Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 84

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fuel consumption
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W związku z rosnącą popularnością CNG i jego niekwestionowanymi zaletami postanowiono poddać analizie możliwości i opłacalność zasilania pojazdów tym paliwem w regionie lubelskim, gdyż, jak zostanie wykazane, infrastruktura może mieć tu decydujące znaczenie. W artykule został przedstawiony sposób montażu fabrycznych instalacji CNG jak i konwersji pojazdów używanych. Przedstawiono charakterystykę ruchu pojazdów w warunkach miejskich i pozamiejskich oraz odpowiadające temu zużycie paliwa i zasięg. Opisano także sposób obliczeń amortyzacji dodatkowych kosztów związanych z przystosowaniem pojazdów do zasilania CNG.(abstrakt oryginalny)
Założenia armatorskie na nowo budowany statek podają nośność (dla kontenerowca pojemność ładunkową TEU), prędkość, linię żeglugową itp. Na tej podstawie we wstępnej fazie projektowania napędu statku należy dobrać jego układ napędowy. Ten cel powoduje konieczność określenia wymiarów głównych statku, które są podstawą do obliczenia oporu ruchu statku i oszacowania mocy silnika głównego niezbędnej do zrealizowania założeń. Przy doborze wymiarów głównych statku występuje szereg ograniczeń spowodowanych odpowiednimi przepisami dotyczącymi: pływalności, stateczności, wytrzymałości kadłuba, zdolności ruchowych oraz ograniczeniami związanymi z charakterystyką linii żeglugowych czy też portów. W artykule przedstawiono metodykę obliczeń parametrów statku niezbędnych w szacowaniu jego wyporności w zależności od typu statku współczynnika pełnotliwości kadłuba w zależności od typu statku i liczby Froudeʹa związanej z prędkością pływania oraz szeregu innych wartości. Dotyczy to współczynników pełnotliwości owręża, wodnicy i pryzmatycznej oraz współczynnika kształtu i powierzchni kadłuba. Wartości te są niezbędne do obliczeń oporu ruchu kadłuba i w rezultacie mocy napędu statku. Przedstawiono w tabeli zbiorczej porównanie wyników obliczeń przedstawionych wielkości oraz oporów pływania i mocy napędu dla trzech kontenerowców o różnej zdolności ładunkowej oraz masowca. Przedstawiono także metodykę obliczeń zmiany oporów i mocy zapotrzebowanej spowodowanej zmianą załadowania, pływaniem w warunkach sztormowych, oraz porastaniem kadłuba w czasie. Dane te pozwolą prognozować rzeczywiste zużycie paliwa w eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzone badania miały na celu określenie średnic kropel oraz ukształtowanie pola prędkości przy różnych konfiguracjach wtryskiwacza badawczego. Wyniki badań pozwoliły na określenie zależności między konfiguracją wtryskiwacza a rozkładem prędkości i wymiarów kropel w strudze paliwa. Przebadano wpływ lepkości paliwa i ciśnienia wtrysku na wymiary średnic kropel paliwa i rozkłady pola prędkości kropel w strudze. Badania przeprowadzono na specjalnym stanowisku badawczym z komorą o stałej objętości. Pomiary prowadzono przy zastosowaniu laserowych dopplerowskich systemów pomiarowych PDPA, LDV). W badaniach stosowano siedem różnych paliw badawczych różniących się lepkością i napięciem powierzchniowym. Stosowano ciśnienie wtrysku od 50 MPa do 130 MPa. Wyniki badań pozwoliły na określenie zależności miedzy konfiguracją konstrukcji wtryskiwacza, rodzajami paliw i dodatków do paliw a rozkładem prędkości i widma rozpylenia kropel w strudze paliwa oraz oddziaływaniem powietrza na strugę paliwa.(abstrakt oryginalny)
W pracy przeanalizowano dokładność obliczeń natężenia zużycia paliwa uzyskiwanych po zastosowaniu modeli prognozujących zużycie paliwa dla znanych warunków eksploatacji trakcyjnej. Modele tego typu umożliwiają ocenę warunków ruchu w lokalnej skali przestrzennej w aspekcie energetycznym oraz bilansowanie emisji zanieczyszczeń powietrza ze środków transportu. Pierwszy z modeli rozpatrywanych w pracy wymaga obliczania zapotrzebowania mocy silnika w zależności od chwilowej prędkości i przyspieszenia pojazdu, zdeterminowanych zmiennością prędkości ruchu i bieżącym przełożeniem skrzyni biegów. Drugi z zastosowanych w pracy modeli bazuje na sztucznej sieci neuronowej umożliwiającej wyznaczanie natężenia zużycia paliwa w zależności od obciążenia jednostki napędowej. Obciążenie jednostki napędowej jest przedstawiane w postaci zbioru wielkości wejściowych obejmującego chwilową prędkość i przyspieszenie pojazdu oraz ich pochodne. W przypadku obu rozważanych modeli wymagany jest etap kalibracji umożliwiający ustalenie wartości pewnych parametrów empirycznych. Przeprowadzone porównanie wyników obliczeń natężenia zużycia paliwa z wynikami badań na hamowni podwoziowej wskazuje na akceptowalną dokładność obliczeń uzyskiwanych przy zastosowaniu obu modeli.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzony w życie 19 maja 2005 roku Załącznik VI Konwencji MARPOL dotyczący zapobiegania zanieczyszczania powietrza przez statki, wymusił na armatorach stosowanie rozwiązań zmierzających do ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych substancji. Poziom emisji tych związków jest proporcjonalny do ilości spalanego paliwa, stąd poszukiwane są rozwiązania pozwalające ograniczyć jego zużycie. Jednym z czynników mających wpływ na zużycie paliwa jest opór statku. W artykule przedstawiono strukturę całkowitego oporu statku i opisano jego elementy składowe. Ponadto wskazano czynniki mające wpływ na ograniczanie oporów pływania podczas eksploatacji. Są to czynniki projektowe i eksploatacyjne. Zwrócono uwagę na wpływ każdego z tych czynników na wielkość całkowitego oporu i przedstawiono metody zmierzające do ich ograniczenia. Na koniec podano przykłady zastosowań opisanych metod na współczesnych jednostkach.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono 1-wymiarowy model silnika o zapłonie samoczynnym oraz proces identyfikacji jego parametrów. Jako cel wstępnych badań identyfikacyjnych postawiono dopasowanie ciśnienia i temperatury w różnych punktach układu dolotowego jak również masy powietrza w cylindrze. Drugim etapem była kalibracja modelu spalania na podstawie przebiegów ciśnienia w cylindrze uzyskanych z badań doświadczalnych. Jako wynik końcowy przedstawiono porównanie charakterystyk momentu obrotowego i jednostkowego zużycia paliwa uzyskanych z obliczeń i z badań stanowiskowych.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Comparison of Exhaust Emission Factors Obtained over NEDC and wltc Driving Cycles
100%
Wprowadzenie. Aktualnie wykorzystywane cykle jezdne są istotną częścią procedury testowej używanej podczas homologacji pojazdów. Mają one za zadanie odzwierciedlać wykorzystywanie samochodu podczas normalnej eksploatacji. Ich długość, uzyskiwana średnia prędkość czy intensywność przyspieszania mają duży wpływ na otrzymywane wyniki emisji związków toksycznych spalin. Problem badawczy i metoda badawcza. Analiza wyników pomiarów emisji uzyskanych podczas badań na hamowni podwoziowej z testów jezdnych NEDC i WLTC. Wyniki. Wyniki uzyskane podczas testów WLTC są w stosunku do testów NEDC mniejsze dla składników spalin: węglowodorów, tlenku węgla i dwutlenku węgla oraz większe dla tlenków azotu, masy i liczby cząstek stałych. Wnioski i podsumowanie. Po analizie otrzymanych wyników stwierdza się, że wartości emisji uzyskane podczas testu jezdnego WLTC są bliższe emisji samochodu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera wyniki badań doświadczalnych, których celem było wykazanie możliwości zmniejszenia zużycia paliwa przez silnik spalinowy zasilany mieszanka wzbogaconą w tlen. Przedstawiono wyniki trzech etapów badań. W każdym z nich opisano wpływ naddatku tlenu na różne parametry pracy silnika. Otrzymane wyniki pozwalają stwierdzić, że tak prowadzony proces spalania może stanowić jedno z możliwych rozwiązań pozwalających zmniejszyć zużycie paliwa przez pojazdy poruszające się w warunkach miejskich. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono różnorodne możliwości ograniczenia nakładów energetycznych poprzez działania techniczne, organizacyjne i zmianę technologii prowadzenia prac w rolnictwie. Ograniczenie zużycia paliwa wpływa pozytywnie zarówno na ekonomiczną stronę działalności, jak i na poprawę oddziaływania na środowisko. Poprzez różnorodne działania przedstawione w artykule można uzyskać łącznie oszczędności paliwa sięgające nawet 25%. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę charakterystyk eksploatacyjnych statku w kontekście identyfikacji parametrów decydujących o zużycia paliwa. Analiza uzupełniona jest o przykłady wpływu wybranych parametrów na osiągi statku. Jako najbardziej istotne parametry wskazane zostały: prędkość, zanurzenie i trym jednostki. Omówiono także wpływ porastania powierzchni kadłuba na zużycie paliwa. (abstrakt oryginalny)
Konstruowanie prognoz w przedsiębiorstwie jest procesem, nie zaś jednoetapowym aktem. Wyrażenie sądu dotyczącego przyszłości przedsiębiorstwa poprzedzone jest wieloma pracami, których celem jest stworzenie podstaw do konstrukcji możliwie najlepszych, tj. obarczonych najmniejszym błędem, prognoz. Mowa tutaj o sformułowaniu założeń prognostycznych, gromadzeniu potrzebnych danych, które po odpowiedniej obróbce i analizie, stają się podstawą wyboru odpowiednich metod prognozowania, te zaś pozwalają na wyznaczenie prognoz. Wyznaczenie ich nie jest jednak jeszcze końcem owego procesu - następuje wdrażanie prognoz w rzeczywistość (udostępnianie użytkownikom) przy jednoczesnym ich monitorowaniu, czyli sprawdzaniu ich trafności. Opisany pokrótce proces w przedsiębiorstwie odbywa się przy udziale odpowiednich osób, użyciu odpowiednich urządzeń, metod i procedur, według formalnie ustalonych praw i zasad - zachodzi w systemie prognostycznym przedsiębiorstwa. W ten sam sposób zostały poprowadzone prace badawcze, dotyczące konstrukcji godzinowych prognoz zużycia gazu ziemnego w przedsiębiorstwie dystrybucji gazu ziemnego. (fragment tekstu)
Założenia armatorskie na nowo budowany statek podają nośność (dla kontenerowca pojemność ładunkową TEU), prędkość, linię żeglugową itp. Na tej podstawie we wstępnej fazie projektowania napędu statku należy dobrać jego układ napędowy. Ten cel powoduje konieczność określenia wymiarów głównych statku, które są podstawą do obliczenia oporu ruchu statku i oszacowania mocy silnika głównego niezbędnej do zrealizowania założeń. Przy doborze wymiarów głównych statku występuje szereg ograniczeń spowodowanych odpowiednimi przepisami dotyczącymi: pływalności, stateczności, wytrzymałości kadłuba, zdolności ruchowych oraz ograniczeniami związanymi z charakterystyką linii żeglugowych czy też portów. W artykule przedstawiono metodykę obliczeń parametrów statku niezbędnych w szacowaniu jego wyporności w zależności od typu statku współczynnika pełnotliwości kadłuba w zależności od typu statku i liczby Froudeʹa związanej z prędkością pływania oraz szeregu innych wartości. Dotyczy to współczynników pełnotliwości owręża, wodnicy i pryzmatycznej oraz współczynnika kształtu i powierzchni kadłuba. Wartości te są niezbędne do obliczeń oporu ruchu kadłuba i w rezultacie mocy napędu statku. Przedstawiono w tabeli zbiorczej porównanie wyników obliczeń przedstawionych wielkości oraz oporów pływania i mocy napędu dla trzech kontenerowców o różnej zdolności ładunkowej oraz masowca. Przedstawiono także metodykę obliczeń zmiany oporów i mocy zapotrzebowanej spowodowanej zmianą załadowania, pływaniem w warunkach sztormowych, oraz porastaniem kadłuba w czasie. Dane te pozwolą prognozować rzeczywiste zużycie paliwa w eksploatacji.(abstrakt oryginalny)
13
75%
Celem pracy była ocena systemów uprawy pszenicy ozimej pod kątem zużycia paliwa, wielkości plonu oraz właściwości gleby. Badania przeprowadzono w uprawie pszenicy ozimej realizowanej systemami tradycyjnym, bezorkowym oraz w warunkach siewu bezpośredniego. Analizowano zabiegi wykonywane w ramach uprawy odmiennymi technologiami. Pomiar zużycia paliwa odbywał się z wykorzystaniem Systemu Zarządzania Flotą Fleet Management. Wilgotność i zwięzłość gleby mierzono Penetrologgerem, a zawartość CO2 w glebie ręcznym miernikiem wyposażonym w specjalną sondę. Badania wykazały, że stosowanie uproszczeń uprawowych skutkuje znacznym ograniczeniem zużycia paliwa i niestety przyczynia się do zmniejszenia plonu ziarna. Stwierdzono zróżnicowanie pomiędzy uprawami w wartościach analizowanych właściwości gleby, przy czym największe rozbieżności wystąpiły po jesiennych zabiegach uprawowych. Po zimie oraz w dalszym okresie wegetacji różnice te uległy znacznemu zmniejszeniu.(abstrakt oryginalny)
Ciśnienie w ogumieniu poruszającego się pojazdu ma znaczący wpływ na kierowalność, zużycie paliwa i bezpieczeństwo. Poprzez wprowadzoną dyrektywę UE od 1 listopada 2014 roku wszystkie nowe pojazdy sprzedawane na terenie wspólnoty muszą być wyposażone w system monitoringu ciśnienia. W zależności od marki i klasy samochodu montowane są pośrednie lub bezpośrednie systemy TPMS. Pośrednie korzystają z czujnika ABS odczytując ilość obrotów koła znając średnicę przy prawidłowym napompowaniu. Układ pośredni informuje kierowcę tylko o spadku ciśnienia. W układzie bezpośrednim czujniki ciśnienia umieszczone są na obręczy i podają rzeczywistą wartość ciśnienia w oponie. W fazie badań jest aktualnie nowy system firmy Continental, który oparty jest na pomiarze bezpośrednim, czujnik umieszczony jest w oponie. Mierzy ciśnienie, siłę nacisku i głębokość bieżnika. Sygnalizuje kierowcy również przewidywany czas wymiany opon. W artykule przedstawiono przegląd systemów kontroli ciśnienia w oponach.(abstrakt oryginalny)
Zasada energo-ekologicznej optymalizacji oznacza, że optymalny wynik spalania paliwa wyznaczany jest nie tylko poprzez bezpoorednią sprawność jego zużycia, lecz również przez minimalną szkodę wyrządzoną środowisku. Optymalizacje spalania paliwa poprzez regulowany poziom niedopału chemicznego uważa się za jedną z najprostszych, najtańszych i wysokoefektywnych metod takiej optymalizacji. Nieprawidłowe jest oczywiste wydawałoby się zdanie, że minimalny niedopał odpowiada maksymalnej sprawności zużycia paliwa w kotłach. Zarówno promieniowanie jak i konwekcyjne odbieranie ciepła przez powierzchnie ekranowe otaczające paleniska kotła w bardzo skomplikowany sposób zależy od wielu czynników: formy, rozmiarów i świecenia się płomienia, położenia strefy maksymalnych temperatur oraz całokształtu aerodynamiki przestrzeni paleniska. Standardowe bilansowe próby kotła pokazują, że maksymalną jego sprawność notuje się przy zauważalnej niezupełności spalania odpowiadającej steżeniu CO na poziomie 0,02-0,03% obj. (200-300 ppm). Ponadto tlenki azotu które powstają w maksymalnej temperaturze, czyli przy braku niedopału, są substancjami około 35 razy bardziej toksycznymi niż tlenek wegla. Z tego wynika, że wyznaczenie dopuszczalnego poziomu niedopału chemicznego stanowi typowe zagadnienie optymalizacyjne, mające na celu zminimalizowanie pewnej funkcji celu. Skomplikowany charakter tego zagadnienia polega na koniecznooci jego indywidualnego rozwiązania w każdym konkretnym przypadku nastawiania kotła z uwzględnieniem charakterystyk i szczegółów wszystkich składowych urządzeń całego zespołu kotłowo-paleniskowego. Dla ujednolicenia tego problemu zostało zaproponowane ekologiczne i ekonomiczne kryterium spalania paliwa, jak również uogólnione kryterium energetyczno-ekologiczne będące poszukiwaą1 funkcją celu. Jak pokazały wyniki takich badań na kotłach, optymalny tryb spalania znajduje się w zakresie stężenia tlenku wegla w granicach 200-400 ppm. Regulacja automatyczna procesu spalania z zachowaniem niezupełności spalania na takim poziomie daje stały eksploatacyjny efekt energetyczno-ekologiczny.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących możliwości prognozowania czasu przejazdu, zużycia paliwa i związanych z tym kosztów przewozu na wybranym odcinku drogi. Ilość zużytego paliwa oblicza jest na podstawie danych dotyczących chwilowego zużycia paliwa w różnych stanach pracy silnika, bazy danych dotyczących infrastruktury drogowej oraz natężenia ruchu w różnych porach dnia. Baza danych dotyczących chwilowego zużycia paliwa została opracowana na podstawie pomiarów drogowych dla różnych parametrów ruchu (prędkość, przyspieszanie, hamowania, zatrzymanie) i obciążenia zależnego od masy rzeczywistej samochodu, profilu drogi i rodzaju wykonywanego manewru. Podczas badań rejestrowano dane z komputera pokładowego samochodu oraz parametry pracy silnika (prędkość obrotowa silnika, prędkość samochodu, czas wtrysku) mierzone przy użyciu systemu OBD. Na podstawie opracowanych baz danych przeprowadzono obliczenia prognozowanego zużycia paliwa dla przejazdu pomiędzy dwoma punktami dla różnych wariantów wyboru trasy i pory przejazdu. Wyniki obliczeń porównano z wynikami pomiarów. Badania wykazały, że istnieje możliwość szacowania kosztów przejazdu oraz emisji spalin dla samochodu na wybranym odcinku drogi z uwzględnieniem parametrów ruchu drogowego.(abstrakt oryginalny)
W obszarze funkcjonowania transportu drogowego otoczeniem jest środowisko w większości naturalne. Elementem współistniejącym pozostaje atmosfera, która w wyniku ruchu środków transportu drogowego ulega zanieczyszczeniu spalinami w tym m.in. emisją CO2. Podstawowym parametrem administracyjnego i eksploatacyjnego porównywania jest występujący poziom tej emisji określany w gramach na kilometr. Przedmiotem analizy jest występowanie zależności pomiędzy ilością zużywanego paliwa przez samochód osobowy a poziomem emisji występującej w obiektach wytypowanych do badań. Sporządzone zestawienia i wykresy wskazują na pojawianie się zależności w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
W badaniach określono zużycie oleju napędowego na wykonanie zabiegów płużnej, bezpłużnej oraz minimalnej, ograniczonej do talerzowania, uprawy roli pod rzepak ozimy, pszenicę ozimą, jęczmień jary, kukurydzę i buraka cukrowego w zależności od ich przedplonu w zmianowaniu. Terminy zbioru poszczególnych przedplonów dla każdej z pięciu uprawianych roślin były różne, co różnicowało długość okresu do siewu rośliny następczej i liczbę możliwych do wykonania zabiegów w danym sposobie uprawy roli. Największe zużycie paliwa, ponad 22,0 l·ha-1, odnotowano podczas wykonywania orki przedzimowej niepoprzedzonej innym zabiegiem uprawowym pod zboża jare i buraka cukrowego w stanowisku po kukurydzy. W agrotechnice każdej rośliny, z wyjątkiem rzepaku ozimego w stanowisku po zbożach, największych nakładów paliwa wymagała uprawa płużna. Zużycie oleju napędowego podczas przygotowania roli tym sposobem pod buraka cukrowego po pszenicy ozimej z jesiennym terminem stosowania obornika wyniosło 46,2 l·ha-1. Na dużą redukcję zużycia paliwa, nawet o ponad 20,0 l·ha-1, pozwala ograniczenie uprawy roli do 1-2 zabiegów talerzowania, w zależności od rośliny uprawnej i jej przedplonu w zmianowaniu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodykę oraz wyniki badań wykonanych w rzeczywistych warunkach eksploatacji, na podstawie których opracowano test jezdny. Prace dotyczyły autobusu miejskiego z napędem hybrydowym w konfiguracji szeregowej, obsługującego trasę podmiejską w okolicach aglomeracji poznańskiej. Dane dotyczące warunków pracy pojazdu w warunkach drogowych poddano analizie statystycznej. Zebrane informacje pozwoliły opracować wytyczne dla testu jezdnego przeznaczonego do oceny zużycia paliwa w cyklu podmiejskim dla autobusów wyposażonych w napędy hybrydowe. Średnie wartości przyspieszeń i prędkości założonego cyklu mieszczą się w założonych poziomach ufności opracowanych dla przejazdu rzeczywistego. W pracy zaprezentowano dokładny przebieg testu, z uwzględnieniem zależności parametrów ruchu od przedziału czasowego. Ponadto w pracy przedstawiono wytyczne dotyczące realizacji testu oraz analizy otrzymanych wyników badań. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę rozwoju silników spalinowych, który ukierunkowany jest na ochronę środowiska przez zmniejszenie emisji toksycznych składników spalin i zużycia paliwa. Skupiono się przy tym na możliwość osiągnięcia powyższych celów przez odpowiednią konstrukcję grupy tłokowo-cylindrowej. W szczególności opisano wpływ zastosowania powłok naniesionych na powierzchnię nośną tłoka na redukcję strat tarcia silnika spalinowego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.