Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fuel crisis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Zarządzanie strategiczne transportem powietrznym w warunkach kryzysu paliwowego
100%
Artykuł jest sprawozdaniem z badań prognostycznych, prowadzonych w ramach oceny światowych zasobów paliwowych. Jeden z aspektów wyczerpywania się zasobów ropy naftowej i obniżenia podaży paliw lotniczych skutkuje systematycznym wzrostem kosztów transportu powietrznego oraz wzrostem niedostępności dla większości użytkowników tego transportu. Z przeprowadzonych badań nasuwa się szereg wniosków odnośnie łagodzenia sytuacji kryzysowych w transporcie powietrznym. Najważniejsze z nich zostały omówione w niniejszym artykule i zawierają się w obszarach: ropa naftowa - nieodnawialny surowiec strategiczny; transport powietrzny na tle światowego kryzysu paliwowego; łagodzenie ograniczeń i skutków kryzysu paliwowego w funkcjonowaniu transportu powietrznego. Wnioski przedstawione w pracy mogą mieć znaczenie dla podejmowania strategicznych decyzji w zakresie wykorzystania transportu powietrznego.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono historię i uwarunkowania handlu ropą naftową. Analizie poddano kryzys naftowy lat siedemdziesiątych. Omówiono jego przebieg i skutki oraz zwrócono uwagę na aktualne tendencje na rynku ropy naftowej.
Energy was one of the major dynamics used to build the European Community. Especially after the oil crises in 1970s, the Community embraced the principle of unification as a means to guarantee the security of oil resources and requirements. In order to protect the available conditions of the Union and increase development both geographically and politically, the Union needed more energy. A fundamental lack of energy resources, an increasing dependency on imported energy, environmental concerns, and the failure to build a stable European market economy were all factors that harmed the young Union and forced it to seek new avenues for oil resources. Turkey, with its geographical and geopolitical position, has been both a bridge and a terminal between the Middle Eastern and Middle Asian countries and the world market. Because of its unique position, Turkey plays an important role in Europe's energy policy. (original abstract)
W artykule zawarto analizę porównawczą rekacji banków centralnych Niemiec, Szwajcarii, Japonii, USA, Wielkiej Brytanii i Kanady na pierwszy (1973-1974) i drugi (1979-1980) wstrząs naftowy. Stosowano wówczas dwa podejścia do polityki pieniężnej. Banki centralne USA, Wielkiej Brytanii i Kanady, z obawy przed dalszym pogłębieniem się recesji, dokonały gwałtownego zwrotu i zaczęły prowadzić ekspansywną politykę pieniężną. Natomiast banki centralne Niemiec, Szwajcarii i Japonii kontynuowały restrykcyjną politykę pieniężną.
W artykule przedstawiono popyt na gaz ziemny w ostatnich latach w Polsce oraz strukturę podaży gazu ze szczególnym uwzględnieniem wydobycia tego surowca z rodzimych złóż. Porównano stan dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski na tle wybranych państw UE w 2008 r. Następnie przybliżono wpływ kryzysu gazowego z początku 2009 r. na krajowy rynek gazu oraz podjęto próbę określenia struktury dostaw tego surowca do Polski w perspektywie do 2022 r. Przewidywane wielkości dostaw z uwzględnieniem odbioru LNG odniesiono do prognozy zapotrzebowania na gaz z projektu Polityki energetycznej Polski do 2030. (abstrakt oryginalny)
Kurczące się światowe zasoby ropy naftowej w ciągu najbliższych 20 lat zapoczątkować mogą nie tylko kryzys energetyczny, ale przede wszystkim przyczynić się do globalnego kryzysu gospodarczego oraz upadku kursu dolara. Większość amerykańskich analityków, zajmujących się monitorowaniem światowych dostaw ropy, uważa ten problem za na tyle poważny, iż nawet sięgnięcie po nowe złoża nie będzie go w stanie rozwiązać.
Europa coraz wyraźniej przygotowuje się do zbliżającego się kryzysu energetycznego. Wzrost efektywności energetycznej oraz poszukiwania alternatywnych źródeł energii to szansa dla instytucji finansowych, które przymierzają się do finansowania planowanych inwestycji w energetyce.
Rosnące ceny ropy naftowej, odczuwalne już przez gospodarkę światową, mają w długoterminowej perspektywie o wiele bardziej daleko idące implikacje. Obecna sytuacja na rynku paliwowym nie jest niespodzianką dla analityków tego rynku. Wystarczy przestudiować dokumenty i raporty instytucji unijnych, aby przekonać się, że współczesna cywilizacja stoi przed koniecznością głębokich zmian w polityce energetycznej. Ponieważ współczesny transport pochłania ponad 30 procent energii, nieodzowne będą przewartościowania, także w polskiej polityce transportowej. Dotyczy to tak kolei, jak i transportu drogowego.
Autor omawia bieżącą sytuację na rynku ropy naftowej oraz tendencje i perspektywy. Ukazuje sytuację w krajach rozwijających się (Indonezja) a także na amerykańskim rynku linii lotniczych, porusza kwestię rozwoju Chin w perspektywie wzrastających cen ropy naftowej.
Groźba odcięcia Rosji od systemu SWIFT spowodowała rozpoczęcie przez ten kraj poszukiwań alternatywnych rozwiązań do obsługi płatności zagranicznych. Eksperci wskazują, iż przeciwdziałania w tym zakresie uruchomione w Rosji nie uchronią jej przed negatywnymi skutkami odcięcia od międzynarodowego systemu wymiany informacji finansowej. Umożliwią jednak niezakłócone funkcjonowanie lokalnych banków i utrzymanie ciągłości rozliczeń. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.