Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Franchising handlowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł przedstawia franchising jako szczególną formę rozszerzania rynku zbytu. Omawia elementy budowania strategii franchisingowej. Omawia trzy różne strategie tworzenia sieci franchisingowej: umowę bezpośrednią lub franchisę indywidualną, rozwój regionalny, strategię dostosowawczą.
Artykuł jest obszernym studium na temat sytuacji franchisingu w Polsce. Opisuje wybrane systemy, ich opłacalność oraz perspektywy na przyszłość.
3
Content available remote Uwarunkowania rozwoju systemów franchisingowych w handlu detalicznym w Polsce
75%
W artykule przeanalizowano główne kierunki rozwoju systemów franchisingowych w handlu detalicznym w Polsce. Podstawę teoretyczną rozważań stanowi nurt analizy zewnętrznej tworzenia trwałej przewagi konkurencyjnej. Scharakteryzowane zostały rodzaje tworzonych systemów oraz wskazane źródła przewagi konkurencyjnej. Określono również podstawowe zasoby, które powinny te systemy wykształcić, aby móc nadal się rozwijać w obecnych warunkach otoczenia.(abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest analiza rozwoju franchisingu. Na początku autorzy przybliżają historię tego pojęcia, jak również historię korporacji McDonald's - firmy, która jest najbardziej charakterystycznym i najstarszym przykładem funkcjonowania systemu franchisingu. Dalsza część opracowania zawiera opis ekspansji systemu franczyzowego na rynkach europejskich. Autorzy stawiają tezę, iż franchising daje możliwość stworzenia rozpoznawalnej marki, a dzięki temu, podbicia międzynarodowych rynków. Praca jest próbą syntezy dotychczasowej wiedzy o franchisingu, w aspekcie historycznym ma również na celu jej usystematyzowanie. (fragment artykułu)
5
Content available remote Analiza regresji dla liczby systemów i placówek franczyzowych w Polsce
75%
Celem artykułu było zbadanie, jak zagregowana ilość systemów franczyzowych wpływa na liczbę placówek franczyzowych w Polsce. W artykule na wstępie przedstawiono zarys pojęcia franchisingu oraz branże dominujące na rynku franczyzowym w Polsce. Następnie, dla lat 2004-2011, zbudowano model regresji liniowej i wykładniczej, przyjmując jako zmienną niezależną X ilość systemów franczyzowych i jako zmienną zależną Y liczbę placówek franczyzowych. W tym celu wyznaczono parametry modelów regresji, tzn. współczynnik regresji, wyraz wolny i na ich podstawie zbudowano funkcje regresji. Następnie wyznaczono odchylenie standardowe składnika resztowego i współczynnik zgodności. Dokonano także prognozy liczby placówek franczyzowych na koniec 2012 i 2013 roku, przy zakładanej wartości zmiennej X i błędzie standardowym prognozy. We wnioskach ustosunkowano się do wyznaczonych parametrów modelów regresji. Stwierdzono, że model regresji wykładniczej jest bardziej odpowiedni do opisu badanej populacji. (abstrakt oryginalny)
Na rynku handlowych sieci franchisingowych dominują systemy branży odzieżowo-obuwniczej. Wzrosła także aktywność franchisingodawców w wyraźnie ujawnionej niszy rynkowej, jaką okazał się sektor telekomunikacyjny, a także w branży perfumeryjno-drogeryjnej. W artykule przedstawiono ogólne tendencje w wybranych krajach Unii Europejskiej oraz w Polsce; niedostatki funkcjonowania tego rynku, a także kierunki rozwoju.
Artykuł opisuje problemy prawne związane z funkcjonowaniem franchisingu w Polsce, wynikające z tego, że umowa ta wciąż jest umową nienazwaną i dlatego wciąż w niektórych z nich, mogą się kryć pułapki dla potencjalnych franchisingobiorców.
W artykule przedstawiono główne koszty ponoszone przez uczestników systemów franchisingowych (jest to m.in. opłata wstępna oraz opłaty od uzyskanych profitów) jak i ryzyko uczestnictwa. Na kształtowanie się kosztów wpływ mają różnorakie czynniki, które autorka klasyfikuje jako endogenne (np. alokacja ryzyka między stronami, kondycję systemu franchisingowego czy branżę reprezentowaną przez łańcuch) czy też egzogenne (jak oferowana lokalizacja, potrzeba adaptacji do lokalnych uwarunkowań kulturowych).
9
Content available remote Franchising jako jedna z metod dostarczania produktów i usług
63%
Agencja, pośrednictwo handlowe, dystrybucja intensywna, selektywna lub wyłączna oraz licencja to kilka ze sposobów dotarcia do klienta końcowego z określonym asortymentem produktów lub usług. Jedną z lepiej rozwiniętych i coraz bardziej popularną metodą zbytu towarów i usług w Polsce jest franchising. Umowa franchisingu została ukształtowana w praktyce wieloletniej współpracy między podmiotami gospodarczymi, jednak do dnia dzisiejszego nie została ona prawnie uregulowana. Oznacza to, że podmioty uczestniczące w systemie franchisingowym mają dużą swobodę działania. W związku z zakwalifikowaniem umowy franchisingu w prawie polskim do umów nienazwanych jest ona porównywana do innych umów gospodarczych, co skutkuje większą uniwersalnością umowy, jak i lepszym dopasowaniem do potrzeb podpisujących ją podmiotów. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera próbę oceny rozmiaru i stopnia rozwoju światowego rynku franchisingu. Analizie poddanych zostało 67 państw reprezentujących wszystkie zamieszkane kontynenty świata. (abstrakt oryginalny)
Kanały dystrybucji uznawane są obecnie za niezwykle ważny element marketingowej strategii przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest franchising, który oznacza udzielenie przez określony podmiot (właściciela) innemu podmiotowi zezwolenia (licencji, koncesji) na wytwarzanie, sprzedaż dóbr lub świadczenie usług na wyznaczonym terenie i w danym czasie.
Alianse traktowane jako strategia współpracy, której celem jest poprawa pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa, mogą przyjmować zróżnicowaną po-stać. Najczęściej przyjmują formy: nonequity alliances, czyli luźnych porozumień dotyczących wspólnych działań usytuowanych w różnych ogniwach łańcucha wartości partnerów, minority equity alliances, czyli częściowego wykupu udziału partnerów (jedno- lub wielostronnych), joint ventures. Obejmują więc powiązania zarówno kapitałowe, charaktery żujące się dużym ryzykiem i wymuszające relatywnie duże zmiany w obszarze zarządzania, jak i niekapitałowe, obarczone dużo mniejszym ryzykiem i koniecznością zmian. Franchising jako forma partnerstwa strategicznego ogólnie sytuuje się w grupie określonej jako noneguity alliances, chociaż zdaniem J. Cygler w umowie franchisingowej występują trochę silniejsze powiązania. Dlatego na tzw. mapie powiązań nonequity alliances powinny znaleźć miejsce między licencjami traktowanymi jako aport jednego z partnerów do umowy a joint ventures. (fragment tekstu)
W dzisiejszej turbulentnej gospodarce, gdzie systemy franchisingowe stają się coraz większą, coraz bardziej popularną, ale jednocześnie globalnie rozproszoną strategią biznesową, kluczem do sukcesu tego rodzaju działalności staje się "wiedza na temat tego, co się wie". Produkty /usługi oferowane przez franchisingbiorców są efektem zasobów wiedzy posiadanych przez daną sieć, a jej sukces zależy od zarządzania tymi zasobami. Kreowanie wiedzy i zarządzanie nią we franchisingu wymaga szczególnego uwzględnienia kwestii przetwarzania "wiedzy ukrytej" (tacit knowledge) posiadanej przez franchisingbiorców, jak na przykład szczególne doświadczenia, spostrzeżenia, przeczucia, na "wiedzę jawną" (explicit knowledge), którą franchisingdawca może się dzielić w późniejszym czasie w formie szkoleń bądź podręcznika operacyjnego. Zasadniczą umiejętnością staje się w tym momencie również zidentyfikowanie przeszkód, które stoją na drodze transferu wiedzy wewnątrz sieci. W artykule przedstawiono pięć głównych barier spotykanych w tego rodzaju formie kooperacji przedsiębiorstw oraz przedstawiono próby radzenia sobie z nimi. (abstrakt oryginalny)
Obserwowane ostatnio zmiany w procesach koncentracji i integracji handlu w Polsce przybliżają je coraz bardziej do prawidłowości występujących w krajach wysoko rozwiniętych. Systematyczne badania i analizy IBRKK pozwalają na zidentyfikowanie nowych trendów i przyspieszenia rozwoju koncentracji i integracji handlu, głównie dzięki nasilającym się fuzjom i przejęciom przedsiębiorstw lub ich części. W konsekwencji wyodrębniają się coraz silniejsze związki kapitałowe firm z sieciami handlowymi, doprowadzające do przejrzystości rynku. Towarzyszy temu rozwój wielkopowierzchniowych obiektów oraz ośrodków handlowych, odzwierciedlający kierunki ekspansji firm sieciowych. Osłabienie koniunktury gospodarczej spowodowało wprawdzie zwolnienie tempa koncentracji i integracji handlu, ale utrzymały się kierunki zmian jakościowych. W opracowaniu (ze względu na limitowaną objętość) skupiono uwagę na koncentracji i integracji handlu detalicznego, przedstawiając główne trendy nowego etapu rozwoju tych procesów, a w szczególności pogłębiającej się koncentracji i integracji kapitałowej, wzrostu pozycji przedsiębiorstw sieciowych wieloformatowego handlu, ewolucji form integracji w kierunku związków kapitałowych i systemów franchisingowych, postępującego rozwoju ośrodków handlowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule jest przedstawiona specyfika funkcjonowania sklepu należącego do sieci handlowej EURO. Opisane są wymogi stawiane przedsiębiorcom chcącym przystąpić do sieci EURO i prowadzenia za jej pomocą biznesu. Scharakteryzowane są działania sieci franczyzowej i współpraca z nią sklepów spożywczych będących obiektami indywidualnych właścicieli. Artykuł zawiera zbiór zasad obowiązujących w handlu, skierowanych w stronę pracowników, którzy jako sprzedawcy powinni posiadać m.in. umiejętności komunikacyjne. Do przeprowadzenia badań marketingowych na temat sprawnego funkcjonowania, został wybrany sklep sieci EURO na obrzeżach miasta. Badanie to zostało przeprowadzone za pomocą i wywiadów z losowo wybranymi klientami.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą boryka się z wieloma problemami. Chcąc zapewnić sobie zyski na odpowiednim poziomie, musi prowadzić taki biznes, który idealnie wypełni braki rynkowe. Z pomocą przychodzi franchising. Działalność gospodarcza prowadzona pod szyldem znanej marki, z gotowym przepisem na sukces, wydaje się ofertą nie do odrzucenia. Cel niniejszego opracowania stanowiła analiza personelu pracowniczego oraz zadowolenia konsumentów z usług oferowanych przez franchisingodawcę. Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe X jest na rynku polskim liderem sprzedaży artykułów podłogowych. Z przeprowadzonych przez autorkę badań wynika, iż dobrze przemyślana strategia działalności przedsiębiorstwa X wpłynęła bezpośrednio na jego rozpoznawalność wśród klientów. Odpowiedni dobór pracowników, stabilność zatrudnienia i jasna ścieżka awansu znacząco wpłynęły na rozpoznawalność wśród konsumentów marki przedsiębiorstwa X.(abstrakt oryginalny)
W literaturze niemało miejsca poświęcono franchisingowi jako formie współpracy przedsiębiorców, a także umowie franchisingowej tworzącej ramy tej współpracy. Problemu nie poruszają opracowania z zakresu nauk ekonomicznych, a i literatura prawnicza nie poświęca mu zbyt wiele miejsca; zagadnienie jest interesujące głównie z uwagi na stosunek prawny stron po ustaniu współpracy. Umowa franchisingowa w szerokim zakresie wykorzystuje zasadę swobody stron w kształtowaniu treści stosunku prawnego. Określenie tych skutków nie zawsze będzie proste. Znajomość problematyki może natomiast przyczynić się do takiego ukształtowania prawa i obowiązków stron umowy, gdzie szereg sytuacji zostanie przewidzianych. Dlatego tak ważne jest omówienie w artykule kwestii umowy franchisingowej, skutków ustania stosunku franchisingu, obowiązku zachowania tajemnicy przez biorcę, zakazu konkurencji po ustaniu stosunku franchisingu oraz możliwych sposobów zakończenia stosunku prawnego i wzajemnego rozliczenia stron.W artykule udało się zarysować problem skutków ustania stosunku franchisingu, ale jedynie w odniesieniu do najprostszych jego postaci. Różnorodność umów franchisingowych oraz sytuacji stron często prowadzi do wytworzenia się sytuacji specyficznych. Autorka opisuje szereg rozwiązań w ramach umów franchisingowych, które pozwalają na uregulowanie kwestii skutków zakończenia stosunku prawnego franchisingu. Reasumując, sytuacja prawna stron po ustaniu stosunku franchisingowego należy do kwestii trudnych i nie ma oparcia w klarownych przepisach prawa.(abstrakt oryginalny)
W Polsce na koniec II kwartału 2007 roku działało 309 systemów franczyzowych. Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na zakup licencji i wybór strategii rozwoju w takim systemie. Na koniec 2006 roku 17 tyś. franczyzobiorców prowadziło 20,6 tyś. placówek franczyzowych (rysunek 1). Z danych zebranych przez Akademię Rozwoju Systemów Sieciowych w IV kwartale 2006 roku wynika, że polskie firmy rozwijają się dzięki franczyzie średnio po 4 latach od chwili rozpoczęcia działalności. W 2006 roku do każdej z badanych sieci przybyło średnio 12 nowych partnerów. Na uwagę zasługuje rozkład wyników w poszczególnych grupach: sieci pozostające w początkowym etapie rozwoju zyskały najczęściej dwóch nowych franczyzobiorców, sieci w etapie przejściowym czterech, natomiast sieci dojrzałe 30. (abstrakt oryginalny)
Ekstremalną formą dystrybucji wyłącznej jest franchising, polegający na przyznaniu wybranemu dystrybutorowi na określonym rynku geograficznym wyłącznego prawa do sprzedaży produktów danej marki. Ta forma dystrybucji jest szeroko stosowana w praktyce i stanowi niejako licencję na sukces przedsiębiorstwa, która wymaga znalezienia odpowiedniego momentu wejścia na rynek, kapitału do założenia firmy oraz zrozumienia istoty franchisingu. Franchising między innymi to wysoka dynamika rozwoju i duży zakres stosowania, wprowadzenie nowoczesnych systemów zarządzania działalnością handlową, wzmocnienie wizerunku firmy oraz nowoczesna forma współpracy pomiędzy małymi niezależnymi prawnie firmami. (abstrakt oryginalny)
Franczyza to system sprzedaży towarów, usług lub technologii oparty na ścisłej i ciągłej współpracy między prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami. Jest uważana za bezpieczny pomysł na biznes, stąd cieszy się coraz większym zainteresowaniem także w Polsce. Poniżej omawiamy organizacyjne, prawne, podatkowe i księgowe aspekty funkcjonowania systemów franczyzowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.