Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Freelance occupation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Freelancing a zarządzanie kapitałem ludzkim
100%
Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytania: jak pojmowany jest dziś freelancing oraz jakie konsekwencje mogą wynikać z rozwoju freelancingu dla zarządzania kapitałem ludzkim. Aby osiągnąć tak sformułowany cel, posłużono się analizą treści publikacji czasopiśmienniczych oraz raportów dotyczących freelancingu - głównie dostępnych w zasobach Internetu. Dodatkowo dokonano przeglądu wypowiedzi internautów zamieszczonych na portalach, forach dyskusyjnych i blogach dla freelancerów, między innymi takich, jak: freelancity.pl, Elance.com, freelancer.com, freelancer.org.pl. Badanie miało charakter jakościowy i zrealizowano je, by określić stan wiedzy na temat interesujący autorkę i sformułować wytyczne do dalszych poszukiwań. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Dziennikarstwo - zawód czy profesja?
75%
An article Journalism - an occupation or profession shows the polemic about the problem whether to qualify journalism as profession. Author points the reasons for and against treating journalism as the profession. The author is especially focuses on the role and social mission associated with journal-ists. The first parts of the article concern the range of definitions of journal-ism as well as the areas and phases of its development. The following parts define the terms of occupation and profession and are the attempt to qualify journalism to one of those categories. Basing on the analysis of the literature, author claims that journalism do not fulfill the criteria to be qualified as profession. Author analyses the matter in order to show the society and the journalists environment, what actions should be undertaken to make the rank of journalism higher and make it more professional. (author's abstract)
W artykule scharakteryzowano spółkę partnerską jako element struktury podmiotów gospodarczych funkcjonujących w Polsce. Uwzględniono stan prawny na dzień 30 września 2014 r. W poszczególnych segmentach artykułu omówiono powstanie, zasady ujęte w statucie oraz zakres uprawnień i odpowiedzialności wspólników a także sposoby i możliwości likwidacji spółki partnerskiej. (abstrakt oryginalny)
Autor zwraca uwagę, że zagadnienie wykonywania wolnego zawodu w ramach stosunku pracy nie wyczerpuje zakresu możliwych powiązań pomiędzy takim zawodem a sferą prawa pracy. Interesującym aspektem wykonywania wolnego zawodu jest również sytuacja, w której jego wykonawca będzie występował w roli pracodawcy w rozumieniu art. 3 k.p. Autor stawia tezę, że w świetle obowiązującego polskiego ustawodawstwa dwa rozważane przez niego przypadki: 1) zatrudnianie przez wykonawcę wolnego zawodu personelu pomocniczego, administracyjno-biurowego, oraz 2) zatrudnienie przez niego innego wykonawcy tego samego wolnego zawodu, należy - co do zasady - uznać za dopuszczalne. Jednak sytuacja prawna takiego pracodawcy będzie się kształtować w sposób szczególny. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła zarówno definicje pojęć: sukces zawodowy, wyznaczniki sukcesu zawodowego jak również zaprezentowała, na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań, analizę subiektywnych i negatywnych wyznaczników sukcesu zawodowego przedstawicieli wybranych wolnych zawodów w Polsce, Francji i USA. Przeprowadzone badania wskazują na zmianę preferencji i wartości utożsamianych z sukcesem zawodowym wśród przedstawicieli wolnych zawodów. Coraz częściej cenione są wartości wewnętrzne, które wskazują na chęć uzyskania niezależności jednostki od akceptacji środowiska zawodowego i otoczenia.
Rozważania podjęte w artykule dotyczą problematyki regulacji zawodu psychoterapeuty. Zagadnienie to przeanalizowane zostało przede wszystkim w celu ustalenia statusu prawnego wskazanego zawodu de lege lata. Poczynione ustalenia potwierdziły brak istnienia regulacji w tym zakresie. Skutkiem tego była próba oceny, czy zawód ten może potencjalnie spełniać determinanty wolnego zawodu, jak również czym ten zawód różni się od zawodów lekarza psychiatry oraz psychologa. Autor analizuje również zagadnienie wolności wyboru i wykonywania zawodu, a także prawnych możliwości ograniczenia tej wolności - oceniając przedstawione w treści rozporządzenie. W artykule opisano również badanie empiryczne, z którego wynika, że zdecydowana większość osób wykonujących zawód psychoterapeuty i biorących udział w badaniu udzieliło pozytywnej odpowiedzi na pytanie, czy polscy psychoterapeuci potrzebują prawnej regulacji tego zawodu. W rezultacie przeprowadzonej analizy opowiedziano się za potrzebą instytucjonalizacji zawodu psychoterapeuty oraz sformułowano wnioski de lege ferenda co do potencjalnego kierunku działań ustawodawcy oraz obszarów, które należałoby uwzględnić opracowując ustawę regulującą funkcjonowanie tego zawodu. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano istotę funkcjonowania w Polsce wolnych zawodów i zawodów zaufania publicznego, zwracając uwagę na powstawanie korporacji zawodowych. Przedstawiono obowiązujące w tym zakresie regulacje prawne. Omówiono zawód maklera giełdowego, doradcy inwestycyjnego i analityka finansowego, koncentrując się na wymogach kwalifikacyjnych i występujących w praktyce certyfikatach zawodowych. Wskazano zadania analityka finansowego w podejmowaniu decyzji finansowych i podkreślono znaczenie tego zawodu dla zmniejszania ryzyka gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Kwestie poruszone w artykule dotykają problemu motywowania, zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i w praktyce. W szczególności mowa jest o osobach, które nie mają zwierzchnika - są samozatrudnione bądź wykonują wolny zawód (freelancer). Artykuł przybliża ideę coworkingu i korzyści, jakie on przynosi w sferze motywowania do pracy.(abstrakt oryginalny)
The study is to show the main aspects of small business development in Ukraine. The features of business formation in the first years of independence have been observed, among which the power and business fusion, the use of political rent and so on. The features Ukrainian legislation which regulates the activities of small businesses were described, and the latest legislative changes aimed at simplifying these activities. It is suggested to improve the conditions of freelancers' activities due to introducing simplified requirements for documenting their work in Ukraine. Attention is paid to defend the interests of small businesses in Ukraine through their NGOs.(original abstract)
Wykonywanie wolnego zawodu wiąże się z uzyskiwaniem przez profesjonalistę dostępu do wielu informacji istotnych z punktu widzenia interesów klienta. Na mocy przepisów regulujących wykonywanie danego zawodu na profesjonaliście ciąży prawny obowiązek zachowania tych informacji w tajemnicy (tajemnica zawodowa). Jednocześnie wykonując czynności zawodowe może on korzystać z pomocy innych osób, do zadań których będzie należało zapewnienie mu niezbędnego wsparcia, np. o charakterze administracyjno-biurowym czy technicznym. Profesjonalista może także wchodzić w relacje współpracy merytorycznej przy wykonywaniu czynności zawodowych kooperując zarówno z innymi wykonawcami wolnego zawodu, jak i w określonym przepisami zakresie z innymi członkami personelu pomocniczego. Osoby te w konkretnym przypadku mogą mieć status pracowników zatrudnianych bezpośrednio przez danego profesjonalistę. Mogą też być pracownikami podmiotu, który zatrudnia obok nich również wykonawcę wolnego zawodu, na rzecz którego będą wykonywać czynności pomocnicze. W nieunikniony sposób między profesjonalistą i pracownikami wchodzącymi w skład personelu pomocniczego będzie dochodzić do przepływu informacji, które co najmniej w jakiejś części będą się mieściły w domenie tajemnicy zawodowej wolnego zawodu. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na pojawiające się w praktyce pytanie o relację między obowiązkiem zachowania tajemnicy zawodowej w rozumieniu wynikającym z przepisów regulujących wykonywanie wolnego zawodu a pracowniczym obowiązkiem poufności wynikającym z przepisów kodeksu pracy. (abstrakt oryginalny)
Zawód doradcy podatkowego jest uznawany w literaturze przedmiotu za tzw. zawód wolny. Jednocześnie obowiązujące w naszym kraju uregulowania prawne określając formy jego wykonywania przewidują także możliwość zatrudniania doradców podatkowych w ramach stosunku pracy. W doktrynie niejednokrotnie kwestionuje się dopuszczalność wykonywania wolnego zawodu w tej właśnie formie. Ustawodawca, dopuszczając wprost taką możliwość, wprowadza szereg regulacji nadających stosunkowi pracy doradcy podatkowego nietypowy kształt. Najistotniejsze jest to, że przepisy ustawy z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym modyfikują zakres uprawnień pracodawcy do kierowania pracą pracownika - doradcy podatkowego. Gwarantują one temu pracownikowi niezależność merytoryczną/intelektualną w zakresie samodzielnego kształtowania treści niektórych czynności doradztwa podatkowego. Przyznają mu także pewien stopień samodzielności w zakresie organizacji pracy (samodzielność wyboru czasu i miejsca pracy). Wprowadzenie przepisów gwarantujących niezależność i samodzielność pracownika - doradcy podatkowego skutkuje zatem ograniczeniem zakresu obowiązku wykonywania przez niego poleceń pracodawcy dotyczących pracy. Zdaniem autora nie oznacza to całkowitego wyeliminowania kierownictwa pracodawcy w odniesieniu do sposobów i metod wykonywania pracy przez pracownika - doradcę podatkowego. Ustawodawca chroni bowiem niezależność zawodową doradcy podatkowego tylko w przypadku wykonywania niektórych czynności zawodowych spośród wymienionych w ustawie o doradztwie podatkowym. Zgodnie z art. 31 ust. 1b ustawy o doradztwie podatkowym doradca podatkowy nie jest związany poleceniem co do treści udzielanych porad, opinii lub wyjaśnień. Ponadto przejawem podporządkowania pracownika - doradcy podatkowego kierownictwu pracodawcy będzie między innymi obowiązek wykonywania przez niego pracy w określonym wymiarze, obowiązek pozostawania w dyspozycji pracodawcy, obowiązek przestrzegania reguł porządku i organizacji pracy określonych w regulaminie pracy oraz poleceń pracodawcy odnoszących się do tych właśnie kwestii. (abstrakt oryginalny)
Nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak będzie wyglądało wykonywanie wolnego zawodu w odległych czasach, kto będzie zaliczany do grupy osób wykonujących wolny zawód, jakie nowe wolne zawody się pojawią, a jakie znikną. Dlatego tak ważne jest, by zastanowić nad przyszłością osób wykonujących wolne zawody.(abstrakt oryginalny)
W polskim prawie brakuje definicji terminu "wolny zawód". Nie budzi jednak wątpliwości, że do grupy tej można zaliczyć m.in. adwokatów, radców prawnych, notariuszy, lekarzy, pielęgniarki, doradców podatkowych, biegłych rewidentów, czy tłumaczy przysięgłych. Tym, co niewątpliwie łączy różne wolne zawody, jest bezpośredni, osobisty charakter świadczonych usług. Ponadto osoby wykonujące wolne zawody muszą mieć odpowiednie wykształcenie oraz wysokie kwalifikacje zawodowe. Spółka partnerska dzięki szczególnemu reżimowi odpowiedzialności stwarza partnerom nowe możliwości wykonywania wolnych zawodów w Polsce. Tworząc spółkę, partnerzy łączą siły i wzmacniają swoja pozycję rynkową. Nie ponoszą także odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez innych partnerów wolnego zawodu w spółce. Wydaje się zatem, że spółka partnerska powinna być dla przedstawicieli wolnych zawodów bardzo dogodną formą organizacyjno-prawną. Artykuł jest próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie o praktyczne wykorzystanie nowej formy prawnej przez przedstawicieli wolnych zawodów. (fragment tekstu)
Od lat dyskutujemy w Polsce o roli kultury i artystów. Rezultaty tych debat dla samych artystów są jednak wątpliwe. Wprawdzie w społeczeństwie obserwuje się wysoki poziom akceptacji dla finansowania kultury ze środków publicznych1, jednak analizując przebieg procesu transformacji i postrzeganie roli kultury przez polityków po roku 1989, wyraźnie dostrzegamy - w przeciwieństwie do doby PRL-u - jej marginalizowanie2. Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku kultura postrzegana była jako zbytek, balast, a nie katalizator zmiany, co po dziś dzień przekłada się na wizerunek artysty i jego status (prawny i ekonomiczny) w naszym kraju. Dyskusje o kondycji ekonomicznej artysty (mimo bardzo pozytywnych emocji towarzyszących efektom ich pracy) nie wiążą się z poparciem starań o unormowanie prawnego i ekonomicznego statusu tego zawodu. (fragment tekstu)
Założeniem artykułu jest analiza spółki partnerskiej prowadzonej przez radców prawnych. Praca stanowi próbę usystematyzowania najważniejszych praktycznych kwestii związanych z wykonywaniem zawodu radcy prawnego w formie spółki partnerskiej. Uzasadnieniem podjęcia problematyki jest hybrydalny charakter tej formy organizacyjnej. Spółka partnerska jest jedną z form wykonywania zawodu radcy prawnego. Jest to spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu, prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą. Partnerami mogą być tylko osoby fizyczne, które posiadają uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Katalog wolnych zawodów, które mogą być wykonywane w formie spółki partnerskiej, został zawarty w art. 88 k.s.h. Jednym z wymienionych w tym przepisie zawodów prawniczych jest radca prawny. Analizując literaturę przedmiotu, można stwierdzić, że spółka partnerska w porównaniu z innymi spółkami handlowymi jest atrakcyjną formą wykonywania zawodu radcy prawnego przede wszystkim ze względu na zasady ponoszenia odpowiedzialności przez partnera za zobowiązania spółki. Jednocześnie spółka partnerska, łącząc w sobie ograniczenie odpowiedzialności osobistej, przejrzyste zasady reprezentacji przy wykorzystaniu możliwości powołania zarządu oraz możliwość zgromadzenia kapitału finansowego i intelektualnego, wychodzi naprzeciw wymogom wolnego rynku usług, rosnącej konkurencji, dzięki czemu pozwala na wzrost jakości świadczonych usług. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorczość artystów coraz częściej staje się przedmiotem dyskusji dotyczących kształcenia na wyższych uczelniach artystycznych i przygotowania artystów do wejścia na wymagający rynek pracy. Kontrowersje wokół odpowiedzialności uczelni za to, by absolwenci dysponowali kompetencjami innymi niż tylko ściśle artystyczne, można zaobserwować zarówno w akademiach muzycznych i teatralnych, jak i sztuk pięknych. Jednym z częściej pojawiających się wymogów jest wezwanie do tego, by artyści - aby lepiej radzić sobie na rynku pracy - wykazywali się przedsiębiorczością w swoich działaniach. Niniejszy artykuł powstał jako próba przedstawienia znaczenia przedsiębiorczości w pracy aktora. Powodem, dla którego wybrano akurat tę grupę zawodowych artystów, jest nie tylko fakt, że trudno znaleźć w literaturze przedmiotu analizy odnoszące się do tego właśnie wymiaru pracy absolwentów akademii teatralnych, lecz także częste porównania sposobu działania menedżerów (i przedsiębiorców) do pracy artystów wykonawców - muzyków i aktorów. Po krótkim przedstawieniu wybranych aspektów relacji sztuki i biznesu artykuł prezentuje wyniki pilotażowego badania dotyczącego miejsca przedsiębiorczości w wykonywaniu zawodu aktora. Analiza badania pozwoliła na pokazanie znaczenia, jakie aktorzy przypisują przedsiębiorczości we współczesnej kulturze. Tekst kończą ogólne refleksje odnoszące się zarówno do rozumienia przedsiębiorczej postawy artystów (i przez artystów), jak i do szerszego kontekstu wykorzystywania sztuki w nauce oraz praktyce zarządzania. (fragment tekstu)
Europejska legitymacja zawodowa (ELZ) ma na celu ułatwienie i przyspieszenie procedury uznawania kwalifikacji w ramach wolnych zawodów, przy jednoczesnym zwiększeniu jej przejrzystości. ELZ będzie stanowiła alternatywne narzędzie, które można będzie wdrożyć w przypadku zawodów, które spełniają określone wymagania. Proponowane zmiany dotyczą również zawodu agenta celnego. W artykule zostały omówione dokumenty UE oraz procedury w poszczególnych krajach, których celem jest ustalenie listy zawodów regulowanych oraz sposobu uznawania kompetencji. Korzystanie z ELZ przez agentów celnych nadal pozostaje kwestą otwartą - podkreśla autorka, gdyż podstawowym wyznacznikiem świadczenia usług celnych w innych państwach UE jest przynależność do systemu AEO wraz z jego warunkami dostępu. (abstrakt oryginalny)
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku przyniosła kluczowe i programowe rozwiązania dla istoty instytucji samorządów zawodowych. Artykuł 17 ust. 1 Ustawy Zasadniczej jest wyrazem intencji Ustawodawcy budowania na terenie Polski korporacji skupiających przedstawicieli wolnych zawodów. Interpretacja tych podstawowych dla istnienia samorządów zawodowych przepisów ma kluczowe znaczenie dla określenia ram przekazania przez ustawodawcę władztwa publicznego korporacjom zawodowym oraz realizacji założeń subsydiarności państwa, a także wyznaczenia kierunków ewolucji prawa w zakresie wolnych zawodów oraz - postulowanej przez znaczną część doktryny i społeczeństwa - instytucji zawodów zaufania publicznego. Artykuł ten w części drugiej nakreśla rys historyczno-prawny oraz genezę wolnych zawodów w Polsce. Część trzecia zawiera przegląd podstawowych koncepcji doktryny krajowej w zakresie stworzenia definicji wolnego zawodu. Część czwarta przedstawia podstawowe regulacje w zakresie pojmowania wolnego zawodu w doktrynie prawa handlowego i prawa publicznego gospodarczego. W piątej części przedstawione zostały podstawowe założenia w zakresie koncepcji zawodu zaufania publicznego oraz tendencje rozwojowe instytucji wolnych zawodów w Polsce. (fragment tekstu)
Cel - Wskazanie na trudności w opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej czynności wykonywanych przez komorników sądowych. Metodologia badania - Na podstawie analizy literatury przedmiotu oraz aktów prawnych. Wynik - Wskazano na różnice w interpretacji przepisów o podatku od wartości dodanej przez komorników sądowych a Ministerstwo Finansów. Oryginalność/Wartość - W artykule zwrócono uwagę na wprowadzone 1 października 2015 roku zmiany w opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej czynności wykonywanej przez komorników sądowych. Rozważania rozpoczęto od próby rozstrzygnięcia czy komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym czy też przedsiębiorcą. Następnie wskazano na problem opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez komorników sądowych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest zwrócenie uwagi na możliwość ochrony tytułu utworu na podstawie regulacji przyjętych w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo Własności Przemysłowej. Tytuł utworu w swojej istocie nie jest oznaczeniem odróżniającym, jednakże może taką funkcję spełniać, jeśli zostanie zarejestrowany jako znak towarowy. Uzyskanie prawa ochronnego w postaci prawa wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej może przysparzać uprawnionemu wiele korzyści. Artykuł koncentruje się na zwięzłym przedstawieniu istoty tytułu dzieła będącego instrumentem autorsko-prawnym oraz przedstawieniu kwintesencji znaku towarowego, który jest narzędziem gospodarczym przypisanym przedsiębiorcom. Przeciwstawienie dwóch pojęć przypisanych różnym gałęziom prawnym jest punktem wyjścia do rozważań na temat zakresu podmiotowego ustawy Prawo Własności Przemysłowej, ze szczególnym uwzględnieniem statusu twórcy utworu jako przedsiębiorcy, a także jako przedstawiciela wolnego zawodu. Doktrynalne ujęcie przedsiębiorcy wypracowane na gruncie prawa gospodarczego oraz konstrukcja przedsiębiorcy oraz działalności gospodarczej przyjęta w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 r. stały się punktem odniesienia dla rozważań merytorycznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.