Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Free flow of capital in the EU
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono wpływ procesów integracyjnych na bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Pokazano implikacje integracji regionalnej dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Omówiono strukturę geograficzną eksportu bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Polski i z państw Unii Europejskiej w Polsce.
Swoboda przepływu kapitału stanowi jedną z czterech swobód gospodarczych przewidzianych w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, będącą istotnym elementem procesu europejskiej integracji gospodarczej. Celem artykułu jest ukazanie wpływu, jaki na niniejszą swobodę wywiera instytucja ownership unbundlingu prowadząca do wydzielenia z przedsiębiorstwa energetycznego zintegrowanego pionowo odrębnego pod względem prawnym i własnościowym operatora systemu. W związku z tym rodzi się pytanie, czy ownership unbundling może stanowić uprawnione ograniczenie przedmiotowej swobody w kontekście liberalizacji tj. otwarcia na konkurencję sektora energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Zdaniem TSUE, wyrażonym w wyroku z 22 października 2013 r. w sprawach połączonych C-105/12, C-106/12 i C-107/12 Staat der Nederlanden v. Essent NV, Essent Nederland BV, Eneco Holding NV, Delta NV, zapewnienie niezakłóconej konkurencji na rynku energii elektrycznej może uzasadniać ograniczenie swobody przepływu kapitału.(abstrakt oryginalny)
Based on the standard Footloose Capital model developed by Martin and Rogers (1995), I consider an integrated model that consists of a system of two regions and a third external region, in order to study the impact of improved market access on the Home Market Effect within the system of the two regions. The concept of the Home Market Effect is well known in the literature, but once we extend the number of regions, many are unknown. The main finding of the model suggests that improved market access with respect to an external market enhances the Home Market Effect within the system of the two regions. Interestingly, I show that this finding comes from the fact that improved market access increases the Market Access Effect, while it has no impact on the Market Crowding Effect. (original abstract)
Swobodna przepływu kapitału i płatności jest jedną z czterech podstawowych swobód, których niezakłócone funkcjonowanie jest niezbędne dla właściwego działania jednolitego rynku w Unii Europejskiej. W pierwszym etapie funkcjonowania Wspólnot Europejskich swoboda ta miała raczej funkcję pomocniczą, ułatwiającą pełne wykorzystanie swobody przepływu towarów, osób i usług. Dopiero początek lat 90. XX w. to znaczna liberalizacja tej zasady. Zmieniają się przepisy traktatowe odnoszące się do swobodnego przepływu kapitału i płatności. Przepisy te uzyskują bezpośrednią skuteczność, a więc możliwość powoływania się na nie przez osoby fizyczne i prawne w sądach i instytucjach krajowych. Jednak najistotniejszą rolę w kształtowaniu zasady swobodnego przepływu kapitału i płatności odegrał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Swoimi orzeczeniami nadał on jej obecny kształt i umożliwił praktycznie pełną liberalizację cyrkulacji środków pieniężnych. Celem tego artykułu jest pokazanie, jak ewoluowała swoboda przepływu kapitału i płatności pod wpływem zmian przepisów traktatowych i orzeczeń ETS. (abstrakt oryginalny)
Niewątpliwie rozszerzenie UE o słabsze, a więc kosztowo tańsze, państwa Europy Środowej i Wschodniej, przyczyniło się do utrzymania atrakcyjności rynku wewnętrznego dla inwestorów z UE. Zauważalny wzrost przepływów wewnątrzunijnych BIZ w ramach swobodnego przepływu kapitału został odnotowany głównie właśnie w okresie przystępowania nowych państw członkowskich do UE. Rynek wewnętrzny Unii wzmocnił wówczas znaczenie wewnętrznych przepływów BIZ w stosunku do globalnego napływu i odpływu inwestycji zagranicznych. Jednakże okres kryzysu gospodarczego natychmiast odbił się spadkiem zainteresowania unijnych inwestorów rynkiem wewnętrznym UE. Ponadto stale kilka istotnych kierunków ekspansji inwestycyjnej przedsiębiorców unijnych poprawia swoją pozycję i atrakcyjność, co również wpływa na zmniejszanie się znaczenia wewnątrzunijnych BIZ. Biorąc jednak pod uwagę cały badany okres oraz kierunek trendu, można stwierdzić, że rynek wewnętrzny UE utrzymał na razie znaczenie dla wewnętrznych przepływów BIZ w stosunku do globalnego napływu. Oznacza to postępującą integrację, wynikającą z harmonizacji i unifikacji warunków prowadzenia działalności gospodarczej, w mniejszym stopniu zaufania i bezpieczeństwa inwestycji, z czego korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy unijni. Z pewnością rynek wewnętrzny ma potencjał do przyjmowania BIZ, jednak wprowadzanie zbyt restrykcyjnych przepisów środowiskowych i socjalnych może spowodować ograniczenie zainteresowania zarówno przedsiębiorców unijnych, jak i tych spoza UE inwestycjami na jednolitym rynku europejskim.
Integracja rynków finansowych Unii Europejskiej to proces gospodarczy polegający na ujednolicaniu, scalaniu gospodarek, rynków poszczególnych państw członkowskich. Z jednej strony mówiąc o integracji rynków finansowych należy mieć na myśli przede wszystkim tworzenie możliwości swobodnego przepływu kapitału i usług finansowych w ramach struktur Unii Europejskiej tzw. integracja transgraniczna. Z drugiej natomiast strony jest to scalanie się podmiotów świadczących usługi finansowe, działających w różnych sektorach rynku finansowego (ubezpieczenia bankowość, fundusze emerytalne) określane mianem tzw. integracji międzysektorowej.. Integracja rynków finansowych, w tym w szczególności rynku kapitałowego, niesie za sobą wiele korzyści, ale także i zagrożeń. Do korzyści płynących z integracji rynku finansowego należy zaliczyć przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Niewątpliwie korzyścią z integracji rynków kapitałowych jest wzmożenie ochrony uczestników rynku. Przejawem integracji jest także możliwość funkcjonowania firm na zasadzie tzw. jednolitego paszportu single passport w obszarze Unii Europejskiej. Wpłynie to niewątpliwie na poprawę jakości zwiększenie konkurencji pomiędzy podmiotami świadczącymi usługi finansowe, a tym samym na wzrost jakości świadczonych przez nich usług. Wśród korzyści z integracji rynków kapitałowych można wskazać zdynamizowanie wzrostu produktu krajowego brutto Według szacunków Komisji Europejskiej powstanie jednolitego rynku usług finansowych może zwiększyć wzrost gospodarczy o około 1,1%, a zatrudnienie o około 0,5%. Ponadto integracja rynków powinna przyczynić się do obniżenia kosztów transakcyjnych zarówno na rynku akcji jaki obligacji co może również mieć długoterminowy korzystny wpływ na poziom produktu krajowego brutto. Jako korzyści z integracji rynków kapitałowych należy również wymienić rozwój instytucji polskiego rynku kapitałowego oraz możliwości emisji papierów wartościowych i inwestowania na różnych rynkach zagranicznych. Korzyścią płynącą ze zintegrowanego rynku papierów wartościowych jest poprawa efektywności inwestowania wynikająca m. in. z możliwości lepszej dywersyfikacji portfela inwestycyjnego pod kątem ryzyka i możliwej do uzyskania stopy zwrotu. Do kosztów zintegrowanego rynku kapitałowego można zaliczyć konieczność dostosowania się uczestników rynku w tym przede wszystkim pośredników finansowych do wymogów funkcjonowania na zintegrowanym rynku. Z punktu widzenia polskiego rynku kapitałowego zagrożeniem z integracji europejskich rynków kapitałowych może być związana ze wzrostem podmiotów funkcjonujących na rynku wpływów przez podmioty działające na rynku, poprzez wypieranie ich przez zagraniczne wysoko rozwinięte firmy. (fragment tekstu)
Opisano proces liberalizacji przepływu kapitałów oraz scharakteryzowano stanowisko Polski podczas negocjacji z Unią Europejską w obszarze swobody przepływu kapitału.
Przedstawiono dotychczasowe postępy w pracach nad harmonizacją podatku dochodowego od przedsiębiorstw. Pokazano poziom zaawansowania w zakresie wprowadzenia wspólnego systemu obliczania podstawy opodatkowania podatkiem korporacyjnym w Unii Europejskiej. Wskazano na korzyści jakie odniosą małe i średnie przedsiębiorstwa po ujednoliceniu przepisów podatkowych. Omówiono bariery, które opóźniają zmianę przepisów.
The purpose of this article is to try to assess whether the special powers of the state in regard to certain companies may pose a genuine risk for investors. To answer to this question, it is necessary to analyse legal regulations, primarily EU regulations (concerning the free movement of capital) as well as national, Polish ones. (fragment of text)
Artykuł podejmuje problematykę praktycznego stosowania wywodzonej z prawa unijnego klauzuli zakazującej pogarszania sytuacji podatnika, tj. klauzuli standstill w odniesieniu do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców bądź akcjonariuszy. Na wstępie omówiono historię oraz ogólną charakterystykę omawianej klauzuli. Następnie, przedstawiono stan faktyczny sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - C-212/10 Logstor ROR Polska sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Katowicach, odniesiono się do wniosków sformułowanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w omawianej sprawie oraz do ich argumentacji. W dalszej kolejności, skomentowano opinie na temat przytaczanego wyroku przedstawione przez doktrynę. W podsumowaniu podjęto próbę poddania ocenie zarówno omawianego wyroku, jak i praktycznego stosowania klauzuli standstill w zakresie dot. podatku od czynności cywilnoprawnych.(abstrakt oryginalny)
Autor wskazuje na pojęcie spółki europejskiej i jej cechy konstytutywne na tle rozwijanej i umacnianej zasady swobody działalności gospodarczej w krajach Unii Europejskiej. Przedstawiono powstanie europejskiej spółki akcyjnej oraz zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej i swobody przepływu kapitału.
Trybunał Sprawiedliwości wydał 26.02.2019 r. wyrok C-135/17, X-GmbH przeciwko Finanzamt Stuttgart - Körperschaften 1 (niemiecki urząd skarbowy ds. osób prawnych) - dalej wyrok TS C-135/17, X-GmbH - na tle korelacji pomiędzy niemieckimi przepisami o kontrolowanej spółce zagranicznej (CFC) a unijną swobodą przepływu kapitału. W przytoczonym rozstrzygnięciu Sąd unijny wyjaśnił swoje wcześniejsze orzecznictwo dotyczące znaczenia terminu "wyłącznie sztuczna struktura" (ang. wholly artifi cial arrangement) na potrzeby inwestycji portfelowej, czyli inwestycji niedającej definitywnego wpływu na decyzje kontrolowanego podmiotu, a także zasugerował dodatkowe uzasadnienie ograniczeń powodowanych przez regulacje CFC w kontekście swobodnego przepływu kapitału do i z państw trzecich. W polskich uwarunkowaniach wytyczne wyroku są istotne dla podatników kontrolujących spółki CFC typu I-go oraz typu II-go, czyli przypadków gdy zagraniczne jednostki są położone odpowiednio w pozaunijnych rajach podatkowych oraz państwach bezumownych, a podatnicy są w nich mniejszościowymi inwestorami.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Obrót nieruchomościami rolnymi a prawo Unii Europejskiej
84%
Przedmiotem analizy jest zagadnienie obowiązującego w Unii Europejskiej modelu prawnego określającego zasady obrotu nieruchomościami rolnymi w państwach członkowskich. Podstawową płaszczyznę rozważań stanowi zasada swobodnego przepływu kapitału (art. 63 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej). Przepisy, które ograniczają swobodny przepływ kapitału mogą być dopuszczone jeżeli są uzasadnione obiektywnymi przesłankami: nadrzędnymi względami interesu ogólnego i zasadą proporcjonalności, co oznacza, że muszą one być właściwe dla zagwarantowania osiągnięcia zamierzonego, zasadnego celu i nie mogą wykraczać poza to, co jest konieczne do jego osiągnięcia. (abstrakt oryginalny)
Brak unijnej (czternastej) dyrektywy w sprawie przeniesienia siedziby statutowej spółki prowokuje do postawiania pytania: Czy państwo członkowskie może uniemożliwić spółce transgraniczne przekształcenie przez wprowadzenie wymogu jej rozwiązania po przeprowadzeniu procedury likwidacyjnej? Na gruncie prawa polskiego taki wymóg przewidziany jest w art. 270 pkt 2 oraz art. 459 pkt 2 k.s.h., w myśl których uchwały wspólników (akcjonariuszy) o przeniesieniu spółki za granicę są przyczyną jej rozwiązania oraz prowadzą do otwarcia likwidacji (art. 274 § 1 oraz art. 461 § 1 k.s.h.). W sprawie dotyczącej przekształcenia spółki polskiej w spółkę prawa luksemburskiego wątpliwość co do zgodności wymienionych przepisów Kodeksu spółek handlowych z art. 49 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej powziął Sąd Najwyższy, zadając Trybunałowi Sprawiedliwości pytanie prejudycjalne. Powszechnie oczekuje się wydania czternastej dyrektywy w sprawie transgranicznego przeniesienia siedziby statutowej spółki. Podzielając to oczekiwanie, autor podjął próbę uzasadnienia następujących wniosków de lege lata: po pierwsze - uzależnienie wykreślenia z rejestru polskiej spółki kapitałowej przenoszącej swą siedzibę statutową do innego państwa członkowskiego od jej rozwiązania po przeprowadzeniu procedury likwidacyjnej stanowi ograniczenie swobody przedsiębiorczości; po drugie - godne ochrony interesy wierzycieli i wspólników krajowej spółki przekształcanej chronią (stosowane do transgranicznego przekształcenia per analogiam) przepisy k.s.h. o przekształceniu spółek krajowych oraz o transgranicznym łączeniu się spółek oraz, w wielu sytuacjach, przepisy prawa unijnego; po trzecie - przeprowadzenie transgranicznego przekształcenia nie wymaga zmiany lokalizacji (przeniesienia) głównego przedsiębiorstwa spółki przekształcanej. Wobec braku czternastej dyrektywy uzasadniony jest postulat de lege ferenda unormowania przez polskiego ustawodawcę transgranicznego przekształcenia albo przez odrębną regulację, albo przez stworzenie wyraźnej podstawy do odpowiedniego stosowania przepisów o przekształceniu spółek krajowych oraz przepisów o transgranicznym łączeniu się spółek. (abstrakt oryginalny)
The European single market was launched on 1 st January 1993. Presumably, it is at that time that three fundamental barriers (physical control at the border, various technical requirements, and differing systems of indirect taxation) were formally removed to ensure four treaty-based freedoms: free movement of goods, freedom to provide services, free movement of people and free movement of capital. The EU single market is characteristic in nature due to the scope of legislation governing businesses and consumers, which is largely subject not to unification, rather only harmonisation. Regrettably, this has resulted in EU legislation being (deliberately at times) not always correctly implemented into the national legal system. This leads to market fragmentation and creates barriers, rather than eliminating them. This study aims to identify the relationship between full and correct implementation of EU legislation into the Member States' legal systems versus progress in European single market integration. Therefore, the evolution of indicators defining how much EU single market legislation in the Member States has been implemented was examined. At the same time, changes in transposition deficit (from 1997 to 2021) and conformity deficit (from 2004 to 2021) for particular Member States were critically analysed. Further, it was analysed how much the single market was integrated from the perspective of goods being the main components of the single European market. To this end, intra-EU trade was analysed as broken down into exports and imports of goods, versus the global trade of individual Member States (including trade with non-EU partners). The outcome of the study shows that both transposition and conformity deficit levels are quite high. In turn, intra-EU trade in goods does not largely correspond to the extent of implementation of EU legislation, which may be caused by growing interest in non-EU partners without compromising EU presence. (original abstract)
16
67%
Utworzenie wspólnego rynku bez granic wewnętrznych uznano za jedno z największych osiągnięć integracji europejskiej. Nie jest to jednak proces zakończony, a założenie, że będzie on w przyszłości funkcjonował jak jeden rynek narodowy, nie zostało w pełni zrealizowane. Wspólny rynek, mimo pozytywnych efektów, jakie wynikały z jego utworzenia, wymaga podjęcia działań na rzecz poprawy jego efektywności, zniesienia jeszcze istniejących barier w zakresie podstawowych swobód i sprostania wyzwaniom, jakie pojawiły się w związku z globalizacją i rosnącą konkurencją. Celem artykułu jest przedstawienie funkcjonowania wspólnego rynku w XXI w. w kontekście nowych wyzwań oraz ukazanie kierunków zmian i strategii jego rozwoju w przyszłości.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Priame dane v Európskej únii a praktické dôsledky ich ukladania
67%
This work deals with the direct taxes in the area of the EU from the practical perspective. In the beginning there is a short description of the main legal provisions and theoretical principles (part 1, 2 and 3). In the fourth part of the work there are some judgments of The Court of Justice of the European Communities, that is the highest judicial organ in the EU that shapes the direct taxes from the European perspective. It means that The Court of Justice of the European Communities brings the assessment of the direct taxes in harmony with the basic documents of the EU. The aim of this work is to show the relation between the direct taxes and freedoms guaranteed in the EU, that are formulated in the establishing treaties of the European Communities; such as the free movement of goods, free movement of services and freedom of establishment, free movement of persons and free movement of capital. There is a visible impact of globalization in the area of direct taxes as well and it will probably be still stronger and stronger desire in the future to harmonize the direct taxes in order to make the European and maybe also the universal business less complicated and thus more successful.(original abstract)
W literaturze przedmiotu można odnaleźć ocenę efektów powiększania się liczby państw członkowskich z 15 do 25 w 2004 r. i 27 w 2007 r. przede wszystkim ex-ante. Oceny ex-post jeśli są, to są pobieżne lub sporządzone zostały jedynie dla krajów strefy euro. Zagłębiając się w tematykę rozszerzania struktur unijnych można stwierdzić, że wiele opracowań porusza zagadnienie swobody przepływu dóbr oraz usług. Niewiele jednak analiz skupia się na problematyce przemieszczania się kapitału i osób w związku z procesem unijnej integracji. Celem opracowania jest przedstawienie wyników analizy dotyczącej efektów ex-post rozszerzenia struktur Unii Europejskiej w latach 2004 i 2007, ze szczególnym naciskiem na mobilność pracy i kapitału. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.