwestowaniem w dany instrument finansowy. W celu wyznaczenia wymiaru fraktalnego zastosowano metodę segmentowo-wariacyjną i analizę R/S. W badaniach pod uwagę wzięto finansowe szeregi czasowe złożone z cen zamknięcia wybranych indeksów giełdowych oraz akcji spółek notowanych na GPW w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony problematyce szacowania wymiaru fraktalnego finansowych szeregów czasowych. Ze względu na mnogość metod szacowania owego wymiaru zasadne jest pytanie, czy oszacowania uzyskiwane za pomocą odmiennych metod cechują się podobnymi własnościami w sensie statystycznym. Głównym celem artykułu jest zatem uzyskanie odpowiedzi na tak postawione pytanie w odniesieniu do metody segmentowo-wariacyjnej, podziału pola oraz metody Higuchiego. Badania zostały przeprowadzone w oparciu o ceny akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Oszacowania dostarczane przez metodę podziału pola okazały się istotnie odmienne w porównaniu z oszacowaniami uzyskiwanymi za pomocą pozostałych metod. Ponadto sformułowano konkluzję, że hipotez o wykładniczym bądź liniowym związku pomiędzy oszacowaniami otrzymywanymi za pomocą metody segmentowo-wariacyjnej i podziału pola w świetle dostępnych danych nie można odrzucić.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.